Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Kolku dava T. S. T NA - 7C sobata e izolirana i mala od 15 kvadrati so vnartesen stirodur i nadvoresniot cid sritopor 5 test so plinska grejalka za 20 minuti greenje diganje temperatura od 9 na 21 stepen po gasenje za 1 cas spagane na 15 stepena
Koj ja prasuva sobata dali e 15m2 koga KW nemas...moze sobata e od karton....ti pisuva na energetskata kolku dava klimata na -7...sobata na -7 kolku ti trosi sertifikat imas, Eurovent?
Dava 3kw ako na usis(gore na tavan) imas minimum 20C....ako usisot e pod 20c znaci vo sobata e LAADNO i ti klimata si ja ugasil i temperatura vnatre ti e pod 15C.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.782
Поени од реакции
21.188
Izvini, moram da pitam zašto si stavio klimu da greje na 27°C? Kompresor je isforsiran, potrošnja ogromna. Stavi na 23/24 na AUTO FAN i ostavi dan-dva da se ti pogolemi zidovi ugreju i biće OK. Klima sama pojačava snagu kad i kako treba.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Pojma nemam zosto taka ja staviv. Valjda mislev deka taka treba za pobrzo .
Автоматски споено мислење:

ja namestiv na 24 kako sto rekov, na medium i ne ja gasnam voopsto osven za spienje na sleep 1 mode. Doma temepraturara na metro od zemja mi se stabilizira na nekade okolu 22 stepeni, potrosuvacka kolku sto gledam se dvizi od 500 do 800 w. So kaminot ne probav da i dadam pripomos posto taka ispadna rabotata ama ovie dena sigurno ke probam cisto da ne mi e od misla kako ke se ponasa. Kolku sto imam zabelezano nikogas nema prestanato da duva oti nikogas nema postignato zadadena temperatura, barem ne sega zasega.
Автоматски споено мислење:

Druze proveri da ne ima nekoj problem so klimata. Jas nekni ja merev na izduv 65 stepeni bese isto Fairy 3,5
Maksimum sto imam izmereno bese 50 stepeni so obicen termometar. Valjda mu menuva kolku e vnatresnata temperatura koja ja gree. Onaka informativno sto podesuvanja imas napraveno, na kolku e zadadena i kolku e momentalna. A i sto da proveram i kako, da go prasam monterot ke mi reci tolku treba. Ete gree promotorite neka kazat kolku e normalno ili ocekuvana cisto za reper da imame.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
I na peleti im vetuvale mnogu potoplo greenje od klimite so 60/70c ama ni do 50c ne stigaat so kotlite od bozem X-kw skapo plateni nad 90k.
Ili isto great kako i klimite od 30k...
Sto ke kaze bivsiot monter na kotlive @мкд владе bas me kopka sto ke kaze...za 30k ako ima 50C sto sakas pojse???
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.782
Поени од реакции
21.188
I na peleti im vetuvale mnogu potoplo greenje so 60/70c ama ni do 50c ne stigaat so kotlite od bozem X-kw skapo plateni nad 90k.
Ili isto great kako i klimite od 30k...
Sto ke kaze bivsiot monter na kotlive @мкд владе bas me kopka sto ke kaze.
Iskreno ne te sfativ sto sakas da kazam?
Tuku vekje koga si tuka kolku e normalna ili ocekuvana temepratura na izduv na fairyto? Kaj mene izmeriv 50, prethodno nekoj napisa deka kaj nego e 65.
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
82
Поени од реакции
131
Pojma nemam zosto taka ja staviv. Valjda mislev deka taka treba za pobrzo .
Автоматски споено мислење:


ja namestiv na 24 kako sto rekov, na medium i ne ja gasnam voopsto osven za spienje na sleep 1 mode. Doma temepraturara na metro od zemja mi se stabilizira na nekade okolu 22 stepeni, potrosuvacka kolku sto gledam se dvizi od 500 do 800 w. So kaminot ne probav da i dadam pripomos posto taka ispadna rabotata ama ovie dena sigurno ke probam cisto da ne mi e od misla kako ke se ponasa. Kolku sto imam zabelezano nikogas nema prestanato da duva oti nikogas nema postignato zadadena temperatura, barem ne sega zasega.
Автоматски споено мислење:


Maksimum sto imam izmereno bese 50 stepeni so obicen termometar. Valjda mu menuva kolku e vnatresnata temperatura koja ja gree. Onaka informativno sto podesuvanja imas napraveno, na kolku e zadadena i kolku e momentalna. A i sto da proveram i kako, da go prasam monterot ke mi reci tolku treba. Ete gree promotorite neka kazat kolku e normalno ili ocekuvana cisto za reper da imame.
Nisto posebno. Mislam deka bese 24 - 25 stepeni se na avtomatski ito e to. Ne rZbiram jas Nisto okolu klimite gledam datopli pa ke vidime so kebidi
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.782
Поени од реакции
21.188
Nisto posebno. Mislam deka bese 24 - 25 stepeni se na avtomatski ito e to. Ne rZbiram jas Nisto okolu klimite gledam datopli pa ke vidime so kebidi
Neznam sto da ti recam, ete ima poupateni valjda ke spodelat kolku treba da bidi. Kaj mene ocigledno e daleku od toa. I mene mi e na 24 namestena, momentalno kazuva deka e 23 stepeni temepraturata na vlez vo vnatresnata, namestena na medium da duva, potrosuvacka 700w i temperatura na izduv 45 stepeni :(
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Srekja imam alfa kamin so parno pa sega moze da se smeam na ovaa maka.
Strelco molimte preporacaj mi nekoj podobar serviser sho ke go sredi ova od prva.
Mislam deka se slusha I nadvor I go prai 2-3 pati dnevno kolku sho sum doma.
Ako nishto drugo samo toa napraj.
Pozdrav.
 
Член од
8 октомври 2019
Мислења
21
Поени од реакции
13
Koj ja prasuva sobata dali e 15m2 koga KW nemas...moze sobata e od karton....ti pisuva na energetskata kolku dava klimata na -7...sobata na -7 kolku ti trosi sertifikat imas, Eurovent?
Dava 3kw ako na usis(gore na tavan) imas minimum 20C....ako usisot e pod 20c znaci vo sobata e LAADNO i ti klimata si ja ugasil i temperatura vnatre ti e pod 15C.
Epa vie ste tie sto gi prodavate gree bidete realni i odgovorete na prasanjeto kolku davaa T. S. T na - 7c a ne da prasuvas dali iam eurovent za sobata a koga nekoj prasa za driga marka odma imate odgovor i normalno preporaka kon gree
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Едно попладне и една ноќ се дружев со климата. Попладнето беше пуштена на 25°, преку ноќта на 18°. Работеше пали-гаси, во работа влечеше околу 800 вати. Малку ми беше бучна, сега гледам дека вентилаторот бил во четврта. Од синоќа е вратен на втора, уште не ми јавиле дали сега е бучна.
Далечинско 33.jpg
Можете да дадете некој (добронамерен) совет како е подобро. Јас сум во фаза на учење.

Pa filterot e del plastika, ne gubish nisto ako go izmiesh. Imam drugar sto zema kraun sega, ke go prasam dali mirisa negovata na plastika.
Кај мене не осетив (барем за она кратко време) никаков мирис. А на такви мириси (изгорена пластика, чад, парфем, изгорена електроника) сум многу осетлив. Не знам како ќе биде кога ќе работи со полна снага. Засега е добро.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ja denes vakvo merenje imam..170w cepa so saati...vakvo nesto nema da izmerat ni do Tokija da trgnat monterive od Jox Mox..a ni od momcive ni so Mitsu ni Toshibi i tos so sertifikatite zamirisani pod mishka da trgnat.
Прегледај го приврзокот 224290
Moze i pod 170w.....ovoj COP e nepoznata za matematikata na Zmigavecot....edna nepoznata ke ima i ke se cudi :)
Ova e iskreno sramota da postirash vakvi raboti i radi ova gi ljutish lugjevo. Mislam deka si edinstven na planetava zemja na koj klimata mu troshi 170w "so saati" na ovie temperaturi. Ama ako si ti zadovolen i uspevash sam sebe da si se izlazes, teraj.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
58
Поени од реакции
42
Ti od priglupite Akademici si izgleda ako godinata neznaes da ja procitas. Ili si za na Oftamolog....nemoj da lazes i na vnatresna i na nadvoresnata etiketa pisuva god. na proizvodstvo.
Нема етикета на внатрешната единица, или ако ја има истата е на страната према ѕидот. Ако не веруваш, бујрум па уверисе.
Автоматски споено мислење:

Pa filterot e del plastika, ne gubish nisto ako go izmiesh. Imam drugar sto zema kraun sega, ke go prasam dali mirisa negovata na plastika.
Пиши штом добиеш инфо, баш ме интересира дали ова е изолиран случај кај 1-2ца или не.
Автоматски споено мислење:

Jas zedov tri i nemaat nikakva mirizba
Добро да се знај како инфо, се надевам ќе откријам што е проблемот кај мојот па ќе кажам, ете ќе почнам со чистење на филтрите.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.930
Прегледај го приврзокот 224296
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 224297
Автоматски споено мислење:

За ова ѓубре ти зборев
druze ovaa
vivax klima ti e rebrendirana Gree ovoj model e vivax gef
Автоматски споено мислење:

Kolku dava T. S. T NA - 7C sobata e izolirana i mala od 15 kvadrati so vnartesen stirodur i nadvoresniot cid sritopor 5 test so plinska grejalka za 20 minuti greenje diganje temperatura od 9 na 21 stepen po gasenje za 1 cas spagane na 15 stepena
ovaa TST na -7 stepeni dava 3.2kw toplina
TST Energi 12 btu.jpg
jas ja imam zagrevam so nea 32m2 imam izolacija i do sega sum zadovolen od klimata.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Прегледај го приврзокот 224296
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 224297
Автоматски споено мислење:

За ова ѓубре ти зборев
Климата е Он-Оф, или тнр обична - неинверторска клима! Тоа е стар модел на Vivax и од неа не можеш да очекуваш чуда... Таа би можела да грее само до нула степени надворешна температура (иако е декларирана дека може до -7, до толку е оперативна, но не и функционална) ...Значи греење до нула или некој мал минус во предесона (крај на Окт, Ное крај на Февр, Март) и тоа просторија до 20-25 м2! Имам и јас он-оф Vivax 09ка па тоа го знам... Постојат (дури и уште во употреба) не-инверторски клими кои сеуште греат и се оперативни и на -10*С ама тоа се клими од Panasonic Toshiba дури и Fonko или старите Inventor.... но не и Vivax.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.646
Поени од реакции
27.958
Климата е Он-Оф, или тнр обична - неинверторска клима! Тоа е стар модел на Vivax и од неа не можеш да очекуваш чуда... Таа би можела да грее само до нула степени надворешна температура (иако е декларирана дека може до -7, до толку е оперативна, но не и функционална) ...Значи греење до нула или некој мал минус во предесона (крај на Окт, Ное крај на Февр, Март) и тоа просторија до 20-25 м2! Имам и јас он-оф Vivax 09ка па тоа го знам... Постојат (дури и уште во употреба) не-инверторски клими кои сеуште греат и се оперативни и на -10*С ама тоа се клими од Panasonic Toshiba дури и Fonko или старите Inventor.... но не и Vivax.
И кога беше 6-7 степени над нулата,оваа клима е непостојана.Лежиш у кревет и осекаш од време на време студен бран дека те дува.Дали е квар или штоје,не знам,можеби едноставно таква си е поима немам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom