Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
6.981
Sledstveno na toa t.s.t 12 e ista so tosot.12,? Mislam po kapacitet...paneelot nee biten...
bidejki tst nema povejke....
Горните два модела ТСТ и LomoECOсе постари модели на R410A фреон, кои тешко и да ги најдеш.
ТСТ е измислен ОЕМ на климите.мк, како што НЕО е измислен ОЕМ за ТМ, и СТ за сетек. Производство и фабрика они немаат.

MUSE e понов модел на ГРЕЕ од 2019та, го има во Gree и Tosot варијанта, модел на фреон R32, За Мусе немам спецификација и НЕ ми е познат иако убаво изгледа.
Има два модела MUSE, LCLH i ECO
На LCLHмоделот издувот колку што гледам е доста појак од LomoLc со 680м3/h. Енергетски и слично немам за овој Мусе модел, у климите треба да имаат.... за да биде до -20 како што е декларирана треба да има и вграден грејач барем на тацна (пишува грејач на компресор, и во иконите има грејач за кондензат, што е точно незнам), WiFi гледам иде вградено има Интелигентен Дефрост, 8Ц греење, Cold Plasma вградена, за цената и опциите таман си е поскапа од ТИДЕ и остали. Ако има и ЕЕВ пуна капа за 26к и би требало да има зашто Грее нестава грејач на напајање туку иде на плоча и тие модели се со ЕЕВ.
Поефтиниот MUSЕ ECO модел е сигурно на капиларка за 19.990, произведено во Грее, адекватен модел на ЛомоLC но со 3годишна гаранција наместо 10 кај LomoLC.
Во каталогот MUSE моделот е пониска класа од Fairy, и разликата би била оваа....
MuseLCLH е со 4Фан брзини и нема Quiet, слично со моделот FairyLCLh но тој има 7Фан брзини и QuietFan па Fairy е за 3к поскапa. Би требало да имаат исти енергетски и вграден ЕЕВ а и исти издув иимаат и вероватно иста надворешна.
A MuseECO е еквивалент на послабиот LomoLC na R32, е сега зашто е 2к поефтин MuseEco od LomoLC незнам
 
Последно уредено:
Член од
10 февруари 2020
Мислења
20
Поени од реакции
59
Дечки здраво пак,

Пред се Ви благодарам за конструктивните совети. Секако сите ги земав во предвид и испитав на терен се. Бев кај повеќето застапници од брендовите за кои што бев советувам, но и самоиницијативно.
Не се брзам во изборот само од причина што чекам да видам што ќе биде со субвенциите толку многу што ги најавуваа.
Од она што го увидов на терен е следново:
Кинеските претставници многу посмело и некако нереално укажуваат дека нели греат на минус 22,25 итн и тн, што ме подзамисли малку, зошто кај подокажаните претставници и посериозни компании (нема да именувам кои фирми) некако многу пореално презентираат со бројки и факти околу потрошувачката, околу самиот уред и неговото однесување на соодветни температури. Исто така ме загрижуваат и оние гаранции 5,7 или 10 години - а сепак не се безусловни, туку сепак има нешто што мора да се доплати или да не важи во одредени услови. Истото е во поглед на чекањето доколку нели го купиш поаскуваниот модел и неговата монтажа - за одредени кинески модели бев известен дека се чека и до месец- два за испорака и монтажа. Можам да замислам колку би чекал за сервис недај боже. Се уште не ми е јасно зошто се даваше толку фокус на тие греачи на што се не вградени како би кренале рејтинг на брендот и продаваност, а нигде не те известуваат него мораш да читаш по хрватски или по други форуми, дека секој додатен грејач крева и потрошувачка и на вака блага зима како што е оваа. Па нели се бориме да го заштеди ме секој киловат.
Да не го тупам, мислам дека од што сме преплавени со се што е поефтино и понедокажано се инаетиме дека 5000-10000 ден плус за клима уред заштеда е некоја си заштеда забораваме дека клима уредот се зема долгорочно и кога ќе се поделат тие пари на повеќе години мислам дека одлуката е јасна да се избере поквалитетен уред и подокажан пред се од брендот, а уште повеќе од сервисните услуги кој што мислам дека и се најбитни за одлука. Затоа мој совет е пред се да зимаме од доверливи фирми и докаѓани со повеќегодишно искуство, сепак целиме дека уредот ќе го користиме повеќе години.

Ова беше само од она што забележав низ продажните места, не цитирав ниту еден бренд чисто да не бидам пристрасен, туку објективен.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
207
Поени од реакции
404
Пријатели ми треба помош како да го решам проблемот со предниот панел на климата. Како што напишав изгледа дека запчаникот кој го подига и спушта панелот е скршен, така што истиот не може да се подигне и го попречува нормалниот издув на климата. Истиот привремено ( за да имам греење ) го имам подигнато и фиксирано со селотејп трака на одредена висина, но морам многу често да проверувам дали траката сеуште држи, бидејќи од време на време траката попушта и панелот паѓа, а со тоа се спречува издувот.
Секоја помош, препорака или сугестија е добродојдена.
Однапред ви благодарам
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Дечки здраво пак,

Пред се Ви благодарам за конструктивните совети. Секако сите ги земав во предвид и испитав на терен се. Бев кај повеќето застапници од брендовите за кои што бев советувам, но и самоиницијативно.
Не се брзам во изборот само од причина што чекам да видам што ќе биде со субвенциите толку многу што ги најавуваа.
Од она што го увидов на терен е следново:
Кинеските претставници многу посмело и некако нереално укажуваат дека нели греат на минус 22,25 итн и тн, што ме подзамисли малку, зошто кај подокажаните претставници и посериозни компании (нема да именувам кои фирми) некако многу пореално презентираат со бројки и факти околу потрошувачката, околу самиот уред и неговото однесување на соодветни температури. Исто така ме загрижуваат и оние гаранции 5,7 или 10 години - а сепак не се безусловни, туку сепак има нешто што мора да се доплати или да не важи во одредени услови. Истото е во поглед на чекањето доколку нели го купиш поаскуваниот модел и неговата монтажа - за одредени кинески модели бев известен дека се чека и до месец- два за испорака и монтажа. Можам да замислам колку би чекал за сервис недај боже. Се уште не ми е јасно зошто се даваше толку фокус на тие греачи на што се не вградени како би кренале рејтинг на брендот и продаваност, а нигде не те известуваат него мораш да читаш по хрватски или по други форуми, дека секој додатен грејач крева и потрошувачка и на вака блага зима како што е оваа. Па нели се бориме да го заштеди ме секој киловат.
Да не го тупам, мислам дека од што сме преплавени со се што е поефтино и понедокажано се инаетиме дека 5000-10000 ден плус за клима уред заштеда е некоја си заштеда забораваме дека клима уредот се зема долгорочно и кога ќе се поделат тие пари на повеќе години мислам дека одлуката е јасна да се избере поквалитетен уред и подокажан пред се од брендот, а уште повеќе од сервисните услуги кој што мислам дека и се најбитни за одлука. Затоа мој совет е пред се да зимаме од доверливи фирми и докаѓани со повеќегодишно искуство, сепак целиме дека уредот ќе го користиме повеќе години.

Ова беше само од она што забележав низ продажните места, не цитирав ниту еден бренд чисто да не бидам пристрасен, туку објективен.
Покрај распрашување за цените добро распрашај се и за квалитетот на услугите (монтажа, сервисирање). На некои фирми монтерите им се довчерашни малтерџии, монтажата нестручна, а подоцна се однесуваат игнорантски.

Пријатели ми треба помош како да го решам проблемот со предниот панел на климата. Како што напишав изгледа дека запчаникот кој го подига и спушта панелот е скршен, така што истиот не може да се подигне и го попречува нормалниот издув на климата. Истиот привремено ( за да имам греење ) го имам подигнато и фиксирано со селотејп трака на одредена висина, но морам многу често да проверувам дали траката сеуште држи, бидејќи од време на време траката попушта и панелот паѓа, а со тоа се спречува издувот.
Секоја помош, препорака или сугестија е добродојдена.
Однапред ви благодарам
Размисли за некаков држач од жица. Може да држи одозгора или да потпира одоздола...
 
Член од
10 февруари 2020
Мислења
47
Поени од реакции
33
Zosto klimite so vnatresna konzolna imat poslab cop ili scop za razlika od zidnite??
 
Член од
16 април 2014
Мислења
6.560
Поени од реакции
9.903
Соба 4 х 8 метри.
Клима 5.5кв.
Најмногу ни одговара(естетски) да биде на едиот чош од тие 8 метарски ѕидови, свртена кон спротивниот 8 метарски ѕид. Мислење? Или е многу по неефективна отколку да е на 4 метарскиот ѕид и да дува во должина?
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Според моето скромно познавање, многу е подобро да дува по должина. Инаку нема добро да го меша воздухот, делови од собата ќе бидат слабо затоплувани.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
2.609
Поени од реакции
3.347
Соба 4 х 8 метри.
Клима 5.5кв.
Најмногу ни одговара(естетски) да биде на едиот чош од тие 8 метарски ѕидови, свртена кон спротивниот 8 метарски ѕид. Мислење? Или е многу по неефективна отколку да е на 4 метарскиот ѕид и да дува во должина?
Dali imas izolacija PVC prozori i dali se raboti za stan ili kuka ?
 
Член од
16 април 2014
Мислења
6.560
Поени од реакции
9.903
Dali imas izolacija PVC prozori i dali se raboti za stan ili kuka ?
Куќа. Лепенка со две куќи, од двете страни.
ПВЦ има, значи тие 8 метарските страни едната е лепенка со едниот комшија, а другата 8 метарска со мојот ходник, кој е лепенка со другиот комшија.
Овие 4метарскиве ѕидови, едниот е на југ и цел ден го фаќа сонце, а северниот ѕид еднон 30% во висина е заштитен од гаражата. По сликовито од ова, не можев :D
 
Член од
16 март 2019
Мислења
2.609
Поени од реакции
3.347
Куќа. Лепенка со две куќи, од двете страни.
ПВЦ има, значи тие 8 метарските страни едната е лепенка со едниот комшија, а другата 8 метарска со мојот ходник, кој е лепенка со другиот комшија.
Овие 4метарскиве ѕидови, едниот е на југ и цел ден го фаќа сонце, а северниот ѕид еднон 30% во висина е заштитен од гаражата. По сликовито од ова, не можев :D
Za 32m2 postavena klimata po dolzina ne po sirina na prostorot jas bi ti ja preporacal ovaa inverter klima
LINK

Se zavisi do tvojot budzet inaku ova ti e moj sovet
 
Член од
16 април 2014
Мислења
6.560
Поени од реакции
9.903
Член од
16 март 2019
Мислења
2.609
Поени од реакции
3.347
Член од
16 април 2014
Мислења
6.560
Поени од реакции
9.903
So zdravje da se sluzis dolgo i ekonomicno da te sluzi.
Фала.
Значи на дување во должина си и ти така? Како што реков 4 х 8 е собата, ако ми е побитно тој единот дел 4 х4 да биде затоплен, пожелно е да се стави тука климата и да дува во должина во другиот дел или па обратон? не знам колку би дувала во далечина ефективно, да не испаден да ја ставам на подалечното место, па да нне загрева доволно ваму каде што ми е побитно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom