Најекономично греење (затоплување)

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.401
Поени од реакции
4.770
Фала на одговорот. А кој е проблемот доколку биде 800,900м3? Што е разликата од тоа и од 500м3 како што рече ти поголема потрошувачка,многу дува или? Бидејќи сум во куќа а планирам да греам 40м2 дневна плус 6,7м2 ходник. Која би била најдобрата варијанта за овој простор нормално околу тој буџет?
So takva klima od 20k vo 40m2 може да поминеш една зима(незима) можда две, ама ако падне ладна зима ке си ја имаш маката, и ова подоле напишаното за во ладна зима веќе нема да важи za 40m2....затоа е и така спакувано-сплеткано напишано зима-незима.
На поладна зима тие 40м2 ке станат 20м2 со такво климиче.

@Pablos
Eve jas će ti pomognam vo nekoi dilemi kako direkten korisnik na HAIER, doduše pomaliot brat, no sličnosti ima sekako....
Jas ovaa zima nezima greev 40'tina m2 so 3,5-ka
Автоматски споено мислење:

За 30 квадрати соба, макар и неизолирана, треба да си или gree fanboy или да имаш вишок пари па да се одлучиш за амбер. Ама па ако имаш вишок пари, се купува она што е докажанао и скапо (даикин, митсу, тошиба итн) а gree е грев и да ги спомнеш во вакво друштво, а не пак да ги купиш. Од моето искуство со двете клими (имам тундра грин AS50TDBHRA/1U50JEFFRA, а најдобар другар има амбер) притоа во слични услови (кај мене и за нијанса полоши бидејќи куќата не е малтарена, гола цигла од надвор) е дека е сулудо да ги дадеш тие екстра пари. Во пракса со амберот имаат помеѓу 1000 и 1500 денари поголеми сметки месечно, самата клима е 10 000 денари поскапа a ниту подобро топлеше ниту пак беше потивка. Единствена предност на амберот е што има повеќе брзини на внатрешна (хаиер-от има 3).

п.с. погледни неколку страни наназад па после одлучи дали ќе го земеш за валидно мислењето на gree brownnoser-от Ts01.
Кое искуство, една зима се имаш греено на Тундрата која ете чувме и била Незима.
Вакви прикаски се само прикаски.
Една докажана клима има тука, а тоа Амберот12 мерен на -7 надворешна со 58C на издув, во исти услови Тундрата ке биде со 40Ц на издув максимум 45 и тоа не е исто. Кај другарот со Амберот на ладен ден појди му на гости, тогаш ке видиш разлика ;)
Македонија е во Ладна зона ставена од EU na energetskite kak0 i Hrvatska, значи овде треба клими со грејачи, 2-stage компресори ако сакаш у следните 10-15год да се грееш само i само на клима што значи без да чуваш дома Термо Печки како бекап за недај боже ;)
 

Attachments

Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
2 август 2014
Мислења
710
Поени од реакции
1.807
So takva klima od 20k vo 40m2 може да поминеш една зима(незима) можда две, ама ако падне ладна зима ке си ја имаш маката, и ова подоле напишаното за во ладна зима веќе нема да важи za 40m2....затоа е и така спакувано-сплеткано напишано зима-незима.
На поладна зима тие 40м2 ке станат 20м2 со такво климиче.


Автоматски споено мислење:


Кое искуство, една зима се имаш греено на Тундрата која ете чувме и била Незима.
Вакви прикаски се само прикаски.
Една докажана клима има тука, а тоа Амберот12 мерен на -7 надворешна со 58C на издув, во исти услови Тундрата ке биде со 40Ц на издув максимум 45 и тоа не е исто. Кај другарот со Амберот на ладен ден појди му на гости, тогаш ке видиш разлика ;)
Македонија е во Ладна зона ставена од EU na energetskite, значи клими со грејачи, 2-стаџе компресори ако сакаш у следните 10-15год да се грееш само на клима.
Ne sum ja kupil za greenje na 40 m2, tuku za 28m2. Zimava posle nova godina vo maglite bez problem gi istera tie denovi za ovie 28 m2.... Ako bide mnogu pološo ne e problem da se koristi dopolnitelna grealka tie desetina dena vo godinata.
Znaeš praviš klimi se kurčiš i malce ne e priatno koga će doznaeš deka ete i vrapčinjata naučile da pravat klimi poevtini i podobri od tvoite.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.470
Поени од реакции
829
Jas ladnata zima 2017 bez problem ja pominav so Vivax inverter klima 5.5kw bez greaci ( sega ja prodadov klimata ) taka da prikaskata deka za dobro greenje so klima treba klimata da ima greaci ne e tocna zasto zatoa sto na kvalitetna klima so jak kompresor i so soodvetna golemina na saketo na nadvoresnata edinica nema potreba od greaci.
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.401
Поени од реакции
4.770
Ja sekoja zima ja pominuvam so klimite na GREE (a i site moi rodnini i komsiki), bilo da e najladna zima ili zima-Nezima sveedno, samo so inverter bez bekapi i saltanati, i necuvame termo pecki u dnevnata/spalnata.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
14 август 2018
Мислења
387
Поени од реакции
600
Ja sekoja zima ja pominuvam so klimite na GREE (a i site moi rodnini i komsiki), bilo da e najladna zima ili zima-Nezima sveedno, samo so inverter bez bekapi i saltanati, i necuvame termo pecki u dnevnata/spalnata.
Ти,а и @tzlatko сте во станови,и овој спин треба да престане засекогаш! Луѓево за во куќа бараат клими,сосем поинаква ситуација!
Тоа што си бил згреан со Грее или било што друго,не значи ама баш ништо.

@Pablos размисли добро ако имаш простор(а,сам кажуваш 40м2 ти е собата) да поставиш клима ниско. Ќе му дојде како парапетна единица,и ќе дува ниско по подот.
За лично,и нема да биде... ама ефтино и ефикасно да! Е таа тосот 7-мицата што најубавиот ја спомна,има да те згрее и со ходник и со се. А дали дувала со 600-900-1300м3 нема ни битно да биде оти ќе дува во нозе! Посебно ако имаш место(пр.порано ти стоела ТА печка или панел) и оттаму убаво може да го распоредува воздухот низ цела соба.
За 600€ ќе си го решиш греењето,ако естетиката можеш да ја превидиш.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.275
Поени од реакции
1.688
7мица во денешно време само за во дуќани. Никако за дома.
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.401
Поени од реакции
4.770
Ne sum ja kupil za greenje na 40 m2, tuku za 28m2. Zimava posle nova godina vo maglite bez problem gi istera tie denovi za ovie 28 m2.... Ako bide mnogu pološo ne e problem da se koristi dopolnitelna grealka tie desetina dena vo godinata.
Znaeš praviš klimi se kurčiš i malce ne e priatno koga će doznaeš deka ete i vrapčinjata naučile da pravat klimi poevtini i podobri od tvoite.
Pa sto ne mu napisa taka deka e za 28m2 tuku gi napisa 40m2.
Za vrapcinjata
Gree e No1 po prodazba vo Kina, pa sledi Midea, Haier e 50% poslab, ili ako so sporedis so Mk na 100 prodadeni Gree klimi nemozes dve komsiki da najdes so Haier za da pravis sporedba

I prodavac da si treba da si nacitan, zatoa i ve jademe u prodazba, so Fakti ne so komsiki !! ;)
No1.jpg
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.470
Поени од реакции
829
Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.003
Поени од реакции
854
Na drugion "strucen" forum, "Nekoj" ima problem so Tundra 18K.
Mozebi e nasiov "Nekoj", ama sram mu e tuka da prasa za sovet.
 
Член од
11 мај 2013
Мислења
17
Поени од реакции
19
Tropas bez vrska ..ali toa e toa /ako dobo procita na postot mu napisav sam da si izberi nemu kazav da si kupi amber vidi ubavo procitaj 2 pati pa donesi zaklucok ....
a inaku vidovte deka toa so 7 brzini e odlicna opcija a .. ?kade e komforot so 3 kade e so 7 brzini,
kako startuva na tundrata 1-600 2-800 3-1000 / mislis uragan od sad pristignal , vo prevod tundrata ke se ugusi celo vreme vo 1 brzina a kaj mene do 630m3 sum vo 4ta brzina imam da biram quiet/low/medlumLow/medium i nagore...
i nikade nemam napisano deka nekoja klima cini/necini ...toa se e idividualno i spored prostorot/konfiguracija i dali e stan ili kujka ...
И ти прочитај подобро, мојот коментар за тебе не беше насочен кон твојот последен коментар туку кон се што имаш напишано на темава каде им се улижуваш на грее-евци ко да ти го дале амберот бесплатно. Man up, не ти личи такво однесување. Јас сум обичен корисник и немам никаква добивка од тоа што го пишувам тука, затоа и напишав искрен совет во кои се вклучени предностите и недостатоците на двете клими со кои имав директно искуство. Морам да те демантирам дека е ураган тундрата бидејќи има двојно поширок отвор во споредба со амберот па затоа чувството на дување реално е тука некаде и на двата модела. Предноста на поголемиот издув на тундрата е што зимава немаше потреба да биде ставена повеќе од прва брзина па можеби и од таму се помалите сметки кај мене. Предноста кај амберот со повеќето брзините ја осетив сега на ладење каде тундрата во прва брзина прави преладно па треба да уклучиш quiet mode за да одржува ладно а да не биде преладно.
So takva klima od 20k vo 40m2 може да поминеш една зима(незима) можда две, ама ако падне ладна зима ке си ја имаш маката, и ова подоле напишаното за во ладна зима веќе нема да важи za 40m2....затоа е и така спакувано-сплеткано напишано зима-незима.
На поладна зима тие 40м2 ке станат 20м2 со такво климиче.


Автоматски споено мислење:


Кое искуство, една зима се имаш греено на Тундрата која ете чувме и била Незима.
Вакви прикаски се само прикаски.
Една докажана клима има тука, а тоа Амберот12 мерен на -7 надворешна со 58C на издув, во исти услови Тундрата ке биде со 40Ц на издув максимум 45 и тоа не е исто. Кај другарот со Амберот на ладен ден појди му на гости, тогаш ке видиш разлика ;)
Македонија е во Ладна зона ставена од EU na energetskite kak0 i Hrvatska, значи овде треба клими со грејачи, 2-stage компресори ако сакаш у следните 10-15год да се грееш само i само на клима што значи без да чуваш дома Термо Печки како бекап за недај боже ;)
Немам што да кријам, точно е дека е само една зима се имам греено ама истото се однесува и на амберот на другарот кај кој барем еднаш неделно одиме но и доаѓа кај мене за децата да си играат. Ако прочиташ што напишав ќе видиш дека во ниеден момент не ја спорам моќноста на амберот, баш напротив сметам дека е сосема доволно моќен. Она што го споделив е искуството после една година од користење на двете клими во која другарот има во просек 1000-1500 денари поголеми сметки и сум на мислење дека треба добро да размислат дали вредат да се потрошат тие екстра 10 000 денари. Во нашиот случај и со ваква зима, апсолутно НЕ, ни во лудост.

Фала на одговорот. А кој е проблемот доколку биде 800,900м3? Што е разликата од тоа и од 500м3 како што рече ти поголема потрошувачка,многу дува или? Бидејќи сум во куќа а планирам да греам 40м2 дневна плус 6,7м2 ходник. Која би била најдобрата варијанта за овој простор нормално околу тој буџет?
Послушај го Стрелец и немој да си лажел со 3.5 за толкав неизлоиран простор во куќа, ќе измрзнеш и ќе викаш дека инвертерите не ги бива. Земи си 5.5 и раат ќе си. А неможам да опишам каква глупост е дека тие 800 м3 се ураган, кај мене климата со ваков издува дува токму каде што седиме па еве после една година сеуште не не има оддувано ниту пак некој се пожалил.
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.401
Поени од реакции
4.770
Da mu odgovoram na @dastan lepotanot sto mi zakaci etiketi sum bil vakov onakov....da takov sum so lazgovci i neznam da prekjutram direkt u faca im kazuvam i ne okolisam (brojka nemozes da ja okolisas ili e 5 ili 10 sto ke gubime vreme), za nekoj sto nad 60k denari treba da dade za ured takov sum koga ke osetam kako nekoj maniupulira...

Spored podatocite na Klimi i na Servisnite od Toshiba...ona sto KAO ne go primeti i prosliot pat, pa frlivte so drva i kamenja po mene (zasto drugo nemate) da go doobjasnam Poslikovito za SITe da ve znaat !

Toshiba Bucnost katastrofa.jpg
Ne veruvam vo pecatni greski, da bese samo za edna klima ke bese Ok, ama ova e tendenciozno napraveno za da Suzumito ispadne najtivka...i realno mnogupati prodadena kako najtivka.
Site ostanati marki na sajtov za "Ниво на Бучава" imaat daden podatok za bucnost na NADVORESNA edinica, ama kao slucajno kaj Suzumito se dadeni podatoci od servisnite za Bucnost na Vnatresna edinica(namesto za nadvoresna)i toa na najslab izduv Low....
Mangupska posla od najnizok vid, za vakvi i nema da biram zborovi
 
Последно уредено:
На врв Bottom