Најекономично греење (затоплување)

Член од
21 февруари 2011
Мислења
123
Поени од реакции
152
Така е кога не ги почитувате основните правила за монтажа. Ако беше поблиску до плафонот, не ќе имаше место за мачката.
Eхеехееј полека :pos:
Твој е Fujitsu+мачорот или сликата е од интернет?
Sent from my MI 4W using Tapatalk
Амбер 12"ка имам јас ангорка :) ако се качи кај мене мачорот вака ќе го шмукни....
:icon_mrgr:
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ako se zabranat drvata za greenje mozebi ke ima zagaduvanje no toa ke bide minimalno ne kako sto e sega enormno zagadeno a za da bide toa zagaduvanje enormno doprinesuvaat drvata.
Лесно е да кажете да се забранат дрвата. Најпрвин размислете на што ќе се греат луѓето. Гасификацијата не е спроведена, електроенергетскиот систем со сигурност не ќе издржи.
Автоматски споено мислење:

Џабе што купив двотарифен мерач. Пак не врши работа. Кај нас се потребни четири тарифи (две скапа и две ефтина).
 
Последно уредено од модератор:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
13.403
Поени од реакции
11.519
Лесно е да кажете да се забранат дрвата. Најпрвин размислете на што ќе се греат луѓето. Гасификацијата не е спроведена, електроенергетскиот систем со сигурност не ќе издржи.
Автоматски споено мислење:

Џабе што купив двотерифен мерач. Пак не врши работа. Кај нас се потребни четири тарифи (две скапа и два ефтина).
Oti tolku si go komplicirate zivotot. Meracot dovolno e da vi dade podatok za prosecna potosuvacka, za da znaete dali vi trga vo prosek 500 ili 1500 wati klimata so rezimot na rabota koj go preferirate oti inaku nema nacin da znaes osven koga ke bidi premnogu kasno.
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
233
Поени од реакции
280
Лесно е да кажете да се забранат дрвата. Најпрвин размислете на што ќе се греат луѓето. Гасификацијата не е спроведена, електроенергетскиот систем со сигурност не ќе издржи.
Автоматски споено мислење:

Џабе што купив двотарифен мерач. Пак не врши работа. Кај нас се потребни четири тарифи (две скапа и две ефтина).
ne ti treba dvotarifen.... zosto sakas tolku do kapka da ti bide polna casata 50ml?ti treba kolku kw ti potrosila i mnozis x 52 sredna tarifa sose ddv i dobivas cena sto sekako ke znaes vo cena od taa proracunka pomalku ke platis.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.054
Поени од реакции
2.048
Лесно е да кажете да се забранат дрвата. Најпрвин размислете на што ќе се греат луѓето. Гасификацијата не е спроведена, електроенергетскиот систем со сигурност не ќе издржи.
Автоматски споено мислење:

Џабе што купив двотарифен мерач. Пак не врши работа. Кај нас се потребни четири тарифи (две скапа и две ефтина).
Toa.so povejke od 2 tarifi go nemaat ni smart uredite Pr:.sp3s ima pik i off pik tarifa odnosno po nase skapa i evtina 07h,do21.59h,i od 22h,do06.59 ,tuka ne.moze da se vnese dnevnata i vikend od sabota 22h do ponedelnik 06h.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
2.190
Поени од реакции
2.050
Лесно е да кажете да се забранат дрвата. Најпрвин размислете на што ќе се греат луѓето. Гасификацијата не е спроведена, електроенергетскиот систем со сигурност не ќе издржи.
Druze gasifikacija neka ima za fabrikite za firmite a za domakinstvata nema potreba od gasifikacija ednostavno neka napravat gasni centrali za proizvodstvo na struja i taka ke bide najdobro fotovoltaici isto za proizvodstvo na struja a koj saka gas doma za gotvenje ke si napolni na benzinska 10Lit boca plin i gotovo
Dosta so drva 21 vek sme svetot odi napred vreminjata se smenija a nie uste za greenje na drva diskutirame.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Druze gasifikacija neka ima za fabrikite za firmite a za domakinstvata nema potreba od gasifikacija ednostavno neka napravat gasni centrali za proizvodstvo na struja i taka ke bide najdobro fotovoltaici isto za proizvodstvo na struja a koj saka gas doma za gotvenje ke si napolni na benzinska 10Lit boca plin i gotovo
Dosta so drva 21 vek sme svetot odi napred vreminjata se smenija a nie uste za greenje na drva diskutirame.
Друг ми е муабетот. Од Битола до Скопје ќе треба нов далновод (ако може толку струја да произведе). Да претпоставиме изградба на гасна електроцентрала во близина на Скопје. Целата електромрежа во Скопје треба да се замени. Не е проектирана за толкава потрошувачка. 100 стана ќе повлечат далеку над 100 киловати, а на една трафостаница има многу, многу повеќе од 100 стана.

А за греење на дрва уште долго, долго ќе дискутираме.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.286
Поени од реакции
11.335
Пример за загревање и намалување загадување (иако тоа баш не е тема ама не е тема ни исклучиво продажба на клими) од Љубљана, пред некоја година прогласен за најчист град во Европа или во светот, не памтам точно.

city's heating system In 2015, 74% of the population used the system and the goal is to raise this share to 80% by 2024.
cycle rather than drive a car in the city. In 2017, Ljubljana ranked eighth in the Copenhagenize Index of cyclist-friendliest cities in the world. Counters on seven locations around the city recorded 3.81 million bike rides in 2016, and 3.74 million in 2017.

The main source of PM10 particles are individual furnaces, including those in neighbouring municipalities, as well as fireplaces, which are becoming increasingly popular again.
Another emerging problem is nitrogen oxide, whose level has been rising not only in Ljubljana, but in other European cities as well. Jazbinšek Seršen said the reasons for the increase had not been officially confirmed yet, but experts suspect diesel vehicles.
Ljubljana has been expanding its heating and gas supply networks, and replacing coal with gas. In renovating public buildings, it strives for energy efficiency.
The city is also introducing various measures to discourage the use of small furnaces.

The capital is also encouraging alternatives to cars.
By 2020, it would like people to conduct 35% of their journeys on foot, 16% by bicycle, 16% using public transport and 33% by car.
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
874
Поени од реакции
966
Лепотане ко си писмен одговори на ова:
И да не те чекаме до утре да израчунаш :D
1000литра вода загреана на 60C колkу Kw има акумилирана енергија?

*извор
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.230
Поени од реакции
7.339
Пример за загревање и намалување загадување (иако тоа баш не е тема ама не е тема ни исклучиво продажба на клими) од Љубљана, пред некоја година прогласен за најчист град во Европа или во светот, не памтам точно.

city's heating system In 2015, 74% of the population used the system and the goal is to raise this share to 80% by 2024.
cycle rather than drive a car in the city. In 2017, Ljubljana ranked eighth in the Copenhagenize Index of cyclist-friendliest cities in the world. Counters on seven locations around the city recorded 3.81 million bike rides in 2016, and 3.74 million in 2017.

The main source of PM10 particles are individual furnaces, including those in neighbouring municipalities, as well as fireplaces, which are becoming increasingly popular again.
Another emerging problem is nitrogen oxide, whose level has been rising not only in Ljubljana, but in other European cities as well. Jazbinšek Seršen said the reasons for the increase had not been officially confirmed yet, but experts suspect diesel vehicles.
Ljubljana has been expanding its heating and gas supply networks, and replacing coal with gas. In renovating public buildings, it strives for energy efficiency.
The city is also introducing various measures to discourage the use of small furnaces.

The capital is also encouraging alternatives to cars.
By 2020, it would like people to conduct 35% of their journeys on foot, 16% by bicycle, 16% using public transport and 33% by car.
Да не заборавиш, Љубљана уште од времето на Тито има политика за неширење на градот! Колкава била тогаш, слична е и сега! Нашиве т.н. градови од тогаш се имаат зголемено за 3-4 пати, и сето тоа без план и без акал!
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
630
Поени од реакции
620
Прв ден со мерачот... по неколку осцилации, ја оставив климата на 22ц аутофан преку ноќ, (не дека не знаев ама) еве што ми покажа:

Screenshot_20191221-205349_e-Control.jpg

400 вати просечна потрошувачка за одржување на 22 степени. Добро или лошо? :)
 
Член од
9 јануари 2016
Мислења
35
Поени од реакции
44
Dali moze nekoj da mi dade specifikacija za Gree Amber 12 za greenje na -10 stepeni i za -15 stepeni, Pdesign.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
874
Поени од реакции
966
еве тука може да чуете/видите од една сосема друга тема колку CO2 се испушта во воздухот за 1KWh електрична енергија од РЕК Битола.

или ако не сакате да гледате за 1KWh = 2200g CO2 во Битолско за еколошко греење во СК.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.144
Поени од реакции
1.204
Прв ден со мерачот... по неколку осцилации, ја оставив климата на 22ц аутофан преку ноќ, (не дека не знаев ама) еве што ми покажа:

Прегледај го приврзокот 225949

400 вати просечна потрошувачка за одржување на 22 степени. Добро или лошо? :)
Stavija vo 3ta PO malce Ke potrosi( meri Da ja vidime razlikata). Autofanot e tamanZa pomali prostorii do Kaj 10-15m2
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.022
Поени од реакции
2.687
еве тука може да чуете/видите од една сосема друга тема колку CO2 се испушта во воздухот за 1KWh електрична енергија од РЕК Битола.

или ако не сакате да гледате за 1KWh = 2200g CO2 во Битолско за еколошко греење во СК.
Paralela: za da ispolni euro5 norma dizel motorot mora da ispušta pomalce od 100 gr/km CO2. Pomnožete sega kilometrite so vozilata i dignete na kvadrat poradi koristenje na vozila što ne se ni euro1.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom