Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
2.671
Поени од реакции
3.518
Taka e ubav toa i mu kazuvam na clenot deka tosot LcLh so 4.5kw max,na greejne so Eev i 7 fan brzini ke mu e odlicna iako ima toplotni zagubi...
I Tosot Muse LCLH i HAIER Tundra Green ke mu zavrsat rabota a ako ima pari slobodno neka kupi Toshiba se znae kade sto ne se problem Finansiite se odi na Toshiba Panasonic Fujitsu Mitsubishi LG
No poentata e deka i ako nema covek budzet za skapi klimi moze istite specifikacii da gi dobie so kupuvanje na kineski inverter klima uredi kako sto se Midea Gree Haier Vivax Tosot toa e dobro sto ovie brendovi po specifikacii se mnogu slicni so japonskite mozebi po sovtver za stedenje ne no po mok i davanje na toplina da.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
4.255
Поени од реакции
2.918
I Tosot Muse LCLH i HAIER Tundra Green ke mu zavrsat rabota a ako ima pari slobodno neka kupi Toshiba se znae kade sto ne se problem Finansiite se odi na Toshiba Panasonic Fujitsu Mitsubishi LG
No poentata e deka i ako nema covek budzet za skapi klimi moze istite specifikacii da gi dobie so kupuvanje na kineski inverter klima uredi kako sto se Midea Gree Haier Vivax Tosot toa e dobro sto ovie brendovi po specifikacii se mnogu slicni so japonskite mozebi po sovtver ne no po mok i davanje na toplina da.
Dobar tie muabetot no za 5x5 soba ne vredi vlog od 50-60k.!
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
TOSHIBA RAS B13J2KVSG-E
Инвертор за помештенија до 30м2
heat
1.0 - 4.2 - 5.3 kW моштност
heat
0.2 - 1.08 - 1.55kW консумација
SCOP 5.1
cool
1.0 - 3.5 - 4.1 kW моштност
cool
0.90 kW консумација
SEER 8.6
Звуково налјагане 19 db / работа до - 15 С
Произход: Тајланд
1839 лв.
GREE GWH12YD
Инвертор за помештенија до 30м2
heat
0.88-4.2-7.2 kW моштност
heat
0.12-0.95-2.6 kW консумација
SCOP 5.1
cool
0.85-3.5-5.0 kW моштност
cool
0.05-0.84-1.9 kW консумација
SEER 8.5
Звуково налјагане 21 db / работа до - 30 С

Eve za kolku prostor vo bg i amberot i toshibata shorai.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
957
Поени од реакции
2.434
I Tosot Muse LCLH i HAIER Tundra Green ke mu zavrsat rabota a ako ima pari slobodno neka kupi Toshiba se znae kade sto ne se problem Finansiite se odi na Toshiba Panasonic Fujitsu Mitsubishi LG
No poentata e deka i ako nema covek budzet za skapi klimi moze istite specifikacii da gi dobie so kupuvanje na kineski inverter klima uredi kako sto se Midea Gree Haier Vivax Tosot toa e dobro sto ovie brendovi po specifikacii se mnogu slicni so japonskite mozebi po sovtver za stedenje ne no po mok i davanje na toplina da.
Така е убав, убаво си кажа се знае што се зема ако се има можност.


Druze ako se ima jak budzet i jaka plata i te kako vredi ama vo ovaa nasa zemja so minimalni plata tesko deka nekoj ke kupi japonec zatoa i kineskite klimi vo Mk se najprodavani ( najevtini ) bez razlika na brend
Е убав во оваа наша земја со ниски плати се зема штедлива клима. Поскапи се тие да... затоа еве и субвенции даваат...
Но еднаш ја земаш а ќе плаќаш тоа што таа ќе го троши наредниве 10 години. Или ќе ја гасиш на скапа струја за да штедиш ко со печките што правевме :)

Taka e ubav toa i mu kazuvam na clenot deka tosot LcLh so 4.5kw max,na greejne so Eev i 7 fan brzini ke mu e odlicna iako ima toplotni zagubi...
A moe mislejne e deka za 25m2 ne vredi da dades 50/60k pa kakva saka neka e modulacijata i se ostanato
Ednostavno premala e sobata i nema da funkcionira kako treba...da se +40m2 ok...
Ајде сеа преубедиго нека си земе Тосот со 4.5kw кој за ладна зона за тоа да го испорача бара да имаш уште 2kw греалица пуштено во просторијата.
Споделете бе продукт фише од Тосот-от ја имате дома, мора да го имате и тој документ, ништо не ве кошта да го споделите.
Ете јас споделив од Амберот испадна дека тој за да даде 5kw му треба 1.4kw дополнителна греалица.
Автоматски споено мислење:

Abe skokaci edni ^^^ so cuda pisuva tamu.???toa sto na bikoja druga klima ne go pisuva odbosno stoi xxx..???!toa sega ve stega vo glavata....
Па подобро ххх да има него да ме лаже на енергетска налепница 4.5kw... 5kw....7kw..... до пред да купам, а дури кога ќе ми стигне дома, во документацијата во продук фише-то во неа да видам дека бара дополнително грејно тело од 1.4kw или повеќе....
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
4.255
Поени од реакции
2.918
Така е убав, убаво си кажа се знае што се зема ако се има можност.Е убав во оваа наша земја со ниски плати се зема штедлива клима. Поскапи се тие да... затоа еве и субвенции даваат...
Но еднаш ја земаш а ќе плаќаш тоа што таа ќе го троши наредниве 10 години. Или ќе ја гасиш на скапа струја за да штедиш ко со печките што правевме :)


Ајде сеа преубедиго нека си земе Тосот со 4.5kw кој за ладна зона за тоа да го испорача бара да имаш уште 2kw греалица пуштено во просторијата.
Споделете бе продукт фише од Тосот-от ја имате дома, мора да го имате и тој документ, ништо не ве кошта да го споделите.
Ете јас споделив од Амберот испадна дека тој за да даде 5kw му треба 1.4kw дополнителна греалица.
Автоматски споено мислење:Па подобро ххх да има него да ме лаже на енергетска налепница 4.5kw... 5kw....7kw..... до пред да купам, а дури кога ќе ми стигне дома, во документацијата во продук фише-то во неа да видам дека бара дополнително грејно тело од 1.4kw или повеќе....
Па подобро ххх да има него да ме лаже на енергетска налепница 4.5kw... 5kw....7kw..... до пред да купам, а дури кога ќе ми стигне дома, во документацијата во продук фише-то во неа да видам дека бара дополнително грејно тело од 1.4kw или повеќе....

Ajde sega pisi koja klima za Colder zona ne bara beckUp.?
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Шузнам, го скокаат некако постов, или не се тука денес....
Да побараше некој совет за клима одма ќе понудеа тука се :)

Сетиќи ај вака ко ќе нудите клима без еуровент, баре продукт фише имате од сите што ги нудите, барем тоа споделувајте...
Ко шо гледаме чуда пишит таму!
Кога ќе бидат фатени со нивните манипулации тогаш настанува МОЛК Се додека малку не се заборави, но не е иклучено сега да те "бомбардираат" со нови и уште поголеми дезинформации-манипулации.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
957
Поени од реакции
2.434
Ajde sega pisi koja klima za Colder zona ne bara beckUp.?
Не знам ни кај да проверам... во сервисно на LN VGHZ моделите гледам нишо не пишува за backup heating....
Не знам, можеби сите бараат ама каде ја ставаат таа информација...
Ама битно еве за тие што имам продукт фише, двете клими со ладна зона..... Амберот бара 4 пати повеќе бекап од Хансолот а и двете обеќаат 5kw за ладна зона.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.169
Поени од реакции
2.463
Gree Amber e mnogu mokna klima i e za prostor nad 40m2 bidejki iako Klimata e 3,5kw Gree Amber 3,5 kw e vsusnost 5,5kw ima kompresor od 5,5kw inverter klima

Zatoa za vo 25m2 najubavo Toshiba-ta

Bidejki ako ja kupis Gree Amber taa e mokna klima i ke raboti on-off i nema da moze da modulira
Klimata da modulira treba da ima barem sredna izolacija prostorot. Vo toj prostor neizoliran klimata tesko modulacija.
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
490
Поени од реакции
270
Мулти-сплит или стандард-сплит ако може препорака?? се работи за 2 спални соби од по 15мк. Дали има разлика во потрошувачка на струја и која би била.
Фала
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.380
Поени од реакции
6.989
Не знам ни кај да проверам... во сервисно на LN VGHZ моделите гледам нишо не пишува за backup heating....
Не знам, можеби сите бараат ама каде ја ставаат таа информација...
Ама битно еве за тие што имам продукт фише, двете клими со ладна зона..... Амберот бара 4 пати повеќе бекап од Хансолот а и двете обеќаат 5kw за ладна зона.
Како така да нема да прочиташ за Митсу, марката со "најточни" податоци на светов ;)
Еве ти за LN25VGHZ , која е Бивалентна тука -10 или -15??
А битно е да знаеме зашто бекапот од Бивалентната веке ни е потребен нели ?
како што читам напишани се две бивалентни па ти сеа што незнаш ни да најдеш податок ке знаеш да толкуваш :D
Ова со бивалентната е чисто како пример како муваат со податоци и големите јапанци.

LN25VGHZ.jpg
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.206
Како така да нема да прочиташ за Митсу, марката со "најточни" податоци на светов ;)
Еве ти за LN25VGHZ , која е Бивалентна тука -10 или -15??
А битно е да знаеме зашто бекапот од Бивалентната веке ни е потребен нели ?
како што читам напишани се две бивалентни па ти сеа што незнаш ни да најдеш податок ке знаеш да толкуваш :D
Ова со бивалентната е чисто како пример како муваат со податоци и големите јапанци.

Прегледај го приврзокот 269406
Kaj klima od 2000evra e zgreseno.
Togas sto ostana kaj ovie poeftinite modeli od mitsu. :)
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
По последново што го кажавте, за нас обичните купувачи останува пред купување да идеме или на баачки или у цркви, или да ни гатаат дали сме правилно одлучиле, или поп да викаме да ја благослови климата пред монтирање и пуштање
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
По последново што го кажавте, за нас обичните купувачи останува пред купување да идеме или на баачки или у цркви, или да ни гатаат дали сме правилно одлучиле, или поп да викаме да ја благослови климата пред монтирање и пуштање


Чуствувам дека не бев доволно разбран, мислев на СИТЕ увозници, продавачи монтери и сервисери. Сите ги кријат вистинските податоци и недоволно професионално ја обавуваат нивната рабаота

СЕКОЈА ЧЕСТ НА ЧЕСНИТЕ ИСКЛУЧОЦИ
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
2.671
Поени од реакции
3.518
Klimata da modulira treba da ima barem sredna izolacija prostorot. Vo toj prostor neizoliran klimata tesko modulacija.
Tocno izolacijata na prostorot e najvazna NO ima klimi sto i pokraj izoliraniot prostor povtorno ne moduliraat kako sto treba zatoa rekov za dobra modulacija ( stedenje ) treba klimata da ima dobar sovtver ( elektronika ) pa potoa EEV dzabe EEV ventil i dobra izolacija na prostorot ako klimata ima fabricki napraven sovtver koj nemoze nisko da modulira dzabe e se
Za zal mnogu od kineskite marki/klimi ne moduliraat nisko poradi toj sovtver ( elektronikata )

Zatoa i napomenav deka kineskite klimi ( bez razlika na brend marka ) vo davanje na toplina se tuka nekade so japonskite no po stedenje ne
 

Kajgana Shop

На врв Bottom