Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
897
Поени од реакции
730
Со нетрпение те чекаме. Вистински форум каде што не се толерираат глупости дури ни од администрацијата.
Ќе научиш многу работи од општа култура и понашање. За клими, не.
За клими нема потреба некој да те подучува.
Ke bide smeski na detskiot forum.... Hahahha...... na tato decinja
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
74
Поени од реакции
117
Toshiba SUZUMI bez razlika kolku saka neka ima db jacina na bucnost,frekfencijata na zvukot e mnogu po prijatna za sluhot,i covecko uvo ne ja slusa kako neprijaten zvuk.Mozebi db ce golemi no tonovite niski,pa zatoa velime deka e necujna.Mozda toa se dolzi i do kvelitetot na materijalite,a e i dosta izdrazliva-zilava,i verna kako kuce.Nikogas nema da te izneveri .
I zatoa e skapa,e sega dali vredi ili ne vredi neznam,kaj mene e veke 10 godini.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
385
Поени од реакции
598
Toshiba SUZUMI bez razlika kolku saka neka ima db jacina na bucnost,frekfencijata na zvukot e mnogu po prijatna za sluhot,i covecko uvo ne ja slusa kako neprijaten zvuk.Mozebi db ce golemi no tonovite niski,pa zatoa velime deka e necujna.Mozda toa se dolzi i do kvelitetot na materijalite,a e i dosta izdrazliva-zilava,i verna kako kuce.Nikogas nema da te izneveri .
I zatoa e skapa,e sega dali vredi ili ne vredi neznam,kaj mene e veke 10 godini.
И без разлика што некој сајт ни го буткаат во грло со згрешени податоци... За човек што знае да чита,Тошиба е единствена која дава целосни податоци и сервисни,со сите можни криви,прави,и параметри што може да се измерат! За тоа сите останати јапанци можат само да учат од неа!
...а,да,во право си! И квалитетот игра "некоја" улога.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
897
Поени од реакции
817
И без разлика што некој сајт ни го буткаат во грло со згрешени податоци... За човек што знае да чита,Тошиба е единствена која дава целосни податоци и сервисни,со сите можни криви,прави,и параметри што може да се измерат! За тоа сите останати јапанци можат само да учат од неа!
...а,да,во право си! И квалитетот игра "некоја" улога.
Toshiba dava tablici.ama nekako i ne raboti po pisanoto ama ne e bitno.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
648
Тошиба е единствена која дава целосни податоци и сервисни,со сите можни криви,прави,и параметри
Дека е единствена не би се сложил.
Генерално јапонците даваат детални спецификации.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.235
Поени од реакции
1.626
Ne si napisal kolkava kvadratura grees bjdejki od 7kw si spustil na 3.5 kw ama eve citam Beko e bila tvojata on-of pa sigurno nema da imas komocija nema da odrzuva konstantna i udobna temperatura vo prostorot taa sigurno ke raboti so potrosuvacka od 1800w ili kako sto nekoj kazuvaat pomnozi kolku kw e klimata so 3 ispaga 2.1 deka ti e trosila i e isklucuvala koga postigne temperatura.
Kaj mene e golem prostor moze da procitas vo moive postove prethodno sto sum pisuval i sliki sto sum staval.
Mjnimum potrosuvacka ne sum e videl da padne ispod 900w koga e na greenje a na ladenje spusta i do 600w dodeka maksimumot ja imam videno do 3800w , znaci na greenje klimata e non stop vklucena nema gasenje celo zimo i potrosuvackata e taa okolu 1100 w nekogas i pomalku. KIimava ima 5 brzi turbo i tivko jas e koristam na tivko i si ima ubav topol vozduh sto ubavo zagreva.
Klimava e Invertor Nemesis pro 7kw proozvedena vo Gree no pod drugo ime za Grcki pazar.
Ете ти си задоволен. Кај мене со 900w ќе е бетер од железара кога е над 5 степени надвор, а 90% од зимата во Скопје е над 5 степени.

Сега бекото 7кв е во деловен простор во чекална со никакви прозорци и си работи топ. И си бучи и си грее и си лади.

Во најладната зима пред 3-4 години кога и да беше бекото го грееше просторов мој на минимум фен. Очигледно беше дека е прејака. Да била инвертер како твојот колку толку ќе се трпеше и веројатно уште ќе ја имав. Ама пак голем е просторот, и отворен. Ретко кој има таков во МК. Обично се соби и ходници, а 7мица во соба е прејака според мене.
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.305
Поени од реакции
4.589
@mdeni ima podno na struja koe mu e bekapot dogrevanje na 3.5kata vo 80m2 sto so godini go kazuva deka so 3.5 gree 80m2.
Prvo taa klima ne e predvidena za tolkav prostor, ja sili klimata i raboti na maximum kako prvo.
Usput ima 9000btu poslab kompresor od onaa na @Androit sto se 2.5kw plus mokjnost na stranata na @Androit.
@Androit klimata ja vozi na minimum vo isto 80m2 i podolgo ke trae!!, kaj @mdeni na maximum moze samo da raboti taka kako sto opisiva, Fan na 800m3 i kompresor 10.000btu poslab moze samo da davaat poladen izduv i da go pali podnoto so prikaskite za prozorite sto gi lepese so silikon....
Ako poentata bese prosecna +5, mozda vo zadnjive 2god, ama i zimata trae podolgo....denes sme skoro Juni ama na greenje ni se klimite a ne na ladenje.
Lani bese vaka, ama isto e i godinava
IMG_20200528_191628.png
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
1.165
Поени од реакции
616
Vremevo kako da e oktomvri ( momentalno 13°C ) a za 3 dena e juni kojznae dali ke imame dolgo i zesko leto.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
143
Поени од реакции
76
Некој што користи Broadlink Sp3s мерач за струја, да ми каже како се подесува цена на струјата во денари? Во долари знам. Имаше еден корисник на Хансол, но не се сеќавам кој.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
143
Поени од реакции
76
Конечно се решив, а со карантинов и најдов време да споделам искуство за оваа грејна сезона.
GREE Hansol 3.5Kw модел од 2018 година

Греам 17м2 соба со висина 2.10цм, во подрум, со нова PVC дограма.
Sидот е од бетонски блокови и обична малтарија од пред 40 години, 2 надворешни ѕидови југо-запад, притоа никоја од околните простории не се загрева, ниту горе.

Малку бев скептик околу греењето со клима за постари лица кои сакаат потопло да им биде, поради искуствата и муабетите дека изолацијата е клучен фактор дали ќе бидеш згреан или не. Па така лани ја земав и користев како за пригревање додека го распалат ќумбето ама есеноска ќумбето отиде во отпад....

Лани не ја следев многу, реков за оваа сезона ќе се опремам со сите гаџетчиња ама дур стигнаа од кина ме фати Јануар.
Еве го сетапот на неколку слики:
Прегледај го приврзокот 240320 Прегледај го приврзокот 240321 Прегледај го приврзокот 240322

Прегледај го приврзокот 240323 Прегледај го приврзокот 240324 Прегледај го приврзокот 240325

Термометарот е со 2 сонди и е прилично изедначен помеѓу двете сонди, притоа сондата што прикажува во плава боја ја залепив на средина од решетката над внатрешната единица, а сондата со што прикажува со црвена боја ја залепив на средина на панелот за издув.
Не се гледа башшш, ама има Broadlink SP3S SmartSwitch позади Watt-метерот.

Во просторијата се грее постар човек, и си сака топличко, па од Ноември месец наместена е на 26 степени, втора брзина и не е чепната од тогаш (добро де 2-3 пати имам филтри чистено)
Како што пишав мерачите касно ми стигнаа па имам податоци за потрошувачка само за Февруари и Март.
Прегледај го приврзокот 240326
Вефруари како најкраток, Broadlink апликацијата измерила дека се потрошени скоро 400kw, со поставени цени за скапа (5.54мкд) и евтина (2.78мкд) тарифа, како и временскиот период од 22 до 07 часот за ефтина тарифа, крајната пресмета е 1820 денари. Ако му ставиме и ДДВ би дошло 2150 денари. Беспари.....

Прегледај го приврзокот 240327 Прегледај го приврзокот 240328

Потрошувачката на одржување претежно ја гледав околу 500w, иако според статистиката што ја гледам на Broadlink апликацијата знае на неколку саати да крени над киловат додека да ја згрее собата.....

Прегледај го приврзокот 240329 Прегледај го приврзокот 240330

Пошто зимово ни беше меко, ме зачуди што доста пати ја начекував да модулира и на испод 500w.
Е сеа издувот не е којзнае што топол, ама успешно си одржуваше температура 26С кога и да проверам.
Сликава вика ~350w aмa впрочем се 270w. Тој пусти греач на тацна нонстоп грее :eek:

Прегледај го приврзокот 240331 Прегледај го приврзокот 240325

Ај еве и после проветрување, да видиме издувот колку качува......
Ако некој не го мрзи и COP нека пресмета, не сум се заангажирал тоа досега....

Прегледај го приврзокот 240332 Прегледај го приврзокот 240333 Прегледај го приврзокот 240334 Прегледај го приврзокот 240335

Во саботата на 21ви вечерта 9 степени надвор, ја зачекав на 250w - минималнио до сега што сум забележал на ват-метерот. Ако ги одземам тие 80w кои ги троши греачот остануваат 170w потрошна за топлина.... ама пак затоа разликата меѓу температурата на усис и издув беше само 6 степени xD
Сепак, успешно си одржуваше 26 степени во просторијата.
Обичниот термометар ми е поставен на некои 4 метри оддалеченост директно наспроти климата, на висина од метар ипол од подот.


Да финишираме со снимка од Broadlink статистиката за потрошна во еден ден....
Она што дава како најниска точка од некои ~80w е кога е во StandBy и работи само фалшивиот греач на тацна :/


Прегледај го приврзокот 240336 Прегледај го приврзокот 240337 Прегледај го приврзокот 240338

Со последниот скрин кој е еве од пред 2 минути, можам да речам дека овој месец ќе биде уште поекономичен :D
Те молам кажи ми како во цена на струјата во IHC го намести да биде во денари? Јас неможам да го променам од долари.

Некои други совети околу Ihc и E Control?
 
Член од
10 јуни 2008
Мислења
420
Поени од реакции
726
Во просторија од околу 14 метри квадратни, висина од под до плафон 2,70 метри,на северо-источна страна, има два надворешни зидови, 6-коморна ПВЦ дограма со 4-сезони тројно стакло,а објектот е изолиран со "сендвич" со стаклена волна на средина, а за брзо до почеток на зимата ќе поставам и надворешна фасaда со 8-ка стиропор.
Просторијата е работна и спална соба две во едно и најголем дел од денот го поминувам тука особено во зимскиот период, така да климата која планирам да ја поставам ми треба да затоплува од 4-5 попладне па до сабајле додека да заминам на работа.

Бидејќи просторот не е голем и ќе биде добро изолиран, дали да одам со 2,5-ка или со 3,5-ка клима?
Исто битен фактор е дека се работи за Битола температурите на зима се спуштаат и под -20, така да мислам дека ќе ми треба некој клима уред со греачи на надворешната единица.
Дали ако е пресилна климата ќе работи како on/off?
Ваш совет за модел на клима уред и јачина на истиот?
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.193
Поени од реакции
3.288
Во просторија од околу 14 метри квадратни, висина од под до плафон 2,70 метри,на северо-источна страна, има два надворешни зидови, 6-коморна ПВЦ дограма со 4-сезони тројно стакло,а објектот е изолиран со "сендвич" со стаклена волна на средина, а за брзо до почеток на зимата ќе поставам и надворешна фасaда со 8-ка стиропор.
Просторијата е работна и спална соба две во едно и најголем дел од денот го поминувам тука особено во зимскиот период, така да климата која планирам да ја поставам ми треба да затоплува од 4-5 попладне па до сабајле додека да заминам на работа.

Бидејќи просторот не е голем и ќе биде добро изолиран, дали да одам со 2,5-ка или со 3,5-ка клима?
Исто битен фактор е дека се работи за Битола температурите на зима се спуштаат и под -20, така да мислам дека ќе ми треба некој клима уред со греачи на надворешната единица.
Дали ако е пресилна климата ќе работи како on/off?
Ваш совет за модел на клима уред и јачина на истиот?
За тој простор дури и 2,5-ката ќе биде прејака. On-off е неминовен. А бидејќи се работи за спална, преку ноќ постојано ќе има крцкање и пуцкетање
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.165
Поени од реакции
616
Во просторија од околу 14 метри квадратни, висина од под до плафон 2,70 метри,на северо-источна страна, има два надворешни зидови, 6-коморна ПВЦ дограма со 4-сезони тројно стакло,а објектот е изолиран со "сендвич" со стаклена волна на средина, а за брзо до почеток на зимата ќе поставам и надворешна фасaда со 8-ка стиропор.
Просторијата е работна и спална соба две во едно и најголем дел од денот го поминувам тука особено во зимскиот период, така да климата која планирам да ја поставам ми треба да затоплува од 4-5 попладне па до сабајле додека да заминам на работа.

Бидејќи просторот не е голем и ќе биде добро изолиран, дали да одам со 2,5-ка или со 3,5-ка клима?
Исто битен фактор е дека се работи за Битола температурите на зима се спуштаат и под -20, така да мислам дека ќе ми треба некој клима уред со греачи на надворешната единица.
Дали ако е пресилна климата ќе работи како on/off?
Ваш совет за модел на клима уред и јачина на истиот?
Odlicno e toa sto imas sendvic dzidovi prostorot ti e 14m2 mal prostor e ke ti treba inverter klima sto znae dobro da modulira odnosno da ne raboti kako on-off a moj predlog dokolku imas dovolno budzet togas ovaa klima ke go zagreva bez problem prostorot i ke raboti ekonomicno

Автоматски споено мислење:

треба да затоплува од 4-5 попладне па до сабајле додека да заминам на работа.
Za da imas ekonomicno greenje treba klimata da raboti 24 casa odnosno koga si doma peimer na 24°C a koga si nadvor ili na rabota togas na 20°C taka e najekonomicno greenje so klima a ako i pravis na klimata pali gasi po potreba togas nema ni E od ekonomicnost.
 
Последно уредено:
На врв Bottom