Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
3.054
Поени од реакции
2.048
тоа сосе бањање, бојлери, машини за перење, миење садови, правосмукалки, пеглање, готвење и други електрични уреди...? Добро луѓе на што живеете вие по 2-3000 што трошите за сево ова во толкав простор зимно време, без изолација. Кажете ја формулата
Jas od kraj oktomvri pa navamu pod 4k ne sum posledno 4450mkd.
Na toa smetka 2000mkd.ne veruvam...
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.480
Поени од реакции
22.069
Убај ви се на сите математиките. Економија и рационални размислувања. До кога? Се додека некој од семејството не заболи и си замини пред време од овој свет.
Горењето на тврди горива треба да се забрани со Закон! да се прекини таа навика еднаш засекогаш, државата што поскоро да почни со распределба на инвертери по цели населби низ градовите и погусто населените места и интензивно да се зафати со топлификација и централно греење на другите каде има можност.

Sent from my MI 4W using Tapatalk
Какви клими продаваш?
 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
123
Поени од реакции
152
Денес Општина Битола префрле 250€ на сметка кај мене за инвертерчето :D
ГОЛЕМА благодарност до општината за мерката со субвенционирањето :cuc: и со здравје да си ги трошите парите сите што си ја искористивте оваа можност. :oleee:

:oeoeoe:
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
630
Поени од реакции
620
Дечки, малку оф топик, ама морам тука да прашам. Порачав Broadlink SP3s мерач, и денес ми стигна. Но, кога го отворив, на паковањето пиши дека е уствари SP3 (слики подолу). И на самата налепница на мерачот е деклариран како SP3. Но, кога го поврзав на апликацијата, ми покажува SP3S(16A). Дали е ова SP3 или SP3s? Веќе отворив dispute со seller-от, но ако е ова навистина SP3s, ќе ја затворам. Може некој што има SP3s да ми потврди?

20191220_153052.jpg 20191220_161730.jpg Screenshot_20191220-161620_e-Control.jpg
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.144
Поени од реакции
1.204
Денес Општина Битола префрле 250€ на сметка кај мене за инвертерчето :D
ГОЛЕМА благодарност до општината за мерката со субвенционирањето :cuc: и со здравје да си ги трошите парите сите што си ја искористивте оваа можност. :oleee:

:oeoeoe:
Kako odese postapkata so partiska kniska Ili so prijatel?
 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
123
Поени од реакции
152
Kako odese postapkata so partiska kniska Ili so prijatel?
Со фискална сметка од купениот уред, доставени во општина со копија од лична карта и трансакциона сметка во плик спаковани и ко ќе влезиш во општина одма десно шалтерот шо е таму се остават апликациите... Да знајш @GT1 за друг пат да си искористиш :)
И плус скенирани сметки за Ноември над 500€ абее багателаа :D
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.144
Поени од реакции
1.204
Со фискална сметка од купениот уред, доставени во општина со копија од лична карта и трансакциона сметка во плик спаковани и ко ќе влезиш во општина одма десно шалтерот шо е таму се остават апликациите... Да знајш @GT1 за друг пат да си искористиш :)
И плус скенирани сметки за Ноември над 500€ абее багателаа :D
Mozis da e taka ama cisto ne veruvam deka taka odat rabotite . Znam nekolku primeri kako odi biznisot.
Jas si pazaram od Grcija IC Da ne se sekiras.
Tuka Ovie vasite imaa resenie za zagaduvanjeto ama cela zima pak ke se gusime?
Ama vo Bt e cist vozduhot drugo e vo prasanje

 
Последно уредено:
Член од
12 септември 2019
Мислења
7
Поени од реакции
0
Zdravo na site
Imam klima Vivax aevi 3.5 montirana e pred 3 meseci rabotit sve najnormalno no denes na nadvoresnata edinica primtiv odozdola kapki voda znaci skoro pola od dolnata povrsina na kompresorot bese so voda ne mnogu no nekolku kapki..gi izbrisav no po nekoe vreme pak imase
Sakam sa prasam dali e toa normalno ili imat nekoj problem?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
13.403
Поени од реакции
11.519
Убај ви се на сите математиките. Економија и рационални размислувања. До кога? Се додека некој од семејството не заболи и си замини пред време од овој свет.
Горењето на тврди горива треба да се забрани со Закон! да се прекини таа навика еднаш засекогаш, државата што поскоро да почни со распределба на инвертери по цели населби низ градовите и погусто населените места и интензивно да се зафати со топлификација и централно греење на другите каде има можност.

Sent from my MI 4W using Tapatalk
I tebe ke te prasam. Tebe klimata na sonceva ti raboti? Ako ne e toa slucaj kjuti i ne se cukaj po gradi za djabe.
Автоматски споено мислење:

Не ќе е голема разликата во цената помеѓу 5 и 10 центиметри. 2-3€.
Neznam dali e ili ne e, na oglasi kolku sto vidov nad 20 evra kvadrat se dvizi za 10-ka stiropor. Eve i da e edno evro razlika, pomnozeno so 100-200 metri ti e 100-200 evra plus.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.054
Поени од реакции
2.048
Дечки, малку оф топик, ама морам тука да прашам. Порачав Broadlink SP3s мерач, и денес ми стигна. Но, кога го отворив, на паковањето пиши дека е уствари SP3 (слики подолу). И на самата налепница на мерачот е деклариран како SP3. Но, кога го поврзав на апликацијата, ми покажува SP3S(16A). Дали е ова SP3 или SP3s? Веќе отворив dispute со seller-от, но ако е ова навистина SP3s, ќе ја затворам. Може некој што има SP3s да ми потврди?

Прегледај го приврзокот 225799Прегледај го приврзокот 225798Прегледај го приврзокот 225797
Kaj mene isto pisuvase a sp3s e ...teraj ..jas kolku sto.znam..sp3 ja nema.ovaa funkcija za monitoring 24h,nedelen,mesecen,godisen....
 
D

Deleted member 12196

Гостин
I tebe ke te prasam. Tebe klimata na sonceva ti raboti? Ako ne e toa slucaj kjuti i ne se cukaj po gradi za djabe.
Автоматски споено мислење:


Neznam dali e ili ne e, na oglasi kolku sto vidov nad 20 evra kvadrat se dvizi za 10-ka stiropor. Eve i da e edno evro razlika, pomnozeno so 100-200 metri ti e 100-200 evra plus.
Разликата на стиропорот е околу 2€. За 100 квадрати ќе платиш 200€ повеќе. Наместо 2000€ плаќаш 2200€. Ама за тие 200€ ќе добиеш двојно подобра изолација.
Тоа ми е зборот, со мала разлика во цената се добива многу подобар резултат. Инаку не велам дека е ефтино.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
13.403
Поени од реакции
11.519
Апсолутно можам да кажам дека не си во право, еве јас живеам во зграда која е изградена пред 25 години и нема никаква фасада (обичен малтер), прозорите секако сменети пред 3 години (кој нормален денес нема добра дограма) и најбитното: НЕМАМ КОМШИИ ОД НИТУ ЕДНА СТРАНА околу мојот стан, вклучително ни ПОД ни НАД мене. Загревам стан од 72м2 со две клими и инвестиција од околу 63.000 денари. Цела сезона на греење не трошам повеќе од 12.000 денара (можам и сметки да сликам). Секој ден се луфтира, имам клими кои не се врв во понудата и лоша фасада па 200 евра ми е повеќе од супер. Не губам простор за складирање дрва, немам пепел за фрлање, немам чад во станот, немам ќунци чистење, немам мака за качување дрва на 2ри.... Греењето дрва да го фалиш во 21век е веројатно дека не си го видел благодетот на климите. Јас 25 години се греев на дрва кај моите кога живеев, ама сега...многу е подобро.
Prvo i osnovno, kade zivees kade ti e stanot. Posle dali ti e juzna strana. Toa deka si vo zgrada i iako do tebe ne zivee nikoj sepak 5 zidovi prakticno racunaj deka ti se vekje izolirani i samo eden zid ti e izlozen na nadviresni vlijanija. Posle da sporeduvas kukja i stan e vo najmala raka neprijatno. I uzivam vo blagodetot na klimata ovaa sezona(ako mozi taka da se reci) a prethodno se greev isklucivo na drva. Kolku sto ja pratam situacijata smetkata samo na osnov na greenje na ovie temperaturi ke mi bidi okolu 2000 denari. Svesno ja zedov klimata so namera da se gream kombinirano i da go dobijam najdobroto od dvete vo zavisnost od uslovite. Mnogu bitno e da se razbie mitot za superiornosta so greenje na klima posto toa e samo mit.
Автоматски споено мислење:

Kaj mene ja mestese Stevce, velis nema sumlja vo majstorot? vaka dobro si ja zavrse rabotata i kaj mene bese zafrknata montažata

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk
Stevce go znam od pojma nemam od koga. Mnogu fer covek ili barem mene takov vpecatok mi ima ostaveno niz godinite. Bilo kako bilo koj raboti, toj i gresi. Nemozi da zgresi samo toj sto ne raboti. Bitno e ako dojde do toa da si ja sanira stetata a ne da glumat ludilo.
Автоматски споено мислење:

Денес Општина Битола префрле 250€ на сметка кај мене за инвертерчето :D
ГОЛЕМА благодарност до општината за мерката со субвенционирањето :cuc: и со здравје да си ги трошите парите сите што си ја искористивте оваа можност. :oleee:

:oeoeoe:
Jas koga ja naracuvav klimata bas go prasav prodavacot inaku poranesen kolega kakva e situacijata. Mi rece od sabajle 80 imaat prodadeno i osven ako nemam peijateli vo opstina da ne se zamaram. Inaku ova bese ako se sekjavam dobro istiot ili drugiot den od oglasot za subvencioniranje taka da ne se ni potrudiv ostaj sto ne ni ja imase na lager klimata koja sto ja barav. Vo sekoj slucaj so vrski ili ne sozdravje da si gi trosis. Neznam dali go vide drugiot oglas. Uste da pocneja po vlezovi ili po kukjen broj da gi selektiraat koj smee a koj ne da aplicira.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
16 март 2019
Мислења
2.190
Поени од реакции
2.050
Zdravo na site
Imam klima Vivax aevi 3.5 montirana e pred 3 meseci rabotit sve najnormalno no denes na nadvoresnata edinica primtiv odozdola kapki voda znaci skoro pola od dolnata povrsina na kompresorot bese so voda ne mnogu no nekolku kapki..gi izbrisav no po nekoe vreme pak imase
Sakam sa prasam dali e toa normalno ili imat nekoj problem?
Normalno e toa bidejki nadvor vlaznosta na vozduhot e nad 90% i togas si kape voda od nadvoresnata edinica
Najubavo stavi slika da se vidi od kade imas kapki voda.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
13.403
Поени од реакции
11.519
Разликата на стиропорот е околу 2€. За 100 квадрати ќе платиш 200€ повеќе. Наместо 2000€ плаќаш 2200€. Ама за тие 200€ ќе добиеш двојно подобра изолација.
Тоа ми е зборот, со мала разлика во цената се добива многу подобар резултат. Инаку не велам дека е ефтино.
Ako ne se lazam od Berovo si ili berovsko? Kolku sto zaprimetiv vo stan si pa ete kako korisnik a ne promoter se nadevam ke imame prilika da procitame realni zaklucoci od greenjeto so klima od edno od poladnite podracja vo republikata. Barem takov vpecatok dosega mi imas ostaveno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom