Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2020
Мислења
214
Поени од реакции
500
Jas veke ja simnav aplikacijata, proveriv so 3 razlicni aplikaciii. rezlutati na Silent mode se:
40 db pod klima
60 db pred klima
40 db kade sto izleguvaat crevata kon nadvor (so lepak, prethodno bese poglasno)
6-30 db okolu klimata
ovie merenja se na na deklarirani 21 db mislam
Еве и јас првпат мерам имам Даисекаи 9
Мобот го ставам кај кабелот за во струја што излага.
silent 37 dbi
Fan 1 40 dbi
Fan 2 48 dbi
Е сега колку се валидни овие мерења и дали има разлика од телефон до телефон незнам.
Автоматски споено мислење:

I plus mi rekoa i od Energija SK, deka tie ne mozele da mi go prepravaat zidot na zgradata, do toa bil problemot,
Да ама монтерот би требало да знае на што монтира дали ќе вибрира дали ќе тресе и да те предупреди доколку нема друга опција за монтажа.мене у старт ми кажаа дека на стар блок нема да држи убаво но си го прифатив ризикот па сам си ги средував последиците.
mi rekoa samo na email da pisam, ne mi dadoa broj za kontakt
Епа уште поубаво бе друже преку маил.сними видео од све што се дешава и од монтажата прати им го и на нив и на официјална тошиба страна и на форумов тука (ако има професионален монтер)па ќе добиеш одговор од покомпетентни дали е од лоша монтажата дали е стар ѕидот за пропидна монтажа и дали неправилно го работиш уредот.Ние тука на форумов што не го работиме тоа може само да нагаѓаме што е како е.
Ако на крај испадне све е во ред со уредот и монтажата и е проблемот до ѕидот и стварно немаат што да направат нека ти ја преместат на друго место или прашај дали ќе ти важи гаранција друг монтер да ти ја премести на друго место ,плати си преместување на клима и тоа е тоа
 
Последно уредено:
Член од
13 октомври 2020
Мислења
108
Поени од реакции
96
Еве и јас првпат мерам имам Даисекаи 9
Мобот го ставам кај кабелот за во струја што излага.
silent 37 dbi
Fan 1 40 dbi
Fan 2 48 dbi
Е сега колку се валидни овие мерења и дали има разлика од телефон до телефон незнам.
moze da ima razlika od telefon do telefon. moras da sporedis so nesto sto znaes kolku bucava uspusta. jas laptopot go iskoristiv kako reper, na max mi e 43db, isto i telefonot mi pokaza tolku. samoo koga meris, nemojk mikrofonot da go nasocuvas direkno kon izvorot na zvuk (ventilatorite na primer), tuku postavi go otstrana ili paralelno so niv, i na malo rastojanie od klimata, ne premnogu blisku. oti ako go postavis direkno mozi da ti pokazi povisoki vrednosti. probaj vo taa polozba dvizi go okolu uredot, i ke vidis nekoj prosek. za sporedba, dali pokazuva tocno, probaj da zboruvas vo tivko mesto, akoo ti pokazuva 40-60 db pri normalen razgovor, pokazuva tocno
Автоматски споено мислење:

Еве и јас првпат мерам имам Даисекаи 9
Мобот го ставам кај кабелот за во струја што излага.
silent 37 dbi
Fan 1 40 dbi
Fan 2 48 dbi
Е сега колку се валидни овие мерења и дали има разлика од телефон до телефон незнам.
Автоматски споено мислење:


Да ама монтерот би требало да знае на што монтира...

Епа уште поубаво бе друже преку маил.сними видео од све што се дешава и од монтажата прати им го и на нив и на официјална тошиба страна и на форумов тука па ќе добиеш одговор од покомпетентни дали е од лоша монтажата дали е стар ѕидот за пропидна монтажа и дали неправилно го работиш уредот.Ние тука на форумов што не го работиме тоа може само да нагаѓаме што е како е.
Ако на крај испадне све е во ред со уредот и монтажата и е проблемот до ѕидот и стварно немаат што да направат нека ти ја преместат на друго место или прашај дали ќе ти важи гаранција друг монтер да ти ја премести на друго место ,плати си преместување на клима и тоа е тоа
ako ne se resi problemot i ako me ignoriraat od energija, da, ke probam da kontaktiram so toshiba, obicno golemite firmi se bavni pri odgovaranje, no ako krenes dovolno prasina po stranski forumi (a toa mi e specijalnost) kade pravat ogromni pari, togas ke si gi preispitaat i partnerite vo odredeni zemji, iako moja pretpostavka e deka uvozot vo MK e preku BG ili okolnite zemji, no za se ima nacin kako da se dojdi do kontakti. polesno ke stapis vo kontakt so menager vo toshiba, otkolku ovde kaj nas so nekoj prodavac posle prodazba
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
957
Поени од реакции
2.434
PS. vo momentov klimata gi ispusta site mozni zvuci, duri i nesto smnimiv na mobilen, kolku sto moze da fati mikrofonot.
Да споделеше тоа што си снимил, вака праиме муабет 3 дена за твоиве прикаски а ништо немаш споделено.... да не испадне сето нормално а ти си се фатил за 5db вишок бука кои не се по проспект....

Сваќаме не се доживува исто во живо и на видео ама сепак сподели.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
108
Поени од реакции
96
Да споделеше тоа што си снимил, вака праиме муабет 3 дена за твоиве прикаски а ништо немаш споделено.... да не испадне сето нормално а ти си се фатил за 5db вишок бука кои не се по проспект....

Сваќаме не се доживува исто во живо и на видео ама сепак сподели.


Sent from my iPhone using Tapatalk
problemot ne se 5 db, poveli dojdi slusni. telefonot ne faka dobro vibracisti i niskofrekventi zvuci, oti tie se poveke iritiracki otkolku glasni. i na videoto zvukot ne e glasen, no ne e normalen sum od ventilator, ke go prefrlam od telefon i ke prikacam, no iskustvoto preku telefon i na uvo ne e isto. primer sum od ventilator od 60 db ne e nikakov problem, no vibriraci zvuk od 20 db e isto kako da si posol na zabar ama da te rabotat vo uvoto
Автоматски споено мислење:

Eve go edniot zvuk (ne toj koga telefonot ke pomine pred ventilator, toa e od protokot na vozduh, tuku toj so sviri)
Автоматски споено мислење:

ne prifaka mp4 na forumov...
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2020
Мислења
214
Поени од реакции
500
Да споделеше тоа што си снимил, вака праиме муабет 3 дена за твоиве прикаски а ништо немаш споделено.... да не испадне сето нормално а ти си се фатил за 5db вишок бука кои не се по проспект....

Сваќаме не се доживува исто во
живо и на видео ама сепак сподели.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Уште кога сподели слики знаев што е проблемот и пишав упропастена климата и комфорот поради што е ненивелирана ,се гледа и на сликата IMG_20201127_004719.jpg и по неговото мерење испадна дека не е во нивелација.но се наметна мислење дека и бакарот е прекршен. и што ако испадне дека не е прекршен...џабе верглање 3 дена.но не сме виделе во живо што е како е и некогаш теренот и ситуацијата ги диктира условите и што може монтерите да направат ако е стар ѕид и бегаат штрафовите освен да му кажат дека може ќе има вибрации? Можеби и внатрешната не му е под васер.Се дигна голема галама и сите сакаме да му помогнеме особено јас зашто го имам истиот бренд истата фирма ми монтираше и иста ситуација како кај него,и мене ми сметаше па на крај излегов презадоволен од уредите.многу лесно се решава и не верувам дека е до фаличен уред џабе ќе праќа на тестирање и ќе се замара и ке биде без клима.ако не е прекршен и има доволно бакар нека симне компресорот на тераса и ќе види дал е до ѕидот.
 
Последно уредено:
Член од
13 октомври 2020
Мислења
108
Поени од реакции
96
Уште кога сподели слики знаев што е проблемот и пишав упропастена климата и комфорот поради што е ненивелирана ,се гледа и на сликата Прегледај го приврзокот 276270 и по неговото мерење испадна дека не е во нивелација.но се наметна мислење дека и бакарот е прекршен. и што ако испадне дека не е прекршен...џабе верглање 3 дена.но не сме виделе во живо што е како е и некогаш теренот и ситуацијата ги диктира условите и што може монтерите да направат ако е стар ѕид и бегаат штрафовите? Можеби и внатрешната не му е под васер.Се дигна голема галама и сите сакаме да му помогнеме особено јас зашто го имам истиот бренд истата фирма ми монтираше и иста ситуација како кај него,и мене ми сметаше па на крај излегов презадоволен од уредите.многу лесно се решава и не верувам дека е до фаличен уред џабе ќе праќа на тестирање и ќе се замара и ке биде без клима.ако не е прекршен и има доволно бакар нека симне компресорот на тераса и ќе види дал е до ѕидот.
Nema dovolno bakar, ima samo 1m bakar nadvor, a do terasata mi treba 2m. a inaku go proveriv kompresorot i drzacite so vaservaga, ima golemo otstapuvanje, meurot so vozduh e celosno izmesten od centar. za bakarot mi rekoa ako e prekrsen, klimata sama ke pojavi greska i ja isklucija taa opcija pri razgovorot so serviserot od energija
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
gleam i dvajcata se macite so toa sto ne vi drzat mnogu jako strafovite da probate so anker poliuretanski lepak mislam ke sredite rabota, stavite straf so navoj vo nego i nema da mrdne koga ke se isusi ili direktno tiplata butnete ja ama posle koga ke isusi lepakot da ne ispadne da nemoze da go zastrafite strafot ako vleze lepak vo tiplata. eve link gore dole sto da barate vo podobro opremeni prodavnici deka ne e eftin kako silikon

 
Член од
29 август 2019
Мислења
957
Поени од реакции
2.434
Уште кога сподели слики знаев што е проблемот и пишав упропастена климата и комфорот поради што е ненивелирана ,се гледа и на сликата Прегледај го приврзокот 276270 и по неговото мерење испадна дека не е во нивелација.но се наметна мислење дека и бакарот е прекршен. и што ако испадне дека не е прекршен...џабе верглање 3 дена.но не сме виделе во живо што е како е и некогаш теренот и ситуацијата ги диктира условите и што може монтерите да направат ако е стар ѕид и бегаат штрафовите? Можеби и внатрешната не му е под васер.Се дигна голема галама и сите сакаме да му помогнеме особено јас зашто го имам истиот бренд истата фирма ми монтираше и иста ситуација како кај него,и мене ми сметаше па на крај излегов презадоволен од уредите.многу лесно се решава и не верувам дека е до фаличен уред џабе ќе праќа на тестирање и ќе се замара и ке биде без клима.ако не е прекршен и има доволно бакар нека симне компресорот на тераса и ќе види дал е до ѕидот.
Од сликите не може баш да се заклучи, сумњам дека воопшто е прекршена цефката туку само изолацијата, бар мене така ми изгледа...
Исто од сликава од оваа перспектива ништо не значи она што си заокружил што се гледа залепено до носач може сепак да ма 2-3cm простор измеѓу....
А тоа што не е нивелеирана е друга приказна, ама тоа не е страшно... можат лесно да го санираат монтерите доколку им се укаже.... може и настанало откако ставиле бафери/гумици.

Јас повеќе мислам дека може да е фабрички дефект... и баш тоа потешко ќе помине да се докаже ако е таков ситен ама неподнослив....

ne prifaka mp4 na forumov...
Снајди се некако.... youtube или streamable.com
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
108
Поени од реакции
96
Од сликите не може баш да се заклучи, сумњам дека воопшто е прекршена цефката туку само изолацијата, бар мене така ми изгледа...
Исто од сликава од оваа перспектива ништо не значи она што си заокружил што се гледа залепено до носач може сепак да ма 2-3cm простор измеѓу....
А тоа што не е нивелеирана е друга приказна, ама тоа не е страшно... можат лесно да го санираат монтерите доколку им се укаже.... може и настанало откако ставиле бафери/гумици.

Јас повеќе мислам дека може да е фабрички дефект... и баш тоа потешко ќе помине да се докаже ако е таков ситен ама неподнослив....


Снајди се некако.... youtube или streamable.com
gore ima prostor, no ne e horizontalna, se gleda i od slikata, i drzacite ne se horizontalni, ne znam dali toa moze da e pricinata za problemive. uploadiram na streamable, ama posle 16mb uploadot padna na 0.2, odi bavno
 
Член од
14 август 2020
Мислења
214
Поени од реакции
500
gleam i dvajcata se macite so toa sto ne vi drzat mnogu jako strafovite da probate so anker poliuretanski lepak mislam ke sredite rabota, stavite straf so navoj vo nego i nema da mrdne koga ke se isusi ili direktno tiplata butnete ja ama posle koga ke isusi lepakot da ne ispadne da nemoze da go zastrafite strafot ako vleze lepak vo tiplata. eve link gore dole sto da barate vo podobro opremeni prodavnici deka ne e eftin kako silikon

Пробав и со овој принцип на фишер.пак имаше луфта поради стар блок и веројатно скршени коморите на блокот...немаше на што да сте стегне.

Кога го купив Даисекаиво не ми се ризикуваше и не ни пробав на ѕид да го закачам па се врзав на конструкцијата на кровот.
IMG_20201127_014258.jpg
 
Член од
14 август 2020
Мислења
214
Поени од реакции
500
Еве едно мерење на -3 надворешна 24 зададена внатрешна фан 2 power75%
*саатот на далинското не е вратен
IMG_20201127_014718.jpg Screenshot_2020-11-27-01-46-09-423_com.broadlink.rmt.jpg
Автоматски споено мислење:

Друже у старт ова требаше да го качиш.Кај мене не беше ваков звук.Провери ли на изгасена клима внатре кај перката да не останал најлон салотејп или стиропор.Со лесно и брзо да го решиш проблемов.
 
Последно уредено:
Член од
13 октомври 2020
Мислења
108
Поени од реакции
96
Еве едно мерење на -3 надворешна 24 зададена внатрешна фан 2 power75%
*саатот на далинското не е вратен
Прегледај го приврзокот 276273Прегледај го приврзокот 276274
Автоматски споено мислење:


Друже у старт ова требаше да го качиш.Кај мене не беше ваков звук.Провери ли на изгасена клима внатре кај перката да не останал најлон салотејп или стиропор.Со лесно и брзо да го решиш проблемов.
kade vnatre? vakov slicen zvuk ima i nadvor, ama e najglasen vnatre kaj dupkata vo zidot, i se siri niz cela soba. se javuva posle 6-18 casa rabota na klimata, i ne prestanuva do sledno gasnenje/pustanje
a ti da ne si go imal samo zvikot so e kako bucava od motor? oti toj zvuk mikrofonot od mobilniot ne go faka, avtomatski filtrira odredeni sumovi/bucava za da vadi pocist zvuk, zatoa ne mozi se da se snimi na telefon
 
Член од
14 август 2020
Мислења
214
Поени од реакции
500
kade vnatre? vakov slicen zvuk ima i nadvor, ama e najglasen vnatre kaj dupkata vo zidot, i se siri niz cela soba. se javuva posle 6-18 casa rabota na klimata, i ne prestanuva do sledno gasnenje/pustanje
a ti da ne si go imal samo zvikot so e kako bucava od motor? oti toj zvuk mikrofonot od mobilniot ne go faka, avtomatski filtrira odredeni sumovi/bucava za da vadi pocist zvuk, zatoa ne mozi se da se snimi na telefon
Звук од вибрации имав јас
 

Kajgana Shop

На врв Bottom