Најекономично греење (затоплување)

Член од
3 јуни 2020
Мислења
17
Поени од реакции
15
Mozhe malku nadvor od temata, ama da ne znae nekoj majstor shto bi mi napravile metalni profili/drzhachi za montazha na nadvoreshnata edinica na terasa? Monterite na klima mozhele samo na drzhachite od ogradata da mi ja namestat a jas bidejkji sakam da ja zastaklam terasata mi treba drzhachi shto bi gi stavil vo niskiot del od terasata (kako na slikava).
 

Attachments

Член од
6 август 2018
Мислења
44
Поени од реакции
65
facee.jpg

TOSHIBA✔ CARRIER✔ HAIER ✔

Најголем избор на премиум инвертер клима уреди во Енергија доо од светските лидери за греење, ладење и климатизација.
Над 25 модели со фактор на ефикасност COP>3.5 како услов за добивање на субвенција на Град Скопје и Град Кичево од 62.000,оо ден.

Eurovent сертификат за сите модели како гаранција за квалитет и потврда на перформанси за A+++ енергетска класа
36 месеци безусловна гаранција
Специјализиран сервис за сите инвертер системи од TOSHIBA, CARRIER и HAIER
Инженеринг поддршка од дипломирани машински инженери
За повеќе информации посетете ги нашите салони на ул. Лондонска 1А, Скопје или во ново отворениот продажен салон на Енергија во Визбегово (до Пантер Мис) (инвертер клима уреди, топлински пумпи, VRF системи, чилери, вент.конвектори итн.) или контактирајте не на info@energija.com.mk или на 02/3061-466.
 
Член од
8 мај 2020
Мислења
57
Поени од реакции
94
Od ona sto vleguva vo edna subvencija za najracionalno iskorisuvanje na edna subvencija, bi preporacal SUZUMI PLUS 16. So eden zbor ja koristite 99% subvencijata(59.990den), a voedno dobivate ured na koj mozete da se potprete celosno bez nikakvo dvoumenje.
So arno neka e do site koi sto veke aplicirale ili ke apliciraat za subvenciite :)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
1.483
Mozhe malku nadvor od temata, ama da ne znae nekoj majstor shto bi mi napravile metalni profili/drzhachi za montazha na nadvoreshnata edinica na terasa? Monterite na klima mozhele samo na drzhachite od ogradata da mi ja namestat a jas bidejkji sakam da ja zastaklam terasata mi treba drzhachi shto bi gi stavil vo niskiot del od terasata (kako na slikava).
Nesto slicno i mene ke mi treba bidejki terasata e mn.mala nema.mesto od vratata i prozorot....nekako visecki profil ke treba da se napravi ...ili kako so kavrami na gornata terasa dase stegne so tiploni...ama taka ima opcija da ima vibracii pri rabota.... Ne znam kakvo care da se bara..... Ako ima nekoj.iskustvo so specificna montaza na nadvoresnata neka spodeli....sliki ..sto/kako...
 
Член од
11 април 2018
Мислења
127
Поени од реакции
30
Дали вифи модулот вграден во клима инвертерот работи само во домашна вифи мрежа или можам да ја уклучувам и надвор од дома?
 
Член од
29 август 2019
Мислења
122
Поени од реакции
208
Да се фалам, да не се фалам, да се фалам, да не се фалам....
Не ме држе кожа, ќе се пофалам :vozbud:

Mitsubishi LN35 победи во мојот избор против Toshiba Daiseikai RAS-13
Причини:
Перформанси тука-тука (барем според тоа што успеав да го истражам).
Поголема можност за усмерување на издувот која ја овозможуваат двојните вертикални лептири.
За разлика од Toshiba-та, Mitsu-то е со вклучен wifi модул и искрено MELCloud-от придонесе за победата кај Geek-и тип ко мене :)
Подобар попуст за плаќање во готово (Тошибата есеноска кога сакав да ја купам поскапе за скоро 100еур, сеуште ја држи поскапената цена и сега не даваат ни 50еур попуст за плаќање во готово.... епа некој памти :cujte:)IMG_6793.jpeg IMG_6804.jpeg

IMG_6837.jpeg IMG_6835.jpeg IMG_6836.jpeg

Мерачите за потрошувачка и сензорите за температура на усис и издув веднаш ги преместив на оваа клима, па ќе видиме....

IMG_6932.jpeg IMG_6839.jpeg

IMG_6933.jpeg IMG_6936.jpeg
 
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.930
Абе кај ги најдвите овие Тадиран Мадиран брендој, Господе Боже.....
Автоматски споено мислење:

Да се фалам, да не се фалам, да се фалам, да не се фалам....
Не ме држе кожа, ќе се пофалам :vozbud:

Mitsubishi LN35 победи во мојот избор против Toshiba Daiseikai RAS-13
Причини:
Перформанси тука-тука (барем според тоа што успеав да го истражам).
Поголема можност за усмерување на издувот која ја овозможуваат двојните вертикални лептири.
За разлика од Toshiba-та, Mitsu-то е со вклучен wifi модул и искрено MELCloud-от придонесе за победата кај Geek-и тип ко мене :)
Подобар попуст за плаќање во готово (Тошибата есеноска кога сакав да ја купам поскапе за скоро 100еур, сеуште ја држи поскапената цена и сега не даваат ни 50еур попуст за плаќање во готово.... епа некој памти :cujte:)Прегледај го приврзокот 258121 Прегледај го приврзокот 258122

Прегледај го приврзокот 258125 Прегледај го приврзокот 258123Прегледај го приврзокот 258124

Мерачите за потрошувачка и сензорите за температура на усис и издув веднаш ги преместив на оваа клима, па ќе видиме....

Прегледај го приврзокот 258128 Прегледај го приврзокот 258127

Прегледај го приврзокот 258129 Прегледај го приврзокот 258130
Брат, свака ти част. Со здравје да си ја користиш. Се надевам зимоска ќе си тука да кажиш збор-два за климава. Јас го имам претходникот на климава, ФХ35, и климата е зверотиња.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
38
Поени од реакции
37
Zdravo narode,

Imam prasanje na temava,
Dnevna soba so 5x4m²
Mal kunjicka so 2x4m²

Tavan samo so trska i malter
Drven prozorec star od 80tite so dva pati po tri krila so po edno staklo vkupna povrsina 2x1,20m²
Zidovi nadvoresni 2x neizolirani samo so Maltarena fasada am abez stiropor.
Potrosuvacka na drva za cela sezona od Oktomvri do Mart okolu 6-7m2

Koga bi ja greel istata prosotorija so Inverter/Klima kolku bi trosela mesecno i kolku KW e preporacliva i dali bi zastedil vo odnos na drva?
I koj inverter bi preporacale ?

ima nekoj kompetenten ili so iskustvo vo vakvi uslovi da kazi zbor dva?


Fala,
 

Zik

Член од
9 декември 2019
Мислења
56
Поени од реакции
54
Да се фалам, да не се фалам, да се фалам, да не се фалам....
Не ме држе кожа, ќе се пофалам :vozbud:

Mitsubishi LN35 победи во мојот избор против Toshiba Daiseikai RAS-13
Причини:
Перформанси тука-тука (барем според тоа што успеав да го истражам).
Поголема можност за усмерување на издувот која ја овозможуваат двојните вертикални лептири.
За разлика од Toshiba-та, Mitsu-то е со вклучен wifi модул и искрено MELCloud-от придонесе за победата кај Geek-и тип ко мене :)
Подобар попуст за плаќање во готово (Тошибата есеноска кога сакав да ја купам поскапе за скоро 100еур, сеуште ја држи поскапената цена и сега не даваат ни 50еур попуст за плаќање во готово.... епа некој памти :cujte:)Прегледај го приврзокот 258121 Прегледај го приврзокот 258122

Прегледај го приврзокот 258125 Прегледај го приврзокот 258123Прегледај го приврзокот 258124

Мерачите за потрошувачка и сензорите за температура на усис и издув веднаш ги преместив на оваа клима, па ќе видиме....

Прегледај го приврзокот 258128 Прегледај го приврзокот 258127

Прегледај го приврзокот 258129 Прегледај го приврзокот 258130
Одличен избор на клима, екстра перформанси, елегантен дизајн.. честитки... Но една причина најмногу ме натера да ти одговорам. Зошто бе друже златна клима си ја накитил ко елка 300 џнгрлашки околу неа
 
Член од
11 април 2018
Мислења
127
Поени од реакции
30
Дали постои упаство за
G-Tech GWH12AEC-K6DNA1A на македонски,српски или хрватски?
 
На врв Bottom