Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.663
kaj eftinive me buni ova do -15, da ne ne zatopluva dovolno vo januari fevruari ako bidi -10-15 temperaturata, pa da treba i panel da uklucuvam. ne se razbiram bas i ne znam sto e povazno, KW ili minimalna efektivna temperatura?
Ovaa klima e slaba za 45m2, ili Fairy 5.5kw ili Amber 3.5kw.
Amber e edinstvena klima koja moze na minusna temperatura, na usis 5C da ima izduv od 60C. Ova e dokazano vo Skopje.
 

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
Гледам пак ботовите се активирале. Кога им одговара, ставаат исти видеа за ниски модулации и објаснуваат за -30 температури. Отвараш Еуровент и гледаш друга приказна, односно дека дрско лажат. Ама за пуста продажба мајка ќе продадат.

Потоа даваш конкуренти јапонци не чинат, даваш други кинези и тие не чинат. Затоа сите што сакате да купите, прочитајте и по други форуми македонски и странски, и Еуровент задолжително за моделот кој го гледате. :)
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Sekoj inverter iako e deklariran do -15°C bez nikakov problem ke gree i na -20°C taka da toa -20 stepeni ili -30 ne e nisto drugo samo marketing trik
Kaj nas zimite se blagi plus i da ima -20°C toa e navecer preku den retko kaj nas kade ima zimno vreme -20°C
Ќе грее ама колку?
(-22, -25, -30) NORDIC моделите на клими ветуваат дека можат да испорачаат 100% од капацитетот по дизајн на тие ниски температури за кои се рекламираат.
Исто и за останатите модели не значи дека ќе престанат да работат ако се декларирани до -7, -10 или до -15 него дека постепено како опаѓа температурата надвор така ќе опаѓа и испорачаната топлина.

Кај нас тоа може да е маркетинг трик ама за на север не е.

Е кога ќе дојде збор за потребното back-up греење, ете тоа се слагам дека е маркетинг трик, и тоа убав!
Коа ќе ја видиш енергетската налепница ти се чини воа ејјј испорачува 7киловата во ладна зона, климава бетар од термо печка ејј?!?!
А тоа уствари и печката ја броело дека ти работела во тие 7киловата дадена топлина.

Има некој ваков мерач?која апликација ја користи?
Има.
Само внимавај, моделот мора да е SP3S - без последното S ја немаш опцијата за мерење на потршувачката.
Од Broadlink ги има следниве 3 апликации, сите 3 се од истиот производидел и скоро сите ги имаат истите функции меѓутоа едно нешто на кое си се навикнал го има кај едната но го нема кај другата... па така сеуште ги чувам 3те инсталирани.
Подредени од најнова кон најстара.

За iOS:

За Android:
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.905
Ќе грее ама колку?
(-22, -25, -30) NORDIC моделите на клими ветуваат дека можат да испорачаат 100% од капацитетот по дизајн на тие ниски температури за кои се рекламираат.
Исто и за останатите модели не значи дека ќе престанат да работат ако се декларирани до -7, -10 или до -15 него дека постепено како опаѓа температурата надвор така ќе опаѓа и испорачаната топлина.

Кај нас тоа може да е маркетинг трик ама за на север не е.

Е кога ќе дојде збор за потребното back-up греење, ете тоа се слагам дека е маркетинг трик, и тоа убав!
Коа ќе ја видиш енергетската налепница ти се чини воа ејјј испорачува 7киловата во ладна зона, климава бетар од термо печка ејј?!?!
А тоа уствари и печката ја броело дека ти работела во тие 7киловата дадена топлина.
Druze jas zboram za nase podnevje ( ne za sibir ) mnogu mal broj na denovi se so -15°C i da ima -15°C toa e navecer zatoa jas vikam deka Nordic modeli kaj nas ne se potrebni i deka nie ne sme sibir
Najbotno e inverter klimata da e kvalitetna i da e so soodvetna jacina ( 3,5 ili 5,5 kw ) spored prostorot vo koj ke se koristi.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Би сакал да ги потсетам новите корисници на клими-те дека не смеат да заборават на обавезното редовно одржување на истите. Сум бил сведок на неисчистен филтер на внатрешна единица. Ладеше како обичен вентилатор. Затоа и сервисерите прво тоа го прават кога ќе ги викнете. Значи пред да се напиете некој Диазепам и успат отерате у три - четири и мајки и шајки, исчистете ги филтрите.
Би сакал посебно да предупредам на опасноста по здравјето, кое се појавува во таква клима. Од алергии до сериозни белодробни инфекции.
Во ЧИСТА КЛИМА ЗДРАВИ ДОМАЌИНИ
Во ЧИСТА КЛИМА ТОПОЛ ДОМ
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
82
Поени од реакции
131
kaj eftinive me buni ova do -15, da ne ne zatopluva dovolno vo januari fevruari ako bidi -10-15 temperaturata, pa da treba i panel da uklucuvam. ne se razbiram bas i ne znam sto e povazno, KW ili minimalna efektivna temperatura?
То сигурно. Пошто јас имав мицибуши хј од евтините и ко ке паднеја температурите под 2-3 степени не бркаше работа.
 
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
Има.
Само внимавај, моделот мора да е SP3S - без последното S ја немаш опцијата за мерење на потршувачката.
Од Broadlink ги има следниве 3 апликации, сите 3 се од истиот производидел и скоро сите ги имаат истите функции меѓутоа едно нешто на кое си се навикнал го има кај едната но го нема кај другата... па така сеуште ги чувам 3те инсталирани.
Подредени од најнова кон најстара.
Само последната ја немав.Ја инсталирав и гледам само таа има за поединечен месец потрошена енергија и колку кошта.фала ти
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Само последната ја немав.Ја инсталирав и гледам само таа има за поединечен месец потрошена енергија и колку кошта.фала ти
Nema da raboti dolgo,ima nekoi bagovi i konflikt,postojano pojavuva Poor conection a see ok,moras da restartiras ruter i nekolku dena e ok...potoa pak isto i taka vo krug....Btw,ako nekoj.znae resenie za sp3s neka spodeli...
Автоматски споено мислење:

То сигурно. Пошто јас имав мицибуши хј од евтините и ко ке паднеја температурите под 2-3 степени не бркаше работа.
Sefe nemoj ne pisuvaj taka za mitsubusi sega 3ta svetska ke se kreni....
 

Attachments

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
Druze jas zboram za nase podnevje ( ne za sibir ) mnogu mal broj na denovi se so -15°C i da ima -15°C toa e navecer zatoa jas vikam deka Nordic modeli kaj nas ne se potrebni i deka nie ne sme sibir
Najbotno e inverter klimata da e kvalitetna i da e so soodvetna jacina ( 3,5 ili 5,5 kw ) spored prostorot vo koj ke se koristi.
Kakvi se tie klimi se do -15 a sto baraat bekap ili dogrevalka na -7 ??? Od 20k se tie...sakas da kaxes kaj nas pod -7 nebilo nikogas ili tie klimi se za negde u Spanija? ;)
Klima so bivalentna -7 pali grealka na -8 i ke igraat vuneni carapi i jambolii. Ama si ima luge sto sakaat i od -8 do -15 ke setaat po kratki rakavi i ke su kupat Nordic model...kolku pari tolku muzika.
Prosta matematika
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
kaj eftinive me buni ova do -15, da ne ne zatopluva dovolno vo januari fevruari ako bidi -10-15 temperaturata, pa da treba i panel da uklucuvam. ne se razbiram bas i ne znam sto e povazno, KW ili minimalna efektivna temperatura?

Битно ти е колку киловати дава на појаките минуси. Обично најслабите- најевтините клими први попуштаат во греењето. Еве ти ја најкорисната табела на почитуваниот - tigar4e - ,

ba7ced72-21e7-4015-9bd2-f1ca89f2a44b.png

Инаку навистина е многу амбициозно, нереално амбициозно да очекувате под -10 да се греете само на клима.
Не тврдам дека не може, и те како може , ама бара совршена изолација. Во Скандинавија многу жители се греат на клими.
Исто битно, имаат соодветно моќна клима за нивниот простор
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.905
Kakvi se tie klimi se do -15 a sto baraat bekap ili dogrevalka na -7 ??? Od 20k se tie...sakas da kaxes kaj nas pod -7 nebilo nikogas ili tie klimi se za negde u Spanija? ;)
Klima so bivalentna -7 pali grealka na -8 i ke igraat vuneni carapi i jambolii. Ama si ima luge sto sakaat i od -8 do -15 ke setaat po kratki rakavi i ke su kupat Nordic model...kolku pari tolku muzika.
Prosta matematika
I budzet klima kako TST Tosot Hyundai NEO Elektra ke te gree i na -15°C bez nikakov problem ako imas soodvetna stiropor izolacija inaku bez izolacija i Toshiba Super Daiseikai da zemes dzabe nema da topli ko sto treba se si bara svoe nema kvalitetno ekonomicno greenje bez izolacija !
Jas imam izolacija i na ovie vecerni temperaturi ne mi treba Greenje no komsiite do mene nemaat izolacija star krov bez karatavan i sega pustaat greenje znaci vrti suci ko sto rekov najgolema uloga za kvalitetno Greenje ima izolacijata ! ! !
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Druze jas zboram za nase podnevje ( ne za sibir ) mnogu mal broj na denovi se so -15°C i da ima -15°C toa e navecer zatoa jas vikam deka Nordic modeli kaj nas ne se potrebni i deka nie ne sme sibir
Najbotno e inverter klimata da e kvalitetna i da e so soodvetna jacina ( 3,5 ili 5,5 kw ) spored prostorot vo koj ke se koristi.

Доста имавме дебата со човекот што се реши за Amber Nordic. Колку можев , му помагав оти не беше запознаен со сегашниот избор.
Се реши пред се' поради тоа што сакаше било кога и да дојде ладна зима, да може да не му ја мисли дали клима-та ќе испорача доволно топлина. За оваа момците од Gree " гарантираа" , а ние сите ќе видиме следниве години.
Втората причина беше дека на старт може одма силно да топли.
Трета беше ЦЕНАТА
Четврта - гаранцијата од 10 год. Додуше условена со екстра 7000 ден. ама човекот сакаше да не му ја мисли.
И сакаше клима со греач на тацна
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
Tabelata na @tigar4e e za pofalba sto ja sostavil so Copy/Paste podatoci i gi vnel i cenite.

Prasanjeto e dali znae da ja procita ovaa tablica.....mallkumina znaat a sekoj pisuva sve i svasta

Konkretno ke lupnam eden model pod tablicata Mizu HJ35...so PdesignH 2.4kw....dava na Tbiv od -10C 2,4kw Ok.
Dali nekoj moze da objasni zasto dava 2.2kw na -7 a 2.4 na -10? Kako toa dava poveke na -10 ?

Mitsu HJ.jpg
A posle ke sledi zasto Amberot3.5 dava 7kw na -7 e ne e 7kw tuku 3,5ka
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.627
Поени од реакции
10.281
Tabelata na @tigar4e e za pofalba sto ja sostavil so Copy/Paste podatoci i gi vnel i cenite.

Prasanjeto e dali znae da ja procita ovaa tablica.....mallkumina znaat a sekoj pisuva sve i svasta

Konkretno ke lupnam eden model pod tablicata Mizu HJ35...so PdesignH 2.4kw....dava na Tbiv od -10C 2,4kw Ok.
Dali nekoj moze da objasni zasto dava 2.2kw na -7 a 2.4 na -10? Kako toa dava poveke na -10 ?

Прегледај го приврзокот 270429
A posle ke sledi zasto Amberot3.5 dava 7kw na -7 e ne e 7kw tuku 3,5ka
✌ Јас наставниче,ја!

Ајде бе,ви го кажаа одговорот веќе...:unsure:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom