Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
И кога беше 6-7 степени над нулата,оваа клима е непостојана.Лежиш у кревет и осекаш од време на време студен бран дека те дува.Дали е квар или штоје,не знам,можеби едноставно таква си е поима немам.
На надворешни температури од +6 +7*С, не би требало да се проблем за ваква клима. Претпоставувам дека е стара климава повеке од 7-8-9 год па можно да е до фреонот... доколку не е постара од 3 год тогаш е чудно те веројатно квар!? Во секој сл на +7 +8 таа мора да грее солидно да даде 40-50*С на издувот. Почекај викендов ќе се качат дневните до кај 10*Ц и измери температура на издув - термометарот во рака 5 минути доближен до внатрешната, но внимателно не многу внатре да не закачиш вентилаторот и напраиш беља!.... на вклучена клима се разбира греење сетирана на 25*Ц нека дува во прва или втора брзина... ако е издувот под 40*Ц мајстор, ако даде над 45, не е до климата... до тебе е! Ако е креветот блиску до климата...тоа е проблем! На 3 метри од внатрешната (во правецот на дување), не би требало да престојуваат луге! Затоа за мали простории не се препорачува клима, или внатрешната се монтира на спротивен крај од местото каде се престојува ... И повторно ќе кажам: И да ја сервисираш (поправиш), обична клима (он-оф) Vivax не е за греење! Туку за догревање ... реков до нула или ептен мал минус!
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.838
И кога беше 6-7 степени над нулата,оваа клима е непостојана.Лежиш у кревет и осекаш од време на време студен бран дека те дува.Дали е квар или штоје,не знам,можеби едноставно таква си е поима немам.
Druze iscisti gi filtrite ( isperigi so sampon ) isusigi so peskir pa so fen no ne od blisku fenot malku podaleku bidejki da ne se iskine filterot potoa vrati gi filtrite vo klimata isklucija od steker pocekaj 10min povtorno vklucija vidi kako ke bide moze fali freon vo klimata ako isto ne ti duva toplo povikaj servis monter da ja proveri klimata.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
На надворешни температури од +6 +7*С, не би требало да се проблем за ваква клима. Претпоставувам дека е стара климава повеке од 7-8-9 год па можно да е до фреонот... доколку не е постара од 3 год тогаш е чудно те веројатно квар!? Во секој сл на +7 +8 таа мора да грее солидно да даде 40-50*С на издувот. Почекај викендов ќе се качат дневните до кај 10*Ц и измери температура на издув - термометарот во рака 5 минути доближен до внатрешната, но внимателно не многу внатре да не закачиш вентилаторот и напраиш беља!.... на вклучена клима се разбира греење сетирана на 25*Ц нека дува во прва или втора брзина... ако е издувот под 40*Ц мајстор, ако даде над 45, не е до климата... до тебе е! Ако е креветот блиску до климата...тоа е проблем! На 3 метри од внатрешната (во правецот на дување), не би требало да престојуваат луге од внатрешната! Затоа за мали простории не се препорачува клима или се става на спротивен крај од местото каде се престојува...
Сакам да кажам дека дува час топло час ладно,кога дува топло е навистина топло.Што ако измерам кога дува топло? Ке ме излаже така.И каква врска има фреонот со греење,зашто за ладење лади топ
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.838
Сакам да кажам дека дува час топло час ладно,кога дува топло е навистина топло.Што ако измерам кога дува топло? Ке ме излаже така.И каква врска има фреонот со греење,зашто за ладење лади топ
Freonot ima golema vrska bidejki klimata zagreva so pomos na freon ako fali freon poslabo ke zagreva na ladenje ova ne se oseka mnogu no na greenje i te kako se oseka dali zagreva dobro ili ne zavisi od kolicinata na freonot.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Пак истиот проблем ако може да се нарече проблем ова :D сигурно има над 25ц во собата климата не се гаси си дува сеуште и вчера така праеше исчистив филтри како што ми препорача еден член од групата.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.838
Пак истиот проблем ако може да се нарече проблем ова :D сигурно има над 25ц во собата климата не се гаси си дува сеуште и вчера така праеше исчистив филтри како што ми препорача еден член од групата.
Izmeri so termometar kolku stepeni ti e vo sobata


ako e nad postavenata temperatura vikaj servis da ja proveri vnatresnata edinica sondata za temperatura vo klimata.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Izmeri so termometar kolku stepeni ti e vo sobata


ako e nad postavenata temperatura vikaj servis da ja proveri vnatresnata edinica sondata za temperatura vo klimata.
26c е моментално во собата климата на 23ц си работи константо ја спуштам до 21 климата одма се гаси, ќе видам кога ќе упали сеа.
 
Член од
6 јуни 2017
Мислења
110
Поени од реакции
203
Preporacajte klima sto dava
min 3.4kw na -15°C
Budzet 50k

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
 
D

Deleted member 12196

Гостин
26c е моментално во собата климата на 23ц си работи константо ја спуштам до 21 климата одма се гаси, ќе видам кога ќе упали сеа.
Колку е сигурен термометарот? Да не е грешката кај него?
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Ova e bitno. Hansolot so ifeel pusten?
Hansolot e bez IFEEL. Namesten na max izduv i nasocen nadolu.

iako lani imase prici kako Han Solo "nemozel" da zagreva neizolirani prostori
Mislam deka muabetot uste stoi. Do sega, deneskite temperatuti se okoku 5-7 stepeni. Dokolku podolgo vreme se zadrzat okolku 0 mislam deka Hansolot nema sansi da zagree i da gi isporaca tie 2.5KW potrebni na 0. Barem ne ekonomicno. Ako gi prelistas postovite od minatata godina ke zabelezis deka na krajot Hansolot imase golema potrosuvacka i tesko zagrevase. Poeknomicno bese da se vratime na stporetot i da go greeme cel sprat od 45-50m2 so 1m3 drva namesto 20m2 so preku 3500den samo za Hansolot. Jes da se pomacno so drva ama......

aplikaciite i web cesto e neprecizno za tvojata pozicija
Imam mereno, i do sega podatocite se precizni. Najverojatno zatoa sto SF mi e na severna strana, ne ja vaka sonce pa da ja zgolemuva temperaturata. Hansolot e na juzna strana i nego go vaka sonce preku denot no nemam mereno.

Spored deklariranovo cenam deka na T podole od -7 veke ke imas problem da ja zadrzis posakuvanata vnatresna T od 22-23C koja vertikalno i horizontalno se poveke ke ti se razlikuva bas poradi nemanjeto izolacija..
Kako sto imav spomenato predhodno topolotnite zagubi mi se okolku 5KW na 0 stepeni. Ne ni ocekuvav deka ke se gream na -7 so klimata. Mada vaka kako sto odi moze i da iznenadi.
Inace imam mereno na razlicni pozicii vo prostorot koj go zagreva Mitsubishito. Na 8 metri od klimata na visina od 1.5 metri temperaturata e 22.8, na 0.5 metri e 22.5. Gi imam izmereno i zidovite, tavanot i podot so infracrven termometar i generalno no nema golema razlika, vo prosek 1-2 stepeni.

Toa mue nesto nad 700w za 40m2 nebas izolirani na temp.pod 0
E pa ti imas 700W za 40m2 so Hansolot.
Kaj mene Hansolot gree 20m2 so 800W nad topol podrum, so plus parket nad tavanot, so plus 5-6KW sekoj den dobieni od kujnata so gotvenjeto (2-3 casa), so plus juzna ekspozicija.
Mitsubishito gree 40m2 so 1.1-1.2KW pod negreen prostor koj deluva kako erker, nad gola ploca, bez dobitoci od gotvenje, so severna strana.

Vo sustina izleguva deka SF50 e duplo poekonomicna od Hansolot.

Inace granicata za isplatlivo greenje mi e 1KW/h za Hansolot, i 2KW/h za SF50, pod uslov da se sposobni da zagreat.
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
26c е моментално во собата климата на 23ц си работи константо ја спуштам до 21 климата одма се гаси, ќе видам кога ќе упали сеа.
Da ne e rasipan termometar, jas imam takov rasipan termometar znaci pokazuva +5c od realnata T. Mozebi i kaj vas isto, 26c znaci vo soba vi e ustvari 21c i kad spustas klima na 21 taa se gasi deka postignata e zadadenata temperatura
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Hansolot e bez IFEEL. Namesten na max izduv i nasocen nadolu.


Mislam deka muabetot uste stoi. Do sega, deneskite temperatuti se okoku 5-7 stepeni. Dokolku podolgo vreme se zadrzat okolku 0 mislam deka Hansolot nema sansi da zagree i da gi isporaca tie 2.5KW potrebni na 0. Barem ne ekonomicno. Ako gi prelistas postovite od minatata godina ke zabelezis deka na krajot Hansolot imase golema potrosuvacka i tesko zagrevase. Poeknomicno bese da se vratime na stporetot i da go greeme cel sprat od 45-50m2 so 1m3 drva namesto 20m2 so preku 3500den samo za Hansolot. Jes da se pomacno so drva ama......


Imam mereno, i do sega podatocite se precizni. Najverojatno zatoa sto SF mi e na severna strana, ne ja vaka sonce pa da ja zgolemuva temperaturata. Hansolot e na juzna strana i nego go vaka sonce preku denot no nemam mereno.


Kako sto imav spomenato predhodno topolotnite zagubi mi se okolku 5KW na 0 stepeni. Ne ni ocekuvav deka ke se gream na -7 so klimata. Mada vaka kako sto odi moze i da iznenadi.
Inace imam mereno na razlicni pozicii vo prostorot koj go zagreva Mitsubishito. Na 8 metri od klimata na visina od 1.5 metri temperaturata e 22.8, na 0.5 metri e 22.5. Gi imam izmereno i zidovite, tavanot i podot so infracrven termometar i generalno no nema golema razlika, vo prosek 1-2 stepeni.


E pa ti imas 700W za 40m2 so Hansolot.
Kaj mene Hansolot gree 20m2 so 800W nad topol podrum, so plus parket nad tavanot, so plus 5-6KW sekoj den dobieni od kujnata so gotvenjeto (2-3 casa), so plus juzna ekspozicija.
Mitsubishito gree 40m2 so 1.1-1.2KW pod negreen prostor koj deluva kako erker, nad gola ploca, bez dobitoci od gotvenje, so severna strana.

Vo sustina izleguva deka SF50 e duplo poekonomicna od Hansolot.

Inace granicata za isplatlivo greenje mi e 1KW/h za Hansolot, i 2KW/h za SF50, pod uslov da se sposobni da zagreat.
Nee hansol kaj mene.!jas kmam amber nordik.
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Kako sto imav spomenato predhodno topolotnite zagubi mi se okolku 5KW na 0 stepeni. Ne ni ocekuvav deka ke se gream na -7 so klimata. Mada vaka kako sto odi moze i da iznenadi.
Inace imam mereno na razlicni pozicii vo prostorot koj go zagreva Mitsubishito. Na 8 metri od klimata na visina od 1.5 metri temperaturata e 22.8, na 0.5 metri e 22.5. Gi imam izmereno i zidovite, tavanot i podot so infracrven termometar i generalno no nema golema razlika, vo prosek 1-2 stepeni.
kakvi se sansite nekakva izolacija da postavis?kako sto pisuvas toa se golemi zagubi....
 
Член од
28 февруари 2019
Мислења
46
Поени од реакции
116
Za site nepismeni mestaci na klimi, so ida so strafciger,imbus i bushalica, vo slucajov zboruvam za prilep a 80 % taka rabotat i naplakjaat po vrtgoglavi 4000 den pa nagore za neprofesinalno mestenje na klima. Vo prilog 5 minutno video vo koe e opfaten procesot na mestenje na klima. Dosta beshe!!! Sekoj vtor kvazi majstor koj navodno ima 20 klimi za mestenje i se brza za montaza na naredna klima, dokolku ne dojde so soodveten alat, pokazete mu go videoto a potoa i vratata. Uspat povekje naplakaat dokolku vrsat montaza so stavanje na povekje freon pa ispustanje za navodno da izlezi vozduhot i vlagata ili t.n. seljacka finta. Pozdrav lugje i ubav den, za vashi pari se raboti, iskustvo od zaeban korisnik koj prethodno ne bil zapoznat so procesot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom