Најекономично греење (затоплување)

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.454
Поени од реакции
4.909
Ураа отворена е темата...дозволи Николче од Охридче
За дуплите узери ке давате некое уверение и доказ дека се дупли,,,,?....или ке банирате по слободен истрел..т.е платен банер рекламче.
За дупли јузери ви пишува дека следи траен бан, онда следува прашањето зашто АКО ги знаете не се банирани тие дуплите....и второ прашање дуплиот ако е регистриран после 10г од оригиналот треба дупликатот да е баниран или оној што појше плаќа?
Слободно избанирај го наводно мојот дупликат што е 10год после мене зачленет....
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2018
Мислења
128
Поени од реакции
33
Дали за Gree G-tech постојат некои украсни странични маски.
Имам прочитано нешто за ова но не сум сигурен.Ако некој знае повеќе нека сподели.
 
Член од
26 јануари 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdravo, bi sakala nekoj da slodeli isto ili slicno iskustvo so klima ured Daikin. Klimata ja zedovme pred nepolni dve godini (seuste e pod garancija koja vazi 3 godini) i pred eden mesec koga ja uklucivme sijalickata zelena pocna da trepka i ne sakase da raboti. Davase nekoja greska U4, gi kontaktiravme od servisot i dojdoa smenija nesto vo elektronikata. Pocna povtorno normalno da raboti ja uklucivme samo 2-3 pati bidejki bese svezo vremeto no odvreme navreme davase nekoj cuden zvuk. Posledniot pat pred 4 dena ja uklucivme rabotese eden cas pocna silno da tropa i od mestoto na izduvot padnaa mali crni plastiki (najverojatno od perkata kade sto e obelezano na slikata ) sekako gi kontaktiravme povtorno od servisot rekoa ke gledat da sredat, ke ve zamolam ako nekoj imal vakov problem da spodeli
Vi blagodaram IMG_20200819_134353.jpg IMG_20200822_134442.jpg
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.580
Denesno merejne vo 15h(vklucena vo 14h povlece do 450w),na +31°, nadvoresnata e na jugo-zapad,posle 12h e na sonce do zajduvajne!Odlicno se odnesuva otvoreni site vrati vo spratot T ,na izduv okolu 10~11° najnisko ja vidov na 9.6°togas potrosuvackata bese okolu 370w,podesena na 23 fan1.Potoa se simna na 260 pa 230 i koga veke dobliza T so podesenata na 160w i taka tera...inaku nadvoresna T seuste e 31° feel like 34°/ iako e 17h,
 

Attachments

Член од
4 јуни 2016
Мислења
233
Поени од реакции
179
Здраво на сите, ме интересира дали некој има искуство со греење со топлотни пумпи. Планирам да ставам во куќа од 180м квадратни, со изолација стиропор 10цм и изолиран таван со 15цм стаклена волна плус искован е целиот таван со даски. Се работи за систем воздух-вода со радијатори.

Се работи за прилично поголема инвестиција па сакам да чујам мислење од прва рака ако има некој. Искуство со греење, месечна потрошувачка во однос на греење со пелети/дрва/клими, траен век на топлотните пумпи итн.

Ако има некој искуство од прва рака би бил благодарен да сподели.

Фала
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
225
Поени од реакции
183
Здраво на сите, ме интересира дали некој има искуство со греење со топлотни пумпи. Планирам да ставам во куќа од 180м квадратни, со изолација стиропор 10цм и изолиран таван со 15цм стаклена волна плус искован е целиот таван со даски. Се работи за систем воздух-вода со радијатори.

Се работи за прилично поголема инвестиција па сакам да чујам мислење од прва рака ако има некој. Искуство со греење, месечна потрошувачка во однос на греење со пелети/дрва/клими, траен век на топлотните пумпи итн.

Ако има некој искуство од прва рака би бил благодарен да сподели.

Фала
Која е цената за ова?
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
225
Поени од реакции
183
Од 6-7к евра па нагоре.
Јасно, и јас така слушнав. А за потрошувачка викаат во просек е околу 2 киловати на час во зима, за куќа од околу 200 м2. Не знам дали е точно, но звучи добро.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.083
Поени од реакции
947
Јасно, и јас така слушнав. А за потрошувачка викаат во просек е околу 2 киловати на час во зима, за куќа од околу 200 м2. Не знам дали е точно, но звучи добро.
Realnosta e sledna, toplinski pumpa vozduh voda, priklucena na radijatori nemoze da izvadi COP 4 nikogas zimno vreme, nezavisno od brendot.
Potrosuvackata mnogu ke zavisi od baranata temperatura I izolacija.
Treba seriozni presmetki, zatoa ne nasednuvajte na muabet samo.
Moze da trosi 4kw, plus da gi vkluci I el.greaci sto gi ima (kaj nekoi brendovi se 9kw) I vkupno da trosi 13kw.
Od taa pricina, toplinskite pumpi se efikasni najveke so podno greenje.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.284
Поени од реакции
1.711
Реално ако сакаш така, всушност ти бараш мултисплит систем.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.398
Поени од реакции
753
 
Член од
2 август 2014
Мислења
737
Поени од реакции
1.871
Siromav Nikola Tesla bil mnogu glup što sakal da dobiva besplatna energija od zemjinata jonosfera, vidiš moželo mnogu poednostavno, bez da važi II zakon na termodinamikata, koj će se zamara so nego, toa e za nekoi tamu zakoraveni buzdovani koi ne gledaat ni prst pred oko.
Ovoj ured raboti baš kolku što trae videoto, 4-5 min dodeka traat bateriite ili kondenzatorite (sega ima super mali i super trajni kondenzatori so ogromen kapacitet), vešto skrieni vo onoj golem cilinder vo koj se kobajagi smesteni magnetite i generatorot. Motorot samo vrti preku remenicata vo prazno za da stvori efekt deka proizveduva el. energija.....nešto elektronika naokolu da gi zašemeti tie što veruvaat vo teorii na zagovor deka eve ima besplatna energija, ama golemite koncerni ni prodavaat muda za bubrezi....
Ne se zamarajte so gledanje vakvi videa, vo ovoj del na vselenata važat ovie zakoni na termodinamikata i vakvo dobivanje energija ednostavno ne e možno.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.284
Поени од реакции
1.711
Мислев дека е за зафрканција ставено. Таман работа некој да мисли дека е вистина.

Згора на тоа е спам и офтопик на темава.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.843
Поени од реакции
4.588
Siromav Nikola Tesla bil mnogu glup što sakal da dobiva besplatna energija od zemjinata jonosfera, vidiš moželo mnogu poednostavno, bez da važi II zakon na termodinamikata, koj će se zamara so nego, toa e za nekoi tamu zakoraveni buzdovani koi ne gledaat ni prst pred oko.
Ovoj ured raboti baš kolku što trae videoto, 4-5 min dodeka traat bateriite ili kondenzatorite (sega ima super mali i super trajni kondenzatori so ogromen kapacitet), vešto skrieni vo onoj golem cilinder vo koj se kobajagi smesteni magnetite i generatorot. Motorot samo vrti preku remenicata vo prazno za da stvori efekt deka proizveduva el. energija.....nešto elektronika naokolu da gi zašemeti tie što veruvaat vo teorii na zagovor deka eve ima besplatna energija, ama golemite koncerni ni prodavaat muda za bubrezi....
Ne se zamarajte so gledanje vakvi videa, vo ovoj del na vselenata važat ovie zakoni na termodinamikata i vakvo dobivanje energija ednostavno ne e možno.
Ако прочита @Vojo Ushevski не знам каде ќе се криеш...
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.284
Поени од реакции
1.711
Тој веќе одамна продава струја со вакви "направи", така? Веројатно е со Џеф Безос на јахтата ова време, нема да прочита.
 
На врв Bottom