Најекономично греење (затоплување)

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
Климата ЛН35 е 80к, за греење е купена и смешно е што ја вагате во мод ладење.... да точно е дека има Еуровент за SЕЕР и што со тоа? Ти имаш ФХ35 половна од 60к така? Во што е подобра новата ЛН35 од 80к од твојата ФХ од 60к, зашто лади со 70w? ...на кое оптоварување или Hz e измерена твојата а на колку Hz е измерен ЛН35 на Еуровиант?...дочитај го Еуровентот па после јави се!
Прво инфо ке следи за моќноста на компресорите и на ЛН и на ФХ.
Компресорот или моторот за Пасатот на @BiKuul е кај ЛНот, тука Порш нема ;)
Ти и некои други не верувавте и тврдевте дека не може климата да работи со таа потрошувачка. И покрај тоа што јасно беше пишано во кои услови е направено мерењето. Па уште и се подбиваше. Ама ете може и се совпаѓаат мерките по дома со тие на Еуровент.

Друго што не е јасно?
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ти и некои други не верувавте и тврдевте дека не може климата да работи со таа потрошувачка. И покрај тоа што јасно беше пишано во кои услови е направено мерењето. Па уште и се подбиваше. Ама ете може и се совпаѓаат мерките по дома со тие на Еуровент.

Друго што не е јасно?
Нејасна е цената од 80карти во однос на фх што се добива за 20карти плус
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
kolku bate te boli tebe sto lugje si cenat kvalitet. ama pusto galicko da e samo. neka ti ja dadat skopjanive f-rata vlezna od galickata fabrika da vidis kolku im e fabricka cena, pa ke se cudis 100godini sto moze za tie pari da ima vo kutijata. japonski kompresor e poskap da go kupis od celata galicka kutija, pa sega ti vidi. i ne obvinuvaj drugi lugje za tvoi greski.
Kako ve supcat..... Lazete se samo.... Hahahah
 
Член од
26 јули 2020
Мислења
3
Поени од реакции
1
Здраво на сите, го читам форумов подолго време , до сега се греев на дрва и сакам да пробам со клима како ќе биде. Се надевам ќе ми помогнете во изборот за локација Скопје куќа само приземје ми треба предлог примарно за греење на 30 м2 + дополнителни 2x10 м2 две соби .Надворешно горна и лева страна дува ладен воздух . Буџет да не премине 70.000
klima_shema1.png
Мои предлози:
1. Gree Amber 5.5kW 18ka (многу јако делува во перформанси ,каква ниска модулација има и дали е бучна клима? и дали ако нема ниска модулација значи дека не е ефикасна во преоден период пали гаси ќе прави?)
2. Daikin FTXF50A (не знам цената дали е ок 64.700 + монтажа и евентуално + Wifi)
3. MITSUBISHI MSZ-HJ50VA (немам еуровент и не знам дали е добар модел )
4. Или 2 клими 3.5 ки една подобра друга поевтина .
5. Ако имате некој предлог за Fujitsu Toshiba и слични
Дали 30м2 може куќа да се грее со 3.5ка ?.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.098
Поени од реакции
4.831
Здраво на сите, го читам форумов подолго време , до сега се греев на дрва и сакам да пробам со клима како ќе биде. Се надевам ќе ми помогнете во изборот за локација Скопје куќа само приземје ми треба предлог примарно за греење на 30 м2 + дополнителни 2x10 м2 две соби .Надворешно горна и лева страна дува ладен воздух . Буџет да не премине 70.000
Прегледај го приврзокот 262886
Мои предлози:
1. Gree Amber 5.5kW 18ka (многу јако делува во перформанси ,каква ниска модулација има и дали е бучна клима? и дали ако нема ниска модулација значи дека не е ефикасна во преоден период пали гаси ќе прави?)
2. Daikin FTXF50A (не знам цената дали е ок 64.700 + монтажа и евентуално + Wifi)
3. MITSUBISHI MSZ-HJ50VA (немам еуровент и не знам дали е добар модел )
4. Или 2 клими 3.5 ки една подобра друга поевтина .
5. Ако имате некој предлог за Fujitsu Toshiba и слични
Дали 30м2 може куќа да се грее со 3.5ка ?.
Moj predlog ti se ovie klimi 5.5kw



Ili 2 klimi po 3.5kw ovoj model

 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.157
Поени од реакции
3.546
Denes imam malce prikazna so majstori razni"kese obidam da ja skratam* mojava MitSu (neoSmart/GreeBora)od 09 sabajle vozi bez zastoj'bidejki imav monteri na detskata pa dase ladat majstorite i batkite aber nemaat od klimi i gledaat merac mu objasniv sto e... I gledaat 66-70w i prasuvaat olku trosi kolku edna poranesna Lamba.(60w~100w)??mu vikam da...olkava napravika vnatre-nadvor i da trosi tolku pak se dumaat...im ja spustiv na 23° po 2/3min kaci na 350w i povtorno pocna da sleguva se simna do 150w ,i vikaat gasinn zamrznavme studi,pak na 25° i seleze 23w i sega vika trosi 23,Im kazav deka toa e samo cirkulacija vnatre,i na kraj sega dojde elektricar,gleda i toj vika aaa vrtat samo ventilatori izleze nadvor slusa tivko vrti perkata i kompresorot,aj vika bravo...ova sum slusnal deka samo 2/3 klimi go mozat ama ne ke da e taka...! Slikase i snimi kratko 30sek.jas napraviv 2/3min jas konstantno ja gledav povejke od 1h,i terase so tie 65/6~70w
Tolku od mene dosta e za denes ubava vecer na site
 

Attachments

Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Denes imam malce prikazna so majstori razni"kese obidam da ja skratam* mojava MitSu (neoSmart/GreeBora)od 09 sabajle vozi bez zastoj'bidejki imav monteri na detskata pa dase ladat majstorite i batkite aber nemaat od klimi i gledaat merac mu objasniv sto e... I gledaat 66-70w i prasuvaat olku trosi kolku edna poranesna Lamba.(60w~100w)??mu vikam da...olkava napravika vnatre-nadvor i da trosi tolku pak se dumaat...im ja spustiv na 23° po 2/3min kaci na 350w i povtorno pocna da sleguva se simna do 150w ,i vikaat gasinn zamrznavme studi,pak na 25° i seleze 23w i sega vika trosi 23,Im kazav deka toa e samo cirkulacija vnatre,i na kraj sega dojde elektricar,gleda i toj vika aaa vrtat samo ventilatori izleze nadvor slusa tivko vrti perkata i kompresorot,aj vika bravo...ova sum slusnal deka samo 2/3 klimi go mozat ama ne ke da e taka...! Slikase i snimi kratko 30sek.jas napraviv 2/3min jas konstantno ja gledav povejke od 1h,i terase so tie 65/6~70w
Tolku od mene dosta e za denes ubava vecer na site
Па ти си имал термометар со сонда бееее.... ај сеа поставиго кај што треба и снимај, само немој пак 2 минути :P
Ако и кај тебе не се само вентилаторите, симињам капа!
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Еве од кај мене денес, вклучена нешто после 16 часот.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Па ти си имал термометар со сонда бееее.... ај сеа поставиго кај што треба и снимај, само немој пак 2 минути :P
Ако и кај тебе не се само вентилаторите, симињам капа!
Klimite na r32 imaat ponizok minimum na ladenje vo odnos na r410
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.157
Поени од реакции
3.546
Па ти си имал термометар со сонда бееее.... ај сеа поставиго кај што треба и снимај, само немој пак 2 минути :P
Ако и кај тебе не се само вентилаторите, симињам капа!
Imam termometar,ama nemam vreme da snimam 1cas. Pred 18h,ne sum vraten doma,za den/dva zaminuvam na odmor pa koga kese vratam ako se najdi vreme i 1h ke snimame.Momentalno imam dr.prioritet i ne mozam da se zanimavam so snimajne na klimata...
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Isto i na greenje se poekonomicni klimite na R32 vo odnos na R410 Freon.
Malo sutra.
Isti se . Gi namalija izmenuvacite ,kompresorite a cenata ostana ista i efikasnosta:)
Primer toshiba suzumi r32 e ista so r410 samo polesna nadvoresna ima pomal kompresor a isti performansi duri i polosi.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Ај оладете малку, од жешково се губите во муабетиве....

Темава оди под 24часовен клуч.

Едит: Темава ќе биде отворена во тек на денов.

Едит2: Темава е отворена.

:cujte:

Напомена: Не верувам дека опомените и привременото затварање на темава ќе има голем ефект, но човечки е прво да се применат поблаги мерки. Следно сум приморан да банирам членови од тема, а после тоа да банирам перманентно од цел форум. И да, ги знаеме и вашите дупли јузери.

Се надевам ќе ја спуштите топката и дискусијата ќе се движи во нормален правец.

/админ
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom