Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Хисенс и Хитачи се споени уште 2003 година во производство на клими.
Затоа не се брукајте со секакви изјави.

Koj go spomna Hisence....
Generalno Hisence e proizvoditel na TV, pa posle klimi.
Bi te zamolil da najdes za dvata modela koi gi nudat fishe i da go vidime.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.292
На крајот јаките Gree и Midea со TOL -10
:pos::pos::pos:
Не гледам што е смешно тука?
Мидеа штанцаше за Фонко уште пред 30 години! Нема бренд што немал Мидеа модел во понудата.
А и Грее како фирма формирана и подржана од Комунистичка Партија на Кина(провери си сооственичка структура),се буквално дуопол на пазарот на домашни/резиденцијални клими.
ТЦЛ,Чиго,Хисенсе,само ја дополнуваат понудата или доминацијата на клими за домашна употреба!
Ако јас би зимал јапанац,денес најблиску до јапанац е Панасоник/Санио со производство во Малезија... и наравно "исклучителни" модели на Дајкин и Тошиба произведени за јапанско тржшиште!
Се друго е Чајна,Турки,Чехија,бог те пита...
Правилото сеуште важи:Колку пари толку музика! Најмалку битно кај е произведена.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.432
Поени од реакции
9.154
Samata klima treba da go povlece freonot.
Od fasada, najmalce 20cm, toa e idealno.
Ne bi trebalo da ti zemat poveke od 20-30evra.
Drzac ako ne najdes, pisi, ima vo Gree. Treba e 50-60cm.
За 3,5 LG се работи, оддалечена 10cm од ѕидот и засега работи така одлично. Должината на држачот е 40cm, а измерив кај 5,5 клима (haier tundra) има држач 50cm.
Монтерот ми рече ако успеам да ја поставам паралелно на иста висина додека работам на фасадата (но не подолго од 20-30cm) од сегашната положба) тогаш немам гајле. Под услов да ја поставам на нешто, па сега барам постолје од некои 150-60cm толку има од климата до долу.

Ако не најдам ќе остани на ова лежиште со судни маки за изолација со помал стиропор зад неа.

Ај те молам колку за инфо прашај дали има држачи од 60cm?

Цевките што се во круг позади клима може да ги поместувате, внимателно се разбира! За држачи прашај кај овие поголемите снабдувачи со клими, треба да имаат, ако нема можеш да си викнеш мајстор да направи од профили.
Ако ти е за фасада само и не ја преместуваш, не мора да ја демонтираш, само внимателна манипулација и немаш гајле!
Благодарам многу. Во меѓувреме се слушнав со монтерот, успеав да го добијам и ми го кажа баш истото. Внимателно ракување без да се накршат бакарните цевки и би требало да нема проблем.

Интересното беше што кога го прашав за демонтажа па монтажа + вакумирање рече дека климата никогаш веќе нема да е иста т.е. ќе дува со помал капацитет (ќе дава помалку) - за што и му верувам бидејќи е добар монтер.

Позз и до двајцата и фала ви за брзите одговори.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.843
Поени од реакции
7.624
Не гледам што е смешно тука?
Да се na6alime малце...

Гледам ми го подзаборавивте Еуровент и неверојатните резултати од tol -10 на фалената фабрика тука. Чисто онака, иди зима, предосечам дека се спремаат финските тестови до -30, немој да бидете неспремни кога ќе почнат интензивните споредби.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Ne ne komunistot.ke im.kaza deka se najdobri i moraat botovite tuka da velicat do nebo. Koga ke dojde competition na pazarot kako Hisense (koj vprocem ne gledam deka e nesto mnogu porazlicen) drva i kamenja. E sega bilo Tol -10 ama galickite znaes sto pravat pod -10, jas ke ti kazam. Pukaat greaci na site strani za da mislis deka klimava rastura od greenje. Eve sega i strujata otide bajagi nagore pa ke bide muavetov abe normalno e volku za 20m2 soba da mi dojde 60 70 euro smetka itn itn.....
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Eve za info, eden Multisplit na Gree so tri vnatresni edinici (12K + 7K + 7K) , zimski period mesecna potrosuvacka Eur 40. Provereno, dokazano. 24/7
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.930
Gledam kaj Hitachi pisuva made in Prc ,? ne bea tie od JonsonControl ??
Porano i YORK i Hitachi bea Jonsol Control sega se e made in china
Автоматски споено мислење:

Мидеа штанцаше за Фонко уште пред 30 години! Нема бренд што немал Мидеа модел во понудата.
Tocno taka da ne se kinezite kako Midea i Gree pola od firmite ke propadnea blagodarenie na kinezite klimite gi proizveduvaat evtino a Brendot svoj go koristat za da gi prodavaat troduplo poskapo Primer Samsung YORK Carrier se pravat rebrendiraat vo Midea NO poradi svojot brend klimite gi prodavaat 3 pati poskapo od Midea orginal klima
Автоматски споено мислење:

За 3,5 LG се работи
Dali LG-TO ti e inverter ( koj model ) ili obicna on-off klima
Ako e Inverter kako si zadovolen od klimata ?
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
За 3,5 LG се работи, оддалечена 10cm од ѕидот и засега работи така одлично. Должината на држачот е 40cm, а измерив кај 5,5 клима (haier tundra) има држач 50cm.
Монтерот ми рече ако успеам да ја поставам паралелно на иста висина додека работам на фасадата (но не подолго од 20-30cm) од сегашната положба) тогаш немам гајле. Под услов да ја поставам на нешто, па сега барам постолје од некои 150-60cm толку има од климата до долу.

Ако не најдам ќе остани на ова лежиште со судни маки за изолација со помал стиропор зад неа.

Ај те молам колку за инфо прашај дали има држачи од 60cm?



Благодарам многу. Во меѓувреме се слушнав со монтерот, успеав да го добијам и ми го кажа баш истото. Внимателно ракување без да се накршат бакарните цевки и би требало да нема проблем.

Интересното беше што кога го прашав за демонтажа па монтажа + вакумирање рече дека климата никогаш веќе нема да е иста т.е. ќе дува со помал капацитет (ќе дава помалку) - за што и му верувам бидејќи е добар монтер.

Позз и до двајцата и фала ви за брзите одговори.
Ако сакаш земи профил 2x4 3 метри е 300 денари и нека ти го завари некој (ако си од ск можам да ти помогнам за ова)па со спреј офарбај.500 600 ден ќе те кошта.климата кога ќе ја демонитараш можеш да ја потпреш на две буриња едно врз друго.само не ги прекршувај цревата.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Една од најчестите дилеми и стравови на идните корисници, богами и сопственици на немонтирани клими е КАКО ќе им биде монтирана климата, бидејќи идната правилна работа на уредот зависи од исправната монтажа.
Лично сум присаствувал на 6-7 монтирања , никогаш не е монтирано како што се препорачува по фабричките упатства, нити со алат како што се препорачува на форумот.
Има ли некој идеја како да биде ублажен овој проблем.
А сега и ова што почитуваниот член кажа, дека клима не вреди да се преместува, прв пат слушам. Уште поголема беља. Зарем ни лоша демонтажа не вреди да се преработи ?? !!!
 
Член од
2 јули 2020
Мислења
83
Поени од реакции
97
Greska si Beko e rebrendirana Midea porano Beko bea Rebrendirani LG.
Во право си, Beko сега е ребрендирана од Midea, порано таму кај 2010 Беко климите беа од Arçelik ребрендирани (LG климите тогаш исто беа ребрендирани од Arçelik), а негде таму кај 2016-17 Beko климите беа ребрендирани од Hisense!
Автоматски споено мислење:

Фонко уште пред 30 години! Нема бренд што немал Мидеа модел во понудата.
Не мислам баш дека Fonko беше ребрендирана Midea. Всушност, мене Fonko климите ни малку не ми личат на Midea, ни од внатрешниот дел, ни од надворешниот. Fonko незнам од која фирма се ребренидрани, можеби од постарите модели на Chigo? Незнам.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom