Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
1.184
Поени од реакции
623
Здраво, сакам да ставам клима, па да ми помогнете во изборот околу овие 4-5 клими. За ладење знам дека
ќе завршат работа повеќето ама битно ми е и за топлење зимно време. Значи вака:
Зградата е стара, но станот е реновиран(има супер изолација во сите соби), а сакам да се загрева 30м2 отворен простор и по можност плус една мала спална(6-7м2).

Буџетот не е ограничен но добив совети дека до некои 30 000 може да се направи добар избор. Се мислам помеѓу овие клими, па ако некој може да ме советува што би било најдобро би бил благодарен. Исто така може да понуди и некој нешто ново што нема да го набројам, доколку има.

1. https://klimi.mk/product/118?fbclid=IwAR3tzzb5VehLMMWriH_iZOcta-1eeB6jhjpA1m2NwHVuMh1s5HAEJzQnI6E
2. https://klimi.mk/product/332
3. https://www.tehnomarket.com.mk/product/3446052/neo-pure-g18r32-inverter-18000btu
4. https://klimi.mk/product/406
5. https://klimi.mk/product/357

Јас реално се мислам помеѓу избор 2 и 4, па ако може некој да ми каже што е по паметно(која повеќе би затоплила, која би потрошила помалку струја и слично). Фала однапред.
Opcija 2 ekstra inverter klima ekstra kvalitet.
 
Последно уредено:

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.305
Поени од реакции
4.589
A za vivax nekoe mislenje
Може да ти објаснам со бројки за да стане појасно ?
Напишале дека моделот е 5.5ка и дека е за до 60м2 а моделот има максимален издув од 740м3.

Прво што ке израчунам колку пати ке го сврти воздухот во таа квадратура при максимален издув.
Простор од 60м2 со висина од 2.6м лесно се пресметува дека има волумен од 60м2 x 2.6м=156m3 воздух.
740м3/156м3=4.7
Или
Климата на макс фан за 1час да работи на максимум Фан од 740м3 само 4.7пати ке го изврти воздухот.
Дали тоа 4.7 е доволно за тој простор е прашањето?

Еве ти споредба

G-Tech со издув од 750 м3 декларирана до 40м2 за исто 1/час би го извртела воздухот во тие 40м2 дури 7.2 пати.
40x2.6=104m3......750/104=7.2 или 3 пати повеќе од Аерито 5.5ка.

За секоја клима на климите.мк пишале препорачани квадрати ама лесно се гледа дека некаде и премашиле со квадратите.
Пожелно е тука негде меѓу 6 и 9пати да може да може да го изврти воздухот од просторот на час кога ке притреба....ама максимални 4.7 пати се реално премалку за 60м2, односно квадратите се преувеличени за моделот.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
16.129
Поени од реакции
12.644
Може да ти објаснам со бројки за да стане појасно ?
Напишале дека моделот е 5.5ка и дека е за до 60м2 а моделот има максимален издув од 740м3.

Прво што ке израчунам колку пати ке го сврти воздухот во таа квадратура при максимален издув.
Простор од 60м2 со висина од 2.6м лесно се пресметува дека има волумен од 60м2 x 2.6м=156m3 воздух.
740м3/156м3=4.7
Или
Климата на макс фан за 1час да работи на максимум Фан од 740м3 само 4.7пати ке го изврти воздухот.
Дали тоа 4.7 е доволно за тој простор е прашањето?

Еве ти споредба

G-Tech со издув од 750 м3 декларирана до 40м2 за исто 1/час би го извртела воздухот во тие 40м2 дури 7.2 пати.
40x2.6=104m3......750/104=7.2 или 3 пати повеќе од Аерито 5.5ка.

За секоја клима на климите.мк пишале препорачани квадрати ама лесно се гледа дека некаде и премашиле со квадратите.
Пожелно е тука негде меѓу 6 и 9пати да може да може да го изврти воздухот од просторот на час кога ке притреба....ама максимални 4.7 пати се реално премалку за 60м2, односно квадратите се преувеличени за моделот.
Малку ти е фалшива споредбата.
Прво ако и двете имаат ист издув тогаш исто ќе го извртат воздухот во иста просторија.
Друго, 7.2 е помалце од 2 пати од 4.7, камо ли 3.

И за други споредби, максималниот издув е битен ако ти треба брзо загревање/ладење, во секој друг случај 750м3 се преголема проток на воздух и неудобен, особено кога веќе препорачуваме/те климите да не се гасат.
 
Член од
1 јуни 2020
Мислења
9
Поени од реакции
1
Може да ти објаснам со бројки за да стане појасно ?
Напишале дека моделот е 5.5ка и дека е за до 60м2 а моделот има максимален издув од 740м3.

Прво што ке израчунам колку пати ке го сврти воздухот во таа квадратура при максимален издув.
Простор од 60м2 со висина од 2.6м лесно се пресметува дека има волумен од 60м2 x 2.6м=156m3 воздух.
740м3/156м3=4.7
Или
Климата на макс фан за 1час да работи на максимум Фан од 740м3 само 4.7пати ке го изврти воздухот.
Дали тоа 4.7 е доволно за тој простор е прашањето?

Еве ти споредба

G-Tech со издув од 750 м3 декларирана до 40м2 за исто 1/час би го извртела воздухот во тие 40м2 дури 7.2 пати.
40x2.6=104m3......750/104=7.2 или 3 пати повеќе од Аерито 5.5ка.

За секоја клима на климите.мк пишале препорачани квадрати ама лесно се гледа дека некаде и премашиле со квадратите.
Пожелно е тука негде меѓу 6 и 9пати да може да може да го изврти воздухот од просторот на час кога ке притреба....ама максимални 4.7 пати се реално премалку за 60м2, односно квадратите се преувеличени за моделот.
Da te razbiram, no ja bi greel okolu 35-6 kvadrata so taa klima i sakam da prasam dali e dobar izbor i dali ima kvalitet vo Vivax-ot ?
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.305
Поени од реакции
4.589
Малку ти е фалшива споредбата.
Прво ако и двете имаат ист издув тогаш исто ќе го извртат воздухот во иста просторија.
Друго, 7.2 е помалце од 2 пати од 4.7, камо ли 3.
Mozebi ja ne sum se izrazil ubavo so zborot "пати" pa si me razbral pogresno.
Prostorijata prvo ne e ista, ednata e 60m2 drugata 40m2 (preporacanite).

60m2 se 156m3, klimata ako duva so 750m3/cas togas za eden cas imas (156+156+156+156)+126=750m3 ili 4,8 pati ke go svrti vozduhot niz izmenuvacot za 1cas (ke izvrsi razmena na toplina).

40m2 se 104m3, pa imas (104+104+104+104+104+104+104)+22m3=750m3....ili ovde ima 7,2 razmeni za 1cas.
ili delot sto te zbunil, ovde vo 40m2 ima 2,5 (ili zaokruzeno skoro 3) razmeni/cas Poveke od slucajot so prostor od 60m2.

Racunam so maximalen izduv sekako, za da mu pokazam deka ni taka so max duvanje nemoze da postigne poveke od 4,7razmeni vo 60m2.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.347
Поени од реакции
1.904
Може да ти објаснам со бројки за да стане појасно ?
Напишале дека моделот е 5.5ка и дека е за до 60м2 а моделот има максимален издув од 740м3.

Прво што ке израчунам колку пати ке го сврти воздухот во таа квадратура при максимален издув.
Простор од 60м2 со висина од 2.6м лесно се пресметува дека има волумен од 60м2 x 2.6м=156m3 воздух.
740м3/156м3=4.7
Или
Климата на макс фан за 1час да работи на максимум Фан од 740м3 само 4.7пати ке го изврти воздухот.
Дали тоа 4.7 е доволно за тој простор е прашањето?

Еве ти споредба

G-Tech со издув од 750 м3 декларирана до 40м2 за исто 1/час би го извртела воздухот во тие 40м2 дури 7.2 пати.
40x2.6=104m3......750/104=7.2 или 3 пати повеќе од Аерито 5.5ка.

За секоја клима на климите.мк пишале препорачани квадрати ама лесно се гледа дека некаде и премашиле со квадратите.
Пожелно е тука негде меѓу 6 и 9пати да може да може да го изврти воздухот од просторот на час кога ке притреба....ама максимални 4.7 пати се реално премалку за 60м2, односно квадратите се преувеличени за моделот.
Диши брат, смири се.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
16.129
Поени од реакции
12.644
Mozebi ja ne sum se izrazil ubavo so zborot "пати" pa si me razbral pogresno.
Prostorijata prvo ne e ista, ednata e 60m2 drugata 40m2 (preporacanite).

60m2 se 156m3, klimata ako duva so 750m3/cas togas za eden cas imas (156+156+156+156)+126=750m3 ili 4,8 pati ke go svrti vozduhot niz izmenuvacot za 1cas (ke izvrsi razmena na toplina).

40m2 se 104m3, pa imas (104+104+104+104+104+104+104)+22m3=750m3....ili ovde ima 7,2 razmeni za 1cas.
ili delot sto te zbunil, ovde vo 40m2 ima 2,5 (ili zaokruzeno skoro 3) razmeni/cas Poveke od slucajot so prostor od 60m2.

Racunam so maximalen izduv sekako, za da mu pokazam deka ni taka so max duvanje nemoze da postigne poveke od 4,7razmeni vo 60m2.
Мислам дека одамна заклучивме дека препорачаните површини се нерелевантни, а и не е кул да споредуваш ист издув во различни простории само зашто така пишувало.

Пример Хансол 3.5 мислам дека пишува 17м2, додека 18ката пишува дека application area е 24м2, вистина е ова?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.184
Поени од реакции
623
Член од
8 ноември 2017
Мислења
900
Поени од реакции
735
Мислам дека одамна заклучивме дека препорачаните површини се нерелевантни, а и не е кул да споредуваш ист издув во различни простории само зашто така пишувало.

Пример Хансол 3.5 мислам дека пишува 17м2, додека 18ката пишува дека application area е 24м2, вистина е ова?
Kolku greski vo tolkuvanjeto na preporacani kavadraturi.
Koga gi gledate od specifikaciite, treba da znaete deka presmetkite se za 160W/m2, t.e. prostor so nikakva izolacija.
Za denesnite gradbi, se dvizi od 60W/m2 do 80W/m2. Sekoj kupuvac na Stan moze da si pobara od izveduvacot/prodavacot energetski sertifikat (sega e toa regulirano so zakon), i ke znae sto mu treba, kakov kapacitet na klima.
Автоматски споено мислење:

Solidna ama Vivax AEVI ja nema na lager ako sakas Vivax togas ovoj model AeriInaku za informacija Vivax klimite gi pravi Midea so GMCC Toshiba Compressor se.
GMCC ne e Toshiba, ne pisuvajte nesto sto ne e tocno.
Otvori edna Vivax i najdi kade pisuva GMCC Toshiba.
Ako Toshiba koristi kineski GMCC kompresori, ne oznacuva deka e GMCC Toshiba.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
16.129
Поени од реакции
12.644
Kolku greski vo tolkuvanjeto na preporacani kavadraturi.
Koga gi gledate od specifikaciite, treba da znaete deka presmetkite se za 160W/m2, t.e. prostor so nikakva izolacija.
Za denesnite gradbi, se dvizi od 60W/m2 do 80W/m2. Sekoj kupuvac na Stan moze da si pobara od izveduvacot/prodavacot energetski sertifikat (sega e toa regulirano so zakon), i ke znae sto mu treba, kakov kapacitet na klima.
Како да знам? Го пишува ова негде или го истресе од ракав?
Признавам не го прочитав цело упатство, еве го ај посочи ми кај да го прочитам ова што го пиша
Избери си од бугарското грее некој мануал
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.184
Поени од реакции
623
GMCC ne e Toshiba, ne pisuvajte nesto sto ne e tocno.
Otvori edna Vivax i najdi kade pisuva GMCC Toshiba.
Ako Toshiba koristi kineski GMCC kompresori, ne oznacuva deka e GMCC Toshiba.
GMCC e vo sopstvenost na Midea i Toshiba i Midea vo svoite klimi i rebrendiranite klimi koj gi pravi Midea koristi GMCC Compressori
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
900
Поени од реакции
735
Како да знам? Го пишува ова негде или го истресе од ракав?
Признавам не го прочитав цело упатство, еве го ај посочи ми кај да го прочитам ова што го пиша
Избери си од бугарското грее некој мануал
Vo user manual ne pisuva, ama sam izracunaj si, Kw podeli so preporacana kvadratura, pa ke vidis kolku racunaat.
Автоматски споено мислење:

GMCC e vo sopstvenost na Midea i Toshiba i Midea vo svoite klimi i rebrendiranite klimi koj gi pravi Midea koristi GMCC Compressori
Ova nalepnica ja ima na kompresorot?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
На врв Bottom