Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
737
Поени од реакции
1.874
Никаде никој не го напиша тоа.
@zlatko_ti412 точно имаше наведено во какви услови работи климата, ти тврдеше дека тоа е неостварливо. Но ете, остварено е. Потврдува Еуровент, потврдува и личното искуство.
Дали е суштинско е друг муабет.
Ако се споредуваат исклучиво потрошувачката и разликата во цена во однос на други клими, прашање е дали се исплати, а одговорот е најверојатно не.
Но дека има EER 12 во тие услови, има. Многу други клими на нашиов пазар немаат, не се ни блиску.
Abe ova e neverovatno, koj tvrdel deka na 23 C i vnatre 25 C da raboti so 80W bilo neostvarlivo. Komu e toa potrebno i čitaš li ti što pišuvam, kade tvrdam deka ne može da raboti na toj za mene potpolno idiotski način.... Nikoj ne tvrdi deka nema visok Cop vo ovie uslovi. Što pravime vo moite uslovi?
Gledam deka si razbral deka nikogaš nema da se isplati razlikata vo cena.
Nikoj ne te sprečuva da izbereš vakvi klimi ako nešto ti značat iminja, a parite gi naođaš na ulica.
 
Последно уредено:
Член од
27 јули 2020
Мислења
122
Поени од реакции
194
Пред се' сите да Ве поздравам
Благодарен сум на овој форум и на Вас, добив корисни информации од вашите искуства и стручни препораки од поединци- професионалци во својата струка
Посебно благодарам на сонародниците што ги почитуваат Кирило и Методи.
Корисник сум на Панасоник, Гри и Митсубиши, инвертери, во лична сооственост.
Со цел да дадам многу скромен допринос, да кажам дека Гри- Амбер 12- ка вчера во 19:30 част, во деловен простор од 50 квадратни метри трошеше 190 вати, на сетирани 25 степени целзиусови.
Кога беше поставена на 24 степени ја подигна потрошувачката на 240 вати. Газдата на климата, која е монтирана оред неколку дена, кажа дека и на 150 вати работела.
Бидете поздравени
Screenshot_2020-08-17-17-38-52-951_com.miui.gallery.jpg Screenshot_2020-08-17-17-37-23-751_com.miui.gallery.jpg Screenshot_2020-08-17-17-38-16-766_com.miui.gallery.jpg Screenshot_2020-08-17-17-38-52-951_com.miui.gallery.jpg Screenshot_2020-08-17-17-39-14-713_com.miui.gallery.jpg
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
225
Поени од реакции
183
Има ли некој идеја колку чини централна климатизација (со канали) за 150 м2 куќа?
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.459
Поени од реакции
4.918
Аа моор лууџеее, тзлатко сака да ви каже зш да давате пари за порш 911 коа може и со пасат да завршите работа
Обрaтно е у целиот муебет и на Мунгусот и на Тзлатко_4567...они Пасатот го прават Порше...така да не се мешај у штипки ко прво оделение едвај си поминал.
Автоматски споено мислење:

Никаде никој не го напиша тоа.
@zlatko_ti412 точно имаше наведено во какви услови работи климата, ти тврдеше дека тоа е неостварливо. Но ете, остварено е. Потврдува Еуровент, потврдува и личното искуство.
Дали е суштинско е друг муабет.
Ако се споредуваат исклучиво потрошувачката и разликата во цена во однос на други клими, прашање е дали се исплати, а одговорот е најверојатно не.
Но дека има EER 12 во тие услови, има. Многу други клими на нашиов пазар немаат, не се ни блиску.
Климата ЛН35 е 80к, за греење е купена и смешно е што ја вагате во мод ладење.... да точно е дека има Еуровент за SЕЕР и што со тоа? Ти имаш ФХ35 половна од 60к така? Во што е подобра новата ЛН35 од 80к од твојата ФХ од 60к, зашто лади со 70w? ...на кое оптоварување или Hz e измерена твојата а на колку Hz е измерен ЛН35 на Еуровиант?...дочитај го Еуровентот па после јави се!
Прво инфо ке следи за моќноста на компресорите и на ЛН и на ФХ.
Компресорот или моторот за Пасатот на @BiKuul е кај ЛНот, тука Порш нема ;)
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.585
Пред се' сите да Ве поздравам
Благодарен сум на овој форум и на Вас, добив корисни информации од вашите искуства и стручни препораки од поединци- професионалци во својата струка
Посебно благодарам на сонародниците што ги почитуваат Кирило и Методи.
Корисник сум на Панасоник, Гри и Митсубиши, инвертери, во лична сооственост.
Со цел да дадам многу скромен допринос, да кажам дека Гри- Амбер 12- ка вчера во 19:30 част, во деловен простор од 50 квадратни метри трошеше 190 вати, на сетирани 25 степени целзиусови.
Кога беше поставена на 24 степени ја подигна потрошувачката на 240 вати. Газдата на климата, која е монтирана оред неколку дена, кажа дека и на 150 вати работела.
Бидете поздравени
Прегледај го приврзокот 262808Прегледај го приврзокот 262806Прегледај го приврзокот 262807Прегледај го приврзокот 262808Прегледај го приврзокот 262809
Raboti druze i na ponisko 120~140w isto podesena 24/5° fan,med-low ,no koj efekt tuka da se dokazuva toa ako deckoto sto posocuva deka mu raboti son60~70w vo 02h so nadvoresna T od 18-20° podesena 25 na usis 26-27° na izduv 17
.Pa mojata Neo(odnosno gree bora)raboti isto kolku taa mits,itoa ne vo 02h.am.
No dzabe e se...
 
Член од
9 февруари 2019
Мислења
25
Поени од реакции
74
Монтирана Toshiba Daisekai 9 13ka на место на Mirai 13 која е преместена во друга соба.67м2 постара градба со пвц и 5 цм фасада.Презадоволен од Miraito, решив да одам со најдобриот модел па ќе видиме дали и колку има разлика во модулација комфорт и дали вреди толкава разлика во цена.Огромен хендикеп што на таа сума нема wi-fi.Задоволен од монтажата која мораше да биде со custom made држачи кој ги заштрафив на греди од кров поради неможност никаква типла да стегне во блокот.Во моментов на 35 степени надворешна температура а зададена 25c на климата работи со 220w.Прегледај го приврзокот 262447Прегледај го приврзокот 262448Прегледај го приврзокот 262449
Автоматски споено мислење:

Poseduvam Daisekai 8 Ras-16 i Daisekai 9 Ras-16.....ke bides prezadovolen....EVN smesni smetki...cestito mn.god da si ja sluzes....pozz
 

Attachments

Член од
3 јуни 2016
Мислења
247
Поени од реакции
341
kolku bate te boli tebe sto lugje si cenat kvalitet. ama pusto galicko da e samo. neka ti ja dadat skopjanive f-rata vlezna od galickata fabrika da vidis kolku im e fabricka cena, pa ke se cudis 100godini sto moze za tie pari da ima vo kutijata. japonski kompresor e poskap da go kupis od celata galicka kutija, pa sega ti vidi. i ne obvinuvaj drugi lugje za tvoi greski.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.843
Поени од реакции
4.589
Член од
9 февруари 2019
Мислења
25
Поени од реакции
74
Jaka fotomontaza ....uste sto ne padnal zidot!
[/QUO.....Heheheeee..smeshen sii...dojdi vo Stip uveri se
Jaka fotomontaza ....uste sto ne padnal zidot!
pojdi vo Energi
Jaka fotomontaza ....uste sto ne padnal zidot!
Jaka fotomontaza ....uste sto ne padnal zidot!
Pojdi vo Energija..Skopje i prasaj dali imat prateno 2× Daisekai za mene...me ima so ime...ne se krijam Pew Pew kako tebe...
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.409
Поени од реакции
1.458
Abe ova e neverovatno, koj tvrdel deka na 23 C i vnatre 25 C da raboti so 80W bilo neostvarlivo. Komu e toa potrebno i čitaš li ti što pišuvam, kade tvrdam deka ne može da raboti na toj za mene potpolno idiotski način.... Nikoj ne tvrdi deka nema visok Cop vo ovie uslovi.
E sega za da raboti da rečeme so 150 W (nesakam da komentiram 80W), ako se odzeme snagata što odi na ventilatorite i elektronikata, ostanuva 100W za kompresorot, znači mora da raboti so COP12, što e NEOSTVARLIVO za nitu eden klima ured.
 
Последно уредено:
На врв Bottom