Најекономично греење (затоплување)

Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Нема како ова да не е поврзано со законската регулатива за промена на фреонот. Сите што им беа на 410 ги дадоа на попуст, а тие на 32 ги покачија. Ова не е ништо друго освен чистење на залихи. Веројатно и затоа ја измислија онаа шема со Т.С.Т, како и да е, ова е супер опција за цената.
Ако се осеќаш така слободно земај.
Него колкава
Им е маржата, заработката тогАш ако ја некој купи по редовна цена???
80.000 плакјаш заработуваат 65.000 денари. Тебе ова нормално ти е?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Тоа колку вредат стварно си знаат само газдите што ја тераат фирмата,што даваат плати,плаќаат придонеси,даноци,кирии и сл.
Ако гледаме на сите производи така,тогаш Нептун,Техномаркет и Сетек исто на контејнери увезуваат,па сепак никој не се прашува дали (пр.) таа машина за перење или телевизор го шиткаат со 100-200-300% маржа!
Сите сме си доволно возрасни да сами одлучуваме како ќе ги потрошиме тешко заработените пари.(освен нели ако не земаш “плата” во Луј Витон) :rolleyes:

Е сега,Краунот скап-ефтин сепак е најдобрата клима на Гри што ја произвеле до сега! Пак останува на слободна процена на секој да одлучи дали вреди 40-50-72000ден.Ама дека вреди...вреди!
Ама па вака кога го гледам Стрелчо како за 50000 продава фајриња-гајлиња...а критикува Панасоник!? Туга! И ич не ги жалам ако некој наседне на тоа!
На крај-краева продавачите така си ја вадат платата сегде,а он е добар продавач.(Ништо лично спрема него)
Нормален потрошувач ќе биде исплашен од понудава и нема да ја земе затоа што на прв поглед волкав голем попуст алудира прво на нешто дека не е во ред со продуктот или дека е ептен стар моделот
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Zdravo, jas pred nekoj den postaviv prasanje i dobiv odgovor da postavam izolacija na tavanot (planirano e denovive da se stavi rozev stiropol od 5 cm nad plafonot na spratot). No sega sakam da ve prasam pak, dali ke gree inverter klima so obicni drveni prozorci, i ako bi greel koj inverter bi mi go preporacile,

blagodaram od napred!

Predhodnoto prasanje bese vaka:
"Здраво,
Ако можете да ми помогнете до избор на инвертер клима
Се работи за простор од 50 м2 северно, во горен спрат со сендвич ѕидови (giterki + staklena volna + cigla = 40 cm debelina na zid) и обични дрвени прозорци, плафон од бетонска плоча без кровна изолација. Просторот е во форма на Г
.

Досега е греен со пилети и со струја (неуспешно) но веднаш штом ќе се угаси се губи топлината и се јавува кондензација во ќошевите."
Malo je 5cm na betonsku ploču. Ako imas uslova da se ne gazi (ne hoda) po ploči odozgo, stavi izolacionu vunu, Knauf, Ursa ili koja god, što se prodaje u rolnama umotana. Treba da je DUPLO jeftinija od stiropora. Stavi na ploču najlon, zalepi spojeve najlona da se malo preklope, pa na to vunu BAR 10cm. Inače nema puno efekta izolacija ako je tanka. Javiće se još neko koju klimu da kupiš, ovako na prvi pogled (sa izolacijom) sigurno će te ogrejati Mitsubiši FH50, Daikin FTXF50 bi mogao biti knap, ali sad mu je odlična cena na popustu. Na tvom mestu ja bih stavio deblju izolaciju i Daikin Sensira 5kW

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.663
Ако се осеќаш така слободно земај.
Него колкава
Им е маржата, заработката тогАш ако ја некој купи по редовна цена???
80.000 плакјаш заработуваат 65.000 денари. Тебе ова нормално ти е?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Trcaj kupi Vlavce dodeka ima, ova e podarok od GREE.
Автоматски споено мислење:

Нормален потрошувач ќе биде исплашен од понудава и нема да ја земе затоа што на прв поглед волкав голем попуст алудира прво на нешто дека не е во ред со продуктот или дека е ептен стар моделот
Normalen kupuvac, gleda kolku cini istata klima nasekade okolu MK, I koga ke vidi deka promocijava e TOP, trca da kupi dodeka ima.
Vakva ponuda nema da ima nikogas poveke, U-Crown za 39990 e PODAROK.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
814
Поени од реакции
1.295


Gree Ucrown по цена од 39.999, а беше некаде 70-80-90.000 денар. Прашањето како и секогаш е колку всушнат вредат климиве на Грее шо ги продаваат прво по 1500 еур, па после по 600 еур.

