Најекономично греење (затоплување)

Член од
27 јули 2020
Мислења
91
Поени од реакции
139

Дијаграмот е многу интересен, посебно што ја кажува и другата страна на медалот наречен " економично греење со аутофан , ниски модулации и дување 24/7, наспроти дување со силен издув и голема потрошувачка, ама после мирување на компресорот 20-на минути.
Навистина треба да се вклучат искусните членови, , многу фер би се расчистила една непотребна и непродуктивна дискусија.
Ги поканувам
 
Член од
14 август 2020
Мислења
27
Поени од реакции
57
Друштво имам проблем со струјата.Секое сабајле гасат напон и кога ќе станам исклучени климите и трепкаат.Сега не е проблем ама знаат зимно време вака да напраат.Има некое чаре ?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
17.851
Поени од реакции
28.351
Zdravo,

Letoto zemav za moite gree gtech 12 ama ladno e vo sobata pa nekolku pati samo se pusti.

E sega zaladi vremeto i pocnaa da ja pustaat na toplo.
Se nemame greeno na klima pa me interesira kako e najidealno i najekonomicno da raboti?
Dali 25 preku den i 20 navecer, celo vreme? Bidejki sega ja pustaat samo uste po potreba, po pola saat.

Se raboti za 35 kvadrati, izolirani se od site 3 strani. I kolku od prilika bi trebalo da skokne cenata na struja? Bez da navlezete vo tepacka za koja poveke stedi. :D

Od oko, ako raboti 24/7, vo normalni uslovi, normalna zima, normalna izolacija
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.280
Поени од реакции
1.705
Zdravo,

Letoto zemav za moite gree gtech 12 ama ladno e vo sobata pa nekolku pati samo se pusti.

E sega zaladi vremeto i pocnaa da ja pustaat na toplo.
Se nemame greeno na klima pa me interesira kako e najidealno i najekonomicno da raboti?
Dali 25 preku den i 20 navecer, celo vreme? Bidejki sega ja pustaat samo uste po potreba, po pola saat.

Se raboti za 35 kvadrati, izolirani se od site 3 strani. I kolku od prilika bi trebalo da skokne cenata na struja? Bez da navlezete vo tepacka za koja poveke stedi. :D

Od oko, ako raboti 24/7, vo normalni uslovi, normalna zima, normalna izolacija
Највеќе штеди 25ц цело време. Или 26 или 24 колку и да е ама да е тука некаде поставена.

Шалтање 25 и ноќе 20 троши повеќе отколку цело време една температура. Затоа што малку се намалува ЦОП на климата, и плус на ефтина струја помалку киловатинќе бидат а повеќе во скапа.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.628
Поени од реакции
1.552
Zdravo,

Letoto zemav za moite gree gtech 12 ama ladno e vo sobata pa nekolku pati samo se pusti.

E sega zaladi vremeto i pocnaa da ja pustaat na toplo.
Se nemame greeno na klima pa me interesira kako e najidealno i najekonomicno da raboti?
Dali 25 preku den i 20 navecer, celo vreme? Bidejki sega ja pustaat samo uste po potreba, po pola saat.

Se raboti za 35 kvadrati, izolirani se od site 3 strani. I kolku od prilika bi trebalo da skokne cenata na struja? Bez da navlezete vo tepacka za koja poveke stedi. :D

Od oko, ako raboti 24/7, vo normalni uslovi, normalna zima, normalna izolacija
24/5 denski 20/21° navecer (ako ja menuvas pocesto T +/- povejke ke potrosi) 24/7 so ne taka minus jaka zima do 2000mkd. max
Автоматски споено мислење:

До рутерот е. На оној што го даваат од А1 ми се губеше на 24часа. Купив друг рутер и логиран е цело време.
Или прошнурај во поставките на рутерот.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
Cekaj malce*na ruterot/modem od A1 imas staveno +ruter ?kako vtor ruter i sp3s tie na nego konektiran..??dobro razbrav...??
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
6 февруари 2010
Мислења
848
Поени од реакции
866
Cekaj malce*na ruterot/modem od A1 imas staveno +ruter ?kako vtor ruter i sp3s tie na nego konektiran..??dobro razbrav...??
Баш така, уште еден рутер на веќе постоечкиот и на него конектиран sp3.
Ако те буни нешто пиши на приватна порака ќе ти објаснам.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
91
Поени од реакции
139
Mnogu blagodarnost do PticaSelica, macci i Kosta Senior za oddelenoto vreme. Da prasam dali garancijata ke vazi aka vaka gi otvoram za cistenje?
Молам, повели и друг пат.

Јас колку до сега сум научил - ГАРАНЦИЈА ВАЖИ САМО АКО НЕ ЧЕПКАШ САМ НИШТО-
за климата, можеш само првите пластични филтри под предниот капак да ги одржуваш сам.
Е сега, не знам ако притоа капакот го оштетиш, или тие филтри- како мрежа, дали ќе ти важи гаранција. Лично не би рачунал на гаранција. Проблемот е што тие навистина треба да се исперат и дезинфицираат барем еднаш месечно.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.628
Поени од реакции
1.552
Баш така, уште еден рутер на веќе постоечкиот и на него конектиран sp3.
Ако те буни нешто пиши на приватна порака ќе ти објаснам.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
Ajde sega ke probame i taka imam 1 ruter tenda+
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.561
Поени од реакции
923
Член од
29 август 2008
Мислења
2.628
Поени од реакции
1.552
Ovie od Klimi Mk izgleda zaspani se gi nema novite modeli na Gree Pular Premium Gree Pular Eco i Gree Freair na nivnata strana

Ubav zosto za reper go zemas klimi.mk???mislis deka vrtkaat klimi od povejke brendovi treba da objavat se prvi..???
Автоматски споено мислење:

Друштво имам проблем со струјата.Секое сабајле гасат напон и кога ќе станам исклучени климите и трепкаат.Сега не е проблем ама знаат зимно време вака да напраат.Има некое чаре ?
Druze ako imas problemi so struja osvem Evn ne znam.koj moze da ti pomogne...mislam deka povejketo klimi imaat auto restart odnosno koga snemuva 220v i koga kese vrati naponot prodolzuvaat so rabota tamu kade zastanale,isto taka Gree raboti i na pogolem raspon na naponot mislam deka od 160do240v bi rabotela bez problem se razbira na 50hz.
Greska moja od 140do270v
A i kaj drugi proizvoditeli e implementirano ova...
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
1.561
Поени од реакции
923
Ubav zosto za reper go zemas klimi.mk???mislis deka vrtkaat klimi od povejke brendovi treba da objavat se prvi..???
Druze cudno mi e okolu Klimi Mk zatoa sto do sega site novi modeli na Gree bea prvi objavuvani vo Klimi Mk i za popusti i za novi modeli bea prvi
E sega dali imaat druga politika budejki TOSOT go nabavuvaat preki Gree Mak a seuste imaat zalihi na TOSOT ne im se trosat taka lesno zihite na Tosot ( iako imaat akciski ceni ) bidejki samo oni prodavaat Tosot vo Mk

Mozebi zatoa ne gi nabavuvaat novite modeli na Gree cekaat prvo da im se potrosat zalihite na TOSOT

Neznam no malku e cudno.
 
Член од
16 април 2013
Мислења
3
Поени од реакции
1
Здраво на сите :) Дали може некој да каже искуство со бучава на клима уредот, кои модели би требало да се најтивки?
Преку телеком земавме Haier Tundra green 12ка, во каректеристики пишуваше 33 -47db а има налепница 55-63db? Можеби е глупо прашањево но битен фактор ни е нивото на бука. :О
Уште нешто, за во спална ја гледаме оваа варијанта, https://www.neptun.mk/categories/INVERTER_SISTEMI/KLIMA-FUEGO-FGT-120-INV дали вреди или сепак е колку пари толку музика?
Ви благодарам однапред на одговорот.
 
На врв Bottom