Најекономично греење (затоплување)

Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Ова нема шанси да е отјај, очигледно врти.... се гледа па се гупи па се гледа па се губи....


Види убаво во првата секунда од видеово скрос во левиот ќош кај турбината.
Еве го обележав на скриншот.
Да, за тој дел си во право, изгледа како нешто да има таму...
Автоматски споено мислење:

Eve go i drugiot zvuk koj e sosem "normalen" i mi rekoa da si pustam TV i nema da go slusam (quet mode, so mi ja prodadoa za bessumna klima) https://streamable.com/jo1839
На видеово се познава дека на левата и десната страна од турбината како да има некакви бели траки залепени на самата турбина. Јас сум тотален лаик за клими, не знам што би можело да е тоа, но кај мене дефинитивно го нема.
 
Последно уредено:
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
Ова нема шанси да е отјај, очигледно врти.... се гледа па се гупи па се гледа па се губи....


Види убаво во првата секунда од видеово скрос во левиот ќош кај турбината.
Еве го обележав на скриншот.
ja proveriv, mali metalni delcinja se, edno levo, edno desno, taka razvleceno izgleda od so se vrti
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
@zlatko_ti412 Нормални се такви метални делчиња на турбина?
da, tie bile za balansiranje na turbinata daa ne otstapuva pri vrtenjeto, taka mi rece monterot. ti ja imas istata klima a na turbinata nema nisto? proba da ja izvrtis na izgasnata klima za da ja vidis od site agli?
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
da, tie bile za balansiranje na turbinata daa ne otstapuva pri vrtenjeto, taka mi rece monterot. ti ja imas istata klima a na turbinata nema nisto? proba da ja izvrtis na izgasnata klima za da ja vidis od site agli?
Сега ја намалив климата на помалку степени за да престани да врти барем на кратко и навистина забележав и кај мене дека има некакви метални работи на самата турбина кои претходно не можев да ги забележам.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
Викање по форуми ниту ќе ти го реши проблемот ниту ќе му го падни рејтингот на некој, земи пријави си во државен инспекторат, заедно со сите докази од видеа, разговори документи и слично.
toa go ostavam za na kraj, ako mozi problemot da se resi so mirno, i da go imam ona za sto plativ, nema potreba, samo sto mnogu vreme pomina, i kolku cekas, i nervozata rasti, a na kraj mozi da ispadni navistina da e samo do nekoj straf. oti tie ne odbivaat, svesni se za problemot i velat ke go resat, osven ako e nevozmozno da se resi poradi gradbata/zgradata (e sega ne mi kazaa sto vo toj slucaj). a i ne znam ni kako odi postapkata so drzaven pazaren inspektorat, jas imam samo sliki i videa, i telefonski povici, na zbor ke mi veruvaat tamu deka gi baram mesec dena i mi odlozuvaat? oti 15 dena pominaa, posle toa nemas pravo na vrakanje, a i celta ne mi e da go vratam uredot, tuku da go imam celosno funkcionalen kako sto go plativ i kako sto mi bese izreklamiran
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.528
Поени од реакции
10.019
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
I do koj zakjucok dojdovme?
ne se plasite da poentirate !!
Lepenki neizvadeni nema toa se balans tegovi, bucava ima , klimata e 52.000den da ne zaboravime. Do klimata e, do prodavacot e ili sto e, da zakjutime site najlesno ke bide
A @Lithium002 ?
 
Последно уредено:
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Ова нема шанси да е отјај, очигледно врти.... се гледа па се гупи па се гледа па се губи....


Види убаво во првата секунда од видеово скрос во левиот ќош кај турбината.
Еве го обележав на скриншот.
Toa moze e metalen balancer za turbinata a do sega ne sum videl turbinata da e so lepenka osven prednata vraticka-kapak.....odnosno baranje vlakno vo jajce e rabotava, bucavata e od kompresorot i toa e toa i mene mi bucese navecer koga ke fati vo minus diga obratii i stvara rezonanca gi dostegnav strafovite na drzacite vo zidot i toa e toa.
 
Член од
6 септември 2015
Мислења
376
Поени од реакции
168
Ве молам за приватна порака од некој кој има Тошиба Сузуми
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Vrakaj ja pred da pominat 15 dena, japonsko djubre, kamikaze
Ne me fakaj za zbor osven 15 dena isto mislam i deka 4 ili 5 patu ako ist kvar se javuva mora da ti ja smenat za nova dodeka e pod garancija e sea posto se majcini mislam deka treba da ti dadat nalog za sto e prijaveno a so nedoaganje nrma da imas nalozi dovolno deka bile i voocile ist defekt.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Vrakaj ja pred da pominat 15 dena, japonsko djubre, kamikaze
Ti brate ne ke da e do klimata ili do zvukot, do drugo ke da e. Inaku spored mene najdobro resenie e da go zemes @Strelec i na zeleno pazarce da odberete edna galicka, sto ke puka 60C na izduv i edno belo merace ke ti klai da si ja gledis kako ti trosi kako pampur ke ti raboti. presreken ke bidis, moj sovet najiskren.
 
Член од
6 септември 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdravo.
nekoj da mi kaze za klima
VIVAX APC-12CH35AERI R32 инвертер
kako navecer da ja ostavam da gree zasto vikaat ne e preporaclivo da se gasela navecer.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom