Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.953
Поени од реакции
2.187
Треба да местам стиропор изолација зад климата, а немам доволно простор.

Дали и колку смеам да ги движам, виткам и оптегнувам бакарните цевки што се во круг зад неа?

Исто, држачите се во должина од 40цм, колку максимум има подолги од нив и каде да ги најдам, кај монтери или по продавници?

Колку кошта сервисер да дојде да ја извади надворешната и повторно да ја врати + вакумира?
Во тој процес го користи истиот фреон или наново полни а стариот се испушта?
Samata klima treba da go povlece freonot.
Od fasada, najmalce 20cm, toa e idealno.
Ne bi trebalo da ti zemat poveke od 20-30evra.
Drzac ako ne najdes, pisi, ima vo Gree. Treba e 50-60cm.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.609
Поени од реакции
8.186
Треба да местам стиропор изолација зад климата, а немам доволно простор.

Дали и колку смеам да ги движам, виткам и оптегнувам бакарните цевки што се во круг зад неа?

Исто, држачите се во должина од 40цм, колку максимум има подолги од нив и каде да ги најдам, кај монтери или по продавници?

Колку кошта сервисер да дојде да ја извади надворешната и повторно да ја врати + вакумира?
Во тој процес го користи истиот фреон или наново полни а стариот се испушта?
Цевките што се во круг позади клима може да ги поместувате, внимателно се разбира! За држачи прашај кај овие поголемите снабдувачи со клими, треба да имаат, ако нема можеш да си викнеш мајстор да направи од профили.
Ако ти е за фасада само и не ја преместуваш, не мора да ја демонтираш, само внимателна манипулација и немаш гајле!
 
Член од
3 октомври 2020
Мислења
11
Поени од реакции
19
Ве прашав пред некој ден за совет, некој ми ја спомна тундрата, и сега се двоумам помеѓу Gree fairy 3.5 i Haier tundra green 35. Разлика во цена 3500. Која е подобар избор?
 
Член од
30 ноември 2011
Мислења
1.362
Поени од реакции
1.554
Ве прашав пред некој ден за совет, некој ми ја спомна тундрата, и сега се двоумам помеѓу Gree fairy 3.5 i Haier tundra green 35. Разлика во цена 3500. Која е подобар избор?
Ќе ти кажам до петок :) ќе монтираат кај мене и од двата модела.
 

Strelec

GREE
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.189
Поени од реакции
6.640
Ве прашав пред некој ден за совет, некој ми ја спомна тундрата, и сега се двоумам помеѓу Gree fairy 3.5 i Haier tundra green 35. Разлика во цена 3500. Која е подобар избор?
Ednostavno e deka Fairy e pojaka na poladno, u Petok sto ke ti kazat na +20C nadvoresna?.....koga ke zaladi ke im se smeni mislenjeto.
Pojakata ovden e Fairy so 3.14kw na -15 i 3kw na Bivalentna.
Fairy.jpg
i poslabata Tundra so edvaj 2.83 na Bivalentna i krajna TOL na -10 od 2.6kw so backup grealka od 0,6kw.
Tundra.jpg
Автоматски споено мислење:

Ама во право си бил...
Секогаш сум во право !
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom