Најекономично греење (затоплување)

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.079
Поени од реакции
4.201
Ako zelenata zona na energetska nalepnica e do -10°C znaci 3kw toplina dava na -10°C
Zonata e do -10, dali vadi tolku na -10 kazuva drug dokument ProductFiche...ili prevedeno kako Informaciski List kaj Vivax
Ama ako sekoja klima davase tolku KW kako sto pisuva na Energetskata togas site tie ke imaaa bivalentna na -10 i dogrevannje NULA...sto realno ne e taka
A ne e taka zasto 95% klimi imaat Bivalentna -7....sto mislis zasto ? Reklama !!
Zatoa sto baraat bekap-dogrevanje od -7 do -10....za pod tie -7 i duplo bekap
Pdesignh (tie 3kw kaj TCL) go odreduva proizvoditelot i moze da stavi sto saka, i 5Kw ako saka ke stavi
no lesno se meri bekapot i Bivalencijata (dogrevannjeto) pa za izbrani 5Kw ako treba bekap od 3kw ke svatis deka klimata dava 2kw, zatoa ti fali drugiot dokument za da vadis zaklucok a mora da go ima vo dokumentite so klimata
Toa se ednostavni matemetiki
Primer za izbran od proizvoditelot PdesignH 4.8 ako klimata na 88% opteretuvanje ne gi dade ocekuvanite 4.24 tuku samo 3.69 mesto -7 ke ima Tbiv= -4 i bekap greaklka od 1.4kw....ova e klasicen slucaj na fejkuvanje PdesignH...pobaraj ja LUCA14 na eurovent ke ti stane pojasno zasto samo taa klima ima Tbiv= -4C
1231231.jpg TbivLuca14.jpg
Kalorifer.jpg
 
Последно уредено:

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.079
Поени од реакции
4.201
@Strelec Нешто конфузно мие овде со TST R410 беше 0 бекап дај боже да е така Gree Lomo R32 во PF пишува бекап за Avegrage 0.5 https://static.elitesecurity.org/uploads/3/9/3923947/20191129_100507.jpg го имаше на Срскиот форум
R410 по ефикасна од R32?
Pa taka ispagja kako reakcija na Midea-Vizax klanot
Ako R dizajn na R410A imase 29kg nadvoresna a sega ima samo 26kg i e poskapa od LomoLC koe ostana na 31kg ima servisno i sve sto treba, za Vivax nema nisto dokumentacija i opis kade se tie 3kg smaleni...ako AERI na R410 barase 600w bekap so 2.8 Pdesignh ili klimata davala samo 2.2 seuste sme podobri so 2.7kw neli, ama i za 7000den poeftini ;)
AERI410PFish.jpg
Bivalentna za izbran 2.8 a dadeni 2.20 i nepostignati ni 2.37 e -5CBivalentna :D
AERITbiv.jpg
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.220
Поени од реакции
1.222
Читам доста прашуваат за греење на помали соби со уреди што не се клима , па сакам да споделам едно искуство , сепак темава е најекономично греење :) . Вака , лани пошто надворешните зидови на собата ми се исток и север и нема изолација и не е малтарено , а околните соби не се греат... а имавме температури до -17 ... а јас климата ја гасам за спиење (ми смета) , видов дека неможе да ја загрее собата другиот ден на тие температури и почнав да барам некој уред кој ќе го користам како бекап дури да тргни. Прво сакав панел , но потоа најдов на интернет доста препораки за маслен радијатор. Се одлучив за уредот на De Longhi, за кого прочитав доста добри коментари на германските и на скандинавските страници каде што се продава , станува збор за еден од најдобрите брендови за маслен радијатор. Работи на 700/800 и 1500 W , јас го користев навечер додека спиев за да не дозволам целосно да се излади собата. Испадна дека е доста добар уред и доста добро грее ,не го суши воздухот, се разбира не е толку ефикасен како клима уредот , но ќе заврши работа за добро изолирани соби од 10-15 м-2 , како што е и наведено на нивната страница. Сепак , комфорот и тишината е бесценета. Јас неможам да го искористам максимално затоа што мојата соба нема изолација и не е ни малтарено , само пвц, а околните соби не се греат, но моја топла препорака за сите кои бараат ваков уред , затоа што добро грее и на 700 или 800 W а на 1500 W e одличен. Иако има само 7 ребра, но читав дека тоа е поради некоја нова нивна патентирана технологија со зголемена батерија. Кај нас има и доста други брендови на маслени радијатори, но мене ми требаше некој со низок минимум на потрошувачката пошто сепак не ми е примарно греење, и морав да бирам помеѓу овој уред и еден од производителот Rowenta, кој исто имаше 800 w миниум и 1200/2000 максимум. Јас се одлучив за овој уред поради многуте позитивни критики на странските форуми.Го купив од сетек 5200 ден. Има само една негативна страна на почетокот , треба да го поработите на максимум при првото пуштање во друга соба или со отворени прозорци за да се изгуби миризбата на масло, која ќе се изгуби целосно со тек на време при редовно користење. Еве линк https://www.delonghi.com/en-int/products/comfort/portable-heating/oil-filled-radiators/radia-s-trrs-0715b-0185392301# . Прегледај го приврзокот 228250
што клима имаш и во колкав простор?!?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
1.510
За вакви „маслени“ панели и слично, многу е важно да имаат некаков тајмер за да се палат во 22ч, и да се исклучуваат во 07ч изутрина. И евентуално да се палат во 14часот и да се гасат во 16 часот. Со термостат поставен да одржува 21-22Ц во собата може да се релативно пристојни. Истото важи и за електрични котли на струја и слично. Еве јас имам котел со 3 греачи, и на едниот од 8KW би му ставил тајмер да се пали само 22-07 и 14-16 со температура на повратна вода од 55Ц, а другите од 16KW да се постојано вклучени 24/7 но со температура на вода од 30Ц. И на секој радијатор да има термовентили поставени на 23Ц, и на подното околу 25Ц повратна вода.

Вака колку толку може да се овозможи некое пристојно загревање со парно, а да не кошта милијарда евра.


@Strelec Нешто конфузно мие овде со TST R410 беше 0 бекап дај боже да е така Gree Lomo R32 во PF пишува бекап за Avegrage 0.5 https://static.elitesecurity.org/uploads/3/9/3923947/20191129_100507.jpg го имаше на Србскиот форум
R410 по ефикасна од R32?
3.2KW со 0 испомош, а 3.4KW со дополнително грејно тело од 0.5KW. Барем јас така го разбирам напишаново. Ако успее да даде 3.2KW на -7 за 18000 денари, тоа е фантастичен резултат. Мене ми личи дека е премногу добро за да е возможно, ама ете веќе неколку години го дискутираме тоа тука на форумов, а нема некој земено за да потврди дали толку добро грее таа клима ТST 12 (Gree Lomo Eco)
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2015
Мислења
27
Поени од реакции
64
За вакви „маслени“ панели и слично, многу е важно да имаат некаков тајмер за да се палат во 22ч, и да се исклучуваат во 07ч изутрина. И евентуално да се палат во 14часот и да се гасат во 16 часот. Со термостат поставен да одржува 21-22Ц во собата може да се релативно пристојни. Истото важи и за електрични котли на струја и слично. Еве јас имам котел со 3 греачи, и на едниот од 8KW би му ставил тајмер да се пали само 22-07 и 14-16 со температура на повратна вода од 55Ц, а другите од 16KW да се постојано вклучени 24/7 но со температура на вода од 30Ц. И на секој радијатор да има термовентили поставени на 23Ц, и на подното околу 25Ц повратна вода.

Вака колку толку може да се овозможи некое пристојно загревање со парно, а да не кошта милијарда евра.3.2KW со 0 испомош, а 3.4KW со дополнително грејно тело од 0.5KW. Барем јас така го разбирам напишаново. Ако успее да даде 3.2KW на -7 за 18000 денари, тоа е фантастичен резултат. Мене ми личи дека е премногу добро за да е возможно, ама ете веќе неколку години го дискутираме тоа тука на форумов, а нема некој земено за да потврди дали толку добро грее таа клима ТST 12 (Gree Lomo Eco)
druze jas ja imam zemeno tst 12 i sum prezadovolen,gream okolu 28kv(spalna,hodnik i banja),postavena mi e na 22 stepeni auto fan so i feel na okolu 3.5 metra od klimata
ja merev potrosnjata 1 mesec(dekemvri) i modulirase od 450 do 515w
ziveam vo kukja so drveni dupli prozori,tavan i podzemna garaza bez izolacija a fasada so 5sm siropor
ostanatiot del od kukjata 37kv gi gream so tundra 18(dnevna,trpezarija i kunja),postavena na 24 vo 3 brzina i modulira na okolu 750w
prezadovolen i od dvete klimi(predhodno se greev na drva i mnogu poskapo mi izleguvase)
pozdrav
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
1.510
druze jas ja imam zemeno tst 12 i sum prezadovolen,gream okolu 28kv(spalna,hodnik i banja),postavena mi e na 22 stepeni auto fan so i feel na okolu 3.5 metra od klimata
ja merev potrosnjata 1 mesec(dekemvri) i modulirase od 450 do 515w
ziveam vo kukja so drveni dupli prozori,tavan i podzemna garaza bez izolacija a fasada so 5sm siropor
ostanatiot del od kukjata 37kv gi gream so tundra 18(dnevna,trpezarija i kunja),postavena na 24 vo 3 brzina i modulira na okolu 750w
prezadovolen i od dvete klimi(predhodno se greev na drva i mnogu poskapo mi izleguvase)
pozdrav
Ех одлично, одамна барам некој со таква клима. Може ли да ми кажеш дали си ја видел некогаш на 200-250-300W климата на греење? И на ладење на колку си ја видел најмалку 100-150-200W?

Јас сакав да ја ставам на скалите и летно време да е ставена на 28ц да лади на аутофен, а зимно време да грее на 18ц. Со други зборови цело време би се барало да работи на апсолутен минимум од неа затоа прашувам.
Автоматски споено мислење:
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2015
Мислења
27
Поени од реакции
64
Ех одлично, одамна барам некој со таква клима. Може ли да ми кажеш дали си ја видел некогаш на 200-250-300W климата на греење? И на ладење на колку си ја видел најмалку 100-150-200W?

Јас сакав да ја ставам на скалите и летно време да е ставена на 28ц да лади на аутофен, а зимно време да грее на 18ц. Со други зборови цело време би се барало да работи на апсолутен минимум од неа затоа прашувам.
Автоматски споено мислење:

[/QUOTna ladenje ja nemam pusteno posto sega vo noemvri ja zemav i najnisko sto ja imam primeteno da modulira e 405w so postavena 22stepeni na autofan i ifeel
za tie pari e predobra klimava i mnogu e tivka(i vnatresnata i nadvoresnata)
 
Член од
24 октомври 2015
Мислења
27
Поени од реакции
64
А потопло ли тие сега? :Д
iskreno porijatno mi e(toplo)
nad 25 stepenea mi se losi(so kjumbe kako ke podesuvas temperatura),momentalno sum po kratki rakavi
drva trosev okolu 1.5 kubik za mesec dena(da zatoplam 65 kv) vo pari neznam sega kolku se drvata ali bi bilo okolu 5000 den
sega trosam za greenje max 4000(24/7)
i sabalje koga ke stanam mi e ista temperatura kako vecerta koga sum legnal,ne se zamaram so palenje ogin,cistenje kjunci i sekoja godina(del od odmorot )za krecenje
drvo bi koristel za skara u dvor ili za vo furna onaka za kejf
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.125
Поени од реакции
1.041
Ех одлично, одамна барам некој со таква клима. Може ли да ми кажеш дали си ја видел некогаш на 200-250-300W климата на греење? И на ладење на колку си ја видел најмалку 100-150-200W?

Јас сакав да ја ставам на скалите и летно време да е ставена на 28ц да лади на аутофен, а зимно време да грее на 18ц. Со други зборови цело време би се барало да работи на апсолутен минимум од неа затоа прашувам.
Автоматски споено мислење:
Mislam i ubajo da ne.imase t.s.t12...??
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
15
Поени од реакции
14
druze jas ja imam zemeno tst 12 i sum prezadovolen,gream okolu 28kv(spalna,hodnik i banja),postavena mi e na 22 stepeni auto fan so i feel na okolu 3.5 metra od klimata
ja merev potrosnjata 1 mesec(dekemvri) i modulirase od 450 do 515w
ziveam vo kukja so drveni dupli prozori,tavan i podzemna garaza bez izolacija a fasada so 5sm siropor
ostanatiot del od kukjata 37kv gi gream so tundra 18(dnevna,trpezarija i kunja),postavena na 24 vo 3 brzina i modulira na okolu 750w
prezadovolen i od dvete klimi(predhodno se greev na drva i mnogu poskapo mi izleguvase)
pozdrav
Бате кратко инфо за тст климата. Дали цело време дува, или гаси кога ќе постигне температура и после ќути па чека да ти падне некој степен два па да уклучи? За ходник и скали би ја користел на макс 19 ил и 20 ц.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
183
Поени од реакции
309
Zonata e do -10, dali vadi tolku na -10 kazuva drug dokument ProductFiche...ili prevedeno kako Informaciski List kaj Vivax
Ama ako sekoja klima davase tolku KW kako sto pisuva na Energetskata togas site tie ke imaaa bivalentna na -10 i dogrevannje NULA...sto realno ne e taka
A ne e taka zasto 95% klimi imaat Bivalentna -7....sto mislis zasto ? Reklama !!
Zatoa sto baraat bekap-dogrevanje od -7 do -10....za pod tie -7 i duplo bekap
Pdesignh (tie 3kw kaj TCL) go odreduva proizvoditelot i moze da stavi sto saka, i 5Kw ako saka ke stavi
no lesno se meri bekapot i Bivalencijata (dogrevannjeto) pa za izbrani 5Kw ako treba bekap od 3kw ke svatis deka klimata dava 2kw, zatoa ti fali drugiot dokument za da vadis zaklucok a mora da go ima vo dokumentite so klimata
Toa se ednostavni matemetiki
Primer za izbran od proizvoditelot PdesignH 4.8 ako klimata na 88% opteretuvanje ne gi dade ocekuvanite 4.24 tuku samo 3.69 mesto -7 ke ima Tbiv= -4 i bekap greaklka od 1.4kw....ova e klasicen slucaj na fejkuvanje PdesignH...pobaraj ja LUCA14 na eurovent ke ti stane pojasno zasto samo taa klima ima Tbiv= -4C
Прегледај го приврзокот 228887Прегледај го приврзокот 228888
Прегледај го приврзокот 228889
Како ја коментираш Fujitsu ASYG 12 LUCA ?
 
Член од
24 октомври 2015
Мислења
27
Поени од реакции
64
Бате кратко инфо за тст климата. Дали цело време дува, или гаси кога ќе постигне температура и после ќути па чека да ти падне некој степен два па да уклучи? За ходник и скали би ја користел на макс 19 ил и 20 ц.
ne gasi,ali treba da stavis raka pod ventilatorot za da ja primetis deka duva i voopsto ne se slusa ventilatorot
ima fina rabota na ventilatorot,ne pocnuva odma so treta brzina nego postepeno zavisno od potrebata(za auto fan)
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
63
Поени од реакции
99
Ke moze objasnuvane kako da gi izmiime filtrite sega, treba li da se iskluci celosno klimata ili moze da raboti normalno kako sekogas dodeka se izvadeni filtrite. Nacinot na izmienje i sushenje go imam procitano i tuka i vo priracnikot.
Најлесно за сушење е да ги пребришеш со памучна крпа. Јас ја гасам климата, и за цела процедура не ми требаат повеќенод 10 мин.
 
На врв Bottom