Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Може

штета што за Хаиер поплаки нема
Nema poplaki...??hm...toa e nevozmozno i za bmw i mercedes da znaete vo servis kolku problemi imaat novi koli povejke otkolku fiat i opel zaedno....(konstatacijata e ista i vo mojata rabota prethodno 7/8godini so eden brend imav 15 pogolemi defeci,sega 3god.so drug brend do sega samo2)
Dase vratam na muabetov ...nekoj brend koj e vlezen na pazar 2/3godini jasno e deka nema golema kolicina na prodadeni edinica a ekvivalentno na toa i pomalce prijaveni problemi i defeci...
Toa e moe mislejne...
Автоматски споено мислење:

Odnosno da zememe inverter 5,5 i 3,5 ili 2x3,5?
1x 5.5kw 1x 3.5kw so opcija da dodades uste 1x3.5kw bidejki tamu vo spalna/detska ako stavis i tamu 5.5 vo ednata soba kee 25 avo drugata preku otvorena vrata mozebi 20/21
 
Член од
19 ноември 2013
Мислења
31
Поени од реакции
14
Nema poplaki...??hm...toa e nevozmozno i za bmw i mercedes da znaete vo servis kolku problemi imaat novi koli povejke otkolku fiat i opel zaedno....(konstatacijata e ista i vo mojata rabota prethodno 7/8godini so eden brend imav 15 pogolemi defeci,sega 3god.so drug brend do sega samo2)
Dase vratam na muabetov ...nekoj brend koj e vlezen na pazar 2/3godini jasno e deka nema golema kolicina na prodadeni edinica a ekvivalentno na toa i pomalce prijaveni problemi i defeci...
Toa e moe mislejne...
Автоматски споено мислење:


1x 5.5kw 1x 3.5kw so opcija da dodades uste 1x3.5kw bidejki tamu vo spalna/detska ako stavis i tamu 5.5 vo ednata soba kee 25 avo drugata preku otvorena vrata mozebi 20/21
Bas vaka ke ni odgovara zatoa sto vo spalna ne sakame da e mnogu toplo. Se mislime pomegju brendot Gree ili LG?
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Од каде ги купувате мерачите за струја колку троши климата ?
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
20
Поени од реакции
14
Од каде ги купувате мерачите за струја колку троши климата ?

Еве ти ако не ти се чека од Али. И онака од Али ќе чекаш месец ипол сега пошто доаѓа нова година...

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ние сме доктори ;) , ама и едно размислување на магистер за економично греење:
м-р Миле Кокотов (јануари 2018)

Клима уред анализира некоја он оф канта R22 NEO!? Аман, немал постара и пониска класа клима за анализа, а на слика стаил Даикин!? :) Ете и за мерач на потрошена ел. ен. препорака
Вреди да се прочита и да се проанализираат табелите... па вели вака:

КОЕ ГРЕЕЊЕ Е НАЈЕВТИНО?

Во ладните зимски денови една од најактуелните теми е загревањето на домовите и деловните простории.

Чести се прашањата од типот, На што се греете Вие? Колку плаќате за греење? или, Кое е најекономично или најевтино греење? и слично.

Поставувачот на вакви прашања се обидува да направи споредба кај комшиите или пријателите со цената која ја плаќа за затоплување на сопствените простории. Притоа, често се заборава дека потребната топлинска енергија потребна за затоплување на еден затворен простор зависи од многу фактори, како што се површината и волуменот на просторот кој треба да се загрее, потоа квалитетот на топлинската изолација на објектот и други фактори кои се различни од случај до случај.

Во овој напис нема да ги анализирам другите фактори од кои зависи цената за затоплување на еден објект, туку ќе се задржам на цената на ослободена топлинска енергија добиена од различни енергенси. Така најдобро ќе може да се добие релевантна слика за тоа каков вид на греење е најекономичен за било кој простор. Се трудев овој напис да го напишам со едноставен јазик, кратко и јасно, без непотребни детални математички објаснувања, за да биде прифатлив за најшироката публика. Се надевам дека успеав во тоа.

Следува краток опис на различните видови на енергенси и системи за затоплување со нивни основни карактеристики.

На крајот од написот се табеларни податоци за различните енергенси (различни видови на греење) и цената по единица искористена топлинска енергија за затоплување, па оние кои се нестрпливи, можат веднаш да отидат и да ги погледнат табелите.

Содржина:
1. Греење со плин (течен нафтен гас)
2. Греење со електрична енергија
3. Греење/ладење со електричен клима уред
4. Греење/ладење со геотермална топлинска пумпа
5. Греење со електрична енергија добиена од сонцето преку фотонапонски панели
6. Греење со пелети
7. Греење со огревно дрво
8. Греење со брикети
9. Греење со нафта (екстра лесно масло)
10. Греење со природен гас (метан)
11.Греење со електролитни котлиња (т.н принцип за греење на руски подморници)
12. Табели за најефикасно и најекономично греење
13. Предлог за особено економичен систем за централно греење....
И ТН И ТН....
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581

Еве ти ако не ти се чека од Али. И онака од Али ќе чекаш месец ипол сега пошто доаѓа нова година...

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Sp3s od ali stigna za 11dena,so singapur post
Od anhoc tie 890den.no so edna tarifa tie toa ....ako nesto ti znaci...
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Од каде ги купувате мерачите за струја колку троши климата ?
Јас го купив од Крива Паланка, но мислам дека тие ги добиваат преку Анхоч. Еднотарифен, околу 900 денари. сега чекам друг од Али Експрес.

Еве ти ако не ти се чека од Али. И онака од Али ќе чекаш месец ипол сега пошто доаѓа нова година...

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Ако е еднотарифен, поскап е отколку во Анхоч.
Автоматски споено мислење:

Ние сме доктори ;) , ама и едно размислување на магистер за економично греење:
м-р Миле Кокотов (јануари 2018)

Клима уред анализира некоја он оф канта R22 NEO!? Аман, немал постара и пониска класа клима за анализа, а на слика стаил Даикин!? :) Ете и за мерач на потрошена ел. ен. препорака
Вреди да се прочита и да се проанализираат табелите... па вели вака:

КОЕ ГРЕЕЊЕ Е НАЈЕВТИНО?

Во ладните зимски денови една од најактуелните теми е загревањето на домовите и деловните простории.

Чести се прашањата од типот, На што се греете Вие? Колку плаќате за греење? или, Кое е најекономично или најевтино греење? и слично.

Поставувачот на вакви прашања се обидува да направи споредба кај комшиите или пријателите со цената која ја плаќа за затоплување на сопствените простории. Притоа, често се заборава дека потребната топлинска енергија потребна за затоплување на еден затворен простор зависи од многу фактори, како што се површината и волуменот на просторот кој треба да се загрее, потоа квалитетот на топлинската изолација на објектот и други фактори кои се различни од случај до случај.

Во овој напис нема да ги анализирам другите фактори од кои зависи цената за затоплување на еден објект, туку ќе се задржам на цената на ослободена топлинска енергија добиена од различни енергенси. Така најдобро ќе може да се добие релевантна слика за тоа каков вид на греење е најекономичен за било кој простор. Се трудев овој напис да го напишам со едноставен јазик, кратко и јасно, без непотребни детални математички објаснувања, за да биде прифатлив за најшироката публика. Се надевам дека успеав во тоа.

Следува краток опис на различните видови на енергенси и системи за затоплување со нивни основни карактеристики.

На крајот од написот се табеларни податоци за различните енергенси (различни видови на греење) и цената по единица искористена топлинска енергија за затоплување, па оние кои се нестрпливи, можат веднаш да отидат и да ги погледнат табелите.

Содржина:
1. Греење со плин (течен нафтен гас)
2. Греење со електрична енергија
3. Греење/ладење со електричен клима уред
4. Греење/ладење со геотермална топлинска пумпа
5. Греење со електрична енергија добиена од сонцето преку фотонапонски панели
6. Греење со пелети
7. Греење со огревно дрво
8. Греење со брикети
9. Греење со нафта (екстра лесно масло)
10. Греење со природен гас (метан)
11.Греење со електролитни котлиња (т.н принцип за греење на руски подморници)
12. Табели за најефикасно и најекономично греење
13. Предлог за особено економичен систем за централно греење....
И ТН И ТН....
Нека ми опрости овој магистер, ама не ја заслужува титулата. Вакво нешто можеме да пишуваме ние „обичните“, еден магистер не смее да пишува вакви катастрофални текстови.
 
Последно уредено од модератор:
D

Deleted member 53418

Гостин
Јас го купив од Крива Паланка, но мислам дека тие ги добиваат преку Анхоч. Еднотарифен, околу 900 денари. сега чекам друг од Али Експрес.
Ако е еднотарифен, поскап е отколку во Анхоч.
Автоматски споено мислење:


Нека ми опрости овој магистер, ама не ја заслужува титулата. Вакво нешто можеме да пишуваме ние „обичните“, еден магистер не смее да пишува вакви катастрофални текстови.
Барам на анхоч страната не можам да најдам
 
D

Deleted member 12196

Гостин
D

Deleted member 53418

Гостин
Како да уплоад видео да чуете како брчи надворешната единица ? ми дава неподржан формат.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Член од
10 август 2016
Мислења
6
Поени од реакции
0
Na Vivax 12 Aeri vnatresan edinica ima bucenje celo vreme raboti gree nema problem nadvoresna super isto do shto bi bilo problem pocna pred mesec kako zuenje e zvukot
 

Kajgana Shop

На врв Bottom