Најекономично греење (затоплување)

Член од
7 јули 2008
Мислења
99
Поени од реакции
8
Да надворешна, би идела во комбинација со 2 внатрешни
1. ACP-09CH25AERI R32
2. ACP-12CH35AERI R32
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
Да надворешна, би идела во комбинација со 2 внатрешни
1. ACP-09CH25AERI R32
2. ACP-12CH35AERI R32
Samo sto taa nadvoresna deklarirana kako 21.000btu ima mnogu mal Pdesign na greenje od 5.4
Za razlika od Gree modelot od 21.000btu so 6.1kw so tri vnatresni
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
Koja od ovie 4 klimi e najdobra 1, 2, 3, 4? stan, dve sobi so vkupna povrsina od 35m2 za greenje, pvc dograma, bez nadvoresna izolacija (seuste) na prizemje.... preku cel den na sonce..... za Krushevo se raboti ... :D
Пробав јас 45 m2 изолирани со една клима не бива...4 степени минимум разлика.бар кај мене таков беше просторот.ако дува у двете соби директно можеби ќе загрее но од една во друга соба тешко.Со тие пари две поевтини мислам би ти било подобро решение.Нацртај го просторот мислам ќе добиеш соодветно мислење од поискусните.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Se ladis kazi ovie dena so LN ot ne ti duva ladno ke ti se ukoci kicmata.
Tuka imase nekoi za hansolot so min od 110-120w se fakaja za stapot deka ne cinelo.
Се ладам или се греам небитно, битно сеуште сум со куси панталони по дома :)
Еве јас ги имам баш тие двете клими, па споделувам стримови од 24часовна потрошувачка од двете па ти видиси..

Mitsu LN35 на греење во овие услови минатава недела, најниско што спушта и модулира е некои 85w, а среднa потрошна некои 110w
https://streamable.com/neawzu

Gree Hansol12 со Sanyo компресор (верувам токму затоа може да модулира ниско) на греење во овие услови минатава недела работи претежно он-оф, кога на кратко успева да модулира најниско спушта и држи 270w
https://streamable.com/ktboxa

Мицу-то работи 24/7 поставена на 22С ауто фан и цел спрат разотворени соби ~65м2 (собата од 22м2 каде што е поставена ја држи 22-3С, салончето e малку потопло 23-23.5С пошто едниот лептир е директно натаму насочен, а останатите 2 соби лево и десно од салончето се по 20-21С). Нормално со 100w потрошна издувот не е толку топол (32-35С) ама мене ми е баш пријатно на 22С во собата.

Хансол-от засега работи 05-23ч поставен на 24С втора брзина во 17м2 соба.
Може да се види дека и двете трошат 2-3kw дневно последниве 3-4 дена, само што во цел простор од 65м2 кај Мицу-то темепратурата е константна а за кај Хансол-от не можам да го кажам истото.


Ne uvezuvavaat zatoa sto cenata ke bide nenormalna, ne zatoa sto ne treba.
Sekoj kupuvac sam si odlucuva dali ke mu treba ili ne.
Цената ненормална ја ќе биде ја нема да биде...
Бујрум годинашен флаер што зачекав на Финскиот форум.... цените на Мицу не се многу многу различни во однос на кај нас.
И ценава на Грее моделиве во Финска не е за подрек.




Stignat e, veke i prodavaat.
Nemozat izgleda da stignat da objavat od zgolemena prodazba.
Kaj i da e ke pustat info.
Ни тука не им е ставена https://mall.gree.com.mk/, ја не знам што ја барате на други сајтови...
Амааа може ќе се распродаде уште од магацин, па да не мора да го објават воопшто моделов.
Не знам кој тоа купува така клима на кутурица, ни спецификација објавено ни бутур.
Ако се редат по станови во згради во градба од некој изведувач за најниска понудена цена.... така може.
Автоматски споено мислење:

Sega ja objavile objavata pred 20 minuti jas koga proveriv i vcera i pred 1 cas nemase objaveno
Ова објавава на фб само за грее фанови да не е?
1602880450453.png
 
Последно уредено:
Член од
7 јули 2008
Мислења
99
Поени од реакции
8
Samo sto taa nadvoresna deklarirana kako 21.000btu ima mnogu mal Pdesign na greenje od 5.4
Za razlika od Gree modelot od 21.000btu so 6.1kw so tri vnatresni
Ако добро те сватив, Ми ја препорачуваш GREE како подобра во споредба со горенаведената VIVAX.(Фала на предлогот)



Искрено би се задржал на првичното мое прашање :

Дали некој има искуство да сподели од дотичниов модел, импресии лоши/добри ....
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.663
Се ладам или се греам небитно, битно сеуште сум со куси панталони по дома :)
Еве јас ги имам баш тие двете клими, па споделувам стримови од 24часовна потрошувачка од двете па ти видиси..

Mitsu LN35 на греење во овие услови минатава недела, најниско што спушта и модулира е некои 85w, а среднa потрошна некои 110w
https://streamable.com/neawzu

Gree Hansol12 со Sanyo компресор (верувам токму затоа може да модулира ниско) на греење во овие услови минатава недела работи претежно он-оф, кога на кратко успева да модулира најниско спушта и држи 270w
https://streamable.com/ktboxa

Мицу-то работи 24/7 поставена на 22С ауто фан и цел спрат разотворени соби ~65м2 (собата од 22м2 каде што е поставена ја држи 22-3С, салончето e малку потопло 23-23.5С пошто едниот лептир е директно натаму насочен, а останатите 2 соби лево и десно од салончето се по 20-21С). Нормално со 100w потрошна издувот не е толку топол (32-35С) ама мене ми е баш пријатно на 22С во собата.

Хансол-от засега работи 05-23ч поставен на 24С втора брзина во 17м2 соба.
Може да се види дека и двете трошат 2-3kw дневно последниве 3-4 дена, само што во цел простор од 65м2 кај Мицу-то темепратурата е константна а за кај Хансол-от не можам да го кажам истото.



Цената ненормална ја ќе биде ја нема да биде...
Бујрум годинашен флаер што зачекав на Финскиот форум.... цените на Мицу не се многу многу различни во однос на кај нас.
И ценава на Грее моделиве во Финска не е за подрек.





Ни тука не им е ставена https://mall.gree.com.mk/, ја не знам што ја барате на други сајтови...
Амааа може ќе се распродаде уште од магацин, па да не мора да го објават воопшто моделов.
Не знам кој тоа купува така клима на кутурица, ни спецификација објавено ни бутур.
Ако се редат по станови во згради во градба од некој изведувач за најниска понудена цена.... така може.
Автоматски споено мислење:




Ова објавава на фб само за грее фанови да не е?
Прегледај го приврзокот 270742
Amberot kaj nas e togas Gratis.
Bas bi sakal da vidam kolku bi cinela Mitsu kaj nas.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Рано е за други коментари,малку ја имам работено.
Зимово ќе пишам повеќе.

Надвор незнам колку степени е.
Сузуми 16,на зададена 24 на даљинско,одржава 40м2 со 175w
Сега гледам оди и до 190w
Значи 175-190w

П.С.Времето на мерачот не е наместено точно.
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Klimite na r32 i na ladenje i na greenje imaat ponizok minimum vo odnos na r410.
I nemora da se so twin kompresor
@Strelec @tzlatko zosto?
Автоматски споено мислење:

Се ладам или се греам небитно, битно сеуште сум со куси панталони по дома :)
Еве јас ги имам баш тие двете клими, па споделувам стримови од 24часовна потрошувачка од двете па ти видиси..

Mitsu LN35 на греење во овие услови минатава недела, најниско што спушта и модулира е некои 85w, а среднa потрошна некои 110w
https://streamable.com/neawzu

Gree Hansol12 со Sanyo компресор (верувам токму затоа може да модулира ниско) на греење во овие услови минатава недела работи претежно он-оф, кога на кратко успева да модулира најниско спушта и држи 270w
https://streamable.com/ktboxa

Мицу-то работи 24/7 поставена на 22С ауто фан и цел спрат разотворени соби ~65м2 (собата од 22м2 каде што е поставена ја држи 22-3С, салончето e малку потопло 23-23.5С пошто едниот лептир е директно натаму насочен, а останатите 2 соби лево и десно од салончето се по 20-21С). Нормално со 100w потрошна издувот не е толку топол (32-35С) ама мене ми е баш пријатно на 22С во собата.

Хансол-от засега работи 05-23ч поставен на 24С втора брзина во 17м2 соба.
Може да се види дека и двете трошат 2-3kw дневно последниве 3-4 дена, само што во цел простор од 65м2 кај Мицу-то темепратурата е константна а за кај Хансол-от не можам да го кажам истото.



Цената ненормална ја ќе биде ја нема да биде...
Бујрум годинашен флаер што зачекав на Финскиот форум.... цените на Мицу не се многу многу различни во однос на кај нас.
И ценава на Грее моделиве во Финска не е за подрек.





Ни тука не им е ставена https://mall.gree.com.mk/, ја не знам што ја барате на други сајтови...
Амааа може ќе се распродаде уште од магацин, па да не мора да го објават воопшто моделов.
Не знам кој тоа купува така клима на кутурица, ни спецификација објавено ни бутур.
Ако се редат по станови во згради во градба од некој изведувач за најниска понудена цена.... така може.
Автоматски споено мислење:




Ова објавава на фб само за грее фанови да не е?
Прегледај го приврзокот 270742
Da ne ti gresi nesto tebe meracot?
Hansolot go imam vo 33m2 na autofan so ifeel pusten na 7metri od klimata so 120w rabotese ova vreme imam tuka postirano pa i ti vidisi
Do sega na bg forumot nemam porocitano deka bilo koja mitsu pa i LN moze da raboti tolku dolgo na tolkav minimum i da ne isklucva pa uste vo 65m2. Strimot da ne ti e malce nasminkan?
Primer Mitsu AP35 VA so kompresor od 9ka i ednoreden izmenuvac se prodava 60karti isto kolku FH35 Va koja bese mnogu pojaka.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Овај мерачот SP3S ви работи без проблеми?
Кај мене на приближно на 3 дена ја губи мрежата и мора да го рестартирам( да го отштекам ) за да проработи пак. Ме интересира дали ваков случај се јавува кај некој друг или мене нов ми цркнал нешто :)
До рутерот е. На оној што го даваат од А1 ми се губеше на 24часа. Купив друг рутер и логиран е цело време.
Или прошнурај во поставките на рутерот.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Бујрум годинашен флаер што зачекав на Финскиот форум.... цените на Мицу не се многу многу различни во однос на кај нас.
И ценава на Грее моделиве во Финска не е за подрек.





Убави резултати, убава потрошувачка богами и на двата уреда. Претпоставувам во одлично изолирани простори.

Ги гледав цените на овој флаер

Митсу 9-ка Нордик 1800€ !! 6,3 кв
Грее 9-ка Нордик 1400€ !! 5,4 кв

Дали моето размислување би било точно и корисно за избор на нови клими.

Нордик моделите се изработени поквалитетно и би работеле во наши работни услови со 30-75 % од снагата во 95% од работниот век, а со тоа и подолговечни би биле.

Овие Нордик модели конструирани се за поширог опсег на надворешни температури. Во енергетската налепница има "SCOP " за трите температурни зони. Значи и во најладното ќе создаваат топлина.

ЖРТВА на овие предности е "економичната " потрошувачка за време на деновите со надворешна температури над нулата.


Еве еден дијаграм поставен од член од друг форум на тема за Т.П. - клими. Погледајте го повнимателно !!


Slika...COP.png
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Бујрум годинашен флаер што зачекав на Финскиот форум.... цените на Мицу не се многу многу различни во однос на кај нас.
И ценава на Грее моделиве во Финска не е за подрек.





Убави резултати, убава потрошувачка богами и на двата уреда. Претпоставувам во одлично изолирани простори.

Ги гледав цените на овој флаер

Митсу 9-ка Нордик 1800€ !! 6,3 кв
Грее 9-ка Нордик 1400€ !! 5,4 кв

Дали моето размислување би било точно и корисно за избор на нови клими.

Нордик моделите се изработени поквалитетно и би работеле во наши работни услови со 30-75 % од снагата во 95% од работниот век, а со тоа и подолговечни би биле.

Овие Нордик модели конструирани се за поширог опсег на надворешни температури. Во енергетската налепница има "SCOP " за трите температурни зони. Значи и во најладното ќе создаваат топлина.

ЖРТВА на овие предности е "економичната " потрошувачка за време на деновите со надворешна температури над нулата.
е
Еве еден дијаграм поставен од член од друг форум на тема за Т.П. - клими. Погледајте го повнимателно !!

Прегледај го приврзокот 270788
Кај нас 5 ипол месеци е над нулата, а две недели е под нулата. Грубо, ако е поладна зима.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Кај нас 5 ипол месеци е над нулата, а две недели е под нулата. Грубо, ако е поладна зима.

Ако имаш време, погледни го дијаграмот. Како постручен и поискусен, убеден сум дека ќе ти е интересен. Колегите од другиот форум имаат интересни убедувања - многу различни од доста искусни колеги од овој форум.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.663
Бујрум годинашен флаер што зачекав на Финскиот форум.... цените на Мицу не се многу многу различни во однос на кај нас.
И ценава на Грее моделиве во Финска не е за подрек.





Убави резултати, убава потрошувачка богами и на двата уреда. Претпоставувам во одлично изолирани простори.

Ги гледав цените на овој флаер

Митсу 9-ка Нордик 1800€ !! 6,3 кв
Грее 9-ка Нордик 1400€ !! 5,4 кв

Дали моето размислување би било точно и корисно за избор на нови клими.

Нордик моделите се изработени поквалитетно и би работеле во наши работни услови со 30-75 % од снагата во 95% од работниот век, а со тоа и подолговечни би биле.

Овие Нордик модели конструирани се за поширог опсег на надворешни температури. Во енергетската налепница има "SCOP " за трите температурни зони. Значи и во најладното ќе создаваат топлина.

ЖРТВА на овие предности е "економичната " потрошувачка за време на деновите со надворешна температури над нулата.


Еве еден дијаграм поставен од член од друг форум на тема за Т.П. - клими. Погледајте го повнимателно !!


Прегледај го приврзокот 270788
Super info
 

Kajgana Shop

На врв Bottom