Најекономично греење (затоплување)

Член од
11 април 2018
Мислења
142
Поени од реакции
41
Прегледај го приврзокот 276077
Автоматски споено мислење:


18m2 gree, drugoto e pozadi vrata, uste 9m2, 27 vkupno. ne ocekuvam maksimalna temeratura vo kujnata, poladna malku e podobro. razlikata vo temperaturata e vo tie 18m2. za naviknuvanje na zvucite... ja zemav bas ovaa bidejki mi rekoa deka e skoro bessumna, toa mi bese prioritet, i navistina e bessumna, se dodeka ne pocnes da go slusas motorot ili da ispusta zvici kako da imas duvacki orkestar vo soba
Од сликата кај овој корисник на клима се гледаат две црева за испуст на конфензација во олукот. Кај мене е едно црево за испуст. Дали и така е во ред монтажата (се работи за друга инвертер клима )???
 
Член од
14 август 2018
Мислења
667
Поени од реакции
1.097
Од сликата кај овој корисник на клима се гледаат две црева за испуст на конфензација во олукот. Кај мене е едно црево за испуст. Дали и така е во ред монтажата (се работи за друга инвертер клима )???
Незнам кај ги виде две? Едно црево е за одвод на конденс.
Прочитај,прошетај по темава и сам ќе можеш да видиш дали монтажата е во ред и како треба да биде.
Едит:Во право си,јас невидов дека има црево за одвод од надворешната! Тоа е и не е морално,кај мене двете немаат,а и повеќето луѓе го откачуваат лулето т.е. цревото за водата да капе/истекува слободно.
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2020
Мислења
1
Поени од реакции
7
Shorai Edge13 kosta pobajagi paricki ili tocno 52.000den i za tie pari reklamirani 23db klimava bi trebalo da spie i so 30db a ne da budi cel komsiluk.
Vadenje na monteri sto gi pratil prodavacot-Energija i Baterijata e prikaska za mali deca.
5 години мрзиш све освен грее-алките твој.Толку не ли ти здосади?Па уште од 3 профили плукаш по сите брендови јапонски.Народ се опамети и си купува докажани производи,а ти им кршиш лезето.Еднаш не си напишал некому со здравје да се служи.Ја отру темава со твојте греалки што ги има во Пакистан,Индиа,Македонија и Србија.Во еу несмеат ни да транзитираат.Дефрости на 40 минути,модулација минимум 700-800,да не збороме што работат онн-оф.На новиве што ставаат слики од потрошувачка им се понашаш како кадија,ваков мерач,онаков мерач,ај сликај ај снимај ај ова ај она само да не признаеш туѓ квалитет.Кога неможеш да се красиш со своето-плукај по другото.На форумот никој повеќе не бара совет за твојте клими све ради тебе.Те знаат ли од фирма какви глупости правиш.
Јави се сега нека ме банираат како флегмата.
 
Член од
11 април 2018
Мислења
142
Поени од реакции
41
Незнам кај ги виде две? Едно црево е за одвод на конденс.
Прочитај,прошетај по темава и сам ќе можеш да видиш дали монтажата е во ред и како треба да биде.
Како што гледам едно од зидот директно во олукот,другото од надворешната од лулето во олукот, две различни црева!!!
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
295
Поени од реакции
433
Shorai Edge13 kosta pobajagi paricki ili tocno 52.000den i za tie pari reklamirani 23db klimava bi trebalo da spie i so 30db a ne da budi cel komsiluk.
Vadenje na monteri sto gi pratil prodavacot-Energija i Baterijata e prikaska za mali deca.
Znaev deka ke te zdoboli postov, kako naracan ti dojde da pluknes. Epa pukni sto ja nemas galicki botu nad botovite. Samo cekas skrien kako zajak i imas trigger na kvalitet vs garbage i toa u isto vreme so reklamickava sto si ja platil da ide.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
422
Поени од реакции
375
А така, да се знае кој ги испратил и за кои пари за 3,5ка колку може да се очекува услуга од нив. Секако дека членот очекувал и саглам монтажа за 3,5ка платена 52.000ден....плус самиот продавач си напиша на темава дека климата е полупроизвод, и од полупроизвод ке стане производ САМО послем саглам монтажа....е сеа им се гледа колку се јаки на јазик а слаби на дело.
Мене ми личи дека овој пат не ќе е до монтажата,туку дека е монтиран неисправен уред. Да почекаме да ја проверат мајсторите монтажата и ако е во ред следно е членот да си бара замена со исправен уред. Е сега тоа потешко ќе иде ама ако запне ондак ДПУ.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
295
Поени од реакции
433
@Strelec botu ne te razbiram. Odbotiraj se, nemaat drugi popametna rabota kako vas tuka od 10 profila da maltretirate za ovaa klimicka zemi.si.ja ke te stopli ovaa sega.ke stigne sega ovaa zemi si ja za ic pari banja ke ti napravi. Ne da gree lom.pravi, te boli tebe Japonskoto od.damna ama ako ti.posakuvam vo najbliska idnina da osetis Japonsko, i greenje i ladenje itn itn..
 
Член од
14 август 2018
Мислења
667
Поени од реакции
1.097
А мене не ми се верува дека од една мака за која дошол човек да праша. За една катастрофална монтажа која можела на било кого и за било која клима да се случи...
Повторно успеавте да направите војна меѓу два бренда?!
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
339
Поени од реакции
553Се рекламир едниот модел " АРТ " со 18 децибели на внатрешна. Потивка не сум сретнал, во рекламен матерјал.


 
Последно уредено:
Член од
17 септември 2012
Мислења
873
Поени од реакции
486
Здраво, предлог клима за квадратура од 16м2, со солидна изолација, буџет некаде до 30к?
Изборот ќе падне меѓу овие две клими.
КЛИМИ.мк - Најголем избор на резиденцијални комерцијални уреди за климатизација (klimi.mk)
КЛИМИ.мк - Најголем избор на резиденцијални комерцијални уреди за климатизација (klimi.mk)
Што би ми препорачале, бидејќи не е голема квадратурата, која од овие двете би била пооптимална, односно најбитно ми е секако да го загрева просторот што не верувам дека би било проблем и на двете, а како второ да троши помалце струја?
 
Член од
23 март 2009
Мислења
709
Поени од реакции
538
Toa sto e taka izvrteno e za da dostignat minimum od 2m bakar, taka bilo pravilno, da ne smee da e pokratko od 2metri, ne znam od koi pricini. mene ne mi e bitno dali mi ukrale 1m bakar, dokolku funskcionira bez problem, zadovolen ke bidam. inaku imase uste edna opcija so 3 metri bakar, ama mi rekoa deka mozi komsijata da se buni deka megu sprat ke bidi klimata, pa da ne treba da ja premestuvam posle, a ovde sum novo preselen, i navistina ne gi poznavam komsiite... pa si rekov ako monterite velat deka nema da ima problem i deka mestoto e optimalno, koj sum jas da velam poinaku koga navistina ne se razbiram
факт е дека има монтери од Енергија кои мене ми монтираа се тотални аматери.нивни,вработени во Енергија.
пола цевки не ги избандажираа со белата трака,не ставија гумички....абе катастрофа....Енергија се слушаме ли?
јас сам од после ставив гумички и избандажирав.

едниот е од Сингелич а помошникот му е од с.Булачани.

незнам дали се сите монтери како овие двајца или овие двајца се исклучок.

и точно е дека на новите Тошиби,минимум е 2м цевки,пишува во упатството.

Тошибите се тивки и надворешна и внатрешна.плус многу економични.
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.018
Поени од реакции
981Се рекламир едниот модел " АРТ " со 18 децибели на внатрешна. Потивка не сум сретнал, во рекламен матерјал.


Ovaa Tadiran 12kata so 35kg nadvoresna izgleda top.Kompresor Panasonik, teska nadvoresna .Izgleda dosta solidno za 26000den
 
На врв Bottom