Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.017
Сакаш да ми кажиш дека амберот е појак од тундрара? влезна на амберот е под 1 кв на тундрата е околу 1.5кв
Појак е 100%. А за влезен напон баш пишував:
Значи во основа веќе не одговарам на вакви "млати слама" прашања,ама па досадно ми е и ќе направам исклучок!
1.Максимална моќност или влезна моќност е чисто техничко прашање! Нема врска со перформансите на една клима туку со безбедноста доколку на еден осигурач се врзани повеќе потрошувачи! Максималната моќност може и да се надмине во старт за некој 20-30% секундарно!
2.Секоја клима си иде со енергетска налепница,уште поубаво ако има еуровент.Се што треба да знаете за перформансите си пишува таму.
3.Инвертер климите имаат варијабилна/променлива работа во зависност од тоа што ќе им каже електрониката(сензорот за внатрешна вс зададена температура). Ако климата неможе да ја постигне зададената Т тогаш "И" не останува од инвертер и си работи како он-офф клима т.е. си пука на максимум!
Е тука лежи зајакот! Инвертерот штеди само кога постигнува зададена Т и после одржава/надополнува загуби. (Јас би да дебатирам дека нема заштеда во однос на он-офф климите,ама тоа е друг муабет.)
4.ни самите незнаете колкави загуби имате,а сакате математики да правите.
Океј,ај една вежба! Неизолирана куќа може да има 150W/h на квадратен метар потреба на -2ц. Со ~30кв.м тоа се 4.5kw/h. Погоре спомната клима толку и може да даде сирота на -2ц! Што значи во тој случај ќе си р'мба на максимум и ќе си влече 1400w/h со Cop3.
Од на Насте математиката со 200-300w до мојата,небо и земја разлика.
Затоа и не се решаваат текстуални задачи летно време! Туку зимно време се зима греалка и на ладното се пробува.
И двете се 5.5ки со сличен минимален издув,на @GT1 не му држи муабетот.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Појак е 100%. А за влезен напон баш пишував:

И двете се 5.5ки со сличен минимален издув,на @GT1 не му држи муабетот.
Aj proveri kolku e min protokot na vnatresnata kaj dvete .
Amberot ima poveke brzini podobro mozes da go podesis
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.017
Aj proveri kolku e min protokot na vnatresnata kaj dvete .
Amberot ima poveke brzini podobro mozes da go podesis
Не е проблем минимумот,освен ако е спална соба.За 5.5ки зборуваме! И до вчера три брзини имаа сите,па фала богу живи сме еве!
Наше е да му кажеме што и како,по можност без "да го убедуваме". @ts01 е најмеродавен во моментов,иако заборави да му каже дека ѕидовите му се итонг блок. Јас лично што мислам,веќе пишав/додадов во првиот пост како риплај за најубавиот.(мање битно тоа)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.159
Поени од реакции
3.549
Не е проблем минимумот,освен ако е спална соба.За 5.5ки зборуваме! И до вчера три брзини имаа сите,па фала богу живи сме еве!
Наше е да му кажеме што и како,по можност без "да го убедуваме". @ts01 е најмеродавен во моментов,иако заборави да му каже дека ѕидовите му се итонг блок. Јас лично што мислам,веќе пишав/додадов во првиот пост како риплај за најубавиот.(мање битно тоа)
Da vo pravo si,voopsto ne se ni setiv na blokovite, ali denesno vreme site se palat na 8ka 10ka stiropol izolacija toa kako za start go zemaat ...iako vo kujki po rodnini/prijateli sto imaat zidovi so stiropol i so 12ka+5tervol+12blok kaj ovie so tervolot kako poprijatno e iako e so obicen malter i vnatre i nadvor kaj ovie so stiropol i abriht kako vo najlonska kesa da sedis, a i nekoj od niv se pozalijaa na protekuvajne na kapki voda vo zimo od kondenzacija spored mene od premnogu sto e zatvorena sobata i sto nema provetruvajne*
kolku sum vo pravo ne znam ke pokaze vremeto ...a i jas se dvoumam sto da pravam so nadvore fasada na ITONG blokovi , ovaa godina kiksnavme so koronava pa da sme zdravi zivi narednata...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.017
Da vo pravo si,voopsto ne se ni setiv na blokovite, ali denesno vreme site se palat na 8ka 10ka stiropol izolacija toa kako za start go zemaat ...iako vo kujki po rodnini/prijateli sto imaat zidovi so stiropol i so 12ka+5tervol+12blok kaj ovie so tervolot kako poprijatno e iako e so obicen malter i vnatre i nadvor kaj ovie so stiropol i abriht kako vo najlonska kesa da sedis, a i nekoj od niv se pozalijaa na protekuvajne na kapki voda vo zimo od kondenzacija spored mene od premnogu sto e zatvorena sobata i sto nema provetruvajne*
kolku sum vo pravo ne znam ke pokaze vremeto ...a i jas se dvoumam sto da pravam so nadvore fasada na ITONG blokovi , ovaa godina kiksnavme so koronava pa da sme zdravi zivi narednata...
Се согласувам со се што кажа.
Изминативе страни баш некој даде совет како да се "луфтира" куќа :pos: Ме потсети на луѓе што пијат само две чаши вода во денот и мора да местат потсетници да пијат повеќе вода! Ван памети!Јас со отворен прозор од февруар спијам.И после влага имале,а цела куќа пластична од ламинат,пвц,абрит,полоколор....:rolleyes:

Ајде живи,здрави прво,после се друго...
 
Член од
11 мај 2013
Мислења
53
Поени од реакции
150
За 30 квадрати соба, макар и неизолирана, треба да си или gree fanboy или да имаш вишок пари па да се одлучиш за амбер. Ама па ако имаш вишок пари, се купува она што е докажанао и скапо (даикин, митсу, тошиба итн) а gree е грев и да ги спомнеш во вакво друштво, а не пак да ги купиш. Од моето искуство со двете клими (имам тундра грин AS50TDBHRA/1U50JEFFRA, а најдобар другар има амбер) притоа во слични услови (кај мене и за нијанса полоши бидејќи куќата не е малтарена, гола цигла од надвор) е дека е сулудо да ги дадеш тие екстра пари. Во пракса со амберот имаат помеѓу 1000 и 1500 денари поголеми сметки месечно, самата клима е 10 000 денари поскапа a ниту подобро топлеше ниту пак беше потивка. Единствена предност на амберот е што има повеќе брзини на внатрешна (хаиер-от има 3).

п.с. погледни неколку страни наназад па после одлучи дали ќе го земеш за валидно мислењето на gree brownnoser-от Ts01.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.159
Поени од реакции
3.549
За 30 квадрати соба, макар и неизолирана, треба да си или gree fanboy или да имаш вишок пари па да се одлучиш за амбер. Ама па ако имаш вишок пари, се купува она што е докажанао и скапо (даикин, митсу, тошиба итн) а gree е грев и да ги спомнеш во вакво друштво, а не пак да ги купиш. Од моето искуство со двете клими (имам тундра грин AS50TDBHRA/1U50JEFFRA, а најдобар другар има амбер) притоа во слични услови (кај мене и за нијанса полоши бидејќи куќата не е малтарена, гола цигла од надвор) е дека е aсулудо да ги дадеш тие екстра пари. Во пракса со амберот имаат помеѓу 1000 и 1500 денари поголеми сметки месечно, самата клима е 10 000 денари поскапа a ниту подобро топлеше ниту пак беше потивка. Единствена предност на амберот е што има повеќе брзини на внатрешна (хаиер-от има 3).

п.с. погледни неколку страни наназад па после одлучи дали ќе го земеш за валидно мислењето на gree brownnoser-от Ts01.
Tropas bez vrska ..ali toa e toa /ako dobo procita na postot mu napisav sam da si izberi nemu kazav da si kupi amber vidi ubavo procitaj 2 pati pa donesi zaklucok ....
a inaku vidovte deka toa so 7 brzini e odlicna opcija a .. ?kade e komforot so 3 kade e so 7 brzini,
kako startuva na tundrata 1-600 2-800 3-1000 / mislis uragan od sad pristignal , vo prevod tundrata ke se ugusi celo vreme vo 1 brzina a kaj mene do 630m3 sum vo 4ta brzina imam da biram quiet/low/medlumLow/medium i nagore...
i nikade nemam napisano deka nekoja klima cini/necini ...toa se e idividualno i spored prostorot/konfiguracija i dali e stan ili kujka ...
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Не биди наивен во животот
он е обичен продавач во Грее салонот позади Буњаковец
Автоматски споено мислење:

Се согласувам со се што кажа.
Изминативе страни баш некој даде совет како да се "луфтира" куќа :pos: Ме потсети на луѓе што пијат само две чаши вода во денот и мора да местат потсетници да пијат повеќе вода! Ван памети!Јас со отворен прозор од февруар спијам.И после влага имале,а цела куќа пластична од ламинат,пвц,абрит,полоколор....:rolleyes:

Ајде живи,здрави прво,после се друго...
како тоа мислиш ван памети? луфтирање или проветрување на куќа?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.017
он е обичен продавач во Грее салонот позади Буњаковец
Автоматски споено мислење:


што ти е ван памети? луфтирање или проветрување на куќа?
Луфтирање 2 пати по 3мин дневно. Ако има луѓе што живеат херметички затворени овака... е тоа ми е несфатливо.
 
Член од
8 мај 2020
Мислења
77
Поени од реакции
147
Здраво. Едно прашање се одлучив да земам инвертер 5ka. Разгледував па доколку може некој поупатен да ми каже кој е најдобар избор буџетот од 40 000-50 000. Ги гледав овие 4 па која е разликата и дали вреди да се доплати 10 000 за тие поскапите?


може и некој друг предлог ако има некој подобар избор од ова за слична сума. Фала
Thundrata kako model e mnogu dokazan i e odllicen zibor koga sme so limitiran budzet, a barame zadovoluvacki rezultati. Voedno imas stvarno mnogu korisni opcii koi bi ti bile korisni :) plus dosta tivko klimice za tie pari :)
 
Член од
10 јуни 2018
Мислења
125
Поени од реакции
261
Thundrata kako model e mnogu dokazan i e odllicen zibor koga sme so limitiran budzet, a barame zadovoluvacki rezultati. Voedno imas stvarno mnogu korisni opcii koi bi ti bile korisni :) plus dosta tivko klimice za tie pari :)
Фала ви на сите за одговорите сеуште размислувам што би земал.

Imaat vo Gree nekoja kolicina na R410, vidi Dali ima uste, bea okolu 35000
Која е оваа клима? Бидејќи не се разбирам многу.

Ајде малце подетално значи планирам со оваа клима што ќе ја земам да греам дневна отворено простор од 40 м2 плус ходник од 6,7м2(убаво изолирани со пвц прозори и стиропор). Понатака планирам да земам уште една клима(или две најслаби) за да греам детска и спална. Дали е добра комбинацијава што планирав односно сега да земам 5ка ете тундрата или да земам нешто појако бидејќи сакам и ходник да греам? Фала уште еднаш сакам добро да се осигурам пред да купам.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
За 30 квадрати соба, макар и неизолирана, треба да си или gree fanboy или да имаш вишок пари па да се одлучиш за амбер. Ама па ако имаш вишок пари, се купува она што е докажанао и скапо (даикин, митсу, тошиба итн) а gree е грев и да ги спомнеш во вакво друштво, а не пак да ги купиш. Од моето искуство со двете клими (имам тундра грин AS50TDBHRA/1U50JEFFRA, а најдобар другар има амбер) притоа во слични услови (кај мене и за нијанса полоши бидејќи куќата не е малтарена, гола цигла од надвор) е дека е сулудо да ги дадеш тие екстра пари. Во пракса со амберот имаат помеѓу 1000 и 1500 денари поголеми сметки месечно, самата клима е 10 000 денари поскапа a ниту подобро топлеше ниту пак беше потивка. Единствена предност на амберот е што има повеќе брзини на внатрешна (хаиер-от има 3).

п.с. погледни неколку страни наназад па после одлучи дали ќе го земеш за валидно мислењето на gree brownnoser-от Ts01.
Amber e mokna klima, ne ja sporeduvaj so igrackata sto ja preporacuvas.
Автоматски споено мислење:

Фала ви на сите за одговорите сеуште размислувам што би земал.



Која е оваа клима? Бидејќи не се разбирам многу.

Ајде малце подетално значи планирам со оваа клима што ќе ја земам да греам дневна отворено простор од 40 м2 плус ходник од 6,7м2(убаво изолирани со пвц прозори и стиропор). Понатака планирам да земам уште една клима(или две најслаби) за да греам детска и спална. Дали е добра комбинацијава што планирав односно сега да земам 5ка ете тундрата или да земам нешто појако бидејќи сакам и ходник да греам? Фала уште еднаш сакам добро да се осигурам пред да купам.
Ke treba da otides do kaj niv, vo Aerodrom ili Bunjakovec, ako si od Skopje.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
@Pablos
Eve jas će ti pomognam vo nekoi dilemi kako direkten korisnik na HAIER, doduše pomaliot brat, no sličnosti ima sekako....
Jas ovaa zima nezima greev 40'tina m2 so 3,5-ka, no mora vo treta brzina (550m3/h) za da dofrli sekade i da raboti na najdobro iskoristuvanje i modulacika (obicno 450 W, a nekogaš retko 420W). Kaj tebe e deklarirano minimum 520W, znaci vo praksa će bide 600W i toa so 900 m3 na čas, znači so uragan. Ako si spremen na ova togaš O.K.
Seto ova će se slučuva na nadvorešni T pogolemi od 12C za da brkaš niska modulacija, a na poniski T će nemaš vakov problem, gubitocite će bidat pogolemi, potrošuvačkata će odi nagore, a brzinata na duvanje će možeš da ja namališ. Kaj mene 550 m3/h e taka taka, moze da pomine ama poveće ne bi podnesuval, vtorata brzina (400 ) e sosema podnosliva i dovolna za kaj mene, kaj tebe bilo koja 5,5 će bide problem.
Inace dvete klimi imaat HITACHI kompresori, stvarno se tivki i mirni, vnatrešnite turbini isto taka, tuka nema problem, problem e visokoit protok i visokata najmala modulacija pri potoplo vreme vo preodnita periodi.
Inace tvoite 40 i plus povremeno kvadrati ova klima so lesnotija bi gi greela, toa ti garantiram, ako si spremen na ovie kompromisi togaš zemaj.
Inace skapite modeli od bilo koj brend toa gi razlikuva: kultura na rabota so niska modulacija pri mali protoci na duvanje, masa na različni filteri takvi vakvi, senzori za sledenje na korisnikot, avtomatika na žaluzinite i trista drangulii koj voopšto nema nešto osetno da ja podignat efikasnosta i namalat potrošuvačkata na energija......Pomalku e važno dali COP će ima 4 ili 3,6, bidejći razlikata vo cena praktično i nikogaš nema da se vrati, no povećeto opcii za pogolemata cena e vrateno so udobnosta na koristenjeto.
Po mene se može da se preskoči od luksuzot ako klimata e tivka i mirna ( a ovaa e itekako) i ako dobro ladi i gree (a toa i te kako go pravi), samo ova so modulacijava ako sakate da ja koristite vo pomali prostori ne smee da se prenebregne.
Jas bev svesten koga ja kupuvav deka nema niska modulacija (da se razbereme ima odlična modulacija, kontinuirana i skladna, no ne e niska na greenje, na ladenje odi do 300W, sto e mnogu podobro pošto raboti i so tivok mod koj e beskoristen na greenje radi mnogu maliot protok), no cenata od 22500 den beše odlična satisfakcija.
 

