Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
3.335
Поени од реакции
2.264
Ги гледав климите на Fujitsu. Во Србија бајаги се фалат и од работа, од долг век, од мала потрошувачка. Гледам кај нас, барем по 100€ поскапи од модел се, а избор како у " бакалница у село у Мариово пред 30 год. И да мижиш на едно око , не бива да пазариш.
Во однос на таа марка. Гледам дека надворешните се многу лесни, посебно 12- ки на новиот гас R32. .
Е сега, зошто кај нив тежината не им смета за добро да греат.
Не ми замерајте, ама многу тешко можам да ве разберам, на овој начин кога пишувате. Посебно последниве две години.
Ima mn.pozitivni kritiki Srbija za tie klimi...zosto kaj nas nee taka toa e dr,muabet,mislam deka nekoj clen ovde imase Fujitsu...
 
Член од
6 август 2018
Мислења
58
Поени од реакции
94
МЕГА АКЦИЈА во салоните на Енергија!


TOSHIBA Suzumi Plus inverter клима уреди (R32):

• A++ / А+ висока енергетска класа при ладење /греење
• зголемени капацитети и опсег на работа на ладење /греење
• најнова Toshiba TWIN ROTTARY компресорска технологија
• COP = 3,61 и SCOP = 4,40 фактори на ефикасност
• 7 во 1 IAQ антибактериски филтрирачки систем, функција на самочистење
• „3D smart” проток на воздух
• ”dustless coil coating” премаз на изменувачот од внатрешната единица за нефаќање на прашина
• Eurovent сертификат
• опсег на работа ладење – надворешна температура од -10 ÷ 46°C
• опсег на работа греење – надворешна температура од -15 ÷ 24°C

071020_Energija_Toshiba_Suzumi-01.jpg

071020_Energija_Toshiba_Suzumi-02.jpg

071020_Energija_Toshiba_Suzumi-03.jpg

Ве очекуваме во нашите салони на ул. Лондонска 1А, Скопје или во ново отворениот продажен салон на Енергија во Визбегово (до Пантер Мис) (инвертер клима уреди, топлински пумпи, VRF системи, чилери, вент.конвектори итн.) или контактирајте не на info@energija.com.mk или на 02/3061-466.
*Акцијата трае додека има залиха.

За било какви дополнителни информаци, обратете се на info@energija.com.mk или телефонските броеви:
+389 (0)2 3061 466
+389 (0)2 3061 467
+389 (0)72 213 590

http://energija.com.mk/
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
79
Поени од реакции
60
Citam na forumov za Amber deka ne raboti pod 500 ili 700 wat pri greenje i pocesto ke isklucuva, koja klima raboti na niska modulacija , a sto ja ima kaj nas, i kolku pari se? ili niska modulacija ima samo kaj klimi nad 1000 eur?
preporaka za stan so pvc da se great 38-45m2. gree fairy 3.5kw -22C 29990, gree amber 4.2kw -30 49990, ili nekoja druga poeftina, na primer 5kw okolu 32000+? kolku amber bi zastedila vo odnos na fairy? sprema specifikacii 25%, no dali i realno bi bilo tolku?
kolku e vazna minimalnata efektivna temperatura -15 -22 i -30?
blagodaram za informaciite
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Провери зимава на греење.
Инаку U Crown12 на R410 (мислам дека и амберот е ист) на ладење спушта под 200W. Но на греење не знае да работи под 700-800W. Не дека е преоптоварен, туку таков му е софтверот.
Оние што тука прикажуваа снимки дека работи со 180W мислам дека намерно лажат.
Гарант ќе проверам.
Овој Amber e na R 32
Само пак да потсетам, дуќан од 50м2 , два надворешни ѕида, две врати , пола ѕидови у стакло, профилот обичен алумин, нема термо-мост. Строг Север, сонце не го фаќа.
По мои претпоставки барем 90 вати на м2 ќе губи на -5. Ќе видиме, ќе сликам.
Туку кажи ми на колку да биде поставена за да ти биде корисно за споредба. Тој простор е безпредметно да се грее повеќе од 22 Целзиуса
 
Член од
3 октомври 2020
Мислења
11
Поени од реакции
19
Фала за табелава. Меѓутоа сум тотален лаик за овие работи, ако може да ми подобјасниш, дали според табелава Тундрата дава повеке топлина од Ферито НА -7? Ако добро толкувам, ферито не е во ништо подобра?
 
D

Deleted member 12196

Гостин
kolku e vazna minimalnata efektivna temperatura -15 -22 i -30?
blagodaram za informaciite
Овие на -30° не модулираат добро. Ама тоа продавачите го премолчуваат.
Гарант ќе проверам.
Овој Amber e na R 32
Само пак да потсетам, дуќан од 50м2 , два надворешни ѕида, две врати , пола ѕидови у стакло, профилот обичен алумин, нема термо-мост. Строг Север, сонце не го фаќа.
По мои претпоставки барем 90 вати на м2 ќе губи на -5. Ќе видиме, ќе сликам.
Туку кажи ми на колку да биде поставена за да ти биде корисно за споредба. Тој простор е безпредметно да се грее повеќе од 22 Целзиуса
Ако Амберот е Нордик мислам дека нема да модулира добро. Најдобро сам ќе видиш. Дали може да спушта на 200-300W или на 600-700W ќе исклучува.
Инаку споредба не можеме да направиме. Стан, куќа и дуќан имаат различни потреби од загревање (различни загуби на топлина).
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
79
Поени од реакции
60
Овие на -30° не модулираат добро. Ама тоа продавачите го премолчуваат.
Znaci podobro fairy -22 otkolku amber -30? fairy ima poniska modulacija? kako se vo odnos na potrosuvacka ili nekoja druga marka/model bi bila podobra za stan 38m2+7m2 (salon)?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.953
Поени од реакции
2.187
Имаш голем избор. И од Mitsubishi и Daikin и др.

MUZ-LN35VGHZ/MSZ-LN35VG на пример. PdesignH 4KW, SCOP=5.10
RXZ35N / FTXZ35N на пример. PdesignH 4.4 KW, SCOP=5.73
RXZ50N / FTXZ35N на пример. PdesignH 5.6 KW, SCOP=5.50


За Panasonic-от не знам.

Ама знам како Gree Hansol завива како трактор и пред да зазими, и надворешната и внатрешната која почна да испушта чуди звуци на помалку од 12 месеци активно користење. Среќа Mitsubishi-то SF50 е нечујно и на -10.
Ti kako se rasflas so pari ko na granka da rastat.
Uste drva koristi kako back up, a vamo galanten.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Овие на -30° не модулираат добро. Ама тоа продавачите го премолчуваат.

Ако Амберот е Нордик мислам дека нема да модулира добро. Најдобро сам ќе видиш. Дали може да спушта на 200-300W или на 600-700W ќе исклучува.
Инаку споредба не можеме да направиме. Стан, куќа и дуќан имаат различни потреби од загревање (различни загуби на топлина).
Тоа и мене ми е криво што нема да можам баш корисна информација да споделам.
Близок роднина има Gree Hansol од 2018, во бајаѓи солидно изолиран стан. Двете претходни Зими беа зачудени колку ги грееше а колку малку трошеше. Грееа две простории , вкупно 60м2. Ако успеам да снимам нешто и тоа ќе ви прикажам. Ама луѓето се навистина презадоволни, бар за сега.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
2.317
Поени од реакции
2.393
Citam na forumov za Amber deka ne raboti pod 500 ili 700 wat pri greenje i pocesto ke isklucuva, koja klima raboti na niska modulacija , a sto ja ima kaj nas, i kolku pari se? ili niska modulacija ima samo kaj klimi nad 1000 eur?
preporaka za stan so pvc da se great 38-45m2. gree fairy 3.5kw -22C 29990, gree amber 4.2kw -30 49990, ili nekoja druga poeftina, na primer 5kw okolu 32000+? kolku amber bi zastedila vo odnos na fairy? sprema specifikacii 25%, no dali i realno bi bilo tolku?
kolku e vazna minimalnata efektivna temperatura -15 -22 i -30?
blagodaram za informaciite
Za 45m2 moj predlog ti e Tosot Muse Eco 5,5kw

 
D

Deleted member 12196

Гостин
Znaci podobro fairy -22 otkolku amber -30? fairy ima poniska modulacija? kako se vo odnos na potrosuvacka ili nekoja druga marka/model bi bila podobra za stan 38m2+7m2 (salon)?
Ништо не можам да ти препорачам. Јас имам искуство само со U Crown, и таа е на -30°. Модулацијата е лоша. Инаку има снага, очекувам дека и на -20° не ќе има проблем со загревање. Но тоа ќе го дознаам кога ќе има јака зима, минатата беше блага.
Ако немаш студени зими (зависи во кој град си) не ти треба ништо повеќе од -15°.

ПС
Не значи дека ако лошо модулира по автоматизам ќе троши повеќе. Ама ќе работи off-on.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
79
Поени од реакции
60
Za 45m2 moj predlog ti e Tosot Muse Eco 5,5kw

kaj eftinive me buni ova do -15, da ne ne zatopluva dovolno vo januari fevruari ako bidi -10-15 temperaturata, pa da treba i panel da uklucuvam. ne se razbiram bas i ne znam sto e povazno, KW ili minimalna efektivna temperatura?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.335
Поени од реакции
2.264
kaj eftinive me buni ova do -15, da ne ne zatopluva dovolno vo januari fevruari ako bidi -10-15 temperaturata, pa da treba i panel da uklucuvam. ne se razbiram bas i ne znam sto e povazno, KW ili minimalna efektivna temperatura?
Ako bide 1 nedela -10/-15° a imas pocejke zagubi na toplina otkolku sto klimata toa go nadohnaduva togas sigurno vo najladnoto 1,2 nedeli ke ti treba povremeno BeckUp mozi 0.5kw mozi povejke zavisi od prostorot...
 
Член од
16 март 2019
Мислења
2.317
Поени од реакции
2.393
kaj eftinive me buni ova do -15, da ne ne zatopluva dovolno vo januari fevruari ako bidi -10-15 temperaturata, pa da treba i panel da uklucuvam. ne se razbiram bas i ne znam sto e povazno, KW ili minimalna efektivna temperatura?
Sekoj inverter iako e deklariran do -15°C bez nikakov problem ke gree i na -20°C taka da toa -20 stepeni ili -30 ne e nisto drugo samo marketing trik
Kaj nas zimite se blagi plus i da ima -20°C toa e navecer preku den retko kaj nas kade ima zimno vreme -20°C
 

Kajgana Shop

На врв Bottom