Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
2.609
Поени од реакции
3.347
Фала.
Значи на дување во должина си и ти така? Како што реков 4 х 8 е собата, ако ми е побитно тој единот дел 4 х4 да биде затоплен, пожелно е да се стави тука климата и да дува во должина во другиот дел или па обратон? не знам колку би дувала во далечина ефективно, да не испаден да ја ставам на подалечното место, па да нне загрева доволно ваму каде што ми е побитно.
Moe mislenje e deka treba klimata da ja montiras po dolzina na prostorot za podobro mesanje na vozduhot
Ako ja montiras po sirina na prostorot ke ima poteskotii odnosno potesko ke go mesa vozduhot
Sepak si e tvoja odluka no jas bi te sovetuval da ja montiras po dolzina na prostorijata.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
207
Поени од реакции
404
Во врска со панелот добив информација дека истиот ( цел со сите делови) може да се набави во Полска и истиот чини 60-тина Евра, но додека стигне кај мене ( царини, превоз и други давачки) истиот би ме чинел околу 250 Евра. Оваа цена за мене е прескапа. Дали некој има друга идеа и знае каде може од соседството да се набави овој дел, со цел истиот да ме чини поефтино????
Некој информација, сугестија и сл.
Однапред благодарен.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.286
Поени од реакции
3.299
Imaše na srpskive forumi eden člen so skršen zapčanik od panelot na ista klima kako tvojata, a kaj drug isto ne bil dobro nazuben..... Rešeno preku centralniot servis i generalniot uvoznik za FUJITSU....
Inače pred nekoja nedela moze da se kupuva bez carina do 70 evra, od kade ovie 250 evra ne mi e jasno.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
207
Поени од реакции
404
Imaše na srpskive forumi eden člen so skršen zapčanik od panelot na ista klima kako tvojata, a kaj drug isto ne bil dobro nazuben..... Rešeno preku centralniot servis i generalniot uvoznik za FUJITSU....
Inače pred nekoja nedela moze da se kupuva bez carina do 70 evra, od kade ovie 250 evra ne mi e jasno.
И мене не ми е баш јасно, но не сакав многу да полемизирам. Наводно за превоз на делот од Полска многу барале и тн. и тн. Како да стапам во контакт со некој од тој српски форум за да добијам повеќе информации како да дојдам до делот. Дали може некој од вас, кој е член и на тој српски форум, да праша како истиот дел да биде испорачан во МК, колку чини и сл.
Однапред ви благодарам на сите кои ќе се ангажираат да ми помогнат во ситуацијата.
Поздрав
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.067
Поени од реакции
4.283
Најверојатно фотомонтажа :)

Прашање (може го има низ 2183 страници муабет): подно греење на струја за во купатило. Колку би коштало од квадрат, кои фирми го прават, дали е функционално? Било што од инфо?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
6.981
И мене не ми е баш јасно, но не сакав многу да полемизирам. Наводно за превоз на делот од Полска многу барале и тн. и тн. Како да стапам во контакт со некој од тој српски форум за да добијам повеќе информации како да дојдам до делот. Дали може некој од вас, кој е член и на тој српски форум, да праша како истиот дел да биде испорачан во МК, колку чини и сл.
Однапред ви благодарам на сите кои ќе се ангажираат да ми помогнат во ситуацијата.
Поздрав
Ke go baras Tvrdoglavi od srpskiot forum, monter/serviser za FJ. Deckoto e od Vojvodina no operira po cela SR pa moze ke ti go najde delot poblisku do nas Nis/Vranje samo sea so virusov neznam kolku e izvodlivo osven po posta da se prati.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Во врска со панелот добив информација дека истиот ( цел со сите делови) може да се набави во Полска и истиот чини 60-тина Евра, но додека стигне кај мене ( царини, превоз и други давачки) истиот би ме чинел околу 250 Евра. Оваа цена за мене е прескапа. Дали некој има друга идеа и знае каде може од соседството да се набави овој дел, со цел истиот да ме чини поефтино????
Некој информација, сугестија и сл.
Однапред благодарен.
ako e plasticno delce izvadi go i ke ti napravat isto so 3dprinter i ne veruvam poveke od 10evra deka ke te fati a najvervatno pomalce...
Автоматски споено мислење:

p.s i rezerva ke ti napravat hahah pa posle slobodno meri izduv heheh
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
213
Поени од реакции
66
Дали може поради слаби батерии во далјинско да праќа погрешни зададени вредности до климата? Имено на исти зададени вредности, при уллучување некогаш дува многу потопло, некогаш дува ладно . Ако ја исклучам и пак уклучам дува како треба. Ова со батерииве ми текна како прва опција на проблем, иако дисплејот дава јасна слика на податоци, но некогаш ги дава сите можни знаци од дисплејот. Знам дека некој ќе одговори - смени ги батериите и провери, но би сакал да ја разгледаме и таа можност на решавање на проблем
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Дали може поради слаби батерии во далјинско да праќа погрешни зададени вредности до климата? Имено на исти зададени вредности, при уллучување некогаш дува многу потопло, некогаш дува ладно . Ако ја исклучам и пак уклучам дува како треба. Ова со батерииве ми текна како прва опција на проблем, иако дисплејот дава јасна слика на податоци, но некогаш ги дава сите можни знаци од дисплејот. Знам дека некој ќе одговори - смени ги батериите и провери, но би сакал да ја разгледаме и таа можност на решавање на проблем
sekogas prva brza i najeftina ;) varijanta menjaj baterii :D
 
Член од
29 февруари 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Според моето скромно познавање, многу е подобро да дува по должина. Инаку нема добро да го меша воздухот, делови од собата ќе бидат слабо затоплувани.
така е најдобро е сам да си ја одреди локацијата па со молив нацртај ја климата кај да стои
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Narednata godina duplo razlika ke bide :masa:da se nasalime malce
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.395
Поени од реакции
1.883
Narednata godina duplo razlika ke bide :masa:da se nasalime malce
Ферари е пониско од ТАТА.
 
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.594
Поени од реакции
2.347
Ферари е пониско од ТАТА.
Predpostavuvam deka se shaleshe dechkovo
Narednata godina duplo razlika ke bide :masa:da se nasalime malce
Znam deka na shega ti e postov, nema vrska ama cisto da kazam dodeka postoi Svetov, budzet proizvodite i proizvoditelite na budzet proizvodi ke imaat mnogu pogolemi prihodi od firmite koi prodavaat ekskluzivni i kvalitetni proizvodi. Kako sho ti kaza @mdeni Ferrari lani imal 800 milioni€ prihod, a SKODA recimo imale preku 10 BILIONI €. I taka...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom