Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Остај што ти викаат,ако можеш обична ич не се мисли,оди со обична он-офф.За истрајна сигурно ќе биде оти нема да има еден тон електроника што може да се расипе ;)
А и да ти расипам еден мит... клима не прочистува воздух!Маркетинг трикови,ветер и магла е се тоа. Сите имаат обична мрежичка и евентуално едно сунѓерче на неа :ROFLMAO: е тоа е тој:петтослоен антибактериски,активно сребро,активен јаглен,активен незнам шо филтер... ветер и магла! Исто и за јонизаторот! Ме мрзи сега да пишувам,ама тоа е едно минијатурно/никакво апаратче што со помош на електрицитет(ако си учел физика и имаш два грама мозок ќе се смееш на ова) ги јонизира молекулите!! Пази глупост,атоми што се веќе стабилно врзани,им дава екстра електрон и ги прави анјони(пошо тој маркетинг експерт појма нема дека неможеш да јонизираш ковалентно врзани атоми)!! И после они бараат површина што е уземјена!(си мешаме малку електро со квантна механика... ама нема врска) и се лепат или паѓаат на неаo_O
Во кратки црти :ROFLMAO:
П.С.ситуацијава ме прави малку циничен,ама флаерот вика едно,науката сосем друго.

Mojava klima e so nekoj plus 2 filtri no ima i Jonizator za nego mozam da kazam deka si e vrse super rabotata eve zimno vreme dimta od cigari gi neutralizira ne mirise na dim nesto koga se gotvi ili pece vo rernata aspiratorot se ne moze da povlece nagore pak zamirisuva a klimava so jonizatorot gi neutralizira mirizbite. Eve i ovoj period koga ne e za klima ja stavam na Fan so vklucen Jonizator i vazduhot se custvuva pocist. Toa e moe mislenje pa sega jas sum zadovolen za drugite neznam sekoj moze da pise iskustvo.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
ОК, фала на совет. A оваа GREE во споредба со Haier TUNDRA Green која е со иста цена од 25.990, подобра е?
I Haier Tundra e dobra i Gree e dobra so toa sto jas imam Haier tide i TST so Gree compressor e sega nadvoresnata edinica na Haier e malku po bucna od nadvoresnata edinica na TST so Gree compressor taka da razlikata e vo bucnosta na kompresor vo nadvoresnata edinica
 
Член од
17 мај 2020
Мислења
8
Поени од реакции
5
Ako toa boeniot del e na dva cm na klima kako sto lici na slikata loso montirano ,ke se gusi klimata ,a ne sum siguren ama i cevki izgleda nemas ni dva metri.
Ima 3.5m bakarni cefki
Автоматски споено мислење:

So zdravje da se slizis dolgo da ja koristis klimata.
Koj ti ja montirase bidejki vnatresnata edinica e mnogu zalepena do plafon treba da ima 10 do 15 cm prostor za dovolen protok na vozduh
Kolku metri bakarni cevki staavija dali stavija minimum 3 metri bakarni cevki kolku sto treba za normalno funkcioniranje na klimata.
i dali ja vakumiraa so vakum pumpa ?
Ja vakumiraa I cefki ima 3.5 metri,e sega vo dupkata ima 15 sm nad klimata
 

Attachments

Член од
3 јуни 2020
Мислења
17
Поени од реакции
15
Остај што ти викаат,ако можеш обична ич не се мисли,оди со обична он-офф.За истрајна сигурно ќе биде оти нема да има еден тон електроника што може да се расипе ;)
А и да ти расипам еден мит... клима не прочистува воздух!Маркетинг трикови,ветер и магла е се тоа. Сите имаат обична мрежичка и евентуално едно сунѓерче на неа :ROFLMAO: е тоа е тој:петтослоен антибактериски,активно сребро,активен јаглен,активен незнам шо филтер... ветер и магла! Исто и за јонизаторот! Ме мрзи сега да пишувам,ама тоа е едно минијатурно/никакво апаратче што со помош на електрицитет(ако си учел физика и имаш два грама мозок ќе се смееш на ова) ги јонизира молекулите!! Пази глупост,атоми што се веќе стабилно врзани,им дава екстра електрон и ги прави анјони(пошо тој маркетинг експерт појма нема дека неможеш да јонизираш ковалентно врзани атоми)!! И после они бараат површина што е уземјена!(си мешаме малку електро со квантна механика... ама нема врска) и се лепат или паѓаат на неаo_O
Во кратки црти :ROFLMAO:
П.С.ситуацијава ме прави малку циничен,ама флаерот вика едно,науката сосем друго.
Point taken - da ne gledam dali klimata ima filtri/jonizatori I da doplakjam za takvi marketinshki trikovi.
Остај што ти викаат,ако можеш обична ич не се мисли,оди со обична он-офф.За истрајна сигурно ќе биде оти нема да има еден тон електроника што може да се расипе ;)
А и да ти расипам еден мит... клима не прочистува воздух!Маркетинг трикови,ветер и магла е се тоа. Сите имаат обична мрежичка и евентуално едно сунѓерче на неа :ROFLMAO: е тоа е тој:петтослоен антибактериски,активно сребро,активен јаглен,активен незнам шо филтер... ветер и магла! Исто и за јонизаторот! Ме мрзи сега да пишувам,ама тоа е едно минијатурно/никакво апаратче што со помош на електрицитет(ако си учел физика и имаш два грама мозок ќе се смееш на ова) ги јонизира молекулите!! Пази глупост,атоми што се веќе стабилно врзани,им дава екстра електрон и ги прави анјони(пошо тој маркетинг експерт појма нема дека неможеш да јонизираш ковалентно врзани атоми)!! И после они бараат површина што е уземјена!(си мешаме малку електро со квантна механика... ама нема врска) и се лепат или паѓаат на неаo_O
Во кратки црти :ROFLMAO:
П.С.ситуацијава ме прави малку циничен,ама флаерот вика едно,науката сосем друго.
Point taken - nema da doplakjam za filtri/jonizatori.
 
Член од
17 мај 2020
Мислења
8
Поени од реакции
5
Друже внатрешната многу лошо монтирана, од кај ќе влече воздух? Над неа колку има слободен простор?

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
Spusten plafon e ima 15sm od klimata do tavanot,pa valjda znaat montazerite
 
Член од
3 јуни 2020
Мислења
17
Поени од реакции
15
Ne go slušaj sovetot na @PticaSelica deka ne ti treba inverter za ladenje, za filtrite gore dole taka e, za jonizatorot 1000% e taka, toj e samo reklamen trik.
Filterot koj po difolt go dobivate so klimata i toa kako sobira prašina. Eve dokaz, poradi toa što imam vredna žena na moite klimi site što sum gi imal filterot e čisten ednaš mesećno, a gledam korisnici posle edna nedela vadat filtri za mienje ušte krokodili da ima .......
Po mene ne vredi da se dava pari za bakteriološki filtri so srebro i aktiven jaglen, jonizatori i sl. no i te kako vredi da se potroši za inverter, a ne da se kupuva on-off. Ne od aspekt na štedlivost tuku baš ladenjeto so inverter e ona vistinskoto, neprimetno, tivko, a ne palavo so leden vozduh vo vratot. Inverterot od koga će ja razladi prostorijata na baranoto nivo, će ti duvka priatno so ladničok vozuh i ne će znaeš ni deka postoi. Pokraj toa ubavo će te gree vo prelaznite periodi (raka na srce i on-off uredot e sposoben za istoto), a so vreme moze i da ti stane i glaven ured za greenje ako se vovedat kalorimetri pa utvrdiš deka centralnoto greenje e poskapo od ova na inverterot....
Sega pa koga gledam I nema nekoj golem izbor na ON-OFF klimi. Imash li nekoj tvoj model favorit da mi predlozhish ili barem od koi brandovi da gledam?
 
Член од
9 мај 2020
Мислења
49
Поени од реакции
78
E pa sega ako se rasipa nedajboze toj ke si odgovara ne za dzabe zemat 5600 za montaza
Нема да се расипе, може нема да ја има моќноста што треба да ја има, ама ако е само за ладење ќе немаш проблем никаков

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Член од
17 мај 2020
Мислења
8
Поени од реакции
5
Нема да се расипе, може нема да ја има моќноста што треба да ја има, ама ако е само за ладење ќе немаш проблем никаков

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
Pa poveke mi e za ladenje posto za greenje sum na toplinska pumpa pominav prva zima I sum prezadovolen
 
Член од
17 мај 2020
Мислења
8
Поени од реакции
5
Каква топлинска пумпа имаш и дали е на подно врзана или како?

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
Macon toplinska pumpa kineska e,vo dnevna imam podno vo hodnik fenculer samo za toplo vo kupatilo resetka vo detska I spalna radijatori,bev na kotel na drva pa smeniv I super e
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
Sega pa koga gledam I nema nekoj golem izbor na ON-OFF klimi. Imash li nekoj tvoj model favorit da mi predlozhish ili barem od koi brandovi da gledam?
Трагично е што пред 15-20 години кога он-офф беа не врвот,за мали пари климите имаа дисплеј.Денеска дури и инвертери ќе најдеш без дисплеј само со три сигнални диоди.Се вративме во 1990-тите,а само и само да се заштеди некој цент! Полесно им е да рекламираат опции кои неможеш да ги видиш(како филтри и јонизатори),за да ќарат од наивните. Старо фуего кај мене кажува моментална температура,даљинското подесена,и кога менуваш трепка климата на подесена и се враќа на моментална.18год. стара клима! Со ifeel и самосушење ;)
Барај такви практични работи,без разлика дали ќе се одлучиш на инвертер или он-офф.
Клима од фирма што ќе ти ја монтира,а не само да ти ја продаде и трета рака монтери да ја местат па после да си ја чукаш главата ако нешто не е во ред!(стандарден бизнис модел кај нас)
Гледај монтажата да е изведена како треба! Тоа е тоа...
П.С.ако ти одговара обична најубаво! Нема кај неа што да се расипе(евентуално тиристор или кондензаторче),компресор екстремно ретко и во тој случај ја фрлаш од тараса и за 300€ си местиш нова :D
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Старо фуего кај мене кажува моментална температура,даљинското подесена,и кога менуваш трепка климата на подесена и се враќа на моментална.18год. стара клима! Со ifeel и самосушење ;)
Daj stavi slika od ovaa funkcija deka kaj mojata komsika imase ona Fuego Espana ama ne mi ima kazano deka ima I Feel ( nema dugme za I Feel na dalecinskoto ) bas me interesira za taa funkcija
Inaku Fuego Espana se proizvedeni vo TCL vo kina fabrikata za klima uredi i e so Toshiba compressor GMCC.
EKSTRA model bese Fuego Espana kaj komsikata pregore elektronikata lani ( sama i se isklucuvade posle 2minuti od vklucuvanje i ustanovija deka e izgorena elektronikata ) posle 16 godini koristenje i lani zema ona Vivax inverter Aeri.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom