Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
862
Поени од реакции
778
Ne može da se uporeduva. Kvadraturata e samo eden prametar od desetina drugi...eve ako mojata ne raboti 24/7 tuku po 12 h na den će dojde na isto.....Dve klimi mozat da se sporeduvaat SAMO AKO RABOTAT VO IST PROSTOR . Se drugo e rekla kažala.
Da ne zaboravime prostorot e potrošač a ne klimite, tie samo ja nadopolnuvaat izgubenata energija.
Ne pravev sporeda za potrosuvackata so toa kaj tebe. Sporeduvav razlika vo maglata i bez nea.
Isto i sporedba so 3metri i 7metri instalcija
Автоматски споено мислење:

Не знам дали метражата и дефростот имаат нешто заедничко. За истата клима ли се работи?
Кај мене на 5 метри должина на крај на дефростот има „кашлање“. Дали така треба не ми е познато, ама мислам дека предвреме отвора некој вентил.
Kaj mene mozebi taka se pogodi slucajot kaslanjeto ne se slusa na 7metei vo odnos na 3metei prethodno
 
Последно уредено:
Член од
20 август 2019
Мислења
29
Поени од реакции
38
So goret lugevo vaka so cadit stalno? Mnogu odzaci cadet ama ne se zabelezvet. Ovaj cela mala ne truet. Postoet nekoj sluzbi nesto kaj so mozit da se prijavit ili diva liga e se?
 

Attachments

Член од
10 декември 2018
Мислења
323
Поени од реакции
500
So goret lugevo vaka so cadit stalno? Mnogu odzaci cadet ama ne se zabelezvet. Ovaj cela mala ne truet. Postoet nekoj sluzbi nesto kaj so mozit da se prijavit ili diva liga e se?
Можеби има влажни дрва. Осојничави
Ѕирни му во дворот и дали воопшто има дрва.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.093
Поени од реакции
7.149
Владе знам што има внатре..
E sto ima de?
P. S kako ve imaat napaleno so toa pm10 cestickite, site hipohondrici ve napraja ama pak od druga strana kako ke te nateraat da kupis procistuvac na vozduh od 800 evra. Mozam da se kladam i deka flasirana voda pies posto onaa od vodovodot ima nesto vnatre od sto eden den ke umris.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.078
Поени од реакции
658
Можеби има влажни дрва. Осојничави
Ѕирни му во дворот и дали воопшто има дрва.
Најверојатно, а немора ни тоа да е, доволно е да го пригуши ќумбето и да тлее повеќе отколку што гори.
Кај мене комшија има парно на дрва/пелети, и насабајле додека да му тргне огинот оџакот му е, со негови зборови, како нов папа да бираат во подрум. Ама после тоа цел ден не се познава чад од кај него. Прилично добро согорување има.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
380
Поени од реакции
785
So goret lugevo vaka so cadit stalno? Mnogu odzaci cadet ama ne se zabelezvet. Ovaj cela mala ne truet. Postoet nekoj sluzbi nesto kaj so mozit da se prijavit ili diva liga e se?

Neznam dali nekoj mu imase viknato ili pa setajki niz ulici inspektorive slucajno go snimile ama spored ona sto lani go vidov izgleda nemaat nacin da mu vlezat doma taka da samo na diskusija i opomena pred vrata zavrsi..barem taka bese kaj komsijata za koj prasuvam podole ..


Neubavo i nekompletno sogoruvanje na drvata, vlazni drva itn itn itn.
Најверојатно, а немора ни тоа да е, доволно е да го пригуши ќумбето и да тлее повеќе отколку што гори.
Кај мене комшија има парно на дрва/пелети, и насабајле додека да му тргне огинот оџакот му е, со негови зборови, како нов папа да бираат во подрум. Ама после тоа цел ден не се познава чад од кај него. Прилично добро согорување има.
A vo slucaj da silno odvratno smrdi na neopisiv specificen ostar miris togas ima li sansi da se raboti za vlazno ili smolesto drvo?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
262
Поени од реакции
430
E sto ima de?
P. S kako ve imaat napaleno so toa pm10 cestickite, site hipohondrici ve napraja ama pak od druga strana kako ke te nateraat da kupis procistuvac na vozduh od 800 evra. Mozam da se kladam i deka flasirana voda pies posto onaa od vodovodot ima nesto vnatre od sto eden den ke umris.
Флаширана не,ама имам филтер со reverse osmosis на чешмата.Верувај ми подобро да незнеш што пиеш ;) (имам и слики кога го мењавав филтерот,ама ептен офф-топик е тоа)

Neznam dali nekoj mu imase viknato ili pa setajki niz ulici inspektorive slucajno go snimile ama spored ona sto lani go vidov izgleda nemaat nacin da mu vlezat doma taka da samo na diskusija i opomena pred vrata zavrsi..barem taka bese kaj komsijata za koj prasuvam podole ..


A vo slucaj da silno odvratno smrdi na neopisiv specificen ostar miris togas ima li sansi da se raboti za vlazno ili smolesto drvo?
Дрво нема шанса да "смрди" па незнам колку сака лошо да биде согорувањето или влажно дрвото!
Или горат иверка или железнички прагови! За жал ги имам видено(и помирисано) и двете опции...
Ако е "киселкаст" мирисот значи горат јаглен.
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2018
Мислења
379
Поени од реакции
233
Абе какви водени/суви дрва нема ГРЕАЧ оџакон, не го топи чадот :)) ! Море нее за заебанција работава и кај мене има две-три Куќи чуден мирис има а како што гледам нормални дрва купуваат суви може ставаат нешто плус.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.172
Поени од реакции
1.555
Влажно дрво односно дрво кое не е перфектно суво ТРУЕ КОРНЕ и ЧАДИ до бескрај. Несогорени парчиња летаат низ оџак. ПМ се крева на бесконечност во голем радиус. Екстемна смрдеа се шири низ реонот.

И згора на тоа. Не оддава топлина како сувото зошто не согорува целосно. Па се троши поголема кубикажа и тоа уште повеќе чади, смрди, кошта и загадува.

Елементарна непогода се случува околу секој оџак кој не гори перфектно суво дрво. Јас разбирам да ти залута недосушено некое, но ние во Скопје имаме над 70% недосушено дрво кое се гори. Дали 30% користат дрво кое е суво и во мали печки со соодветен капацитет дали се 5% од дрварите. Затоа се затрувме. Комшииве ме уништија во поим.
 
Член од
25 јануари 2020
Мислења
4
Поени од реакции
0
Принов сум во групава па затоа ќе прашам. Кој има искуства со Клими за топлење на стан и кои се нај идеални ? Фала ви.:):)
 
Член од
16 март 2019
Мислења
762
Поени од реакции
362
Принов сум во групава па затоа ќе прашам. Кој има искуства со Клими за топлење на стан и кои се нај идеални ? Фала ви.:):)
Dali imas izolacija kolkava kvadratura sakas da grees so klimata dali stanot ima PVC prozori ovie se bitni prasanja za greenje so inverter klima bidejki kolku podobra izolacija tolku poekonomicno greenje.
 
Член од
20 август 2019
Мислења
29
Поени од реакции
38
Принов сум во групава па затоа ќе прашам. Кој има искуства со Клими за топлење на стан и кои се нај идеални ? Фала ви.:):)
Za vo stan najdobro najefikasno i najekonomicno e klima. A idealni zavisit od budzetot sto bi go odvoil. Normalno deka poskapite se podobri.
 
На врв Bottom