Најекономично греење (затоплување)

Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Одлука падна (не моја јас повеќе за греето бев) да земеме hisense. Монтерот/ мајсторот го убеди мажот ми као hisense се потивки а овие другите побучни па ќе те нервира па демек словенски биле па као квалитет биле па не знам што. Нарачавме две hisense 5 и 3.5 па ќе видеме што ќе биде. Кој знае кога ќе стигнат зашто со субвенцииве све било "разграбано". Ќе пишам ако има некои промени или кога ќе стигнат климите. Ви благодарам на сите што оддвоивте од вашето време и ми помогнавте.
monterot bil bivsi taksista,koj dava strucni soveti...
Ako se kako Gorenje klimite koi se pokazaa mnogu loso,za djabe ste gi dale parite.



Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Zdravo, nov sum vo grupava, ve molam bez trolanje. Me interesira vase mislenje za nekoi modeli na klima inverter, koj mi e potreben za dve prostorii so vkupna kvadratura od 44m2. Koj od ovie modeli bi mi bil najdobar za greenje? Vi blagodaram.



Prvata e 3.5kw
Vtorata ja nemaat na lager
Tretata e 5.5kw- jas sum za ovaa

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
29 септември 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Prvata e 3.5kw
Vtorata ja nemaat na lager
Tretata e 5.5kw- jas sum za ovaa

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Kakvi se imaat pokazano Midea? Sega koristam edna postar model na Hyundai i sum zadovolen, obicna klima no ni bucava ni nekoj problem da sum imal, se mislam i za model na Hyundai
 
D

Deleted member 12196

Гостин
monterot bil bivsi taksista,koj dava strucni soveti...
Ako se kako Gorenje klimite koi se pokazaa mnogu loso,za djabe ste gi dale parite.



Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Не мора да бил бивши таксиста. Може бил малтерџија.
Секој продавач или монтер на клими нè убедува да го купиме тоа што тој го продава/монтира. Времето ќе покаже дали изборот бил добар или лош.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Pa i toj sto te ubeduva za Nordic klima sto mislis sto e?? Kakva klima pa uste Nordic, bate ostaj si gi drvata i parite prvo na izolacija i prozorci, dzabe pari frlas. Povrsinite ke ti ostanat ladni i cel zivot ke imas cuvstvo deka ne si zagrean, prvo izolacija pa biras grejno telo. A toa Nordic varijantite, podobro kupi si grealka isto ke trosi a mnogu poevtino ke pomines.
 
Член од
26 септември 2020
Мислења
23
Поени од реакции
6
monterot bil bivsi taksista,koj dava strucni soveti...
Ako se kako Gorenje klimite koi se pokazaa mnogu loso,za djabe ste gi dale parite.



Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Благодарам што го споделувате вашето мислење. Не го бранам монтерот (60год има и цел живот тоа го работи), и мене ми е малку сумливо, ќе видиме како ќе бидат климите. Или сред зима ќе купиме други или ќе вршат работа. А тој не продава клими, каква и да купиме тој е овластен сервисер и монтер, не му врши некоја работа да рекламира некој посебен модел. Многу ги фалеше нив. Рече неколку наместил и биле многу тивки а си ја работеле работата. Како и да биде ќе ве известам.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Одлука падна (не моја јас повеќе за греето бев) да земеме hisense. Монтерот/ мајсторот го убеди мажот ми као hisense се потивки а овие другите побучни па ќе те нервира па демек словенски биле па као квалитет биле па не знам што. Нарачавме две hisense 5 и 3.5 па ќе видеме што ќе биде. Кој знае кога ќе стигнат зашто со субвенцииве све било "разграбано". Ќе пишам ако има некои промени или кога ќе стигнат климите. Ви благодарам на сите што оддвоивте од вашето време и ми помогнавте.
Srekno i se najubavo,a toa deka hisens bile slovenski e isto sto liceto z.z vika malo sutra...
Hisens(China) ja kupi gorejne slovenija so dogovor da ne se povlece gorejne brendot 10 god,i xx drugi raboti...(off topic) na drugar vujko mu raboti tamu no kaj masini za perejne i kazuva deka nema nisto slovensko vo niv se idi od China a tie samo sklopuvale a pak dodeka klimite idele direkt od china i so hisens logo i so gorejne.!
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Hisence moze se ok klimi no ovde na Forumov nema nikoj Hisence da spodeli pozitivno ili negativno iskustvo plus site Hisence modeli se so greaci No ova ne me cudi zatoa sto 95% od klineskite klimi se so GREACI ZA ZAL
 
Член од
8 мај 2020
Мислења
77
Поени од реакции
147
Вложи си во изолација, тоа секако ти е најбитно за добро и ефикасно загревање инаку секако во било кој случај би имал големи загуби на топлина. Инаку како соодветно решение би ти предложил да одиш со поголем капацитет пред се ради загубите на топлина од лошата изолација. Погледни ги следниве модели:



 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ниту се Hisense полоши од останатите кинески производители ниту се тие пак овие многу подобри од нив! Се работи за нијанси... како и повеќето oд кинезите и Hisense користат јапонски компресори. Претпоставувам Hitachi повеќето mono-split моделите. Се работи за тоа дека не се многу присутни на нашиот пазар, барем не така како останатите ... инаку кај северниот сосед на пр. се доста и популарни. Оние што се смеат и омаловажуваат оваа компанија би можеле да се насмеат на овој мултиинвертер Hisense (наменет за две внатрешни единици) кои користи истиот Twin Rorari на Toshiba Daiseikai 9.... https://www.acs-klime.rs/media/wysiwyg/Hisense_slike/Hisense_pdf/Hisense_MULTI-FREE_MATCH_KATALOG__2019.pdf
1601375574715.png
Изволте Тошиба https://toshibaaircon.ru/files/nodus_items/0003/1639/file-1639-1522228820.pdf
од Србија член (Зорановиќ ми се чини) спомна 600 Евра чини надворешната...
А овде ќе се плаќа по 500-600 евра за просечни 3,5ки кинески клими...
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
20
Поени од реакции
3
Sporedbata e Hisens od 5.5kw za 45.oooden so max 6kw na greenje deka e poslaba za 1200w od 3.5ka Amber so 7.2kw maximalni na greenje.
Sto ne e jasno tuka....za poeftin model na Hisens i beter ke bide.
Baska Hiens nema ni Energetska za da merime nesto so nesto.
@Strelec istoto vazi i Fairy 5.5kw? cisto prasuvam zatoa sto denes ja pazariv.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom