Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Dali e podobro inverterot da raboti 24 casa vo minus denovite, ili moze da se gasi.
Pitam poradi zamrznuvanje i potrosuvackata ima razlika, mi rekoa ako ja gasis/vklucuvas pocesto povise potrosuvacka ima (poradi zagrevanjeto).
ako ja gasis so sigurnost poveke ke ti potrosi...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Denes montirani Gree x2, odnosno Gree Fairy LCLH 3.5 i Gree U- Crown 3.5ka. Prvi vpechatoci, Nadvoreshnata edinica na Fairy e potivka. Vnatreshnata edinica na Crown-ot e poelegantna Tolku zasega, shtom nabavam merachi za potroshna ke spodelam informacii.
Btw nekoj da mi pomogne okolu povrzuvanjeto na klimive preku Wi Fi?
So zdravje da si gi koristis ...dolgo date sluzat.. Imas i vo upatstvoto i na samata app,kako e postapkata za konektirajne
Gree+
A isto i na youtube pisi imas i poveke videa...
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Дечки Хоризонталната перка има некој контра ефект ако е скоз надесно или налево? Во библијава од климата вика може да предизвика кондезација.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Impresiniran od Mitsubishi-to SF50.
Sinoka na minusni temperaturi na 42m2, severna strana bez nikakva izolacija i greenje na prostorot nad i pod (neizolirana ploca i neizolirana ploca + parket) odzuvase podeseni 23 stepeni so potrosnja od 1.2KW/h.

Od utrinava do popladnevo istiot prostor na istata temperatura go odrzuvase so 1KW/h.

Hansolot od utrinata do popladnevo, 22m2, juzna i zavetna strana, bez nikakva izolacija i greenje na prostorot nad i pod (neizolirana ploca + parket i neizolirana ploca + parket, nad 3m vkopan topol podrum) odzuvase podeseni 23 stepeni so potrosnja od 0.8KW/h.

Site komentari ponatamu se izlishni.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Impresiniran od Mitsubishi-to SF50.
Sinoka na minusni temperaturi na 42m2, severna strana bez nikakva izolacija i greenje na prostorot nad i pod (neizolirana ploca i neizolirana ploca + parket) odzuvase podeseni 23 stepeni so potrosnja od 1.2KW/h.

Od utrinava do popladnevo istiot prostor na istata temperatura go odrzuvase so 1KW/h.

Hansolot od utrinata do popladnevo, 22m2, juzna i zavetna strana, bez nikakva izolacija i greenje na prostorot nad i pod (neizolirana ploca + parket i neizolirana ploca + parket, nad 3m vkopan topol podrum) odzuvase podeseni 23 stepeni so potrosnja od 0.8KW/h.

Site komentari ponatamu se izlishni.
Ova e bitno. Hansolot so ifeel pusten?
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Impresiniran od Mitsubishi-to SF50.
Sinoka na minusni temperaturi na 42m2, severna strana bez nikakva izolacija i greenje na prostorot nad i pod (neizolirana ploca i neizolirana ploca + parket) odzuvase podeseni 23 stepeni so potrosnja od 1.2KW/h.

Od utrinava do popladnevo istiot prostor na istata temperatura go odrzuvase so 1KW/h.

Hansolot od utrinata do popladnevo, 22m2, juzna i zavetna strana, bez nikakva izolacija i greenje na prostorot nad i pod (neizolirana ploca + parket i neizolirana ploca + parket, nad 3m vkopan topol podrum) odzuvase podeseni 23 stepeni so potrosnja od 0.8KW/h.

Site komentari ponatamu se izlishni.
Imas dve magarici ke great normalno iako lani imase prici kako Han Solo "nemozel" da zagreva neizolirani prostori i toa na lanskana zima..
Posto te gleam kao dosta sto sme sobrani ovde, klimadzija meraklija na merenje (baska sigurno zjapas po fasadi gleas so klimi imaat namesteno lugeto priznaj )
bi bilo dobro da zemes dva obicni zivini termometri (pazarce po 60-80den ili reprezentacija firmo-brendirani so delat ako uleta) i da si gi zakacis na klimite na usis (stara dobra skola na
merenje) za da znaes tocno kolku bila nadvoresnata T posto ova so aplikaciite i web cesto e neprecizno za tvojata pozicija, isto i so digitalnive eftinurii. Uste povazno za tebe istive Tmetri bi mozel da gi iskoristis za da izmeris sobna T i po kraevite do zidovite odnosno razlikata od T vo centarot na prostorijata i bi ti bile ubava sporedba zaedno so potrosuvackata eden den koga daj Bog ke izoliras sve ubavo.
Spored deklariranovo cenam deka na T podole od -7 veke ke imas problem da ja zadrzis posakuvanata vnatresna T od 22-23C koja vertikalno i horizontalno se poveke ke ti se razlikuva bas poradi nemanjeto izolacija..
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Impresiniran od Mitsubishi-to SF50.
Sinoka na minusni temperaturi na 42m2, severna strana bez nikakva izolacija i greenje na prostorot nad i pod (neizolirana ploca i neizolirana ploca + parket) odzuvase podeseni 23 stepeni so potrosnja od 1.2KW/h.

Od utrinava do popladnevo istiot prostor na istata temperatura go odrzuvase so 1KW/h.

Hansolot od utrinata do popladnevo, 22m2, juzna i zavetna strana, bez nikakva izolacija i greenje na prostorot nad i pod (neizolirana ploca + parket i neizolirana ploca + parket, nad 3m vkopan topol podrum) odzuvase podeseni 23 stepeni so potrosnja od 0.8KW/h.

Site komentari ponatamu se izlishni.
Ne mozam bas naj naj da te svatam....za sto/ koi komentari...??
I jas sum vo slicna situacija kako tvojata nemam kojznae kakva izolacija (ni pod ni nad)znam deka cela toplina bega gore na plafon.i za 28hi30min ima potroseno 20.1kwh
Toa mue nesto nad 700w za 40m2 nebas izolirani na temp.pod 0
i jas ne znam sto da iskomeniram...
 

Attachments

Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.959
Поени од реакции
1.234
Имам 9 мерачи од овие SP3S но последните два не ми се погодија. Едниот мери само моментална потрошувачка и не ги покажува другите параметри како дневна потрошувачка, неделна или месечна, додека другиот ако сум ја пуштил климата во 7 часот наутро, покажува како дека сум мерел од два часот наутро. Има ли некој се сретнато со ваков проблем ?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Имам 9 мерачи од овие SP3S но последните два не ми се погодија. Едниот мери само моментална потрошувачка и не ги покажува другите параметри како дневна потрошувачка, неделна или месечна, додека другиот ако сум ја пуштил климата во 7 часот наутро, покажува како дека сум мерел од два часот наутро. Има ли некој се сретнато со ваков проблем ?
Izgleda i jas sum eden so ovie ..... Go poracav od ali na 11.11 za 14.06$ stigna za 8 dena ama ne me bendisuva nesto ...kako da podzatajuva ...a momentalna tocno meri povrzav 3 kako voz site isto pokazuvaa...
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Abe decki.... Slucajno se pogodiv vo kujna, do aspiratorot shto go imam, iskluchen si sedeshe onaka, i osekjam neshto kako da duvka, ja stavam rakata na aspriator i shto da osetam, bega vozsuh niz nego kako da e ukluchen. Picku mater znachit. Ova ti e kako prozor na kipanje da imam staveno. Kako da go resham chudovo? Vo kukja sum, crevoto od aspiratorot izleguva direktno niz fasada nadvor....
 
Член од
9 октомври 2013
Мислења
115
Поени од реакции
248
stan 2 kat nova gradba jug za soba od 25 m2 koj klima da ja zemam grivo mi izgleda mn fensi :)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
stan 2 kat nova gradba jug za soba od 25 m2 koj klima da ja zemam grivo mi izgleda mn fensi :)
Krunata so aeri ke ja sporeduvas ?.....daj molim te.! Krunata e vistina vrv i dizajn i opcii i se ....
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Abe decki.... Slucajno se pogodiv vo kujna, do aspiratorot shto go imam, iskluchen si sedeshe onaka, i osekjam neshto kako da duvka, ja stavam rakata na aspriator i shto da osetam, bega vozsuh niz nego kako da e ukluchen. Picku mater znachit. Ova ti e kako prozor na kipanje da imam staveno. Kako da go resham chudovo? Vo kukja sum, crevoto od aspiratorot izleguva direktno niz fasada nadvor....
Ако не го користиш залепи ја дупката од надвор со креп трака на пример.

Ако го користиш, ништо.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ако не го користиш залепи ја дупката од надвор со креп трака на пример.

Ако го користиш, ништо.
go koristam, kako ne...... mameto negovo. Abe kako prozorche da imash otvoreno, taka vleci vozduh. Neznam lani kako ne sum go videl. Da ne ima onakvi edni plastichni imam videno kako okrugli zavesichki se, se stavaat na otvori i kako duva vozduh perkite se krevaat, a koga ne raboti nishto pagkaat perkite...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom