Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 март 2019
Мислења
63
Поени од реакции
42
Ajde dobra 9ka za detska soba od 15kv stan so pvc sendvic zid juzna strana. Nema nadvoresni zidovi. Osven sto stanot odolu ne se gree. Moe mislenje e deka sto i da zemam ke raboti kaki on off. Ima li 7mici na nadiov pazar?
p.s. Ne mi se brza i ne mi e vazen brendot tuku konforot
Budzet okolu 20 000
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
430
Поени од реакции
304
Ajde dobra 9ka za detska soba od 15kv stan so pvc sendvic zid juzna strana. Nema nadvoresni zidovi. Osven sto stanot odolu ne se gree. Moe mislenje e deka sto i da zemam ke raboti kaki on off. Ima li 7mici na nadiov pazar?
p.s. Ne mi se brza i ne mi e vazen brendot tuku konforot
Budzet okolu 20 000
Мој совет е да разгледаш убаво да не брзаш сепак се работи за мала соба како мојава 14м2 ... секоја клима има Софтер кој работи да се прилагоди на простојата и други работи .. јас како што читав по форуми сите пишуваа ќе ми прави офф/он мојава АЕРИ 12 За среќа испадна обратно и на +12 надвор работи сега нонстоп со мали подесувања на перките СОФТЕРОТ бил поубо програмиран на 2019 моделите + есктра делови ... во мала соба 14-15м2 битно е да има ниска модулација и да е тивка .. 225w мене ми троше на ова време надворешни над +10 цело зимо поминав 2/3xx w ретко одеше 450 за 14/15м2 тоа би требало да е довно по моја гледна точка ..Мој совет да не брзаш да почекаш сега ќе има нови модели од Gree/VIvax може да има интереснни понуди.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.565
Поени од реакции
1.479
Greska moja od telefon tolku se gleda....
Автоматски споено мислење:

Ajde dobra 9ka za detska soba od 15kv stan so pvc sendvic zid juzna strana. Nema nadvoresni zidovi. Osven sto stanot odolu ne se gree. Moe mislenje e deka sto i da zemam ke raboti kaki on off. Ima li 7mici na nadiov pazar?
p.s. Ne mi se brza i ne mi e vazen brendot tuku konforot
Budzet okolu 20 000
Na ukrainska strana gledav 07ki od gree i od uste nekolku bredovi* za nivni pazar(ne sum 100% siguren)...ama sega ne mozam da najdam od mob.
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.003
Поени од реакции
854
5 Haieri buvtaat kaj moi poznanici, od koja edna kaj moite na prviot sprat i edna kaj od zena mi nejzinite i za klimite nemam zborovi. Posebno od 3,5kata kaj baba mi i dedo mi, 45m2 stan, so Haier 3,5kata na r410 freon vekje 2 godini se great. Sekoj mesec baba mi mi se javuva presrekna da mi ja soopshti smetkata za struja kolku i doshla. Vie skeparive sho jajte trici za Haier, a nitu ste poseduvale i nitu ste bile vo kontakt so Haier klima, mozit samo da zemite i da si gi nachukate mislenjata v gaz
A vnukti ti se javi da ja pofali Haier..... hahaha,
Автоматски споено мислење:

Ajde dobra 9ka za detska soba od 15kv stan so pvc sendvic zid juzna strana. Nema nadvoresni zidovi. Osven sto stanot odolu ne se gree. Moe mislenje e deka sto i da zemam ke raboti kaki on off. Ima li 7mici na nadiov pazar?
p.s. Ne mi se brza i ne mi e vazen brendot tuku konforot
Budzet okolu 20 000
Ke ima naskoro top ponuda od Gree, pocekaj, 9k super model.
Автоматски споено мислење:

Здраво на сите , ми треба помош околу избор на клима за греење за 33м² или 86м³ простор (дневна + кујна со трпезарија) ,пвц прозори , нема изолација на ѕидовите. климата планирам да ја купам од телеком.мк
ако може да ме упатите што треба да гледам во изборот 12ка,18ка ,kw ... по што појма немам не се разбирам :)
поздрав до сите имајте убав ден
Ke ima i za tebe 18K, super model.
 
Член од
2 март 2019
Мислења
63
Поени од реакции
42
Мој совет е да разгледаш убаво да не брзаш сепак се работи за мала соба како мојава 14м2 ... секоја клима има Софтер кој работи да се прилагоди на простојата и други работи .. јас како што читав по форуми сите пишуваа ќе ми прави офф/он мојава АЕРИ 12 За среќа испадна обратно и на +12 надвор работи сега нонстоп со мали подесувања на перките СОФТЕРОТ бил поубо програмиран на 2019 моделите + есктра делови ... во мала соба 14-15м2 битно е да има ниска модулација и да е тивка .. 225w мене ми троше на ова време надворешни над +10 цело зимо поминав 2/3xx w ретко одеше 450 за 14/15м2 тоа би требало да е довно по моја гледна точка ..Мој совет да не брзаш да почекаш сега ќе има нови модели од Gree/VIvax може да има интереснни понуди.
Kako sto pisav ne mi se brza da vidime sto ke ima vo ponuda
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: agr
Член од
7 октомври 2008
Мислења
186
Поени од реакции
153
Мој совет е да разгледаш убаво да не брзаш сепак се работи за мала соба како мојава 14м2 ... секоја клима има Софтер кој работи да се прилагоди на простојата и други работи .. јас како што читав по форуми сите пишуваа ќе ми прави офф/он мојава АЕРИ 12 За среќа испадна обратно и на +12 надвор работи сега нонстоп со мали подесувања на перките СОФТЕРОТ бил поубо програмиран на 2019 моделите + есктра делови ... во мала соба 14-15м2 битно е да има ниска модулација и да е тивка .. 225w мене ми троше на ова време надворешни над +10 цело зимо поминав 2/3xx w ретко одеше 450 за 14/15м2 тоа би требало да е довно по моја гледна точка ..Мој совет да не брзаш да почекаш сега ќе има нови модели од Gree/VIvax може да има интереснни понуди.
Дали може да ни кажеш која беше температура на издув кога трошеше 225W и 450W?

ПС Мој совет не земајте 9-ки, мала е разликата во цената. Мои познаници ставија Даикин 09 и предминатата зима на ладното не постигнувала да згрее детска соба.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
176
Поени од реакции
133
A vnukti ti se javi da ja pofali Haier..... hahaha,
Автоматски споено мислење:


Ke ima naskoro top ponuda od Gree, pocekaj, 9k super model.
Автоматски споено мислење:


Ke ima i za tebe 18K, super model.
На пример? Нешто дел од каталогот, информации.....
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
430
Поени од реакции
304
Дали може да ни кажеш која беше температура на издув кога трошеше 225W и 450W?
За жал немам мерено на надворешни +9/10 кога е 22х/23х .. кога беше 0/3c еднаш мерев 300w на aufo fan 35/6c вадеше ... треба да ги видам видеата сепак тие 2/3xx млак воздух се на пониски температури
 
Член од
2 март 2019
Мислења
63
Поени од реакции
42
Ajde sea iskren odgovor. Za detskata sega ja zagrevam so panelka od 2kv kona raboti 10 min pa se isklucuva 20 min i pak 10 min raboti i odmara pak 20 min i se taka vo krug. Ova e od prilika ne sum merel tocno vo min. Dali e iplatlivo da kupuvam inverter ili da teram so panelkava. Oti nemam golemintoploti zagubi ama i zimava bese mnogu blaga.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
653
Поени од реакции
1.025
Ajde sea iskren odgovor. Za detskata sega ja zagrevam so panelka od 2kv kona raboti 10 min pa se isklucuva 20 min i pak 10 min raboti i odmara pak 20 min i se taka vo krug. Ova e od prilika ne sum merel tocno vo min. Dali e iplatlivo da kupuvam inverter ili da teram so panelkava. Oti nemam golemintoploti zagubi ama i zimava bese mnogu blaga.
Ako tie se uslovite na rabota vo najladniot period, panelkata raboti 1/3 od vremeto odnosno 8 casa dnevno po 5-5,5 denari na cas, imas 1200 mesecno trosok so nea. 3 meseci 3600 i 3 meseci na pola od toa, se vkupno 5.500 do 6.000 za cela sezona.Klima od najeftinite so montaza neka e 25.000 ke istrosi 1/3 od toa, neka e 2.000 na sezona. Razlika od 3.500 godisno. Za povrat na investicijata ti treba 7 godini. Duri posle toa si u dobivka. No dali vredi da se reskira so toa kolku ke trae taa klima, da si rasturis komfor u detska soba so postojano duvanje treba ti da si resis.
Akcija ima 22.000 so montaza, dovolno za tvoite uslovi.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
14.421
Поени од реакции
9.110
ми наиде, ајде да споделам кој има оџак...
 
Член од
2 март 2019
Мислења
63
Поени од реакции
42
Ako tie se uslovite na rabota vo najladniot period, panelkata raboti 1/3 od vremeto odnosno 8 casa dnevno po 5-5,5 denari na cas, imas 1200 mesecno trosok so nea. 3 meseci 3600 i 3 meseci na pola od toa, se vkupno 5.500 do 6.000 za cela sezona.Klima od najeftinite so montaza neka e 25.000 ke istrosi 1/3 od toa, neka e 2.000 na sezona. Razlika od 3.500 godisno. Za povrat na investicijata ti treba 7 godini. Duri posle toa si u dobivka. No dali vredi da se reskira so toa kolku ke trae taa klima, da si rasturis komfor u detska soba so postojano duvanje treba ti da si resis.
Akcija ima 22.000 so montaza, dovolno za tvoite uslovi.
Aemi katstrofa ziva ja ima badzanak mi kako prvo trese ko luda cel stan go drma ko zemjotres da ima ko vtoro ja ima onaa glupava logika koga ke postigne temperatura duva vnatresniot ventilator na prazno. Pa taka da vo mala soba mislam deka nema bas da bide prijatno
Ako bese taka ke zemev aeri koja veke ja imamama smeatena e vo 40kv takanda ne se custvuva toa duvanjeto na prazno koga ke postigne temp.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
653
Поени од реакции
1.025
Aemi katstrofa ziva ja ima badzanak mi kako prvo trese ko luda cel stan go drma ko zemjotres da ima ko vtoro ja ima onaa glupava logika koga ke postigne temperatura duva vnatresniot ventilator na prazno. Pa taka da vo mala soba mislam deka nema bas da bide prijatno
Ako bese taka ke zemev aeri koja veke ja imamama smeatena e vo 40kv takanda ne se custvuva toa duvanjeto na prazno koga ke postigne temp.
Пример ти дадов за ефтина клима колку ќе те кошта. Иначе не сум присталица на вакви брендови, но ако одиш со нешто квалитетно тогаш и математиката ќе ти биде друга.
 
Член од
2 март 2019
Мислења
63
Поени од реакции
42
Пример ти дадов за ефтина клима колку ќе те кошта. Иначе не сум присталица на вакви брендови, но ако одиш со нешто квалитетно тогаш и математиката ќе ти биде друга.
Da ne me svatis pogresno ne sum i jas pretenden za nekoj brend sakav da kazam deka od aerito sum bas zadovolen ama od aemi koga odam kaj badzanak mi sakam da mu ja frlam od prozor
Da vidam sto ke ima od gree 9ki pa ke resime sto ke bide
 
Член од
24 август 2008
Мислења
176
Поени од реакции
133
Da ne me svatis pogresno ne sum i jas pretenden za nekoj brend sakav da kazam deka od aerito sum bas zadovolen ama od aemi koga odam kaj badzanak mi sakam da mu ja frlam od prozor
Da vidam sto ke ima od gree 9ki pa ke resime sto ke bide
Нешто ептен ,, големо,, ќе биде штом толку во неизвесност не држат.
 
На врв Bottom