Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 јуни 2014
Мислења
65
Поени од реакции
84
Колкава соба? Каде, во куќа или стан? Каква изолација има објектот? Каква диспозиција(ориентација) има собата? Над, под, од страна греано, негреано?
Пиши сево ова па ќе добиеш некој задоволителен одговор! Греење е сетики, не е работава стисни дугме изаѓе куварица!
Haha,prashanjevo kje bese interesno ako se postavese dalecnata 2010 koga e temava otvorena,ama sega,posle 10 godini, i najverojatno preku 1000stranici prasanja i odgovori na tema greenje konkretno na klima-inverter sistem,stvarno ne znae covek sho da odgovori.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Haha,prashanjevo kje bese interesno ako se postavese dalecnata 2010 koga e temava otvorena,ama sega,posle 10 godini, i najverojatno preku 1000stranici prasanja i odgovori na tema greenje konkretno na klima-inverter sistem,stvarno ne znae covek sho da odgovori.
2010 ne razlikuvaa On/OF od Inverter, ne pa da procitaat energetska nalelnica, Pdesign, SCOP, Eurovent, klimatski zoni i slicno
Ti sve ova go poznavase togas ? Pa sto ne ni kaza porano da necekavme 10god badijala.
Arno Fennel si prasal i za izolacija i za objekt i m2....steta sto posle tolku napisani strani i objasnuvanja na temava ti si toj sto nerzbiras zasto go prasuva toa sto go prasuva i ti izgleda smesno...koj e smesen ti si, vo slucajov
Автоматски споено мислење:

Дали за да добијам максимум од модот на греење игра улога на која температура е наместена климата во модот за ладење, на минимална или макс. 30Ц?
Прашањето ми е дали игра улога која температура е зададена во мод за ладење со модот за греење?
Vakvo prasanje dosega nemam dobieno i neveruvarm deka nesto bi smenilo...ako Aktiven mod e Heating ne bi trebalo da ima vrska so setiranjata na Cooling.
Ne pa da izvleces maximum od mod greenje prema setitranjata za Ladenje....ili ne ti go svakjam prasanjeto ili nejasno go napisa.
Edino ima smisla ako prasuvas za Automode
Ama AutoMode e mod koj moze u denot X pati da menuva mod Ladenje-Greenje prema predefinirani parammetri i temperaturi....ako za toa prasuvas ne bi ti go preporacal posto za toj mod Predefiniranite Temperaturi se preladni za zimo-greeenje i pretopli za leto-ladenje, toa e za po hoteli-hosteli i slicni objekti, ednas im go pustaat i daljnskoto ne im go davaat pa ako ti e ladno nemozes da zgolemis ako ti e toplo nemozes da namalis temperatura, za po doma realno ne e AutoMode
 
Последно уредено:

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
@Strelec, на работа имаме една клима која не топлеше ко шо треба, помина монтерот за клими и им рече на газдите дека за да грее климата појако, да ја намалат температура до минимум на ладење а на модот за греење да го пуштат на максимум за да грее најјако.
Затоа реков да прашам дали држи вода муабетот..
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Strelec, на работа имаме една клима која не топлеше ко шо треба, помина монтерот за клими и им рече на газдите дека за да грее климата појако, да ја намалат температура до минимум на ладење а на модот за греење да го пуштат на максимум за да грее најјако.
Затоа реков да прашам дали држи вода муабетот..
Nekoj naucnik nov ovoj monterov sto pokusava da se izvadi od slaboto greenje na klimata pa si smislil prikaska da ve otkaci :)
Ako klimata e vo mod greenje najniska mozna sto moze da se zadade e 16, najvisoka 30/31C.
Kako moze da gree potoplo (i ima vrska so setiranjata za ladenje) ako e aktiven modot Greenje
Trgni od ovde....preporacal klimata da se pusti na najako za da gree najtoplo...najako e 30C voglavno, i realno vi zakaci/preporacall slaba klima za prostorot....ako e toa dukjan/kancelarija koja ne se gree preku nokj i tarifata e industriska za tamu da pomines eftino ti treba Kapacitet 2xm2.....ili ako imas 35m2 ti treba 7kw edinica, brzo ke zagree brzo ke iskluci i najmala smetka ke imas koja so godini exploatacija ke ja isplati investicijata preku pomalite smetki, ama barem toplo ke bide. So Zadadena 30C na 90% vlaga nadvor i +0c T nadvoresna Defrost na 30min ke pravi a vnatre 12c....kaj ke se zgreete, vreme treba za ova.
Автоматски споено мислење:

Klimi mk pocnale so prodazba na Fujitsu inverter klimi
Pocnale so samo 4modela od koi najeftiniot e 36.990, FJ kaj nas imaat voglavno Bitolcani i na site im se kupeni/svercani u Lerin za 50% poeftino od nivnite ceni....kasno im teknalo na Idroset, baska sto cenite im se Plafon, FJ najveke se prodava na sverc na granica, A Idroset smislile sea da im odat kontra za poskapo preku klimite :facepalm:
Da im teknese drugo tebase ama ajt
 
Последно уредено:

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Kancelarija e, 12m2, znaci mala... Klimata e Samsung 3.5kw inverter, 45000 ja zedoa, ova pred 6-7 godini, a muabetot e od togas, prasvav ko za mene posto nekako mojava Gree klima ne mi zadovoluva 30 m2 a e po specifikacija za do 40m2...ne postignuva poveke od 21C pa so saka neka bidi...Toplo e samo koga duva direktno vo tebe... Mrdni se 50 cm polevo ili podesno se oseka ladno odma... Nozete kamen.
Kukata ima PVC prozori, novi vnatresni medijapanski vrati koi dihtuvaat, podot e parket, nad nego laminat 8mm, tavanot spusten so knauf tabli, nad niv e trska.. Zidovite se 30cm debelina so polna tula.. Mislam deka e ok izolacija, ama ete klimata ne mi zadovoluva... Trebase da zemam 5,5-ka, no site sugestii bea deka nema potreba.. Sega sum pisman..
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Dobro be sto mislis deka ima vo toj precistuvacot. Kako go naprajvte kako cudo na tehnikata. Ne be stvarno se imas nekogas zaprasano sto ima vnatre?
Da ne ideme sega off topic ama isto imam surfano i ne vidov bas deka e najlos konkretno modelov sto ti go postirav. Baska ima delovi pun ku*ac da naracas za niv na internet za razlika od tie falenite so gi gledas vo saksonskite testovi sto neznam koj u mk ke ti gi oprai i koga..
Istotaka i filtrite im se najrasprostraneti gi ima segde i se od najeftinite..
Denesno vreme sekoj od sekogo nesto pozajmuva i koristi taka da ic ne e vazno dali nesto nekoj proizveduva ili implementira tuku kolku pare za muzika isporacuva a vo toa se Xiaomi neprikosnoveni gi hejtal ti ili ne..
Baska ova u kola se pika koga ke ides do gr na setnja ili odmor ti ili nekoj blizok i so parcijalen ili celosen povrat ddv ke ti iskoci 180-160€ a ne ovde da ne bricat 250 jevri lesinarive..
Владе знам што има внатре... ама ете да не ти било така едноставно.Сите исти ама на тест не!
Гледав на алиекспресс обични вентилаторчиња на адаптер за 10$ се местат озгора баш на филтерот од Шаоми,и испаѓа дека работат исто како и оригиналната кутија/прочистувач. И таа опција ми беше во игра.
Во секој случај Виникс и ГЕ не е исто со Шаоми.

а пропо препораката за клима погоре,мој фаворит сеуште е Панасоник Z35-tke.Упола поефтин од LN-от ,а исто така добар(ако не и подобар).
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Kancelarija e, 12m2, znaci mala... Klimata e Samsung 3.5kw inverter, 45000 ja zedoa, ova pred 6-7 godini, a muabetot e od togas, prasvav ko za mene posto nekako mojava Gree klima ne mi zadovoluva 30 m2 a e po specifikacija za do 40m2...ne postignuva poveke od 21C pa so saka neka bidi...Toplo e samo koga duva direktno vo tebe... Mrdni se 50 cm polevo ili podesno se oseka ladno odma... Nozete kamen.
Kukata ima PVC prozori, novi vnatresni medijapanski vrati koi dihtuvaat, podot e parket, nad nego laminat 8mm, tavanot spusten so knauf tabli, nad niv e trska.. Zidovite se 30cm debelina so polna tula.. Mislam deka e ok izolacija, ama ete klimata ne mi zadovoluva... Trebase da zemam 5,5-ka, no site sugestii bea deka nema potreba.. Sega sum pisman..
Mala kancelarija koja NE SE TOPLI 12saata e GOLEMA kancelarija, 5.5ka treba tuka najmalce, i sekako los izbor e Samsung, tie sto kaj nas gi nosat samo za ladenje se dobri ne deka Samsung nema dobri modeli i za greenje, ama ova ne se telefoni pa Samsung....
A za kaj tebe sto ne ti zadovoluva? Pusti ja na 30C na Fan 5 kako monterot sto vi kazal na rabota ima da ti zadovoli i visak ke imas
Автоматски споено мислење:

Nema u Setok nekoj dobar procistuvac ? Barem dobra cistacka da ni ponudese :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Дали прочистувачите им се со греач?

Sent from my MI 9 using Tapatalk
Ма има и два ПМ грејачи за @Најубавиот...арно ду*ење имаше за вакви лепотани у 90тите
ЗА @kostovdean.посебно ке биде порачан моделот со 3 PM греача и вградена скара... и гас маска бесплатна :)
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Е сега успат научив и дека за моја квадратура ќе ми требаат минимум два,или еден од 800++€! Настрана цена на филтри и се премислив.
ЗА која квадратура ? 150м2 ? Рекуператори измислиле за таа намена, со вентилациски канали, неостварлливо на оваа GPS Lokacija со тавани 2.6м....ни еден клиатизер у 3 соби непостигнува не па прочистувач....што тој од 800евра има со цената и вентилација канали за сите соби па кошта толку?
Едно време мислев си умно дете ама некако IQтио надоле ти иде
Што е разликата меѓу Рекуператор и прочистувач ? Рекуператорот со колку м3/h дува? Дали можеш да му ставиш филтер ? Но дали за сите соби да ги филтрирљ му требаат канали....а ти тоа ке го решиш со еден прочистувач што ак окштал 800евра и на комшиите ке има чисти...свашта муабети
Тоа рекуператорот како единица е 3пати поефтин од тие 800евра за Панасоникот 0д 80 како прво со што решава една соба...секој со паметот, земи си 3 такви по 800и супер, 3 соби ке покриеш, за 2400евра живо џабе....некој има и му прелија, не сме сите исти со џепот
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
ЗА која квадратура ? 150м2 ? Рекуператори измислиле за таа намена, со вентилациски канали, неостварлливо на оваа GPS Lokacija со тавани 2.6м....ни еден клиатизер у 3 соби непостигнува не па прочистувач....што тој од 800евра има со цената и вентилација канали за сите соби па кошта толку?
Едно време мислев си умно дете ама некако IQтио надоле ти иде
Што е разликата меѓу Рекуператор и прочистувач ? Рекуператорот со колку м3/h дува? Дали можеш да му ставиш филтер ? Но дали за сите соби да ги филтрирљ му требаат канали....а ти тоа ке го решиш со еден прочистувач што ак окштал 800евра и на комшиите ке има чисти...свашта муабети
Тоа рекуператорот како единица е 3пати поефтин од тие 800евра за Панасоникот 0д 80 како прво со што решава една соба...секој со паметот, земи си 3 такви по 800и супер, 3 соби ке покриеш, за 2400евра живо џабе
Кај отиде со муабетот?! Измеша и прочистувачи(мојот муабет со русрус),и рекуператори,и клими и баби и жаби.
Да имавме стандард(како на запад) сега немаше да правиме муабет за Шаоми ни пак Грее ќе продаваше како што продава тука.

П.С.за ова правев муабет
Точно за 80м2 ми треба,и ни канали ни ништо! Ама цена на филтри огин!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom