Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.072
Поени од реакции
2.840
Можеш ти да си бидеш машински инжинер, можеш да бидеш и електроинжинер, ама брат многу брзо ги менуваш мислењата. Пред извесно време пишуваше да му ја покажеме вратата на монтерот ако нема опрема за вакумирање, сега пишуваш дека не е проблем ако не се вакумира. Климата е направена да грее и лади на фреон, воздухот залудно троши енергија.
Немој да тврдиш дека компресорот успева да го втечни и воздухот, си ја брукаш дипломата.
Понатаму велиш дека е доволно една капка течен фреон да влезе во компресиониот простор па тој да експлодира. Премногу храбра изјава. Во каква агрегатна состојба се наоѓа компримираниот фреон? Некако твојата диплома (на која постојано се повикуваш, како сите други да се само со основно) лошо ги сфатила (или лошо ги објаснува) работите. Ќе мора малку да ја подновиш, застарена ти е.
Еднаш велиш дека нема манометар со казалка кој мери прецизно, во истата реченица велиш дека има, ама бил скап. Нема ни ефтин дигитален манометар, ама ако некој сака да глуми мајстор мораа да купи.
И за крај, што воопшто тука споменуваш бакарна маст? Сакаш да се самопофалиш?
Ništo ne treba da napraviš osven da pročitaš što pišuva čovekot na hrvatskiot forum, a posle ako i toj ne te uveri ......
Podobro tie da ne tropaš ponatamu, kompresorot pumpa gasovi, a ne tečnosti. Za pumpanje tečnosti služi ured tkn. PUMPA. Kompresorot go vtečnuva gasot vo izmenuvačot, a ne po tvoeto svaćanje vo kompresoniot prostor . Gleaš li kolku si bos za tehnika? Taman rabota da dojde tečnost vo kompresorot. Mrsko ti e da otvoriš gugl i pobaraš voden udar kaj kompresor.
Ti mojata diploma da ja ostaviš na mir, dobiena e vo vreme na vistinski kriteriumi i pred renomirani profesori, a ti zastani i ne se brukaj ponatamu.
Inače mojata klima ne e vakumirana će si raboti taa si ima zaštita od monteri buzdovani, ednostavno ne sakav da kači vakumpumpa polna so voda.....
Ete ako teraš ponatamu će počnat da ti se smeat luđevo, ti si znaeš.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
757
Поени од реакции
2.006
Целта ми беше да измерам и пренесам , посебно што даде скоро исти вредности како еден Митсу ЛН, постиран од друг член.
Само што во истите услови Митсу-то откако го загреа просторот од 29м2 првата вечер, утрото си спушти на ~100w и одржуваше 22-23 наредните 2 дена без ниеднаш да изгасне :)
Немој да ме сватиш погрешно, панасоникот изгледа одлично на сликине што си ги споделил а и како што кажуваш одлично работи за уред стар 15 години.
Би било добро и да споделиш колку си ја платил на времето... ако се сеќаваш.... не мора цифра, бар дали била ефтина, средно или од поскапите тогаш.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
639
A be dete litiumsko, procitaj ja prvata recenica na postot posle tvoeto "mislenje" i pogledni se vo ogledalo, sigurno ke se prepoznaes.
Tie za koi propovedas molea da mozat da uvezuvaat od galickite..... ama stap.
Ne letaj, uste si embrion.
Pak vregas, znam deka e tesko ovaa godina na tolku saloncina otvoreni i subvencii i na tolku vraboteni i pak slabo nesto. Lugjevo progledaa deka ima.i drugi kineski top firmi, citaj Haier Midea Hisense Aux itn itn. Sto se mislite deka ste izmislile nekoja tehnologija a drugive proizvoditeli pojma nemaat. Forumov go pretvori vo galicka prodavnica. Ke napises nesto i odma dvajca botovi like i kontra vreganje. Odi izbrisi ja prasinata od kutiite vo magacinot znaes na koj mislam bajagi se zastoeni ke zamirisaat kutiine.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.072
Поени од реакции
2.840
Фала Златко. Ова го направив бидејќи прв пат имам апарати со кој можам да измерам.
Инаку климата лади-, а и догрева во преоден период и после полноќ кога нема централно греење. Во стан, две соби и ходник - 55 на квадрати, строг Север, од добра изолација има само нови прозори и термопан стакла .....
Летоска во најтоплото работеше со 800-900 вати, трошеше по околу 7,5 кв, во тие три најтопли денови. Инаку во зависност како ја местам преку далечинското ладела и со 350 вати, за тие 55-60 квадрати.
Сега на топлење почнав нели прв пат ај да измерам, и да пренесам искуство.
Кога беа тие 2-3 дена ладни, беше поставена после полноќ на 23-22 и вистина работеше првите 40- на минути на околу 900 вати, ама после на одржување околу 350 вати за целиот простор.
Целта ми беше да измерам и пренесам , посебно што даде скоро исти вредности како еден Митсу ЛН, постиран од друг член.
Клима што е стара 16 год, која само јас ептен напреден аматер сум ја чистел и одржувал.
Кога побарав еден мајстор- пријател да ја провери , фреон - масло ... ми вика ако работи ич не ја чачкај. Сега нели проверувам и споредувам со другите како работи. Мислам дека засега е сосема добра.
Ако имаш некој совет ептен е добредојден. Поздрав.
Moj sovet e ne dozvoluvaj nikogaš monter da priklučuva manometri i da meri demek dali fali freon. Ne postoi čovek na celiov svet što može so manometar na inverter da izmeri kolku fali freon i kolku stavil.
Zapomni dve raboti: freonite se složeni gasovi R410 e sostaven od 3 gasa, a R32 od 2 gasa. Koga fali freon nikogaš ne se nadopolnuva tuku se vadi stariot i se stava nov freon, bidejći koga istekuva ne istekuva podednakvo od site gasovi. I vtora rabota ako pušta od nekade, kolku i da e mal otvorot za nekolku godini celiot izleguva nadvor. Pri toa đabe punenje ako ne se pronajde mestoto na propuštanje.
Inače samo čitaj go likov od hrvatskiov forum i se će ti bide jasno, mene me napađaat ovde deka kažuvam prikaski, pa će gledam pomalku da pišuvam, zašto mi e mrsko da se dokažuvam so buzdovani i nepismeni.....
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Само што во истите услови Митсу-то откако го загреа просторот од 29м2 првата вечер, утрото си спушти на ~100w и одржуваше 22-23 наредните 2 дена без ниеднаш да изгасне :)
Немој да ме сватиш погрешно, панасоникот изгледа одлично на сликине што си ги споделил а и како што кажуваш одлично работи за уред стар 15 години.
Би било добро и да споделиш колку си ја платил на времето... ако се сеќаваш.... не мора цифра, бар дали била ефтина, средно или од поскапите тогаш.Август 2004-та платена 30 000 денари, 500€ како и сега. Мислам дека фискалната веќе не се чита, а и неа ја видов пред година- две.
Апсолутно не ни помислувам да ги изедначам сега овие две клими.
Целта ми беше да ја проверам мојата, а за среќа ти си вреден, како и други членови, со мерак и посветено ни пренесуваш твое искуство, па имав можност да упоредам. Инаку не знаев како да проценам.
Да кажам дека оваа клима - ТП воздух-воздух, има полжавест компресор, тн. " скрол". Воопшто не го слушам, само рака кога ќе ставам на Н.Е. чуствувам вибрации. А нема " бафери" гумички помеѓу Н.Е. и носачите.
Монтирањето и тогаш го платив 70€. Еве го и далечинското, има многу повеќе опции од Митсу СФ 25 што ја земав претежно за ладење кај друг член. IMG_20201003_201456.jpg
Инаку претежно работи во три степена, за ладење зборам, 300-600-900 вати со по 50 вати + - околу тие. Се зависи од поставувањето на далечинското и условите на надворешната температура. Јас рачно ја подесувам како да работи, така сум најзадоволен.
Повторно да нагласам дека многу членови и корисници не знаат правилно да ја наместат да работи на далечинското. А задоволството и незадоволството барем 33% од таму произлегува.
Има како што и сам знаеш, поискусен си од мене, уште многу за објаснување.
Ако нешто те или ве интересира слободно прашајте, што можам ќе одговорам. IMG_20201003_201456.jpg
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.953
Поени од реакции
2.187
Pak vregas, znam deka e tesko ovaa godina na tolku saloncina otvoreni i subvencii i na tolku vraboteni i pak slabo nesto. Lugjevo progledaa deka ima.i drugi kineski top firmi, citaj Haier Midea Hisense Aux itn itn. Sto se mislite deka ste izmislile nekoja tehnologija a drugive proizvoditeli pojma nemaat. Forumov go pretvori vo galicka prodavnica. Ke napises nesto i odma dvajca botovi like i kontra vreganje. Odi izbrisi ja prasinata od kutiite vo magacinot znaes na koj mislam bajagi se zastoeni ke zamirisaat kutiine.
Pusta zelba.... hahahaha
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Moj sovet e ne dozvoluvaj nikogaš monter da priklučuva manometri i da meri demek dali fali freon. Ne postoi čovek na celiov svet što može so manometar na inverter da izmeri kolku fali freon i kolku stavil.
Zapomni dve raboti: freonite se složeni gasovi R410 e sostaven od 3 gasa, a R32 od 2 gasa. Koga fali freon nikogaš ne se nadopolnuva tuku se vadi stariot i se stava nov freon, bidejći koga istekuva ne istekuva podednakvo od site gasovi. I vtora rabota ako pušta od nekade, kolku i da e mal otvorot za nekolku godini celiot izleguva nadvor. Pri toa đabe punenje ako ne se pronajde mestoto na propuštanje.
Inače samo čitaj go likov od hrvatskiov forum i se će ti bide jasno, mene me napađaat ovde deka kažuvam prikaski, pa će gledam pomalku da pišuvam, zašto mi e mrsko da se dokažuvam so buzdovani i nepismeni.....

Најстручно што прочитав за вакумирање, беше твојот- хрватскиот текст. Не сум машинец, ама разбрав што кажува он, а и тебе те разбирам.
Секојпат се чуствувам " утепан" кога ќе се соочам со нашата стручност - македонска. А навистина комшиите отидоа многу понапред. Знам дека без добра заработувачка се нема ни голема желба за стручно усовршување, ама сепак се надевам на неколку ентузијасти мои сограѓани, дека ќе внесат малку стручност во оваа област.
Колку можеш, кога можеш, изненади не со некој стручен текст или " линк" . Се убаво.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
2.317
Поени од реакции
2.392
Да кажам дека оваа клима - ТП воздух-воздух, има полжавест компресор, тн. " скрол". Воопшто не го слушам, само рака кога ќе ставам на Н.Е. чуствувам вибрации. А нема " бафери" гумички помеѓу Н.Е. и носачите.
Prijatel kakov e toj polzavest kompresor ? ? ?
I ako imas energetska nalepnica od klimata stavi slika kolku dava toplina na -10°C ??
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Prijatel kakov e toj polzavest kompresor ? ? ?
I ako imas energetska nalepnica od klimata stavi slika kolku dava toplina na -10°C ??


Screenshot_2020-10-03-21-23-54-556_com.android.chrome.jpg


Купен е 2004- та, ќе се потрудам, тебе ти должам слика од надворешна, не сум заборавил. Чим успеам да сликам праќам
Инаку овој " полжавестиот" компресор имал помала моќ од цилиндречниот, ама е многу тивок и за сега долговечен, пу, пу, да не го урочам.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
2.317
Поени од реакции
2.392
Прегледај го приврзокот 269154


Купен е 2004- та, ќе се потрудам, тебе ти должам слика од надворешна, не сум заборавил. Чим успеам да сликам праќам
I ako ja imas energetska nalepnica stavi i od nejze slika koga ke mozes da vidime kolku davaa toplina na -10°C taa maleziska Panasonic klima inverter bidejki stvarno e kvalitetna bas me interesira kolku dava toplina na-10°C
Pozdrav
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
I ako ja imas energetska nalepnica stavi i od nejze slika koga ke mozes da vidime kolku davaa toplina na -10°C taa maleziska Panasonic klima inverter bidejki stvarno e kvalitetna bas me interesira kolku dava toplina na-10°C
Pozdrav
I ako ja imas energetska nalepnica stavi i od nejze slika koga ke mozes da vidime kolku davaa toplina na -10°C taa maleziska Panasonic klima inverter bidejki stvarno e kvalitetna bas me interesira kolku dava toplina na-10°C
Pozdrav


Screenshot_2020-10-03-22-10-58-011_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg Screenshot_2020-10-03-22-11-45-992_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg Screenshot_2020-10-03-22-12-01-066_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg Screenshot_2020-10-03-22-12-18-805_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
797
Поени од реакции
533
Абре многу стручњаци овде имало. Па ова у Јапан не може олку стручњаци да соберат на едно место. Лелеееее.
А и вие со прашањава станот ваков, станот онаков. Купи што ќе купиш и здравје. Ако не грее секаде, догодина купи уште една. Како може да те грее една во две соби. Нема теорија. Може да е млако, ама топло нема шанси.


Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Абре многу стручњаци овде имало. Па ова у Јапан не може олку стручњаци да соберат на едно место. Лелеееее.
А и вие со прашањава станот ваков, станот онаков. Купи што ќе купиш и здравје. Ако не грее секаде, догодина купи уште една. Како може да те грее една во две соби. Нема теорија. Може да е млако, ама топло нема шанси.


Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

Кај бива во една македонска салата, луто пиперче да не се стави.
Бистро
 
Член од
29 август 2019
Мислења
757
Поени од реакции
2.006
Бо бо бооо....
Мене мозоков пак попара со Грее моделиве и податоциве залепени на нив....

Амберот 3.5-ката од брат ми по продукт фише да ти барал 1.4kw бекап греење во ладна зона.... а мојот Хансол 3.5ка бара 0.4kw?!
И двата обеќаат 5kw со Pdesignh за ладна зона.

Чек чек сеа попара пак.... не требаше Амберот да е подобар?
Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
3 октомври 2020
Мислења
11
Поени од реакции
19
Ајде помош другарчиња, планирам да купам инвертер и да загревам 23 кв соба во куќа, со еден надворешен ѕид. Буџет 35000. Јас се мислам помеѓу овие, меѓутоа можете да ми предложите и нешто друго во тој ценовен ранг
1. https://www.neptun.mk/categories/INVERTER_SISTEMI/KLIMA-LG-P-12-EN-NSJ---P-12-EN-UA3
2. https://m.tehnomarket.com.mk/product/5008733/gree-fairy-12000btu-r32-22-gwh12acc-k6dna1di-o
3. https://klimi.mk/product/186

Секој совет и сугестија се добредојдени. Фала ви
 

Kajgana Shop

На врв Bottom