Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Zosto Kaj klimata e toplo a nema ifell za vo dalecinta Da izmeri kolku e temperaturta.
ne tocno
Автоматски споено мислење:

Затоа што изменувачот е веќе на максимална дозволена температура од 60Ц, ако крене над тоа ќе почне да се топат делови од климата (или да жолтеат и да стареат предвремено). Затоа сите клими имаат некаква заштита од прегревање.

За да повлече повеќе и треба поголем проток на внатрешната единица. А тоа можеш да го постигнеш со ставање на максимален вентилатор и со чистење на внатрешната единица.
tocno
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Decki nov sum tuka i ke ve zamolam za pomos nekoj sto ima gree inverter GWH12YD-S6DBA2A/I ama ovaa godina kupeno. Lani imav istiot model kupeno, Ovaa godina zedov uste edna a e sosema poinakva, od prodavnica mi kazaja deka bile isti vo performansi samo izgledot mu bil izmenet. Prasanjeto mi bese pocnuva da raboti na auto so maksimalno duvanje na ventilator i malku ke podnamali pa pak maksimalno pa pak ke namali pak masimalno celo vreme isto. Na pocetok zesko a posle mlako a starata ne go pravi toa na dalecinsko 25 vo soba meri 22-23 na termometar pak mi pokazuva 20. Ima problem ili voobicaeno e da raboti vaka na ovoj model 2019?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Decki nov sum tuka i ke ve zamolam za pomos nekoj sto ima gree inverter GWH12YD-S6DBA2A/I ama ovaa godina kupeno. Lani imav istiot model kupeno, Ovaa godina zedov uste edna a e sosema poinakva, od prodavnica mi kazaja deka bile isti vo performansi samo izgledot mu bil izmenet. Prasanjeto mi bese pocnuva da raboti na auto so maksimalno duvanje na ventilator i malku ke podnamali pa pak maksimalno pa pak ke namali pak masimalno celo vreme isto. Na pocetok zesko a posle mlako a starata ne go pravi toa na dalecinsko 25 vo soba meri 22-23 na termometar pak mi pokazuva 20. Ima problem ili voobicaeno e da raboti vaka na ovoj model 2019?
Daj da go vidime sto model e toj.!???
Jas imam 2019.ama ne znam.kaj tebe sto e postariot.....
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Daj da go vidime sto model e toj.!???
Jas imam 2019.ama ne znam.kaj tebe sto ,nadvoresniot del cel e otvoren dolu i eden kup ima dupki za vodata da istekva a lani so go zedov cel e zatvoren dolu ima samo edno cefce da istekva vodata drugo se e zatvoreno a i formata e poinakva
 

Attachments

Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Jas nisto od slikava ne.mozam da vidam ....daj od vnatresnata slika /video,
Btw kaj mene nema takvi otvori od dole,sega gledav inaku e proizvedena 03.2019
Автоматски споено мислење:

Daikin FTX50GV 40m2 sprat vo kukja.
BTW sto bidna so potpisite zasto ne se prikazuvaat vise znae nekoj? Vo setiranjeto si stoi ama na web verzijata ne go prikazuva..
Te prasav bidejki imame slicna modulacija i isto kvadratura...pa pomisliv danee e gree amber.....
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Jas nisto od slikava ne.mozam da vidam ....daj od vnatresnata slika /video,
Btw kaj mene nema takvi otvori od dole,sega gledav inaku e proizvedena 03.2019
Автоматски споено мислење:


Epa toa mi bese muabetot dali i kaj tebe e dolniot del kako kaj mene ? 10ti. 2019 e ili se vistina smenati ili mene kuzne so mi imat prodaeno pa ke treba izgleda ovie dena da mu odam i od gla da mu ja krsam del po del
Автоматски споено мислење:

Jas nisto od slikava ne.mozam da vidam ....daj od vnatresnata slika /video,
Btw kaj mene nema takvi otvori od dole,sega gledav inaku e proizvedena 03.2019
Автоматски споено мислење:


Te prasav bidejki imame slicna modulacija i isto kvadratura...pa pomisliv danee e gree amber.....
Amber e da
20191213_231713.jpg 20191213_231937.jpg
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво Друштво.
Ве молам за информација.
Имам две Gree Amber klimi - GWH12YD-S6DBA2A/I 3530/4200W
GWH18YE-S6DBA2A/I 5300/5570W

Ненормално влечат снага - помалата од 2600-2700W со пик на старт во 18 минута од вклучувањето до 3250W
- поголемата до маx 21A и не слегува под 3700 W

Дали јас нешто не разбирам како треба да функционираат или не се исправни. Овие вредности се измерени и траат во првиот 1,5 час од вклучување на климите, после тоа само ги исклучувам, каблите за струја се загреани. Мерењето го правам со подесување на греење на 23 степени и вентилатор на auto.

Ве молам за информација.

Благодарам.
 
Член од
11 мај 2013
Мислења
53
Поени од реакции
150
Информативно за тие што ги интересира (мислам дека Strelec дебатираше на темата), Haier Tundra Green 18 за време на дефрост внатрешната единица се гаси/престанува да дува.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
ne tocno
Автоматски споено мислење:


tocno
i ednoto e tocno i drugoto zavisi od situacijata.
so ifeel klimite potocno ja ocituvaat temperaturata vo sobata.
Автоматски споено мислење:

Здраво Друштво.
Ве молам за информација.
Имам две Gree Amber klimi - GWH12YD-S6DBA2A/I 3530/4200W
GWH18YE-S6DBA2A/I 5300/5570W

Ненормално влечат снага - помалата од 2600-2700W со пик на старт во 18 минута од вклучувањето до 3250W
- поголемата до маx 21A и не слегува под 3700 W

Дали јас нешто не разбирам како треба да функционираат или не се исправни. Овие вредности се измерени и траат во првиот 1,5 час од вклучување на климите, после тоа само ги исклучувам, каблите за струја се загреани. Мерењето го правам со подесување на греење на 23 степени и вентилатор на auto.

Ве молам за информација.

Благодарам.
a vo sobata kolku e pocetnata temperatura ?
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Информативно за тие што ги интересира (мислам дека Strelec дебатираше на темата), Haier Tundra Green 18 за време на дефрост внатрешната единица се гаси/престанува да дува.
Aj vaka jas da prasham..... Poshto nemam nikogash so svoi ochi videno niti prochitano iskustvo od nekoj tuka. Koja klima duva dodeka pravi defrost? Od kaj izleze ovoj muabet?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom