Најекономично греење (затоплување)

Член од
20 август 2019
Мислења
34
Поени од реакции
60
Jas se pozaliv bidejlii buci kako motorce kako obicnite klimi dodeka postignat temperatura desno dole na nadvoresnata edinica drug problem nemam.
No se javiv vo ics rekoa ke dojdat sa provera
.Inaku pred da kupam daikin procitav se od 1600-1900 strana, 5 dena ne stanav od telefon i imase luse so najdobri pogledi kon daikin i micubisi pa potoa drugiye brendovi zatoa se odluciv za daikin....
Najverojatno zato sto ja gasis pa so polna sila rabotit na pocetok. Kaj mene konstantno rabotit i voopsto ne bucit a i potrosuvackata e prosek 15kw dnevno. Screenshot_20200117-005133_Daikin Online Controller.jpg
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
186
Поени од реакции
155
Najverojatno zato sto ja gasis pa so polna sila rabotit na pocetok. Kaj mene konstantno rabotit i voopsto ne bucit a i potrosuvackata e prosek 15kw dnevno.Прегледај го приврзокот 229484
Taka e. Jas mesec iplo ja palam gasam sekoj den. Moze i zatoa buci kako kultivator a moze i do losa montaza. Valja koga ke dojdat ke smenat nesto. Pa utre kako ja puskam ne ja gasam i ke vidam moze posle nekolku dena ke se normalizira.
 
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.550
Поени од реакции
2.297
@Strelec Strelec, ti si teshka **ida.
Автоматски споено мислење:

Да се задржи уште неколку недели маглава па да видиме кој греалки се најекономични
Ili da dojdit -25 nadvor i da trajt eden mesec...
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Заклучоков многу јак 99% од климиве нечинатат, само од Стрелчо Белчо чини не прави dF :))))

:pos::pos::pos:
Абе јас не знам зошто воопшто му обрнувате внимание на човек кој свесно и намерно манипулира со сите овде.
Неговата, коса црта, нивната задача е јасна. Да продадат што е можно повеќе од нивниот бренд.
Mitsubishi ваљда чини ама праел дефрости, Fujitsu лоши, Toshiba катастрофа, Vivax има капилара, Midea прави Vivax и аналогно на тоа не чини а останатото е ребрендиран Gree. А Gree е оригиналот! Фирмата која владее со пазарот.

Освен што им смрди пластиката. Ама, хеј! Никој не е совршен.


Така да, јасно е. Исто како да прашуваш продавач на Дачиа дали се исплати Рено.

Слободно игнорирајте ги.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.865
Поени од реакции
2.038
Najnormalno e lugeto da mu obvrnuvaat vnimanie na STRUCNJAKOT, i na nekoi drugi STRUCNJACI na forumov.

Problemot e sto nekoe monterce (pacient) saka da bide strucnjak, ama daleku e od toa,TOA IM E JASNO NA SITE.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.054
Поени од реакции
2.048
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Јас не знам од каде потребата да се лаже за потрошувачка/модулација и еве сега за дефростите.
Егото не ви дава? Другите сакате да ги понижите во стилот „ти имаш глупа клима а јас не“? Навистина, мислите дека некој ви верува дека на овие магли со вакви температури немате дефрости? Или пак ги имате „на секои 6 саати“?

Епа лоша вест, да ви кажам. Тоа што немате дефрости на ова време покажува каква тиња од клима всушност имате. Каква (непостоечка) логика истата има.

Кога ќе поставите и логер на температурата паралелно со логерот за потрошувачка тогаш ќе докажете дека немате дефрости. До тогаш сте најобични клонови на Стрелец и неговиот дупли акаунт Св Б.

Или пак мислите дека некој ви верува дека имате модулации од 140W! Стварно ова го мислите?
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
630
Поени од реакции
620
Napisi koe.mesto i kolku vlaznost/magla ....?
Ovde vo PP na poedinci i na 30min. D.f im pravat klimite...vremeto 5/6ti den.e uzass vidlivost 10/15m. Max.
Битола, магла со лопата да ја риниш, прст пред око не се гледа.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
243
Поени од реакции
299
Sto e toa defrost se prasuvam. Se razbira znam no mojava Invertor Nemesis 7kw ne sum e videl da ode vo defros, nadvoresniot del izmenuvacot e eptem malku pobelen i klimava si siba non stop bes da pravi pauzi za defros.
Sinoka e vidov zastana i pocna da trepka znakceto nad temperaturata sto e pokazuva i za 2 minuti potrosuvackata se kaci na 3800w se iskluci i za edna minuta pocna da duva pak toplo, nadvoresnata edinica e gledav nemase mras tuku izmenuvacot bese malku pobelen se stopi bes da raboti nadvoresniot ventilator i koga iskluci kompresorot se vkluci ventilatorot nadvor i eden golem oblak na para izleze od nea.
Eve ja i potrosuvackava 1080w a vnatresnata temperatura vo prostorot e 24.3.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
3.054
Поени од реакции
2.048
ti kako pominvish so defrosti? Ili i tebe ti pratija od Amberite sho nikogash ne pravat defrost?
Haaa..da mi.pratija za.mene specijalen od Sibir e!
Ne znam.na kolku vreme.se d.f ne sum doma konstantno ke vidam pokasno vlaznost vika 97% jas mislam deka e povejke
Автоматски споено мислење:

Sto e toa defrost se prasuvam. Se razbira znam no mojava Invertor Nemesis 7kw ne sum e videl da ode vo defros, nadvoresniot del izmenuvacot e eptem malku pobelen i klimava si siba non stop bes da pravi pauzi za defros.
Sinoka e vidov zastana i pocna da trepka znakceto nad temperaturata sto e pokazuva i za 2 minuti potrosuvackata se kaci na 3800w se iskluci i za edna minuta pocna da duva pak toplo, nadvoresnata edinica e gledav nemase mras tuku izmenuvacot bese malku pobelen se stopi bes da raboti nadvoresniot ventilator i koga iskluci kompresorot se vkluci ventilatorot nadvor i eden golem oblak na para izleze od nea.
Eve ja i potrosuvackava 1080w a vnatresnata temperatura vo prostorot e 24.3.
Na koja lokacija bese ti.??
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Во Прилеп начекав два случаи со Gree клими кои воопшто немаа нафатено мраз. Во двата случаи се работеше за дуќани кои се издаваат под кирија и беа затворени.

Останатото беше микс од случаи. Од претерано натрупан мраз на изменувач, мраз дури и на предната страна до случаи каде што едната поливина на изменувачот има дебел слој кој претекува а другата сосем малку.
Ова индицира недостаток на фреон иначе.

Исто така знам за два случаи каде што мои блиски комплетно ја исклучија климата и запалија ќумбе. Едниот случај е Gree Amber 5,5-ka а другиот Cooper Hunter (или како и да се пишува клонот на Gree)

Значи, штета на штета. Затоа не давајте совети додека не испитате каква изолација има и кои му се преференците. Иначе надвор не се дише во моментов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom