Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 мај 2020
Мислења
77
Поени од реакции
147
Gi poglednav online i dvata modela, i kolku sto citav nemat nekoja razlika osven vo nivo na bucava ili loso sum razbrala
Па не баш. Имаш разлика во класи - Едниот и е MID Tier (SUZUMI), додека другиот модел е entry level (Sensira) затоа и не би требало да се споредуваат.
Секое добро.
 
Член од
10 јануари 2014
Мислења
27
Поени од реакции
11
Здраво
Планирам да земам инвертер клима, кој би ја користел за греење, но само додека не е почната јаката зима, потоа имам котел на пелети. Салонот ми е 50м2 без изолција, само ПВЦ. Се работи за куќа. Но мене целта ми е да ја користам климата се додека може (темппературата не падне под 5степени).

Може ли да ми препорачате бренд на инвертер, за јачина мислам 5.5kw.

Моментално ги разгледувам овие:
 
Член од
12 мај 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дечки, предлог 3,5KW клима за просторија во куќа, дневна со трпезарија со димензии 7,5 х 4,5 м(околу 35 м2) Климата би се користела во преодниот период бидејќи во зима се греам со парно. Максимална цена до 25000 денари. Гледам дека до таа цена има голем избор и по цена и по модели.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Здраво
Планирам да земам инвертер клима, кој би ја користел за греење, но само додека не е почната јаката зима, потоа имам котел на пелети. Салонот ми е 50м2 без изолција, само ПВЦ. Се работи за куќа. Но мене целта ми е да ја користам климата се додека може (темппературата не падне под 5степени).

Може ли да ми препорачате бренд на инвертер, за јачина мислам 5.5kw.

Моментално ги разгледувам овие:

Избегнувај од најевтините модели на било која марка - ги викаат и влезен(прв- ентри) модел.
Определи ги приоритетите и црвените линии.
Ако најскапа треба да е 50-55 илјади без монтирање, не би идел со јапонска.
Напиши повеќе податоци, форма на соба, кај ќе ти биде внатрешна, распоред на гарнитури - направи цртеж, колку ти е битна културата на работа, конфор-от, има стручни и добронамерни членови, ќе ти помогнат.

Размисли и за парапетни

 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Дечки, предлог 3,5KW клима за просторија во куќа, дневна со трпезарија со димензии 7,5 х 4,5 м(околу 35 м2) Климата би се користела во преодниот период бидејќи во зима се греам со парно. Максимална цена до 25000 денари. Гледам дека до таа цена има голем избор и по цена и по модели.
So limitiran budzet za 35m2 vidi tosot lclh e 26k,isto rasprasaj za novite pular modeli na gree isto 26k.,potoa imas haier,midea....itn...
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
Па не баш. Имаш разлика во класи - Едниот и е MID Tier (SUZUMI), додека другиот модел е entry level (Sensira) затоа и не би требало да се споредуваат.
Секое добро.
Pa zatoa i baram mislenja i poednostavni odgovori zatoa sto ovie terminologii nie laicite voopsto ne gi razbirame i na prvo oko sve ni izleda deka se isti, a sustinski ima po nekoe razlika kako sto ste i kazale no sepak ne gi razbrav
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Retko dobra klima


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
1603095948886.png

Импресивна номинална снага при греење, недостижна за друга кинеска клима 3,5 која кошта + - 500 Евра ном. снага од 4,2kW уште поимпресивно, повторно недостижно за друг кинез од тој ценовен ранг дури ни за поевтините јапонски... на греење испорачува од 1 - 5,2kW (17.700BTU)... SCOP 4.6 .....
Но остануваат и понатаму болката на кинезите те на Хаер лоша модулација од 500W
Скромни 8700BTU na -7 или 2,46kW .... и не знам зошто инсистираат на Mitsu компресор, сепак Hitachi e... барем на листата така велат!....Се на сѐ... оние атрибути од погоре, климава ја прават многу добар избор за греење на 20-25м2...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Прегледај го приврзокот 271041

Импресивна номинална снага при греење, недостижна за друга кинеска клима 3,5 која кошта + - 500 Евра ном. снага од 4,2kW уште поимпресивно, повторно недостижно за друг кинез од тој ценовен ранг дури ни за поевтините јапонски... на греење испорачува од 1 - 5,2kW (17.700BTU)... SCOP 4.6 .....
Но остануваат и понатаму болката на кинезите те на Хаер лоша модулација од 500W
Скромни 8700BTU na -7 или 2,46kW .... и не знам зошто инсистираат на Mitsu компресор, сепак Hitachi e... барем на листата така велат!....Се на сѐ... оние атрибути од погоре, климава ја прават многу добар избор за греење на 20-25м2...
Ova e veke objasnuvajne.(ke se obidam da.bidam najkratok)...no sepak jas i nekoi drugi naucivme mn.raboti tuka a i nekoi i vo praksa,so samoto toa sto merime i vadime nekoj si prosek na toplina/zagubi,prosek na 24h .itn muabetot mi bese deka so modulacija od 150-200w na japonskite klimi i izduv od 36~38° na 2m od klimata na denesna utrinska 2° toa e veke laden vozduh,a tuka e najpresudna samata izolacija na prostorot kade e klimata sto siguren sum deka dali 30% go imaat vo MK,znak.prasalnik dali e i tolku..!Ostanatite se na stara zidarija/stanovi od Yu itn...odnosno slaba izolacija ..i poradi toa pretpostavka deka kinezite ne spustaat pod 400w,ne deka ne znaat da go napravat toa ama kaj 500w izduvot e 44-48°.
Imam i svez primer od pred nekoj den .NeoSmart(gree bora)rabotese so 220w ama izduv odvaj34/ 35° podesena 23°/fan1 vo soba 22,7 max tuka drzese edno otvarajne vrata i op 500w ama.izduv 45/48°
 
Последно уредено:
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Прегледај го приврзокот 271041

Импресивна номинална снага при греење, недостижна за друга кинеска клима 3,5 која кошта + - 500 Евра ном. снага од 4,2kW уште поимпресивно, повторно недостижно за друг кинез од тој ценовен ранг дури ни за поевтините јапонски... на греење испорачува од 1 - 5,2kW (17.700BTU)... SCOP 4.6 .....
Но остануваат и понатаму болката на кинезите те на Хаер лоша модулација од 500W
Скромни 8700BTU na -7 или 2,46kW .... и не знам зошто инсистираат на Mitsu компресор, сепак Hitachi e... барем на листата така велат!....Се на сѐ... оние атрибути од погоре, климава ја прават многу добар избор за греење на 20-25м2...

Дали може, ако може, не знаеме овие технички документи да ги најдеме, истово за Хајер Флексис, благодарам.
Автоматски споено мислење:

" Но остануваат и понатаму болката на кинезите те на Хаер лоша модулација од 500W "

Мислите на Тундра Грин ? !
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.123
Поени од реакции
4.923
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Имам една дилема, гледам и други членови често пишуваат за тоа, би сакал да прашам.
Темата е - економичност - на моделите.

Сум прочитал дека климата- работи најекономочно ако при греење внатрешната единица дува што појако. Тогаш се постигнува најдобар " КОП- COP " искористена енергија- малку слободен превод, се надевам ќе ме разберете.
Поради тој факт, што мислам дека е точен, зошто, постојано се инсистира дека најекономични се оние клими кои работат во најмала брзина - на " АУТО ФАН " 24/7, значи барем 90% од времето.
Воедно земам во обзир дека тие ќе дуваат постојано, а овие другите " не економичните " ќе дуваат третина од времето на работа. Мислам на вклучениот компресор, кој троши највеќе струја. Во прилог и овој дијаграм ви го праќам.

1603101997601.png
Автоматски споено мислење:

Ima na stranata na Energija klikni na modelot HAIER FLEXIS


Фала, пријател, ама не е со истите податоци
 
Последно уредено:
Член од
30 септември 2020
Мислења
22
Поени од реакции
9
Да знаев немаше Фери да зеам дека ова доаѓа за 4-5 дена разлика...
Освен ценовно, која е разликата меѓу нив две? Сепак мислам дека Ферито е подобра онолку колку што е разликата во цената.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Дали може, ако може, не знаеме овие технички документи да ги најдеме, истово за Хајер Флексис, благодарам.
Автоматски споено мислење:

" Но остануваат и понатаму болката на кинезите те на Хаер лоша модулација од 500W "

Мислите на Тундра Грин ? !
https://haieraircond.hu/wp-content/uploads/2019/01/haier-rac-katalogus.pdf na 45/6 strana...
ima i servis manual... ova na 54 strani mamual https://www.manualslib.com/manual/1424707/Haier-1u25s2sq1fa.html?page=2#manual
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom