Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 95595

Гостин
Restartiran meraco na 30 noemvri,za 38h potrosila 17.3 kw na ovie niski temperaturi,znaci 0.455w trosila na 1h...Toshiba Daisekai 9 Ras-16,,zagrevam dolen sprat od kuka od 50tina kvadrata,podesena na 24° na sprato e 22°Прегледај го приврзокот 224056
Автоматски споено мислење:

Vtora klima na goren sprat kade zagrevam dve spalni i hodnik,podesena na 22° vo sobite 20° fkupno nekade 50tina kvadrata restartiran meraco od 30 noemvri,potrosila 8.6kw za 34h znaci trosila 0.255w na 1h. Toshiba Daisekai 8 Ras-16,,,uklucena 24/7
Mnogu ubavo i elegantno izgleda vnatreshnava. Nikad ne sum go videl chudovo vo zivo.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Имам две прашања (засега, понатаму ќе има уште):

1) Што мислите за идејата да го обложам плафонот со стиропор или гипсени табли. Топлината се губи најмногу нагоре, па би сакал да ги смалам загубите.

2) Колку вода се кондензира од надворешната единица (онака ориентационо). Надворешната е до терасата, па имам идеја водата да ја собирам во шише или кофа. Се разбира ако не морам секој ден да го празнам. Не ми се допаѓа по слободен пад да капе покрај фасадата. Се работи за стан, па и на соседите од подолните спратови не ќе им се допаѓа.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Имам две прашања (засега, понатаму ќе има уште):

1) Што мислите за идејата да го обложам плафонот со стиропор или гипсени табли. Топлината се губи најмногу нагоре, па би сакал да ги смалам загубите.

2) Колку вода се кондензира од надворешната единица (онака ориентационо). Надворешната е до терасата, па имам идеја водата да ја собирам во шише или кофа. Се разбира ако не морам секој ден да го празнам. Не ми се допаѓа по слободен пад да капе покрај фасадата. Се работи за стан, па и на соседите од подолните спратови не ќе им се допаѓа.
I jas sum na istata idea za tavanot samo sto e podobro....stirodur 2 sm.? ili nesto so knauf ...?
Inaku na vlazno vreme se sobira mn.kondezaciska voda odnosno pred nekoj den koga vrnese skoro 24h,bez prestan kaj mene okolu 5L na 2 casa otprilika ...pa go ispustiv crevoto kon dvorot slobodno da kape....jas nemam komsii pa nema na kogo damu smeta ...se rzbira toa vo stan e uzasno loso od nad tebe postojano na tvojata terasa da e vodeno ...a od vcera/denes i podmrznato...
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Сега ќе ви кажам кое Флегма : Од Бил Гејтс комшијата, втор братучет ... на негов девер за сестра, на сестрата негова од деверов другарка е мажена во Прилеп. Го знајте?
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Топ избор. Стави ја на 23ц и на аутоматски вентилатор, и да дува надолу.

И заборави ја до Март.
Svakih mesec dana treba očistiti (oprati) filtere od prašine.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Член од
14 март 2019
Мислења
13
Поени од реакции
3
Дали грее фери 3,5има еко мод на греење о ако има како да го вклучам,дали така е поекономична климата.
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
83
Поени од реакции
6
Dali e podobro inverterot da raboti 24 casa vo minus denovite, ili moze da se gasi.
Pitam poradi zamrznuvanje i potrosuvackata ima razlika, mi rekoa ako ja gasis/vklucuvas pocesto povise potrosuvacka ima (poradi zagrevanjeto).
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Секогаш е подобро да работи 24часа ставена на 23-24-25-26 температура, отколку да се малтретира климата и да се гњави максимално со 2-3 часа на 30Ц, па изгасен навечер, па се оладила собата на 19ц, па ја крева на 24Ц, па циркуз Медрано ставаат шатор во дневната. И слични глупости.

Ние што и да зборуваме тука, што и да пишува секаде, што и да се препорачува - се тоа е небитно и просечниот ќе си ја ГАСИ КЛИМАТА ПА МАЈКА ЈАНА НЕКА Е!!! КАКО ТАКА ДА РАБОТИ ДУР НЕ СМЕ ДОМА??? НАВЕЧЕР ЗОШТО ДА ГРЕЕ КОГА НЕ ТРЕБА??? И слични маалски муабети за пред кооперација исклучиво.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
58
Поени од реакции
42
Denes montirani Gree x2, odnosno Gree Fairy LCLH 3.5 i Gree U- Crown 3.5ka. Prvi vpechatoci, Nadvoreshnata edinica na Fairy e potivka. Vnatreshnata edinica na Crown-ot e poelegantna Tolku zasega, shtom nabavam merachi za potroshna ke spodelam informacii.
Btw nekoj da mi pomogne okolu povrzuvanjeto na klimive preku Wi Fi?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom