Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 јануари 2014
Мислења
27
Поени од реакции
11
Zabelezavte li podobruvanje vnatre zatoa sto kaj nas mislam mnogu ladno propustuva bas od agolov na slina ni e kujna i vo zimsko vreme vo plockite nonstop ima kondenzacija
Подобрување има. Пред да ставам изолација на тој дел од собата на подот беше ладно, сега не е. Е сега чекам да дојде зимата па да видам разлика.
 
Член од
10 јануари 2014
Мислења
27
Поени од реакции
11
може ли некој да ми каже инфо или разлика кај toshiba inverter климите, што е DC Hybrid Inverter технологија и Toshiba TWIN ROTTARY
Прашувам за моделот:
TOSHIBA SEYIA RAS-24J2KVG-E, кај него пишува дека е DC Hybrid Inverter технологија
Или кој клима уред од овие два ми го препорачувате:
TOSHIBA SUZUMI PLUS RAS-22PKVSG-E
Прочитајте повеќе на http://timcomputers.mk/product/52b11303

или

TOSHIBA SEYIA RAS-24J2KVG-E
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Член од
8 мај 2020
Мислења
77
Поени од реакции
147
Или кој клима уред од овие два ми го препорачувате:
TOSHIBA SUZUMI PLUS RAS-22PKVSG-E
Прочитајте повеќе на http://timcomputers.mk/product/52b11303

или

TOSHIBA SEYIA RAS-24J2KVG-E
Сузуми ти е понапреден модел. Зависно намената. Треба да прецизираш што и каква потреба имаш. Ќе загреваш колкав простор, каков и ред др прашања. Инаку како прелиминарно секогаш е подобро понапреден наместо влезен модел.
 
Член од
10 јануари 2014
Мислења
27
Поени од реакции
11
Сузуми ти е понапреден модел. Зависно намената. Треба да прецизираш што и каква потреба имаш. Ќе загреваш колкав простор, каков и ред др прашања. Инаку како прелиминарно секогаш е подобро понапреден наместо влезен модел.
Би го користел за греење до околу декември (додека не е почната ладната зима, потоа имам котел на пелети), па и месец март, парил. Би загревал спрат од куќа ~50m2 без изолација, само со ПВЦ прозори.
 
Член од
8 мај 2020
Мислења
77
Поени од реакции
147
Би го користел за греење до околу декември (додека не е почната ладната зима, потоа имам котел на пелети), па и месец март, парил. Би загревал спрат од куќа ~50m2 без изолација, само со ПВЦ прозори.
Во овој случај дефинитивно оди со Сузуми 22.
 
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
Би го користел за греење до околу декември (додека не е почната ладната зима, потоа имам котел на пелети), па и месец март, парил. Би загревал спрат од куќа ~50m2 без изолација, само со ПВЦ прозори.
Зависи каков ти е просторот.Ако имаш повеќе соби ќе имаш драстична разлика од соба во соба.таа соба каде ќе го монтираш уредот ќе биде претопло и нема да имаш комфорт .топлината не фаќа кривини од соба во соба.чим цел простор е 50m2 претпостсвувам имаш ходник спална тоалет така да просторијата кај што ќе монтираш е одприлика 20 25 м2.знаеш 7.5kw во таа просторија што ќе прваи.Според мене мислам 2 уреди од 3.5 kw ќе ти биде идеално решение.имаш убав буџет па можеби и печката на пелети воопшто да не ја употребуваш.
 
Член од
10 јануари 2014
Мислења
27
Поени од реакции
11
Зависи каков ти е просторот.Ако имаш повеќе соби ќе имаш драстична разлика од соба во соба.таа соба каде ќе го монтираш уредот ќе биде претопло и нема да имаш комфорт .топлината не фаќа кривини од соба во соба.чим цел простор е 50m2 претпостсвувам имаш ходник спална тоалет така да просторијата кај што ќе монтираш е одприлика 20 25 м2.знаеш 7.5kw во таа просторија што ќе прваи.Според мене мислам 2 уреди од 3.5 kw ќе ти биде идеално решение.имаш убав буџет па можеби и печката на пелети воопшто да не ја употребуваш.
Собата кај што ке биде климата е 50м2 (дневна, кујна заедно споени), надвор од неа има плус ходник, купатило. Мислев да ја земам 7.5kw, па со отворена врата (понекогаш) да има мала топлина и во ходник. Целта не ми е климата да ми биде главно греење (не е можно со мојот распоред на куќата), туку заштеда на пелети (греење додека може на клима, или додека/ако има послабо зимо), нормално и ладење на лето.
 
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
Собата кај што ке биде климата е 50м2 (дневна, кујна заедно споени), надвор од неа има плус ходник, купатило. Мислев да ја земам 7.5kw, па со отворена врата (понекогаш) да има мала топлина и во ходник. Целта не ми е климата да ми биде главно греење (не е можно со мојот распоред на куќата), туку заштеда на пелети (греење додека може на клима, или додека/ако има послабо зимо), нормално и ладење на лето.
Ааа ок извини.лошо сум разбрал
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Made in domasna izrabotka.....neka idi zimata....

Na nadvoresni 12 stepena klimava ima nasobrano mraz hahahaha pa vo pravo si sto si stavil kada ispod ke praves gazoza koga ke se rastopuva a zimoto ke proozveduvas i flasiras. Sto cudni ste so ovoj defrost minatoto zimo mojava mnogu retko da ide vo defrost i na izmenuvacot nadvor nikogas nema mras samo nekolku dena koga imase magla imase nasobrano kako bela prasina a voda nekolku kapki imase poteceno.
Cudno nesto e ova
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.580
Na nadvoresni 12 stepena klimava ima nasobrano mraz hahahaha pa vo pravo si sto si stavil kada ispod ke praves gazoza koga ke se rastopuva a zimoto ke proozveduvas i flasiras. Sto cudni ste so ovoj defrost minatoto zimo mojava mnogu retko da ide vo defrost i na izmenuvacot nadvor nikogas nema mras samo nekolku dena koga imase magla imase nasobrano kako bela prasina a voda nekolku kapki imase poteceno.
Cudno nesto e ova
Ama tebe tie smesno vo Gevgelija kaj bese.....ama x Litri ke ti istece voda na terasa koja nema odvod,togas toa e slicno kako hokej na mrazz.!
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Имам две надворешни единици од инвертер клими, без греачи на шасија, поставени на место кое сонце не го фаќа. И двете сум морал рачно да ги одмрзнувам. Вистина, обично на 3-4 год, ама по повеќе пати . Мене греач баш убаво би ми дошол.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom