Најекономично греење (затоплување)

Член од
26 септември 2020
Мислења
23
Поени од реакции
6
Здраво,
Ми треба помош за да избереме клима уреди за стан 84м2. Станот е на север најгоре, изолација солидна, дограма саламандер со 2 стакла во дневна, трпезарија, кујна а 3 стакла во спална и детска соба. За дневна(17м2, трпезарија(11м2), кујна(5м2) (и евентуално ходник15м2)ми треба една клима а спална (14.5м2) детска (11м2). Мерките се отприлика горе долу. Значи ми треба помош и за квадратура клима и која марка. Сите што ги прашувам за марка на клима викаат немој грее и даикин кинески се, лг, Тошиба, Мицубиши као поарни се. Ми се измеша се. Кај мене е проблем и квадратурата зашто ќе ми треба една 5.5 или 7? за дневна, трпезарија, кујна, ходник? А за во спална 3.5? Е за во детската соба не знам што да земам. Отворена сум за какви било предлози за клими уреди. Да напоменам дека во зима во мојот град температурата може да биде и до -20/25С (среќа магла само лани имавме една недела). Ви благодарам
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.935
Ми понудија монтери нивни да дојдат, прифатив.
МОже да ми кажеш точно 3 метри минимум бакар да стават? Искрено не знам ни како изгледа вакум пумпа да не ме смотаат во врска со ова.
Секако обавезно ќе споделам.
Od kade ke ja kupis klimata ? I se odluci li za model marka inaku Haier Tundra Green ti e top klima za 25 do 30 m2

Bakarnite cevki se vo kotur vakvi so fabricka stiropor izolacija


Pred da gi presecat cevkite od koturot izmeri ti tocno 3 metri so metro za da si siguren deka stavaat 3 metri bakarni cevki
Okolu bandaziranje iako cevkite imaat fabricka stiropor izolacija Mora monterite da gi izbandaziraat so vakva bandaz traka

I na kraj od koga ke ja montiraat vnatresnata i nadvoresnata edinica i koga ke gi zastrafat bakarnite cevki treba da ja izvakumiraat klimata so vakum pumpa
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Od kade ke ja kupis klimata ? I se odluci li za model marka inaku Haier Tundra Green ti e top klima za 25 do 30 m2

Bakarnite cevki se vo kotur vakvi so fabricka stiropor izolacija


Pred da gi presecat cevkite od koturot izmeri ti tocno 3 metri so metro za da si siguren deka stavaat 3 metri bakarni cevki
Okolu bandaziranje iako cevkite imaat fabricka stiropor izolacija Mora monterite da gi izbandaziraat so vakva bandaz traka

I na kraj od koga ke ja montiraat vnatresnata i nadvoresnata edinica i koga ke gi zastrafat bakarnite cevki treba da ja izvakumiraat klimata so vakum pumpa
Да Хаиерот ја таксав :D ќе измерам се, вакум пумпава кај се уклучува ако се поврзе целосно климата?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Здраво,
Ми треба помош за да избереме клима уреди за стан 84м2. Станот е на север најгоре, изолација солидна, дограма саламандер со 2 стакла во дневна, трпезарија, кујна а 3 стакла во спална и детска соба. За дневна(17м2, трпезарија(11м2), кујна(5м2) (и евентуално ходник15м2)ми треба една клима а спална (14.5м2) детска (11м2). Мерките се отприлика горе долу. Значи ми треба помош и за квадратура клима и која марка. Сите што ги прашувам за марка на клима викаат немој грее и даикин кинески се, лг, Тошиба, Мицубиши као поарни се. Ми се измеша се. Кај мене е проблем и квадратурата зашто ќе ми треба една 5.5 или 7? за дневна, трпезарија, кујна, ходник? А за во спална 3.5? Е за во детската соба не знам што да земам. Отворена сум за какви било предлози за клими уреди. Да напоменам дека во зима во мојот град температурата може да биде и до -20/25С (среќа магла само лани имавме една недела). Ви благодарам
Каков ти е распоредот, буџетот?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.935
Да Хаиерот ја таксав :D ќе измерам се, вакум пумпава кај се уклучува ако се поврзе целосно климата?
Od kade ke ja zimas Haier-ot od Energija ili Klimi Mk ? Inaku cenata e ista i vo Energija i vo Klimi Mk

Vakum pumpata se vklucuva vo steker i na nejze se povrzuvaat manometri

i ednoto crevo od manometrite vo vakum pumpata drugoto vo nadvoresnata edinica
Od koga ke se izvakumiraa potoa klimata se vklucuva vo steker za vreme na vakumiranje klimata treba da e isklucena da ne e pod elektricen napon.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Луѓе ќе ве замолам за совет за добар ОДВЛАЖНУВАЧ на воздух за просторија од 20-30м2. Во Сетек како имаат многу избор а немаат на лагер, во ГРЕЕ гледам нешто се нуди но не видов цена. Па ќе ве замолам некој со искуство. Имам спална, со поврзана бања и каде имам проблем со влагата (најчесто е околу 70%)
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.344
Поени од реакции
4.963
Луѓе ќе ве замолам за совет за добар ОДВЛАЖНУВАЧ на воздух за просторија од 20-30м2. Во Сетек како имаат многу избор а немаат на лагер, во ГРЕЕ гледам нешто се нуди но не видов цена. Па ќе ве замолам некој со искуство. Имам спална, со поврзана бања и каде имам проблем со влагата (најчесто е околу 70%)
Ооооо Клима "експерти"
Да се надоврзам на горниов пост? Што придонесува за влага во воздухот? Генерално тој што користи клима треба да има сув воздух а не влажен така?
30-40% влага во воздух - идеално.
Прашувам зошто на зима сушам алишта со клима. :) немам проблем со вода по прозорци.
Роднина во друга зграда се грее со идентична клима како мојата крпи става по прозорци од вода што се слева по џамовите.
Зашто е тоа така?
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Ооооо Клима "експерти"
Да се надоврзам на горниов пост? Што придонесува за влага во воздухот? Генерално тој што користи клима треба да има сув воздух а не влажен така?
30-40% влага во воздух - идеално.
Прашувам зошто на зима сушам алишта со клима. :) немам проблем со вода по прозорци.
Роднина во друга зграда се грее со идентична клима како мојата крпи става по прозорци од вода што се слева по џамовите.
Зашто е тоа така?
Кога веќе прашуваш и одговараш сам да ти кажам и јас.
Климата го суши но недоволно кај мене. Прво имам квалитетни ПВЦ и просторијата не "дише". Се работи за мала спална поврзана со купатило во кое секојдневно се тушираме. Еден од главните проблеми е што собата од 2 страни е опколена со надворешен зид на зграда без изолација кој претежно е на север (нема сончево загревање). Инаку имам сушара за алишта и немам вода по прозорците зошто се со 3 стакла нема кондезација.
Сепак не можам пола ден да луфтирам за да симнам влага во зимно време (некогаш и надвор е премногу влажно).
И ако мислеш дека 30-40% е идеално веројатно нешто не ти е јасно. Оптимална влага за човековиот организам е од 40 до 60%.
п.с. Не сваќам од твојот одговор како успеа да помогнеш во врска со моето прашање, ама битно е нешто да се каже. Се експерти во МК
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Ооооо Клима "експерти"
Да се надоврзам на горниов пост? Што придонесува за влага во воздухот? Генерално тој што користи клима треба да има сув воздух а не влажен така?
30-40% влага во воздух - идеално.
Прашувам зошто на зима сушам алишта со клима. :) немам проблем со вода по прозорци.
Роднина во друга зграда се грее со идентична клима како мојата крпи става по прозорци од вода што се слева по џамовите.
Зашто е тоа така?
Ај дај одговор на следниве прашања:
Имаш изолација каде што живееш?
Пвц прозори?
Луфтираш?
Која квадратура грееш?колкав стан?
Дали секаде грееш?
Колку члена ви е фамилијата?
Братучед ти има изолација?пвц?
Истите прашања...

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Климата го суши но недоволно кај мене
ај ако не ти е тешко или испод чест објасни ми како кај тебе климата го суши воздухот од собата кога ти е пуштена климата на греење и каде оди вишокот вода што ја одзема климата од просторот,

како го суши воздухот во лето и каде оди одземената влага кога лади климата сосема ми е јасно.
 
Член од
26 септември 2020
Мислења
23
Поени од реакции
6
Каков ти е распоредот, буџетот?
Си викам до кај 1.200/300 еве до 1.500е за се. Сега се разбира да не ми дојде 5000ден сметка за струја. Што ќе кажете за оваа клима. Дали е добра/ квалитетна и дали ќе исполнува капацитет за во дневна, трпезарија кујна? https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1605869899594295&id=567347826779846
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom