Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
27 kvadrati, vo stan, PVC dograma , edinstven nedostatok vo odnos na izolacija e zagraden balkun 4 kvadrati.
Вклучи ја на 26 степени, дувањето на автоматско и надолу.

Толку. Уживај во топлината. Ако ти е претопло стави на 25ц.
 
Член од
6 јуни 2017
Мислења
110
Поени од реакции
203
Primer Amber 18kata e daleku pojaka klima od Daikin ftxf50a.
Vsusnost Amber 18kata e ubedlivo najaka 18ka na nasiot pazar.
Mozebi e, neznam, jas samo spodeluvam moe iskistvo. A covekot ubavo si pisa em da topli, em da e ekonomicna. Kolku e ekonomicna amber-ot neznam (iskreno).
Ako e pojaka i poekonomicna, i toa e dobra preporaka za klima.
Pozdrav

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.835
Поени од реакции
7.586
Edno prasanje Imam inverter klima Haier 5.5 duva toplo na 26 ja dostignuva temperaturata i ke se izgasne.se slusa na vnatresnata edinica cuden zvuk kako glokotenje na voda. Posle najnormalno pak se uklucuva da duva.dali e nekoj problem ili e normalno ova.
На каков временски период се случува ова. Најбитно прашање дали внатрешната дува или не.
Јас имам таков модел и кога е во дефрост внатрешната НЕ дува и се слуша звук на клокотење вода.
Кога достигнува температура ги крева перките на горе, дува со најминимална брзина и не се слушаат никакви звуци
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
8
Поени од реакции
4
Вклучи ја на 26 степени, дувањето на автоматско и надолу.

Толку. Уживај во топлината. Ако ти е претопло стави на 25ц.
Ja imam vklucheno sekako, na 26 ne postignuva toplina, snosti ja imav pusteno na 28 autofan doma stigna edva do 24 ..
 
D

Deleted member 95595

Гостин
27 kvadrati, vo stan, PVC dograma , edinstven nedostatok vo odnos na izolacija e zagraden balkun 4 kvadrati.
3,5ka imash staveno? Na koj sprat ti e stanot i ovie 27 kvadrati predpostavuvam ti se dnevna ili taka neshto? I kazi malku pokonkretno od sho ne si zadovolen?
Автоматски споено мислење:

Meti si, Gree multi-split.
IMG_20191208_125037.jpg
 
Последно уредено:
Член од
2 декември 2019
Мислења
8
Поени од реакции
4
3,5ka imash staveno? Na koj sprat ti e stanot i ovie 27 kvadrati predpostavuvam ti se dnevna ili taka neshto? I kazi malku pokonkretno od sho ne si zadovolen?
Автоматски споено мислење:

Meti si, Gree multi-split.
Прегледај го приврзокот 224621
Ne 5KW toshiba seiya 16 so R32.. sega koga padnaa temperaturite 6, 7 stepeni , ja mestev na 24 stepeni autofan , doma poke od 21 ne krena, na 28 stepeni krena do 23 .. ednostavno ne ja zagreva prostorijata , porano imav obichna 3.5 favorit klima, ovoj period skoro isto zagrevase..
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ne 5KW toshiba seiya 16 so R32.. sega koga padnaa temperaturite 6, 7 stepeni , ja mestev na 24 stepeni autofan , doma poke od 21 ne krena, na 28 stepeni krena do 23 .. ednostavno ne ja zagreva prostorijata , porano imav obichna 3.5 favorit klima, ovoj period skoro isto zagrevase..
vo treta fan stavija 24-25 i ne ja gasi
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Mozebi e, neznam, jas samo spodeluvam moe iskistvo. A covekot ubavo si pisa em da topli, em da e ekonomicna. Kolku e ekonomicna amber-ot neznam (iskreno).
Ako e pojaka i poekonomicna, i toa e dobra preporaka za klima.
Pozdrav

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
ako imas izolacija sekoja klima ke e ekonomicna od A+ do A+++ ima minimalna razlika
Amberot so 9.2kw na greenje e silna klima nalik na 18LFCA
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ja imam vklucheno sekako, na 26 ne postignuva toplina, snosti ja imav pusteno na 28 autofan doma stigna edva do 24 ..
Стави на 26 и на едно испод најсилен вентилатор. И да дува НАДОЛЕ.

Сигурно нагоре ти е ставена да дува.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.122
Поени од реакции
4.922
Ne 5KW toshiba seiya 16 so R32.. sega koga padnaa temperaturite 6, 7 stepeni , ja mestev na 24 stepeni autofan , doma poke od 21 ne krena, na 28 stepeni krena do 23 .. ednostavno ne ja zagreva prostorijata , porano imav obichna 3.5 favorit klima, ovoj period skoro isto zagrevase..
Najverojatno tvojata Toshiba SEIYA 16-ka e slaba za tvojot prostor dali ti se dovolni 3.6kw na -7°C ti si znaes no ovaa Toshiba SEIYA 16ka na -7 stepeni dava 3.6kw toplina
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
8
Поени од реакции
4
Стави на 26 и на едно испод најсилен вентилатор. И да дува НАДОЛЕ.

Сигурно нагоре ти е ставена да дува.
sekako bratche probav i nadole
Автоматски споено мислење:

Ako mu e pod garancija neka povika servis da ja ispita klimata mozebi fali freon zatoa ne mu topli dobro.
da da dojde majstor i doturi freon, navodno falelo posle toa i pokraj toa sto nadvor ne bese tolku ladno , ja pustiv na 28 auto fan edvaj do 24 stigna..
Автоматски споено мислење:

vo treta fan stavija 24-25 i ne ja gasi
pa da taka ja ostavav ama ne postignuvase temperatura preku den na 24,25 noke 21 ja ostavav..
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
sekako bratche probav i nadole
Автоматски споено мислење:


da da dojde majstor i doturi freon, navodno falelo posle toa i pokraj toa sto nadvor ne bese tolku ladno , ja pustiv na 28 auto fan edvaj do 24 stigna..
Автоматски споено мислење:


pa da taka ja ostavav ama ne postignuvase temperatura preku den na 24,25 noke 21 ja ostavav..
Кога ти ја монитираат климата ја вакумираат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom