Најекономично греење (затоплување)

Член од
3 јуни 2020
Мислења
17
Поени од реакции
15
Dechki, kolku shto gledam Gree klimive se prodavaat od najrazlichni firmi po ista cena, na primer, sega akciskata cena od 25.990 za Fairy e sekade ista I na klimi.mk, klimatizer.mk, Greestore I dr. maloprodazhni subjekti. Me interesira dali za montazha site ovie imaa nekoi nivni sopstveni ekipi? Mozhe li nekoj da pishe iskustvo od montazha od nekoja firma? Bidejkji za tipot na klima skoro odluchiv (Gree Fairy ili g-tech) ne znam dali I od koja firma da ja naracham (cenata e ista sekade, pa ostanuva kvalitetnata montazha)?
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Dechki, kolku shto gledam Gree klimive se prodavaat od najrazlichni firmi po ista cena, na primer, sega akciskata cena od 25.990 za Fairy e sekade ista I na klimi.mk, klimatizer.mk, Greestore I dr. maloprodazhni subjekti. Me interesira dali za montazha site ovie imaa nekoi nivni sopstveni ekipi? Mozhe li nekoj da pishe iskustvo od montazha od nekoja firma? Bidejkji za tipot na klima skoro odluchiv (Gree Fairy ili g-tech) ne znam dali I od koja firma da ja naracham (cenata e ista sekade, pa ostanuva kvalitetnata montazha)?
Ако цената на климите е секаде иста, најлогично е да ја земеш од истоимената фирма
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Dechki, kolku shto gledam Gree klimive se prodavaat od najrazlichni firmi po ista cena, na primer, sega akciskata cena od 25.990 za Fairy e sekade ista I na klimi.mk, klimatizer.mk, Greestore I dr. maloprodazhni subjekti. Me interesira dali za montazha site ovie imaa nekoi nivni sopstveni ekipi? Mozhe li nekoj da pishe iskustvo od montazha od nekoja firma? Bidejkji za tipot na klima skoro odluchiv (Gree Fairy ili g-tech) ne znam dali I od koja firma da ja naracham (cenata e ista sekade, pa ostanuva kvalitetnata montazha)?
Пишував јас за „стручната“ монтажа на Краун од овластен монтажер на Грее. И за нивната „професионалност“ подоцна. Да не се повторувам.

Линк 1

Линк 2
 
Последно уредено од модератор:
Член од
9 мај 2020
Мислења
49
Поени од реакции
78
Dechki, kolku shto gledam Gree klimive se prodavaat od najrazlichni firmi po ista cena, na primer, sega akciskata cena od 25.990 za Fairy e sekade ista I na klimi.mk, klimatizer.mk, Greestore I dr. maloprodazhni subjekti. Me interesira dali za montazha site ovie imaa nekoi nivni sopstveni ekipi? Mozhe li nekoj da pishe iskustvo od montazha od nekoja firma? Bidejkji za tipot na klima skoro odluchiv (Gree Fairy ili g-tech) ne znam dali I od koja firma da ja naracham (cenata e ista sekade, pa ostanuva kvalitetnata montazha)?
Од кај и да земеш, треба да им висиш над глава за време на монтажата и да не отстапуваш од советите многу пати кажани овде: минимум 3 метри бакарни цевки изолирани посебно една од друга и на крај еден круг замотани зад надворешна за да не пренесуваат вибрации; вакумирање најмалку 30 мин ( од ова ти зависи највеќе ефикасноста на уредот); посебен кабел за струја од внатрешна до надворешна и од надворешна до напојување; минимум 15см растојание до плафон и странични ѕидови при монтажа на внатрешна; обавезно под либела наместени и двете единици; обавезно затварање на дупките во ѕидот со бел силикон или евентуално гипс; препорачливо е и гумени бафери под надворешната да не пренесува вибрации на ѕидот;

Со среќа!


Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Член од
24 август 2008
Мислења
291
Поени од реакции
237
Еве јас да пишам за ,, одличната,, монтажа од овластени монтери од Грее.

Ќе сликам подоцна, а сега само ќе прикачам слика од сервисното за Грее Ломо ЛЦ 12.

1. Значи во сервисното пишува дека надворешната единица треба да биде оддалечена од ѕидот на кој се прикачени држачите БАРЕМ 30 цм.

Кај мене тоа растојание е 10 цм.

2. Во сервисното пишува дека треба горниот дел од надворешната единица треба да биде оддалечен од плафонот (на терасата во случајов) БАРЕМ 50 цм.

Кај мене тоа растојание е 15 цм.

Повторувам дека монтажата беше извршена од страна на монтери од Грее.

Е сега вие кажете ми дали климата поради ваквата монтажа би имала проблеми, би работела со намален капацитет и што доколу недај боже се расипе.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Можеш да замислиш како би изгледала 30цм оддалечена од ѕид?

Разбирам дека се неподношљиви на форумов, ама вака се монтираат повеќето клими. Згора на тоа е отворена од долу. 30цм би можел да имаш ако е на земја па да е оддалечена од куќата.

Нема да имаш проблеми. Секако ако е се исправно и ако одводот е добро спроведен со широки цевки.
 
Член од
9 мај 2020
Мислења
49
Поени од реакции
78
Како што кажа mdeni имаш доволно простор од страните и одоздола, така да нема да имаш проблем.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Член од
24 август 2008
Мислења
291
Поени од реакции
237
Можеш да замислиш како би изгледала 30цм оддалечена од ѕид?

Разбирам дека се неподношљиви на форумов, ама вака се монтираат повеќето клими. Згора на тоа е отворена од долу. 30цм би можел да имаш ако е на земја па да е оддалечена од куќата.

Нема да имаш проблеми. Секако ако е се исправно и ако одводот е добро спроведен со широки цевки.
Знам дека глупо ќе изгледа, но доколку тоа е препорачано за климата да функционира нормално, тогаш зошто да не.

Среќа што ги воочив овие работи на Ломото, барем кога ќе ја монтираат Амберот да знам да внимавам. Надворешната ќе се монтира ниско, па колку би требало да биде дигната од земја?
 
Член од
9 мај 2020
Мислења
49
Поени од реакции
78
Знам дека глупо ќе изгледа, но доколку тоа е препорачано за климата да функционира нормално, тогаш зошто да не.

Среќа што ги воочив овие работи на Ломото, барем кога ќе ја монтираат Амберот да знам да внимавам. Надворешната ќе се монтира ниско, па колку би требало да биде дигната од земја?
Како што пишува во сервисното :)

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Знам дека глупо ќе изгледа, но доколку тоа е препорачано за климата да функционира нормално, тогаш зошто да не.

Среќа што ги воочив овие работи на Ломото, барем кога ќе ја монтираат Амберот да знам да внимавам. Надворешната ќе се монтира ниско, па колку би требало да биде дигната од земја?
A što e problem da ti stavat ovie što će dojdat za montaža na Amberot, podolgi nosači (za 5.5 Kw klimi), nema mnogu rabota da gi spuštat ponisko imaš dovolno cevka pozadi,će go soberat gasot vo nadv. edinica i pazi će MORAAT pak da ja vakumiraat.
Jas nikogaš ne bi ja ostavil vaka da raboti prigušena vo zidot.
Ušte nešto mnogu pobitno: ako e nabiena vaka vo zidovite taa ne e pristapna za sevisiranje i vadenje na kapakot i stranicite, za običen osigurač će treba da se siminja dole i pak da se vakumira ......
Montaža nisko na krov ili vo dvor?
Treba da razmisliš što ako padne 1.5m sneg ili pak vo dvor da služi kako klupa za sedenje ili deca da pikaat drvca vo ventilatorot?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
@tzlatko jas kolku sto znam inverter klimite imaat vgradeno vo kompresorot susaci za vlaga taka da i da ne se vakumira klimata nema da ima losi posledici kompresorot ( popravime ako gresam )
Eve kaj bratmi vtotata Tosot inverter montazerite od klimi mk ja vakumiraa ama prvata inverter klima kupena od mala prodavnica za Bela Tehnika so monter od prodavnicata ne ja vakumiraa pa raboti bez nikakov problem i defek 8-ma godina po red.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
@tzlatko jas kolku sto znam inverter klimite imaat vgradeno vo kompresorot susaci za vlaga taka da i da ne se vakumira klimata nema da ima losi posledici kompresorot ( popravime ako gresam )
Eve kaj bratmi vtotata Tosot inverter montazerite od klimi mk ja vakumiraa ama prvata inverter klima kupena od mala prodavnica za Bela Tehnika so monter od prodavnicata ne ja vakumiraa pa raboti bez nikakov problem i defek 8-ma godina po red.
Taka e imaat sušači koi imaat ograničen kapacitet (čitaj dve glupi vakumiranja koga se gleda na vreme,a ne na postignat podpritisok ili na dve oprilika montaži bez vakumiranje).
Posle toa sušačot ne ja sobira poveće vlagata i mora da se zameni. Zameni lesno da se kaže, ama teško i skapo da se napravi, bidejći e toj zalemen za bakarnite cevki, znaci vadenje na freonot, odlemuvanje, lemenje so paralelno puštanje na argon vo cevkata što se lemi (poradi opasnosta od garež), povtorno totalno vakumiranje i na kraj polnenje na gas so digitalna vaga. Ova se e viša matematika za 9 od 10 montera.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
291
Поени од реакции
237
A što e problem da ti stavat ovie što će dojdat za montaža na Amberot, podolgi nosači (za 5.5 Kw klimi), nema mnogu rabota da gi spuštat ponisko imaš dovolno cevka pozadi,će go soberat gasot vo nadv. edinica i pazi će MORAAT pak da ja vakumiraat.
Jas nikogaš ne bi ja ostavil vaka da raboti prigušena vo zidot.
Ušte nešto mnogu pobitno: ako e nabiena vaka vo zidovite taa ne e pristapna za sevisiranje i vadenje na kapakot i stranicite, za običen osigurač će treba da se siminja dole i pak da se vakumira ......
Montaža nisko na krov ili vo dvor?
Treba da razmisliš što ako padne 1.5m sneg ili pak vo dvor da služi kako klupa za sedenje ili deca da pikaat drvca vo ventilatorot?
Во двор ќе биде монтирана.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Zatoa e najubavo da se Vakumira inverter klimata.
Автоматски споено мислење:

Taka e imaat sušači koi imaat ograničen kapacitet (čitaj dve glupi vakumiranja koga se gleda na vreme,a ne na postignat podpritisok ili na dve oprilika montaži bez vakumiranje).
Posle toa sušačot ne ja sobira poveće vlagata i mora da se zameni. Zameni lesno da se kaže, ama teško i skapo da se napravi, bidejći e toj zalemen za bakarnite cevki, znaci vadenje na freonot, odlemuvanje, lemenje so paralelno puštanje na argon vo cevkata što se lemi (poradi opasnosta od garež), povtorno totalno vakumiranje i na kraj polnenje na gas so digitalna vaga. Ova se e viša matematika za 9 od 10 montera.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom