Најекономично греење (затоплување)

Член од
3 март 2010
Мислења
3
Поени од реакции
2
Чисто за евиденција временската ситуација на ден 1.Април.2020 е оваа....лупа снег ко никад досега, Влажност 90% и Температура околу нулата, снег врне ко да сме на Алпите, од вечерта до сега 10цм сигурно има напѓано, до вечер ке видиме дали тие 10 ке станат 20 или 50цм
Прегледај го приврзокот 242207

Амберот еднаш ми направи дефрост и сакам да го опишам тој момент со покажување податоци отчитани на жичан котролер кој никој не го има овде ама може да им стане јасно што се случува при дефрост циклусот.
Во Дефрост периодот, внатрешната единица Evaporator пошто е на мод ладење има темперартура -20Ц, надорешниот именувач е со Т=0Ц и го топи мразот.
Прегледај го приврзокот 242212
По завршување на дефрост циклусот и вреќање на мод греење нормалната работа на Амберот е оваа....76Ц/58Ц, сега Евапоратор (Исапрувачот-внатрешната) има 58Ц температура а не -20 нели ? Сега е 58Ц
Прегледај го приврзокот 242213
Има и 76Ц на излез мерено на цевка од надворешна, но издувано со одреден издув кој не е мал даваат 58Ц на изменувачот на внатрешната.
Овакви мерења на модели од ниска /средна класа а цени високи од 36 до 50к неможе да извадат Тошиба/Митсу и остала компанија-боранија наменети за Топла Климатска Зона.
Може само да ни прднат под пенџерот Тошиба со евентуално 45Ц на Evaporator, тие модели се за у Шпанија Уругвај и Бразил, не се за снег и греење, за ладење се ТОП Ама греењето им е слаба страна...грелаки ке ви требаат на 1000евра платени клими.
 

Attachments

Член од
29 август 2008
Мислења
2.401
Поени од реакции
1.284
Porano Carrier se proizveduvase vo Toshiba dodeka sega
Carrier klimite se proizveduvaat vo Midea dodeka pak Toshiba i Midea imaa svoj brend na kompresori GMCC i sorabotka
Pak me interesira zosto carrier(poevtina od 500eu,nema) e mn,po skapa od midea eve najdobrata 12ka midea e 29~32k
a najevtinata 12ka carrier e od 37k nagore..... sepak neke dae isto ...eve i 2te se od china/imaat zaednicki gmcc kompresori/ nadvoresni edinici/itn...
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
899
Поени од реакции
821
Pak me interesira zosto carrier(poevtina od 500eu,nema) e mn,po skapa od midea eve najdobrata 12ka midea e 29~32k
a najevtinata 12ka carrier e od 37k nagore..... sepak neke dae isto ...eve i 2te se od china/imaat zaednicki gmcc kompresori/ nadvoresni edinici/itn...
najverojatno deka i ime na firma plakas zatoa.:):):):):)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.401
Поени од реакции
1.284
najverojatno deka i ime na firma plakas zatoa.:):):):):)
Zatoa i se zapnav... sakam da doznaam ,ali najverojatno si vo pravo! ..... koj K ..... da platis za nesto sto ne go dobivas (ke pisuvalo carrier)jaki jajca nema vrska muabetot mie za koja i da e klima ... i sega carrier na poranesna slava demek poevtina tosiba ,i ke se prodava so toj kompleks a koga op vidis abe toa midea ti bilo.... ami cekaj malce koj K da davas 30+k koga za 22/23 ja imas taa klima ke imas pari i za montaza i za 2 meseci za struja dasi platis ....pa ne si zabegan do tolku ...
Автоматски споено мислење:

Prodavas / ili baras ??
 

Boki16 tka

Sarma
Член од
23 јуни 2017
Мислења
62
Поени од реакции
33
Zatoa i se zapnav... sakam da doznaam ,ali najverojatno si vo pravo! ..... koj K ..... da platis za nesto sto ne go dobivas (ke pisuvalo carrier)jaki jajca nema vrska muabetot mie za koja i da e klima ... i sega carrier na poranesna slava demek poevtina tosiba ,i ke se prodava so toj kompleks a koga op vidis abe toa midea ti bilo.... ami cekaj malce koj K da davas 30+k koga za 22/23 ja imas taa klima ke imas pari i za montaza i za 2 meseci za struja dasi platis ....pa ne si zabegan do tolku ...
Автоматски споено мислење:


Prodavas / ili baras ??
Барам 5/6 кубика!
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.201
Поени од реакции
648
Pak me interesira zosto carrier(poevtina od 500eu,nema) e mn,po skapa od midea eve najdobrata 12ka midea e 29~32k
a najevtinata 12ka carrier e od 37k nagore..... sepak neke dae isto ...eve i 2te se od china/imaat zaednicki gmcc kompresori/ nadvoresni edinici/itn...
Brendot go plakas odnosno imeto nalepnicata.
Primer eve stariot model na Gree lomo bese 20.000 den na R410 freon a istoto toa lomo so R410 freon pod drugo ime odnosno pod brendot TST bese poevtino 3.000 den.
Taka e sekade vo sekoj brend eve primer i za masini za perenje gorenje e poskapo od beko a e ponekvalitetno odnosno beko em e poevtino em pokvalitetno od gorenje zboram za masini za perenje.
 
Последно уредено:
Член од
24 август 2008
Мислења
145
Поени од реакции
78
Ова е најдобриот бисер што го прочитав уште на почетокот на темата... Човекот со Хакер3.5 грее спрат од куќа 80м2...ееееј... И со Панасоник3.5 приземје 80м2....еееј... И без проблем и нс - 18Ц..еееј..и на сета таа вкупна најголема сметка за струја од 4000 денари.... Ееееј... Имат ли малку памет луѓето што пишуваат...????
Сигурно има тројни пвц прозори со по 7 комори 4 сезонско, 20 цм стиропор и на југозапад е. Хахаха со 3.5 киловати ако згрее повеќе од 40 квадрати.....

И 2000 од спрат на - 18 wooow

Сигурно на 24 степени му е наместена, ама во режим на ладење во зима.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
39
Поени од реакции
67
Сигурно има тројни пвц прозори со по 7 комори 4 сезонско, 20 цм стиропор и на југозапад е. Хахаха со 3.5 киловати ако згрее повеќе од 40 квадрати.....

И 2000 од спрат на - 18 wooow

Сигурно на 24 степени му е наместена, ама во режим на ладење во зима.
Или му работи котелот и парното, па климите колку да го вртат воздухот.....
 
Член од
14 август 2018
Мислења
385
Поени од реакции
598
Добро бе @ts01 и после толку време дремење на форумов пак не научи ништо! Кога ќе се уклучам и ќе прочитам толку глупости од некој што е член и што веќе треба да биде колку-толку едуциран... се разочарувам.
Ако за тебе Mission серијата е "најдобра" од Мидеа нема што повеќе муабет!
Барем не го спамувајте форумов со Климе заедно ако немате ништо паметно да кажете.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.401
Поени од реакции
1.284
Добро бе @ts01 и после толку време дремење на форумов пак не научи ништо! Кога ќе се уклучам и ќе прочитам толку глупости од некој што е член и што веќе треба да биде колку-толку едуциран... се разочарувам.
Ако за тебе Mission серијата е "најдобра" од Мидеа нема што повеќе муабет!
Барем не го спамувајте форумов со Климе заедно ако немате ништо паметно да кажете.
Se mezime be ...( na oko nadvoresnata e najubava onaka da ja gledas od nadvor...)(ne pisav deka e najdobra klima)....ne vikam deka ne znam nisto ene skokni na srpskite forumi tamu seto e midea i fujitsu ...ke procitas i samiot .
znaime deka najdobri se ( TeShiba i MiceTebusi ) ama procitav deka ovie mitsu i kaj Erdogan,pocnale da gi delkaat so Vas zargon so vikate za site drugi galicki ...isto gledam carrier bil toshiba ,pa ne bil pa sega midea....i se se sveduva na poevtino .....osvem ako ne zemas 3 plati od Zajko murtinski(so gi veti a ne gi ostvari) pa 1500eu, da si kupis od ovie so se na solarna potrosna .... drugite neka umiraat posle vozduxot zagaden bil....
so e be ona 95k fh50ve ......
 
На врв Bottom