Најекономично греење (затоплување)

Член од
17 март 2015
Мислења
814
Поени од реакции
2.094
здраво, сакам да си ставам инвертер клима кај мене во соба, ако биде уклучена 24/7 колку отприлика ќе ми биде месечната сметка?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
2.135
Поени од реакции
3.187
здраво, сакам да си ставам инвертер клима кај мене во соба, ако биде уклучена 24/7 колку отприлика ќе ми биде месечната сметка?
Колкава соба? Каде, во куќа или стан? Каква изолација има објектот? Каква диспозиција(ориентација) има собата? Над, под, од страна греано, негреано?
Пиши сево ова па ќе добиеш некој задоволителен одговор! Греење е сетики, не е работава стисни дугме изаѓе куварица!
 
Член од
17 март 2015
Мислења
814
Поени од реакции
2.094
Колкава соба? Каде, во куќа или стан? Каква изолација има објектот? Каква диспозиција(ориентација) има собата? Над, под, од страна греано, негреано?
Пиши сево ова па ќе добиеш некој задоволителен одговор! Греење е сетики, не е работава стисни дугме изаѓе куварица!
куќа, околу 16 квадрати е, нема некоја посебна изолација собата, само пвц врата/прозори, од едната страна има соба каде што поголемиот дел од денот гори шпорет.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
2.135
Поени од реакции
3.187
куќа, околу 16 квадрати е, нема некоја посебна изолација собата, само пвц врата/прозори, од едната страна има соба каде што поголемиот дел од денот гори шпорет.
Би требало да е ок добра 3,5 ка, ако земеш поскапа просекот треба да и биде околу 0,5 кв на час (30*24*0,5)=360*5,2 ден кв/ч некаде 2000+/- 200 денари само за греењето. Поефтина ќе модулира покруто ама ќе биде потопло во собата.
Мој совет: не се лепи за најефтините варијанти!
 
Член од
17 март 2015
Мислења
814
Поени од реакции
2.094
Би требало да е ок добра 3,5 ка, ако земеш поскапа просекот треба да и биде околу 0,5 кв на час (30*24*0,5)=360*5,2 ден кв/ч некаде 2000+/- 200 денари само за греењето. Поефтина ќе модулира покруто ама ќе биде потопло во собата.
Мој совет: не се лепи за најефтините варијанти!
предлог клима? ако не ти е тешко и линкче шибни во риплај, ти благодарам.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
2.135
Поени од реакции
3.187
предлог клима? ако не ти е тешко и линкче шибни во риплај, ти благодарам.
Поефтина варијанта: https://klimi.mk/product.php?id=357 или ова ако евентуално спие некој во таа соба има тивок режим https://klimi.mk/product.php?id=402, за првата има пофалби овде за втората не знам, читам само од нет! Али има една: колку пари толку музика(и добра да е :D )
Средна варијанта: https://klimi.mk/product.php?id=325 јас го имам нејзиниот дедо, т.е. моделот од пред 10 години оценка 5+
Делукс варијанта: https://klimi.mk/product.php?id=335 или слично! Ама за 16 м2 ова е прескапо по мое мнение!
Јас ти ги постирав линковите од Клими.мк ама можеш да си ги побараш и по официјалните увозници: Енергија, за Панасоник мислам дека е Тим( кој е поупатен нека каже) и Енергосистем за Мицубишито.
П.С. Кога ќе решиш да купиш, пазари се, секогаш има простор за околу5% да спуштиш цена.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.664
Поени од реакции
1.022
предлог клима? ако не ти е тешко и линкче шибни во риплај, ти благодарам.
zavisi od budzet ako si za poevtino ovaa https://klimi.mk/product.php?id=405
Poskapa ovaa
I prvata i vtorata ke ti great 16m2 razlikata e vo bidzetot
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.510
Поени од реакции
5.042
предлог клима? ако не ти е тешко и линкче шибни во риплај, ти благодарам.
Eve ti uste eden predlog Gree G-Tech
Ekonomicna klima so A++ na greenje, EEV ventil i 2reden izmenuvac, greenje do -22, vgradeno WiFi, i Self Cleaning funkcija koja trae 30~40min min i vistinski ja cisti vnatresnata od sekakvi mirisi i muvli, nadvoresna totalno bescujna i na najgolemo opteretuvanje, i za spalni i za dnevni odlicna.

lesno se cisti i rasklopuva, momentalna cena od 34k na akcija e zivo gjabe za modelov
Promo CNNY 2020.jpg
So Modulacija od 400W na 0C nadvor i 23zadadena odlicna klima od visoka klasa
(Edit:Instalacijata na mereniot model e nestandarden od 10m)
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.295
Поени од реакции
1.739
здраво, сакам да си ставам инвертер клима кај мене во соба, ако биде уклучена 24/7 колку отприлика ќе ми биде месечната сметка?
Од 300 до 4600 денари. Подобар одговор е дека во текот на една зима ќе потроши 3-5 пати помалку отколку панелка или парно во истата соба.

Значи ако си сега со панелка и плаќаш 2000 месечно, со инвертер ќе е околу 500. Ако сега плаќаш 16000, со инвертер ќе е околу 5000 денари месечно. Ако плаќаш со панелка 900 денари, со инвертер ќе е 400 денари. Грубо.
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
912
Поени од реакции
304
Дали за да добијам максимум од модот на греење игра улога на која температура е наместена климата во модот за ладење, на минимална или макс. 30Ц?
Прашањето ми е дали игра улога која температура е зададена во мод за ладење со модот за греење?
 
На врв Bottom