Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
4.032
Поени од реакции
2.819
Ве молам дајте препорака (со линк од Алиекспрес или било каде) за мерач на потрошена електрична енергија за клима со можност за мерење скапа/евтина тарифа.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
Eve ti so skapa eftina 13$
MKD 594.05 16%OFF | Electricity Power Meter EU/US Plug Wattmeter Wattage Kwh Voltage Current Meter Socket Energy Meter
i 15.7$ sp3s koj e smart i imas kontrola /uvid od sekade ...na mobilen no nee mn.stabilen ....odnosno mn cesto se diskonektira sam
MKD 653.51 17%OFF | Broadlink SP3 SP3S Timer plug,Energy Monitor EU socket outlet,smart Home Automation APP Control,work with Alexa Echo Google Home
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Еднаш засекогаш
Плазмата/јонизаторот во клима НЕ убива ништо.
Им "лепи" јони на честичките (бактерии, прашина, вируси..) и тие, така потешки, паѓаат на земја од каде што, наводно, можеш полесно да ги елиминираш со чистење и дезинфекција.
Значи, поентата е да не летаат слободно наоколу.

btw
Да не се претерува со јонизаторот затоа што ослободува озон што пак од друга страна претставува посебен проблем ако го има повеќе од што треба.

Вируси и бактерии се тепаат со Black Light односно Криптон ламба односно со UV ламба.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.114
Поени од реакции
2.410
Cold plasma filter ima seriozna fukncija, batalete gi komentarite na montercinjava.
Vklucete ja slobodno i uzivajte.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.206
Na bakarot virusot ne se zadrzuval poveke od 4casa taka velat spored nekoe istrazuvanje
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.395
Поени од реакции
1.883
Na bakarot virusot ne se zadrzuval poveke od 4casa taka velat spored nekoe istrazuvanje
Според секое истражување. На месинг воопшто нема бактерии и вируси на пример. Затоа во историјата повеќето кваки и ракофати се од месинг.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
227
Поени од реакции
197
Eve ti so skapa eftina 13$
MKD 594.05 16%OFF | Electricity Power Meter EU/US Plug Wattmeter Wattage Kwh Voltage Current Meter Socket Energy Meter
i 15.7$ sp3s koj e smart i imas kontrola /uvid od sekade ...na mobilen no nee mn.stabilen ....odnosno mn cesto se diskonektira sam
MKD 653.51 17%OFF | Broadlink SP3 SP3S Timer plug,Energy Monitor EU socket outlet,smart Home Automation APP Control,work with Alexa Echo Google Home
Како мислиш се дисконектира ? Губи интернет конекција и не може да се пристапи до него преку смартфон или комплетно го исклучува напојувањето што значи дека ќе се исклучува и климата?

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
71
Поени од реакции
57
Член од
29 август 2008
Мислења
4.032
Поени од реакции
2.819
Како мислиш се дисконектира ? Губи интернет конекција и не може да се пристапи до него преку смартфон или комплетно го исклучува напојувањето што значи дека ќе се исклучува и климата?

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
ne mozes da iskomuniciras so nego(imas konekcija samo za On/Off do nego- detalite gi nema a togas ne ni ja meri potrosuvackata/samo momentalna) iako si na ista mreza wi-fi, ne mozes da pristapis ni od nadvor 3g/4g ,togas moras da go isklucis/vklucis ruterot dase prekonektira..i trgnuva rabotata ova 2/3pati na mesec go pravi, vo mejguvreme raboti ok i ima brz odziv ima detali 24h nedelno/mesecno/godisno , sto go zgusuva ne znam ...probav so 2app isto e so 2te ednata smart life e postura so detali ama pomalce problemi pravi a e-Control gi ima site infoo i na pola cas potrosuvacka ama povejke pravi problemi...
 
Член од
16 март 2019
Мислења
2.609
Поени од реакции
3.347
Член од
24 август 2008
Мислења
227
Поени од реакции
197
Колку пари е монтажа за Амбер 12ка?

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
6.981
Декларираат 70€, наплаќаат 80. (ДДВ требало...)
Тоа у твојот дигитрон кој има Еррор.
Зависно од моделот има разлика во габарит/бакарни цевки/тежина на надворешна...па цените за монтажа варираатод 60 до 80евра+ДДВ за 3.5ка
Поголем габарит на надворешна неможе да стои на исти носачи...3,5ка Он/Офф и Амбер3,5ка од 45кг не се исто
Затоа и цените се различни, за Амбер12 е 80еу +ДДВ, за Амбер 18 е поскапо
Автоматски споено мислење:

Za teoriite na zagovor deka Amber18 gjomiti trosel MNOGU 3kw sto e maximum, istiot maximum go ima i Mitsubishi FH50VE od 95.000den
Paceri liferuvaat so brojki zasto za Mitsubishi za bilo koj model nema brojcan podatok koj e min i max power input kako brojka kazano, kazano e samo za na +7 kako COP. Pa taka FH50 na +7 ako dava 6Kw trosi 1480w (COP=4) , poznato kako Nominalno.
PowerFH50VE.jpg

....no imaat dadeno Korekciski dijagram koj lesno se tolkuva deka edna FH50VE od 95.000den znae da povlece i trosi maximalno i 3,1kw(2,1x1480=3100W).

Korekcija.jpg
Baska ima i Eurovjant so 3Kw Input, neznam so im e problemot da kontriraat za amberot 5,2 neznaat d apodelat so 1,8? deka e 3kw ?
FHMits.jpg
Spored Eurovent FH50VE na -15 isporacuva 5,2kw so COP=1.8 znaci trosi 2,9kw sto e skoro 3kw.
Istoto go pravi i Amber18....samo i kosta 25k poeftino. Koj ne veruva vo ova slobodno neka se ispruzi uste 25k
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

Kajgana Shop

На врв Bottom