Attachments

Член од
10 јуни 2018
Мислења
125
Поени од реакции
261
@Pablos
Eve jas će ti pomognam vo nekoi dilemi kako direkten korisnik na HAIER, doduše pomaliot brat, no sličnosti ima sekako....
Jas ovaa zima nezima greev 40'tina m2 so 3,5-ka, no mora vo treta brzina (550m3/h) za da dofrli sekade i da raboti na najdobro iskoristuvanje i modulacika (obicno 450 W, a nekogaš retko 420W). Kaj tebe e deklarirano minimum 520W, znaci vo praksa će bide 600W i toa so 900 m3 na čas, znači so uragan. Ako si spremen na ova togaš O.K.
Seto ova će se slučuva na nadvorešni T pogolemi od 12C za da brkaš niska modulacija, a na poniski T će nemaš vakov problem, gubitocite će bidat pogolemi, potrošuvačkata će odi nagore, a brzinata na duvanje će možeš da ja namališ. Kaj mene 550 m3/h e taka taka, moze da pomine ama poveće ne bi podnesuval, vtorata brzina (400 ) e sosema podnosliva i dovolna za kaj mene, kaj tebe bilo koja 5,5 će bide problem.
Inace dvete klimi imaat HITACHI kompresori, stvarno se tivki i mirni, vnatrešnite turbini isto taka, tuka nema problem, problem e visokoit protok i visokata najmala modulacija pri potoplo vreme vo preodnita periodi.
Inace tvoite 40 i plus povremeno kvadrati ova klima so lesnotija bi gi greela, toa ti garantiram, ako si spremen na ovie kompromisi togaš zemaj.
Inace skapite modeli od bilo koj brend toa gi razlikuva: kultura na rabota so niska modulacija pri mali protoci na duvanje, masa na različni filteri takvi vakvi, senzori za sledenje na korisnikot, avtomatika na žaluzinite i trista drangulii koj voopšto nema nešto osetno da ja podignat efikasnosta i namalat potrošuvačkata na energija......Pomalku e važno dali COP će ima 4 ili 3,6, bidejći razlikata vo cena praktično i nikogaš nema da se vrati, no povećeto opcii za pogolemata cena e vrateno so udobnosta na koristenjeto.
Po mene se može da se preskoči od luksuzot ako klimata e tivka i mirna ( a ovaa e itekako) i ako dobro ladi i gree (a toa i te kako go pravi), samo ova so modulacijava ako sakate da ja koristite vo pomali prostori ne smee da se prenebregne.
Jas bev svesten koga ja kupuvav deka nema niska modulacija (da se razbereme ima odlična modulacija, kontinuirana i skladna, no ne e niska na greenje, na ladenje odi do 300W, sto e mnogu podobro pošto raboti i so tivok mod koj e beskoristen na greenje radi mnogu maliot protok), no cenata od 22500 den beše odlična satisfakcija.
Фала на одговорот. А кој е проблемот доколку биде 800,900м3? Што е разликата од тоа и од 500м3 како што рече ти поголема потрошувачка,многу дува или? Бидејќи сум во куќа а планирам да греам 40м2 дневна плус 6,7м2 ходник. Која би била најдобрата варијанта за овој простор нормално околу тој буџет?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Фала на одговорот. А кој е проблемот доколку биде 800,900м3? Што е разликата од тоа и од 500м3 како што рече ти поголема потрошувачка,многу дува или? Бидејќи сум во куќа а планирам да греам 40м2 дневна плус 6,7м2 ходник. Која би била најдобрата варијанта за овој простор нормално околу тој буџет?
Će raboti kako ON/OFF, što ne e nešto strašno, no će imaš igranje na temperaturata za najmalce 2 C , što ič ne e priatno. Pa zatoa i kupuvaš inverter da imaš uednačena temperatura, potrošuvačkata na energija e vo korist na iverterot samo vo minusni temperaturi.
Za mene e nerazumno, koga će bide na pr. -5C da se gree i hodnik. Inače ne davam preporaki za kupuvanje klimi na nevideno, taka od rakav bez da go vidam prostorot i do sega nemam ama baš nikomu ništo preporačano.
Inace 900 m3/h e prokleto mnogu provev i galama....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom