Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.502
Kolu kosta ednata kolku drugata?
Bez montaza i bez WiFi FTXF35A na ICS kosta 36.680 za mizerni 2.48kw na -7C.
Ovde ke vi gi sobereat parite na 3,5kata koi ke gi dodadat na popustot za 5.5kata
Za pomalce pari mesto FTXF35A se zima Fairy3.5 koe ide so vgradeno WiFi i dava 3Kw na -10 a ne 2.48
So WiFi montaza FTXF35A ke kosta 44.580 a za taa cena imas U-Crown so WiFi i montaza
Сета среќа за Фери-то пушти сервисни, налепници па може да се информираме.

До кај си со пресметките за Тундрата, уште те чекам
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Сета среќа за Фери-то пушти сервисни, налепници па може да се информираме.

До кај си со пресметките за Тундрата, уште те чекам
Цело инфо е пуштено уште во февруари годинава, енергетска Тест репорт све.
Сервисно во кое пишува Throttling Method = Electron expansion valve (EEV)
Fairy EEV.jpg

 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Мало резиме за овде присутните продавачи на "ефтини клими" за да ви стане јасно кој какви 3.5ки продава/продавал и по која цена и колку ставил у џепот.

Сервисно за Тундра12 на R410A...Капилрка...реална цена 20к, продажна 28к
TundraR410.jpg

Vivax AERI12 без детално сервисно...расклопена и покажана надворешна Капиларка со тапија...исти случај за цената, реална 20к продажна цена 28к

IMG_1158.jpg
Еве од дилериве-троловиве присатни тука на тремава нека каже кој има *уда да каже....која 3.5ka на Vivax или Хаиер има EEV?
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Vivax AERI12 без детално сервисно...расклопена и покажана надворешна Капиларка со тапија...исти случај за цената, реална 20к продажна цена 28к
Продажната на AERI е 23.500
Многу блиску до она твое гатање за цената.

Ама U-Crown што го продавале 95.000 денари не коментираш ништо.
Мислам дека треба да легнете и да се преправате дека сте умрени.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.502
Цело инфо е пуштено уште во февруари годинава, енергетска Тест репорт све.
Сервисно во кое пишува Throttling Method = Electron expansion valve (EEV)
Прегледај го приврзокот 221800

Е алал да ти е за ова,
ајде сега малку математика

Даикин -7
cop 2.77, toplina 2.48
potrosuvacka 900W

Фери -7
cop 2.7, toplina 2.67
потрошувачка 990W

Даикин -15 (eurovent)
cop 2.06, toplina 2.09
potrosuvacka 1000W

Фери -15
cop 1.89, toplina 3.14
потрошувачка 1660W

Некако многу троши фериов ко за 3.5ка.



Сакам да кажам дека цело време се расфрла тука со топлини но никој не ја гледа реалната потрошувачка.

Чисто мислам дека и Даикинот може да крене до 1500 вати и да даде повеќе од 2.06 на -15, но тоа вешто се користи тука затоа што само неГрее климите даваат максимални лимити.

Може да се продолжи со пропагандата
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
За да од Даикин добиеш 3Kw на -7 ке си ги бараш поскапите модели над 50к....за 36к Daikin нема да ти продаде 3Kw na -7 туку 2,48kw.
Имаш Еуровент читај таму кои модели на Даикин даваат 3Kw или 3,5kw на -7, се кладам дека се бајаги поскапи од 40к.
Продажната на AERI е 23.500
Многу блиску до она твое гатање за цената.

Ама U-Crown што го продавале 95.000 денари не коментираш ништо.
Мислам дека треба да легнете и да се преправате дека сте умрени.
Каде тоа пишува дека 23.500 е продажна ?
Овде цената е 27.990
И 23.500 да е многу е за таа канта
23.500 е 15% пониска цена од официјалната од 28к, 10% за дилерот и 5% за монтерот, ама пак климата невреди 28к за да вие си правите ќар 10+5.

Одговори дали АЕРИ има Капилара или ЕЕВ?
И дали софтвер можеш да напишеш за цевка-капилара ?
Одговори што има појше вградено во АЕРИ12 за тие +10.000ден од ТСТ12 или +8000ден од ЛомоЕко12?
Грејачо од 100W е 10.000ден?
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Mislam deka poleka, poleka pod kontrola se stavi Gree lobito. Imashe i prethodno clenovi shto im gi kratea krilata ama pochit kon @FlegmaFX koj go vospostavi dolgo-potrebniot balans vo grupava.

Kako shto ima kazano eden golem mislitel od nashe vreme, Tanos Titanski: "Perfectly balanced, as all things should be."
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
@FlegmaFX ima tek da si si postele dupeto na temava za da gi opravda cenite za Mitsubishi LN
Belata 79.990
A crvenata 90k nebare bojata pojaka ke gi zagree :)
@Fikshe1989 @FlegmaFX нуди и Вивакс уз Митсубиши треба да си слеп да не увидиш, или он е пола Јапанец пола Кинез, што го прави Мелез :)
LN има купено само еден и тоа за у канцелароија (ја платил газдата) и ниеден друг...другите по дома се на FH na Р410 стариот модел....и 500evra поефтин модел од LN...зашто ли го земале поефтиниот модел кој нема црвена боја :D
 
Последно уредено:
Член од
25 септември 2019
Мислења
24
Поени од реакции
35
Момци кој е увозник на Митсубиши?дали се разликуваат цените од клими.мк или да си одам со клими.мк.фала
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
D

Deleted member 95595

Гостин
Што има врска

https://energosistem.com.mk/product-category/klimatizatsija/klima-uredi/
Може да се исценкаш за попусти, имаше корисници им дале некаков попуст.
Popust mislam deka davaat samo ako poracash povkeje od 1 klima. Za edna klima ne vervam deka ke daet popust.
Автоматски споено мислење:

@FlegmaFX ima tek da si si postele dupeto na temava za da gi opravda cenite za Mitsubishi LN
Belata 79.990
A crvenata 90k nebare bojata pojaka ke gi zagree :)
@Fikshe1989 @FlegmaFX нуди и Вивакс уз Митсубиши треба да си слеп да не увидиш, или он е пола Јапанец пола Кинез, што го прави Мелез :)
LN има купено само еден и тоа за у канцелароија (ја платил газдата) и ниеден друг...другите по дома се на FH na Р410 стариот модел....и 500evra поефтин модел од LN...зашто ли го земале поефтиниот модел кој нема црвена боја :D
Nikoj ne treba nishto da pravda, a posebno ne Mitsubishi da mu pravda na nekoe prodavache na Gree od Makedonija, ne bidi smeshen te molam.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Иако реков ми се блокирани од маркетинг герилата, оние што пишуваа од иста IP адреса...Но по вашите (на останатите) реакциите гледам дека овие се уклучени на најјако! Разбирливо, сакаат да орпавдаат маржа од 100% те превара.“ШКОЛА СО ДЕЗИНФОРМАЦИИ“ РАДИ НА ТУРБО А? Фино! :)
ОК еве клима која кошта 22,000 (толку ја набавив пред 3 г) Haier Tundra од Р410 (3,5ка) и клима Haier Tundra R410 од 35,000 (5,5ка).... па нешто многу се спомнуе во техничкиот лист ЕЕВ... и шемата подолу...
1573169335421.png
1573201214906.png
капилара-мапилара ЕЕВ (пишува)... вотевер како и да е, хибрид некој за кој предходно објасни ТЗлатко, кој по мене (и по пишувањата на десетина корисници), убаво функционира....
а се хекта на големо!
Но не така батки!.... КОГА ВЕЌЕ СЕ ХЕЈТА ДА СЕ ПРАВИ ТОА ОБЈЕКТИВНО СО ДОКАЗ АРГУМЕНТИРАНО, НЕ ОНА У ШТАБОИ (ПРОДАВНИЦА ШТО ЌЕ СМИСЛИТЕ) не вие што ќе кажете за другите брендови, или други што ќе кажат за вашите... туку оние најобјективните - корисниците.
ПРЕДЛАГАМ иако има и нови членови (може прочитале може не) но и оние поодамна членови на темава која трае (уште два месеци) 10 години и има без малку 2000 страни и скоро 30,000 постови.... секој кој прочитал и запомнил некој НЕЗАДОВОЛЕН од некоја клима (бренд модел), па предлагам да го посочи запише: реобјави негов пост!.... на пример јас од GREE можам да наведам неколкумина кои НЕ СЕ ЗАДОВОЛНИ ОД ИНВЕРТЕРОТ КОЈ ГО КОРИСТАТ ИЛИ ЛИЧНО ТИЕ ИЛИ НЕКОЈ БЛИЗОК НИВНИ (еве на пр. Климе кажа како негов роднина имал Грее бил незадоволен и прешол на Haier..... ИЛИ ЗАБОРАВЕТЕ ГО кој него го сфаќа сериозно!? :pos:) ... значи без разлика дали е тоа субјективно мислење, дали не се задоволни што лошо модулира или троши ко греалица или ТА, или слабо грее слаб издув или е ваква или онаква бучна, нема сервис итн ... по било кој основ НЕЗАДОВОЛНИ од климата што ја имаат!!!
Од најпродаваните модели и корисници на:
GREE...... 3-4ца (Vlavot Omlet, Jay993.... и уште еден ќе побарам ми “побегна“ :) )
Vivax....... 1 со стар модел можно да е Он Оф...
Daikin....... НУЛА
Mitsibishi.... НУЛА (или еден кој се коригираше... половично :) )
Toshiba.......ЕДЕН (со Мираи)
Haier .........НУЛА (еден со технички проблем кој откако го реши се коригира!)
Fujitsu........НУЛА
Hitachi....... НУЛА
Panasonic.... ЕДЕН
LG.............НИТУ ЕДЕН (можеби и грешам)
ДОПОЛНИ и по можност дај скрин шот, или линк од незадоволен корисник на некоја клима, што објавил на форумов, ама баш онака НЕЗАДОВОЛЕН кој пишувал на темава!!!
(можеби нешто сум пропуштил, ми промакнал некој и сега грешам ... не следам и јас редовно па ќе ме коригирате можеби) мислам дека би била добра база, добра основа, да донесат заклучок... оние што сакаат да набават клима за греење. Ова би било пообјективно од контрапропагандата хејтањето, дисквалификации со дезинформации за познати брендови од нивна страна и тн и тн... знаеме од чија кујна доаѓа!
Вие ќе ги читате од нив, од герилата не и јас, па нека ме заобиколат ... ајде чие незадоволство ви паднало во очи ви останало во меморија!?
Предлагам само од овој или ит.форум но како сакате...
пак ќе напоменам ова е само мој впечаток запазување перцепција... не мора да биде точна!
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Момци кој е увозник на Митсубиши?дали се разликуваат цените од клими.мк или да си одам со клими.мк.фала
Енергосистем
На пример цената на FH50VE на клими. мк 95.000 во Енергосистем е 90.000

VIVAX AERI на клими. мк 28.000 во Прилеп се движи од 23.500 до максимум 25.000

Цените се без монтажа.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.098
Поени од реакции
4.831
VIVAX AERI на клими. мк 28.000 во Прилеп се движи од 23.500 до максимум 25.000

Цените се без монтажа.
Zosto cenata na vivax-ot varira od grad vo grad ?
koga konkretno za aeri modelot i za site drugi modeli na vivax maloprodaznata Cena ja kazuva uvoznikot na Vivax Pakom.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Продажната на AERI е 23.500
Многу блиску до она твое гатање за цената.

Ама U-Crown што го продавале 95.000 денари не коментираш ништо.
Мислам дека треба да легнете и да се преправате дека сте умрени.
Nekoj drug e izgleda umren stom tolku Gree mu bide oci.
Ama toa e, sepak GREE e no.1 proizvoditel na svetsko nivo, tesko e ama realnista e taa.
Автоматски споено мислење:

Иако реков ми се блокирани од маркетинг герилата, оние што пишуваа од иста IP адреса...Но по вашите (на останатите) реакциите гледам дека овие се уклучени на најјако! Разбирливо, сакаат да орпавдаат маржа од 100% те превара.ШКОЛА ОД ДЕЗИНФОРМАЦИИ РАДИ НА ТУРБО А?

ОК еве клима која кошта 22,000 (толку ја набавив пред 3 г) Haier Tundra од Р410 (3,5ка) и клима Haier Tundra R410 од 35,000 (5,5ка).... па нешто многу се спомнуе во техничкиот лист ЕЕВ... и шемата подолу...
Прегледај го приврзокот 221828
Прегледај го приврзокот 221849
капилара-мапилара ЕЕВ (пишува)... вотевер како и да е, хибрид некој кој убаво функционира.
а се хекта на големо!
Но не така батки!.... КОГА ВЕЌЕ СЕ ХЕЈТА ДА СЕ ПРАВИ ТОА ОБЈЕКТИВНО СО ДОКАЗ АРГУМЕНТИРАНО, НЕ ОНА У ШТАБОИ (ПРОДАВНИЦА ШТО ЌЕ СМИСЛИТЕ) не вие што ќе кажете или други што ќе кажат за вашите... туку оние најобјективните - корисниците.
ПРЕДЛАГАМ иако има и нови членови (може прочитале може не) но и оние поодамна членови на темава која трае (уште два месеци) 10 години и има без малку 2000 страни и скоро 30,000 постови.... секој кој прочитал и запомнил некој НЕЗАДОВОЛЕН од некоја клима (бренд модел), па предлагам да го посочи запише: реобјави негов пост!.... на пример јас од GREE можам да наведам неколкумина кои НЕ СЕ ЗАДОВОЛНИ ОД ИНВЕРТЕРОТ КОЈ ГО КОРИСТАТ ИЛИ ЛИЧНО ТИЕ ИЛИ НЕКОЈ БЛИЗОК НИВНИ (еве на пр. Климе кажа како негов роднина имал Грее бил незадоволен и прешол на Haier ИЛИ ЗАБОРАВЕТЕ ГО НЕГО кој него го сфаќа сериозно :pos:) ... значи без разлика дали е тоа субјективно мислење, дали не се задоволни што лошо модулира или троши ко греалица или ТА, или слабо грее слаб издув или е ваква или онаква итн ... по било кој основ НЕЗАДОВОЛНИ од климата што ја имаат!!!
Од најпродаваните модели и корисници на:
GREE...... 3-4ца (Vlavot Omlet, Jay993.... и уште еден ќе побарам ми “побегна“ :) )
Vivax....... 1 со стар модел можно да е Он Оф...
Daikin....... НУЛА
Mitsibishi.... НУЛА (или еден кој се коригираше... половично :) )
Toshiba.......ЕДЕН (со Мираи)
Haier .........НУЛА (еден со технички проблем кој откако го реши се коригира!)
Fujitsu........НУЛА
Hitachi....... НУЛА
Panasonic.... ЕДЕН
ДОПОЛНИ и по можност дај скрин шот, или линк од незадоволен корисник на некоја клима, што објавил на форумов, ама баш онака НЕЗАДОВОЛЕН кој пишувал на темава!!!
(можеби нешто сум пропуштил, ми промакнал некој и сега грешам ... не следам и јас редовно па ќе ме коригирате можеби) мислам дека би била добра база, добра основа, да донесат заклучок... оние што сакаат да набават клима за греење. Ова би било пообјективно од контрапропагандата хејтањето, дисквалификации со дезинформации за познати брендови од нивна страна и тн и тн... знаеме од чија кујна доаѓа!
Вие ќе ги читате од нив, од герилата не и јас, па нека ме заобиколат ... ајде чие незадоволство ви паднало во очи ви останало во меморија!?
Предлагам само од овој или ит.форум но како сакате...
пак ќе напоменам ова е само мој впечаток запазување перцепција... не мора да биде точна!
Zmigavec, zaedno so drugarcinjava moze da placete vo hor....hahahha.
Gree ve potepa na site polinja.
Uste da znaete sto se sprema, a ke doznaete naskoro, solzi do kolenici ke ima.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom