Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 ноември 2019
Мислења
22
Поени од реакции
24
Познат е тој факт. Примерот што го кажуваш само го потврдува она што сите ние, повеќе или помалку го знаеме во врска со улогата на добрата изолација. Но за жал, слаба куповна моќ, низок стандард, се нешто друго има поголем приоритет ..... и тн, и тн.....што да се прави сиромашни сме, барем погоелмиот дел од населението......
Автоматски споено мислење:

Долго време размислувам дали да пренесам ( не баш позитивно) искуство околу чистење-сервисирање на клима уредите кое го направив при крајот на месец Октомври 2019 година. Во секој случај ќе го пренесам искуството ( во повеќе делови), затоа што сметам дека „мајсторот“ како што сакаат да го викаат на дело не се покажа баш како таков. Имено, знаете дека пред да почне грејната сезона барав помош-предлог за саглам сервисер кој ќе ги сервисира моите клими кои, како што имам пишувано, не се сервисирани од кога се купени во текот 2014 и 2015 година. За жал од препораките кои ги добив на овој форум, ниеден не сакаше да ме есапи или за да ме откачат ми кажуваа цени кои ни во други побогати земји не ги бараат, со исклучок на еден кој се согласи и за цена која ја сметам за нормална. Имаше натегање не оваа недела, не онаа недела, детето ми е болно, ова е, она е.... , тој од еден град, јас од друг град, човекот премногу ангажиран -покрај што работел како монтер на клима уреди ( за сетек или за друга фирма-не знам ) по работно време чистел-сервисирал клима уреди. Истиот ми беше препорачан од член на форумов како уреден во својата работа. И така после повеќенеделно натегање околу терминот на сервисирањето се договориме и за термин- кон крајот на Октомври, мислам дека беше пред православниот празник Петковден. Цена договорена, договорена услуга ( сервис- детално чистење на внатрешна и надворешна единица- на што особено инсистирав и што особено при договарањето -потенцирав)
Приказната продолжува.....
Да не чекаме да поминат Велики пости, па Велигден...

Sent from my MI 6 using Tapatalk
 
Член од
9 февруари 2020
Мислења
3
Поени од реакции
2
Zdravo na site
Baram sovet sto da postavuvam za greenje na nova kukja.
Ima pvc stakla so 3 stakla so izolacia 10cm grafiten
Kukjata e vo jug imat sonce cel den i e samo 1 sprat ima i kamena volna postavena vo krov 10 cm napravena e so termo cigli i ploca 18cm,se zboruva za kukja samo 1 sprat 105m²
Postaveni se cevki za podno greenje
Автоматски споено мислење:

Sakav da spodelum nekoi sliki so klimava grejam dnevna soba od 15m² i detska soba od 8m² klimata e postaveno vo hodnik golemina na hodnikot 9m².
Kukjata e bez izolacia i so drveni prozori obicni
Spratot e komplet 100m² sedam vo 2 sprat dolu imat ludze vo 1 sprat vo 3 sprat ne zivejt nikoj...struga..
Vo sever imat lepenica denski imat sonce cel den vo jug sum vo dnevnata soba vo balkonot imam postaveno plastiki go imam pokrivano cel balkon cela toplina denski koga imat sonce idet od tuka.
Klimata e uklucena od 2 saatot denski ponekogas trosit 1600 kw na max koga pustam ponekogas sedi kaj 1100 kw znaci duri da zemvit temperatura mu treba 6 casa na max ponekogas i na medium ,posle go ostavam na 27c na auto fan i si drzit temperatura.
Nadvoresna temperatura 3.5c
Vnatresna vo hodnikon 26.7
Vo detska soba 23.1
Vo dnevna soba 23.7 tuka nemam slikano
Termometarot e postaven 30 cm od podot
Potrosuvackata vo kw-metaron e od 14:00 do 00:30
Klimata se vika bosch 5000 rac 5.6 kw
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
749
Поени од реакции
598
Zdravo na site
Baram sovet sto da postavuvam za greenje na nova kukja.
Ima pvc stakla so 3 stakla so izolacia 10cm grafiten
Kukjata e vo jug imat sonce cel den i e samo 1 sprat ima i kamena volna postavena vo krov 10 cm napravena e so termo cigli i ploca 18cm,se zboruva za kukja samo 1 sprat 105m²
Postaveni se cevki za podno greenje
Автоматски споено мислење:

Sakav da spodelum nekoi sliki so klimava grejam dnevna soba od 15m² i detska soba od 8m² klimata e postaveno vo hodnik golemina na hodnikot 9m².
Kukjata e bez izolacia i so drveni prozori obicni
Spratot e komplet 100m² sedam vo 2 sprat dolu imat ludze vo 1 sprat vo 3 sprat ne zivejt nikoj...struga..
Vo sever imat lepenica denski imat sonce cel den vo jug sum vo dnevnata soba vo balkonot imam postaveno plastiki go imam pokrivano cel balkon cela toplina denski koga imat sonce idet od tuka.
Klimata e uklucena od 2 saatot denski ponekogas trosit 1600 kw na max koga pustam ponekogas sedi kaj 1100 kw znaci duri da zemvit temperatura mu treba 6 casa na max ponekogas i na medium ,posle go ostavam na 27c na auto fan i si drzit temperatura.
Nadvoresna temperatura 3.5c
Vnatresna vo hodnikon 26.7
Vo detska soba 23.1
Vo dnevna soba 23.7 tuka nemam slikano
Termometarot e postaven 30 cm od podot
Potrosuvackata vo kw-metaron e od 14:00 do 00:30
Klimata se vika bosch 5000 rac 5.6 kw
Zemi sI Bosch toplinska vozduh-voda 8kw i plati ja eur 7'000',0....kako sto plati za Vivax-Midea-Bosch 30'000,00'
Kako se lazete za demek "brendovi" sekoja cest.
Mislite ste kupile Bosch, a vo realnost si kupil Midea/Vivax....30% poskapo.....sisanje nularica......
 
Член од
5 февруари 2020
Мислења
6
Поени од реакции
15
Туку иди поправете го тракторот U-Crown на кој му "штрака вентилот"
Мајстор ли си кондураџија ли си.
Ајде! Нов мотор за перка, крстач и добра воља.
Не се правете мрднати.
Дојде сервис со крстачот. Отворија и го затегнаа штрафот со клуч 13ка на осовината пред перката кој беше лабав и сега не тропа.
 
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.279
Поени од реакции
1.772
Дојде сервис со крстачот. Отворија и го затегнаа штрафот со клуч 13ка на осовината пред перката кој беше лабав и сега не тропа.
Odlichno shto ti ja popravile, so zdravje da si ja sluzis.... ama ushte go chekam denot koga ke ima labav shtraf na Mitsubishi klimi, na najosnovnite modelo, a kamoli na najubavite modeli kako shto e UCrown za Gree.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.184
Поени од реакции
1.567
Комшијава си стави Самсунг викендов. Имаа некоја најефтина која ги служеше неколку години. Доволно за да видат дека греење на инвертер е единственото логично и сега сигурни во себе се осмелија да дадат некој денар плус за попозната марка инвертер.
 
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.279
Поени од реакции
1.772
Комшијава си стави Самсунг викендов. Имаа некоја најефтина која ги служеше неколку години. Доволно за да видат дека греење на инвертер е единственото логично и сега сигурни во себе се осмелија да дадат некој денар плус за попозната марка инвертер.
a dosega na sho bea?
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.837
Поени од реакции
2.159
Odlichno shto ti ja popravile, so zdravje da si ja sluzis.... ama ushte go chekam denot koga ke ima labav shtraf na Mitsubishi klimi, na najosnovnite modelo, a kamoli na najubavite modeli kako shto e UCrown za Gree.
Во старт си погрешил. Ако сакаш лабав штраф требало да си земеш U Crown. Ако ти се посреќило покрај лабавиот штраф си можел да добиеш клима која не модулира, па како бонус уште и клима која после две недели мора да се доополнува со фреон.
Памет за друг пат!
 
Член од
10 јуни 2018
Мислења
61
Поени од реакции
89
Дали е можно со инвертер да се греат дневна 40м2 + 2 соби по 10м2 и уште една соба 7,8м2 вкупно околу 70м2. Гледам инвертери што греат простор 80м2 е сеа ова бидејќи не е отворен простор ќе може ли да постигне. Дневната соба има внатреша изолација исто и собите.
 
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.279
Поени од реакции
1.772
Дали е можно со инвертер да се греат дневна 40м2 + 2 соби по 10м2 и уште една соба 7,8м2 вкупно околу 70м2. Гледам инвертери што греат простор 80м2 е сеа ова бидејќи не е отворен простор ќе може ли да постигне. Дневната соба има внатреша изолација исто и собите.
Sekako deka so inverter mozes da stoplish i toa preevtino ama so edna klima nemozes, ke ti treba 2 ili 3 koi ke gi raspredelis pametno, ama za toa ke si viknesh doma nekoj sho raboti so sistemi za greenje, konkretno so klimi/multi split sistemi. Pozdrav
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
174
Поени од реакции
103
Признавам дека не се разбирам многу (можда ни толку) па да си прашам. По што се приметува дека климата има недостаток на фреон? За инвертер зборам, ако има разлика
едит: и дали ќе треба да се извади скроз стариот фреон и да се наполни нов по спецификација?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
271
Поени од реакции
435
Признавам дека не се разбирам многу (можда ни толку) па да си прашам. По што се приметува дека климата има недостаток на фреон? За инвертер зборам, ако има разлика
едит: и дали ќе треба да се извади скроз стариот фреон и да се наполни нов по спецификација?
Најчесто се познава по намалени перформанси,било на ладење или греење.Не работи како што работела,млак издув на греење и недоволно ладен на ладење.
Обично фреонот не се губи наеднаш,треба време(откога ќе почне да пропушта),па поради постепеноста,а и навикнувањето на нас самите може да поминат денови,а поверојатно недели Додека заприметиме дека нешто не е во ред.
По правило треба да се извади стариот фреон(а не е само фреон туку е мешавина со уље) и да се дополни нов од боца која стои на дигитална вага,па мајсторот точно знае колку да пушти(според спецификација во грамови)!
Исто да се провери од каде пропушта(со вакумирање) и ако треба нови холендери да се направат.
Ова по правило,значи ништо од ова во пракса!!! Они у старт не ги монтираат/проверуваат како што треба,не па за поправка!
Ќе дојде мајсторот,ќе дополни откутура,ќе види дали дува ладно/топло и ајт чао.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
331
Поени од реакции
514
Признавам дека не се разбирам многу (можда ни толку) па да си прашам. По што се приметува дека климата има недостаток на фреон? За инвертер зборам, ако има разлика
едит: и дали ќе треба да се извади скроз стариот фреон и да се наполни нов по спецификација?
Невидливо за корисник, клима со малку фреон влечи повеќе струја (Ампери)
Видливо, за време на греење испарителот надвор замрзнува до пола или цел со невообичаено многу трупање на мраз на надворешната единица, драстичен пад на перформансите што се гледа по фактот што не може да постигне разлика од минимум 14 степени помеѓу влезниот и излезниот воздух за време од 20 минути.

За време на ладење има драстичен пад на перформансите во поглед на разладување.

Што се однесува до дополнување спрема спецификации зависи од мајсторот. Наједноставно им е (во 90% случаи) да го испуштат стариот и да наполнат нов фреон.
И никој нема да губи време да испитува зошто нема фреон и каде го испушта. Тоа за жал следува после неколку кратно полнење кога веќе и обичен лаик почнува да приметува дека нешто не е во ред со системот.
 
На врв Bottom