Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
mozeme da se nadmudruvame na druga novootvorena tema.... tuka temata e najekonomicno greenje (zatopluvanje).
Mnogumina ja mesaat temava so najekolosko greenje vo obid da prodadat klima dodeka vozat golf 3ka koj cadi ko 3 fabriki, pusat po 2 kutii cigari i palat skara sekoj vikend. Poso neli samo drvata za ogrev zagaduvaat a se drugo voopsto ne pridonesuva za zagaduvanjeto.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Да прашам климава ми е наместена на 19 степени а собава има 23.1 моментално и климава пак се пали гаси а подесена на 19.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Да прашам климава ми е наместена на 19 степени а собава има 23.1 моментално и климава пак се пали гаси а подесена на 19.
Колку се долги циклусите кога ќе се уклучи? Колкави се паузите?
На колкав вентилатор?
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Powerfull e 20 минутна снага и како што си напишал прави компромис меѓу надворешна и внатрешна темпертура и истиот тој не е секогаш full и просторијата ја загрева за 3-4°+ зависно од просторија..зададените повисоки температури Даокинот ги постигнива побавно но компромис има и тука - помала потрошувачка..за разлика од некои инвертер системи кој не се разликуваат многу од стандардните клими...е сега ако малку ви влече енергија и климата остава впечаток дека не ја покачува зададента повисока температура слободно подотворете врата или прозорец тоа ќе ми дојде како стимул за побрза работа и поголема потрошувачка..во тој случај климата ке се бори да не ја изгуби темперетурата во која ви дава слична потрошувачка предходно
Da otvarame prozor za da se zgreeme. Ova e jakoooo
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Proveri da li je nameštena na GREJANJE? Da nije slučajno DRY ili tako nešto? Ne sme ispravna klima tako da radi

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Дајте формула за пресметување на топлинските загуби.
Податоци:
Надворешна температура (-1° цела ноќ);
Внатрешна температура (19,3°);
Греење (520 W).
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Миабетот има историја и не си ја разбрал поентата на постот
Vaka sea. Ja sum doma so 2 mali deca.
Niv im e ladno oti klimava mi shtedi 1-2 denara na saat ili pomalce.
I ja otvaram prozor za da se stoplime.
Moze I greska sum ali ova mi nema logika za 20-30 denara od den ili 1000ka mesecno.
 

Zik

Член од
9 декември 2019
Мислења
58
Поени од реакции
57
Vaka sea. Ja sum doma so 2 mali deca.
Niv im e ladno oti klimava mi shtedi 1-2 denara na saat ili pomalce.
I ja otvaram prozor za da se stoplime.
Moze I greska sum ali ova mi nema logika za 20-30 denara od den ili 1000ka mesecno.
Незнам ти на што се грееш..иначе отварањето на прозорец е мотивација на климата да повлечи повеќе елктрична енергија не да загрее пошто некој членови констатираа дека климите (Даикин) не покачувала инстантно моќ и потрошувачка...тоа го објаснувам константна работа, постепено покачување на темп., а прозорецот е експеримент каде климата инстантно ќе повлече енергија за да не паѓа темпертурата..значи бавно покачување и штедливо а брзо и со поголема потршувачка одржување на провев
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
Ke moze objasnuvane kako da gi izmiime filtrite sega, treba li da se iskluci celosno klimata ili moze da raboti normalno kako sekogas dodeka se izvadeni filtrite. Nacinot na izmienje i sushenje go imam procitano i tuka i vo priracnikot.
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
82
Поени од реакции
131
Vaka sea. Ja sum doma so 2 mali deca.
Niv im e ladno oti klimava mi shtedi 1-2 denara na saat ili pomalce.
I ja otvaram prozor za da se stoplime.
Moze I greska sum ali ova mi nema logika za 20-30 denara od den ili 1000ka mesecno.
Ova e vistinata, i jas so HJ50 se greev ama duri da ne fatat minus temperaturi i tolku, a sega so U-crown sum prezadovolen, postignuva temperatura kolku ke mu zadades, a nie sakame da e stvarno toplo, i si ja vrsi rabotata za koja i ja zedov , da topli a ne da stedi, a razlikata kako sto rece e minimalna.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom