Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
1.470
Поени од реакции
829
Здраво, имам проблем со домашната клима ако може помош и дали има некој слични искуства.
Клима - Ariston - Inverter.
Ја уклучувам по 15сек ми се појавува Е3, воопшто не почнува да работи,
фала ви однапред.
Javise na ovlasteniot servis da dojde da ja proveri klimata i ako e defek da ja napravi klimata.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
47
Поени од реакции
75
Здраво, имам проблем со домашната клима ако може помош и дали има некој слични искуства.
Клима - Ariston - Inverter.
Ја уклучувам по 15сек ми се појавува Е3, воопшто не почнува да работи,
фала ви однапред.
Ako nee pod garancija cepkaj ako ne vikaj servis
Kaj nene na vivax istiot eror bese defekt kondenzatorot na motorceto od vnatresnata edinica ,sto e na vnatresnata elektronika ,ke go najdis vo loging mislam bese
Link::http://www.logingel.com/mk/den/1478/188588/0/ShowProduct/Kondenzator_

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

JOE

madrid madrid y nadie mas!
Член од
31 март 2007
Мислења
2.954
Поени од реакции
401
Не знам каков простор планираш да грееш, изолиран или не, во куќа со ладни ѕидови до простории кои не се греат, или во зграда со комшии од три страни кои греат, зграда во која можеби поминуваат цевки на БЕГ од исклучено парно .... столараијата стара или нова PVC со термопан сезонски стакла... подот меѓуспрат или приземје врз гаражи дел простор подруми, таванот каков е ... и тн и тн! Во Гевгелија на 50км од топло море или во Крушево Берово со доста пониски просечни температури во зимите од просекот во МКД ... сето има значение верувај! Но вака од прва ќе ти кажам дека прво кога бараш мислење од некој кој има искуство со овие клими!? Имај на ум дека со АЕРИ има доста - на темава десетина членови со повеќегодишно искуство, со Фери нема или има 1-2ца со една или пола сезона ...
И на крајот 37м2 не е за греење со кинеска 3,5ка во тој буџет! На -7*С овие клими што ги спомна тешко ќе ти загреат квалитетно простор од 37м2! Тие клими на -7*С даваат 2,8-3kW a според формулата 1kW = 10m2 (максим).... нема да бидеш згреан во најстудениот период ... или ако си спремен да направиш компромис, те да догреваш со некој панел конвектор, маслен радијатор.... 2 недели во грејната сезона, тогаш ОК.
За 37 квадрати размислувај за кинеска 5,5ка (Фери АЕРИ Тундра, Тосот) сеедно...од нив на -7 можеш да очекуваш испорачани CCA 4,2-4,5kW...
Еве некој податок за просторијата.Се работи за дневна со трпезарија. Куќата е со ПВЦ дограма 5 коморна а исто така со изолација енергетски ефикасна фасада.Просторот е во куќа втори спрат,(Куќата е приземје и 3 спрата).Се наоѓам во Битола.Исто така само за напомена климава не ми е за во најладните зими туку за поддршка во затоплувањето.За минус 10 имам инсталации за радијатори и подно греење на котел на пелети(и дрва).Што значи ми треба солидна клима за овие квадрати негде до минус 5 максимум.Мислам дека клима од 3.8 KW како што се овие би била ок имајки предвид дека греењето ми е комбинирано.Сепак секое мислење ми е добредојдено секое искуство
Поздрав
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.275
Поени од реакции
1.688
Тоа е веќе друг муабет. Може да поминеш со повисока класа на 3.5кв клима или пониска 5.5.

Најважно е да се спроведе одводот од надворешната убаво со 5цм пластична цевка или поширока. Без цревце или чеп. Да капе во инка и потоа 5цм ПВЦ цевка до својата дестинација. Јас така би играл.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
176
Поени од реакции
133
Член од
25 декември 2018
Мислења
430
Поени од реакции
304


Dechki mislenje za inverterov pred nekoj den go zemav.
Убо е што корисниците почнаа да купуваа Midea климава е одргинал ... OEM верзијата е Vivax AERI 18 ... Пред некој месец му пишав на Хрватите да ми ги дадат m3/h ми ги пратија истите податоци од https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=72997&mfp=manufacturers[149] така да може да е АЕРИ .. Сепак климата сие оргинал нее OEM .. Да бидам појасен Vivax е ребредирана Midea .
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.470
Поени од реакции
829
Nadvoresnata ima Extra izgled ....site drugi se isti samo Midea se izdvojuva...
Dobro e toa sto Setec e oficijalen uvoznik na Midea za Mk sepak Midea se odlicni inverter klimi ( Midea se najprodavani kineski klimi vo Srbija ) i trebase nekoj konecno da pocne i kaj nas da gi uvezuva a i dobra im e taa merka okolu Garancijata Direktna Zamena ako nedaj boze se rasipe nekoj aparat od MIDEA vo 1-vata godina od kupuvanjeto nezavisno dali klima frizider ili masina za perenje ne ja servisiraat tuku odma ja menuvaat so nov aparat Toa e odlicno.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.470
Поени од реакции
829
So zdravje da se sluzis se e dobro montirana samo bakarnite cevki kade sto vleguvaat vo nadvoresnata edinica ne se bandazirani so bela bandaz traka

Cevkite bakarni imaat stiropor izolacija no treba i so bandaz traka da se izbandaziraat za podobra izolacija i trajnost na samite cevki.

Koj servis ti ja montirase klimata ?
Автоматски споено мислење:

 
На врв Bottom