Најекономично греење (затоплување)

Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.030
Поени од реакции
4.515
Siromav Nikola Tesla bil mnogu glup što sakal da dobiva besplatna energija od zemjinata jonosfera, vidiš moželo mnogu poednostavno, bez da važi II zakon na termodinamikata, koj će se zamara so nego, toa e za nekoi tamu zakoraveni buzdovani koi ne gledaat ni prst pred oko.
Ovoj ured raboti baš kolku što trae videoto, 4-5 min dodeka traat bateriite ili kondenzatorite (sega ima super mali i super trajni kondenzatori so ogromen kapacitet), vešto skrieni vo onoj golem cilinder vo koj se kobajagi smesteni magnetite i generatorot. Motorot samo vrti preku remenicata vo prazno za da stvori efekt deka proizveduva el. energija.....nešto elektronika naokolu da gi zašemeti tie što veruvaat vo teorii na zagovor deka eve ima besplatna energija, ama golemite koncerni ni prodavaat muda za bubrezi....
Ne se zamarajte so gledanje vakvi videa, vo ovoj del na vselenata važat ovie zakoni na termodinamikata i vakvo dobivanje energija ednostavno ne e možno.
Ако е така како што тврдиш тогаш иноваторите треба да лежат долгогодишна затворска казна поради измама со овој уред кој го продаваат по цена од 15000 долари:https://infinitysav.com/magneticgenerator/
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Скап е шипингот изгледа штом нема во сите куќи во комшилуков мој. Или неможат да постигнат со производство од побарувачка.

Мислам дека Панасоник понуди да им го откупи за 700 милијарди евра ама не им го дадоа патентот зошто повеќе вредел според нив.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ако е така како што тврдиш тогаш иноваторите треба да лежат долгогодишна затворска казна поради измама со овој уред кој го продаваат по цена од 15000 долари:https://infinitysav.com/magneticgenerator/
Ако има 10KW за 15 000 долари јас веднаш го купувам. Бесплатно греење, циркулари и абрихтери ќе вртат, компјутерот нема по пет пати на ден да се рестартира заради пад на напонот...
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Ураа отворена е темата...дозволи Николче од Охридче
За дуплите узери ке давате некое уверение и доказ дека се дупли,,,,?....или ке банирате по слободен истрел..т.е платен банер рекламче.
За дупли јузери ви пишува дека следи траен бан, онда следува прашањето зашто АКО ги знаете не се банирани тие дуплите....и второ прашање дуплиот ако е регистриран после 10г од оригиналот треба дупликатот да е баниран или оној што појше плаќа?
Слободно избанирај го наводно мојот дупликат што е 10год после мене зачленет....
pa citaj si gi lajkovite dolu sto ti gi stavaat. vie ako ne ste troduplo dupli ne znam koj e, sekoj tvoj post od istite imas ili citiranje ili like ili napad na tvojot napad i toa trae so godini. sam se pobivas.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Ако е така како што тврдиш тогаш иноваторите треба да лежат долгогодишна затворска казна поради измама со овој уред кој го продаваат по цена од 15000 долари:https://infinitysav.com/magneticgenerator/
Eve ništo nema da komentiram ponataka, dovolno mi e samo da go gledam rebrastiot kaiš što go pogonuva tkn. magneten generator koj treba da proizveduva celi 15 Kw snaga. Mene mi izgleda poslab od ovie po kolite koi pogonuvaat alternator i pumpa za voda koi nebaraat ni 1 Kw. I sega kako motor koj troši 1 Kw vrti nešto što će napravi 15Kw! Od kade se crpi energija? Ne ti e sumnjivo ništo tuka? Mora da ima nekoj izvor na energija od kade će se crpi i so transformacija od eden vo drug vid se dobiva el. energija.
Ima uspešni eksperimenti za crpenje energija od jonosferata, i bezžičen prenos, no toa se mnogu mali snagi i sepak e zemanje energija od nekade.
Glupiot Tesla, po nekoi kažuvanja imal napraveno el. avtomobil bez nikakvi baterii so nekakov samo nemu poznat ured koj vlečel energija od nekade. Se e toa na nivo na špekulacii.
Inače glupiot Tesla pod navodnici e spored mene naučnik br.1 i kako takov će si ostane.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Ko na pazar3 se lupaat od rukav temperaturni limiti de -20, -22, nova moda stana do -25 da gi reklamiraat ako im stavile eden grejac na tacna.
IMG_20200824_205052.png
Jadna Ururu Sarara deklarirana samo do -15 koja kosta nad 2000evra 3,5kata....ama koja na -15 ima ne 2, tuku 3.25 COP za 3kw isporacani na -15. Kolku COP li bi imala na -10 i kolku bi isporacala toplina na -10 so COP=2 kako drugite sto se mereni na -15 treba da e jasno na dosega dadenite objasnuvanja
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
18 април 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
Modelot e proizveden vo GREE.
C&H ne e proizvoditel t.e. toa e nalepnica firma.
Rabotnata temperatura ne e tocna, zatoa sto originalniot model e do - 22C, taka da ovoj nemoze da e do - 25C.
Zatoa podobro zemi si GREE Fairy ili TOSOT MUSE LCLH.
Mene me interesira dosega zagrevav vo stan nekoj 40 kvadrati so termo pecka 6ka smetki mi dovagjav nekoj 4 do 5 iljadi i iskreno ne sum dobro zagrean pa dali ova ke me zagree ili???
Автоматски споено мислење:

Јас имам вакви, одлични се. 3 години ги користам немаат гајле... Ги имам монтирано на две локации и навистина одлично се покажуваат.
Mene me interesira dosega zagrevav vo stan nekoj 40 kvadrati so termo pecka 6ka smetki mi dovagjav nekoj 4 do 5 iljadi i iskreno ne sum dobro zagrean pa dali ova ke me zagree ili???
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Modelot e proizveden vo GREE.
C&H ne e proizvoditel t.e. toa e nalepnica firma.
Rabotnata temperatura ne e tocna, zatoa sto originalniot model e do - 22C, taka da ovoj nemoze da e do - 25C.
Zatoa podobro zemi si GREE Fairy ili TOSOT MUSE LCLH.
Tosot Muse e bez dokumentacija bez servisno bez nisto, kako moze da go ramnjas so Fairy koja ima i Eurovent.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.837
Edna Ururu Sarara nema greaci a odlicna i fenomenalna klima e i za Ladenje i za Greenje
Zatoa jas vikam greacite se marketing trik kvalitetna klima bez nikakov problem ke gree i na -30°C ako ima soodvetna golemina na kompresorot saketo izmenuvacot soodvetna golemina na nadvoresna edinica
A ako nadvoresnata edinica e 20kg i 15 greaci da ima pak nema da topli i ke mrzne ( defrost ) na 30 minuti.


Ko na pazar3 se lupaat od rukav temperaturni limiti de -20, -22, nova moda stana do -25 da gi reklamiraat ako im stavile eden grejac na tacna.
Прегледај го приврзокот 263725
Jadna Ururu Sarara deklarirana samo do -15 koja kosta nad 2000evra 3,5kata....ama koja na -15 ima ne 2, tuku 3.25 COP za 3kw isporacani na -15. Kolku COP li bi imala na -10 i kolku bi isporacala toplina na -10 so COP=2 kako drugite sto se mereni na -15 treba da e jasno na dosega dadenite objasnuvanja
Автоматски споено мислење:

Tosot Muse e bez dokumentacija bez servisno bez nisto, kako moze da go ramnjas so Fairy koj ima i Eurovent
Koga ke stigne na Mk pazar noviot model na Gree Muse koj e identicen so Tosot Muse




 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Edna Ururu Sarara nema greaci a odlicna i fenomenalna klima e i za Ladenje i za Greenje
Zatoa jas vikam greacite se marketing trik kvalitetna klima bez nikakov problem ke gree i na -30°C ako ima soodvetna golemina na kompresorot saketo izmenuvacot soodvetna golemina na nadvoresna edinica
A ako nadvoresnata edinica e 20kg i 15 greaci da ima pak nema da topli i ke mrzne ( defrost ) na 30 minuti.
Kapacitetot go dava na krajot kompresorot-motorot i nisto drugo, a pogolem COP dava izmenuvacot zasto sto pogolema povrsina ima izmenuvacot, tolku pоgolema izmena na toplina ke napravi.

Panasonic CS-FZ35UKE ima kompresor od 7000btu, i toa nemoze da bide 3,5ka na greenje, zatoa ima i Energetska kakva sto ima.
 

Attachments

  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

Kajgana Shop

На врв Bottom