150 еур да вредат преку сила?

И колку луѓе имаат заебано шо ја имат купено климата по цена од 80.000 денари???


Sent from my iPhone using Tapatalk
А ти што си мислеше ? И мобилен телефон најнов најјак модел кошта 100-200 евра да се произведе па по колку ги продават по 1500-2000 евра

 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
А ти што си мислеше ? И мобилен телефон најнов најјак модел кошта 100-200 евра да се произведе па по колку ги продават по 1500-2000 евра

Не ми давај цена за балк од алибаба. Ја ти зборам еден уред со гаранција моментално можам да го купам во банана држава С.Македонија за 39.990 а пред 2 днес бил 80.000 денари.
Ако мислес за мобилен дека кошт 150-200 еур, ева Iphone 11 pro со ддв кошта 1150 usd. Дај молим те најди ми 11 pro за 550 долари по парче 1000 ќе купам.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
814
Поени од реакции
1.295
Не ми давај цена за балк од алибаба. Ја ти зборам еден уред со гаранција моментално можам да го купам во банана држава С.Македонија за 39.990 а пред 2 днес бил 80.000 денари.
Ако мислес за мобилен дека кошт 150-200 еур, ева Iphone 11 pro со ддв кошта 1150 usd. Дај молим те најди ми 11 pro за 550 долари по парче 1000 ќе купам.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Кој ти тоа кажа дека Ајфон кошта 1150usd ? Еве ти ајде ифон 11 про оди купи да те видам еве парче ти е 450 долара минимална количина на порачка 2 паричиња. А деловите колку му коштат знаеш ли ? Ете кошта да се изработе само 200 евра а ти колку го купуваш 1150 usd... Па ти слободно лажи се дека ајфоно ти кошта преку 1000 евра.

Така е и со климите исти начин коштат по 200-300 евра а ги продават по 500-1000 што не ти е јасно то е бизнис а то зошто ја намалиле толку цената незнам

 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Друже ти сериозен си ти? Шо продава овој, 11 pro или xs?
8gb ram, 5g, 1024x768 резолуција.

Мислеш ако нарачаш ако уопште добиеш нешо ќе биде iohone 11 pro? Хаха




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
Malo je 5cm na betonsku ploču. Ako imas uslova da se ne gazi (ne hoda) po ploči odozgo, stavi izolacionu vunu, Knauf, Ursa ili koja god, što se prodaje u rolnama umotana. Treba da je DUPLO jeftinija od stiropora. Stavi na ploču najlon, zalepi spojeve najlona da se malo preklope, pa na to vunu BAR 10cm. Inače nema puno efekta izolacija ako je tanka. Javiće se još neko koju klimu da kupiš, ovako na prvi pogled (sa izolacijom) sigurno će te ogrejati Mitsubiši FH50, Daikin FTXF50 bi mogao biti knap, ali sad mu je odlična cena na popustu. Na tvom mestu ja bih stavio deblju izolaciju i Daikin Sensira 5kW

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Blagodaram na osgovor ,
ploca nad sprad e proodliv znaci i e ostaven vo idnina da se gradi jos jedan sprat i mora da se stavi 5 cm + košulica, za krovu izolacija so staklena volna momentalno nema budzet
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Stavite sad vunu na ploču, a kasnije kad sprat bude za upotrebu, tu istu vunu skinite sa ploče i stavite pod krov. Nema finansijskih gubitka, a ima mnogo dobitaka u toploti.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Vo izminative nekolku nedeli zapocnavme da gi koristime klimite (Gree Hansol 3.5 i Mitsubishi SF50) pa eve da spodelam prvi vpecatoci i sporedbi. Bideki vremeto seuste e toplo i ne koristat postojano, nema da pisuvam nitu za potrosuvacka nitu za toplina. Ponatamu koga ke zaladi i klimite ke se koristat postojatno, ke spodelam detalni informacii za potrosuvackata i toplina.

Kvalitetot na zrabotkata na nadvoresnite edinici mi izgleda identicen.

Nadvoresnata na Hansol-ot e znacajno pobucna. Pricinata moze da bide vo nemanjeto na bufferi, i toa sto e montirana na zid od blok. SF e na bufferi i na postolje pa moze toa da e i pricinata za znacitelno pomalata bucava.

Plastikata na vnatresnata edinica kaj Hansol-ot e podebela pa dava cuvstvo na pokvalitetna izrabotka.

Iako imaat prakticno identicen izduv, Hansol-ot e znacitelno potivok, dodeka SF moze podaleku da go isturka vozduhot, ili barem takva e usbjektivnata ocenka. Koga kaj Hansol-ot izduvot se postavi na max, ostanuva na max celo vreme pa pri odrzuvanje moze da se javi custvo na ladno stuenje. Kaj SF iako e posaven na max koga temperatura se dostigne se namaluva izduvot ili barem taka izgleda.

Dalecinskoto kaj Hanso-ot e osvetleno i pokomforno za nokno vreme, no tipkite ne se zastiteni pa cesto se slucuva po greska da se izmestat podesuvanja. Kaj SF ima samo tri nezastiteni tipki, pa mnogu e potesko po greska da se izmestat podesuvanjata, no e neosvetleno i prakticno neupoteblivo vo temina.

Hansol-ot od minatoto iskustvo, moze da kazam deka pri golema razlika na zadadena i momentalna temperatura, zapocnuva da gree, i moze konstatno da vleci i po 1.7KW, dodeka ne se priblizi na baranata temperatura ili dodeka ne napravi pauza i suv defrost. SF e cista sprotivnost. Na startot, prvite 5 min povlekuva poveke, a potoa i na 12 stepeni razlika i zadadeni 31 stepen ne ednostavno ne povlekuva poveke od 800W, vo ovie uslovi.

Hansol-ot e krcat so funkionalnosti, od prikazuvanje na navoresna, vnatresna temperatura, displej, reguliranje na izduvot po horizontala preku dalecinsko, Wi-Fi i slicni raboti sto vo izminatiot period voopsto i ne se iskoristija. SF nema nisto od ova.

Vo naredniot perod, kako sto spomenav ke napravam detalni merenja za potrosuvackata. Najverojatno setingot ke bide na 23 stepeni za site 24 casa, pa ke se gleda potrosuvackata.

So ogled na toa deka SF ke treba da gree 100% pogolema povrsina, poneizolirana, ocekuvam deka potrosuvackata da bide duplo poveke od Hansolot. Sekoga vrednost pod ovaa ja smetam za impresivna.

Sega ostanuva uste da zaladi i da pocnat merenjata.
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Ако се осеќаш така слободно земај.
Него колкава
Им е маржата, заработката тогАш ако ја некој купи по редовна цена???
80.000 плакјаш заработуваат 65.000 денари. Тебе ова нормално ти е?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ова е екстремен случај, останати им се сигурно 5-6 парчиња за кои гледаат да извадат колку што можат.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
814
Поени од реакции
1.295
Друже ти сериозен си ти? Шо продава овој, 11 pro или xs?
8gb ram, 5g, 1024x768 резолуција.

Мислеш ако нарачаш ако уопште добиеш нешо ќе биде iohone 11 pro? Хаха




Sent from my iPhone using Tapatalk
Пиши им може и да им е грешка пишано во спецификации, пиши им на вацап ако е оргинал ќе ти пратат слика од IMEI код и iOS систем инаку имаш и од 600 долара а инаку ифоно 11ка кошта 490 долара тоа е реалната цена на изработка во кина а тоа што тебе некој ти го шиба за 1100 евра тоа е друг проблем капитализам па така е и со климите исто. Ако нешто се продава по 1500 долара во продавница не значи дека тоа навистина толку вреде. Ете на пример гледај ги шиоми далеку растурат и поголема технологија за помала цена измислија за разлика од тие мизерните ејпл кој повеќе се како маркетинг фирма. Али нема врска темата е за клими да не тенчеме битно истиот начин се тера и за климите исти принцип.

P.S: им пишав јас ми рекоа дека е оргинал
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom