Најекономично греење (затоплување)

Член од
5 јануари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
1
Здраво,

Би сакал да побарам совет за клима во две простории поврзани со голема (трокрилна врата) која што планирам да ја чувам отворена, па воздухот ќе може да циркулира низ двете простории. Вкупната квадратура е 43м2. Станот е на приземје од куќа без изолација, но има добри ПВЦ прозори. Под него има подрум. Во потесен избор ми се Vivax aeri (5.5kW), Daikin Sensira (5kW), како и Gree Fairy (5.5kW). Во однос на Gree-то доста ме одвраќа фактот што гаранцијата се наплаќа 800 денари годишно (10 години), додека заради буџетот би го избрал Vivax-от.

Фала :)
 
Член од
5 ноември 2019
Мислења
11
Поени од реакции
16
Здраво,

Би сакал да побарам совет за клима во две простории поврзани со голема (трокрилна врата) која што планирам да ја чувам отворена, па воздухот ќе може да циркулира низ двете простории. Вкупната квадратура е 43м2. Станот е на приземје од куќа без изолација, но има добри ПВЦ прозори. Под него има подрум. Во потесен избор ми се Vivax aeri (5.5kW), Daikin Sensira (5kW), како и Gree Fairy (5.5kW). Во однос на Gree-то доста ме одвраќа фактот што гаранцијата се наплаќа 800 денари годишно (10 години), додека заради буџетот би го избрал Vivax-от.

Фала :)

Главното кај инвертер клими е изолацијата. Додека не го решиш проблемот со изолација тешко дека ќе ти помогне и 7kw. Башка бараш 5.5kw за 3 одвоени простории.. Сепак нека кажат членовиве кои што се со поголемо знаење :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.270
Dali zborime za ovaa klima?

A za U-Crown nekako se otkazav radi toj freon r410 kako sto procitav po forumov ke prekinel da se proizveduva za nekoja godina.
Zemi si Gree Fairy od 5.5kw...posleden sovet.
Ova Panasonov 3,5ka sto kosta 54k za filtrite brendot i reklamata veruvaj nema da ti zavrsi rabota vo 50m2....na -7 mislis deka so 2.9kw ke ti zagree 50m2?
Pana35.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
14 август 2018
Мислења
4.626
Поени од реакции
10.273
Здраво,

Би сакал да побарам совет за клима во две простории поврзани со голема (трокрилна врата) која што планирам да ја чувам отворена, па воздухот ќе може да циркулира низ двете простории. Вкупната квадратура е 43м2. Станот е на приземје од куќа без изолација, но има добри ПВЦ прозори. Под него има подрум. Во потесен избор ми се Vivax aeri (5.5kW), Daikin Sensira (5kW), како и Gree Fairy (5.5kW). Во однос на Gree-то доста ме одвраќа фактот што гаранцијата се наплаќа 800 денари годишно (10 години), додека заради буџетот би го избрал Vivax-от.

Фала :)
Вивакс+панелка(за декември и јануар)
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678


Gree Ucrown по цена од 39.999, а беше некаде 70-80-90.000 денар. Прашањето како и секогаш е колку всушнат вредат климиве на Грее шо ги продаваат прво по 1500 еур, па после по 600 еур.

150 еур да вредат преку сила?

И колку луѓе имаат заебано шо ја имат купено климата по цена од 80.000 денари???


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
5 ноември 2019
Мислења
11
Поени од реакции
16
Zemi si Gree Fairy od 5.5kw...posleden sovet.
Ova Panasonov 3,5ka sto kosta 54k za filtrite brendot i reklamata veruvaj nema da ti zavrsi rabota vo 50m2....na -7 mislis deka so 2.9kw ke ti zagree 50m2?
Прегледај го приврзокот 221725
Каде можам да најдам ваква спецификација за Грее 5.5 Феири и Даикин ФТХФ50А 5.5 ?

Искраено да кажам доста луѓе познавам што ги користат климите од двете фирми и сите се задоволни. Конкретно брат ми во едниот стан има Хансол а во другиот грее фенкојлери, и е презадоволен. Старосватот па има Даикин горниот модел и исто е презадоволен. Па некако нијансии ми се разлика (иако врска неам од клими) што вака гледам нешто по проспективе. А цените се доста различни.
Автоматски споено мислење:



Gree Ucrown по цена од 39.999, а беше некаде 70-80-90.000 денар. Прашањето како и секогаш е колку всушнат вредат климиве на Грее шо ги продаваат прво по 1500 еур, па после по 600 еур.

150 еур да вредат преку сила?

И колку луѓе имаат заебано шо ја имат купено климата по цена од 80.000 денари???


Sent from my iPhone using Tapatalk

Pred 3 dena bev u Gree od 94.990 denari na 59.990 ama 5.5kw bese. 3.5kw ne mi ni ponudija najverojatno ja nemaa na lager. Klimata bese U-Crown -30 LCLH WIfi GWH18UC-K3DNA4F
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862


Gree Ucrown по цена од 39.999, а беше некаде 70-80-90.000 денар. Прашањето како и секогаш е колку всушнат вредат климиве на Грее шо ги продаваат прво по 1500 еур, па после по 600 еур.

150 еур да вредат преку сила?

И колку луѓе имаат заебано шо ја имат купено климата по цена од 80.000 денари???


Sent from my iPhone using Tapatalk
Очигледно не заебале доволно, прво ја намалија 18ката, сега еве и 12кава....

Веројатно оваа и е реалната цена со некои "мизерни" 20-30% маржа :)
Ако од тоа одземеш уште и данок и царина, набавната би била колку....макс 250 еур?

Изгледа увидоа дека тој што има 1500 еур за клима, не се решава за кинез....
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.626
Поени од реакции
10.273


Gree Ucrown по цена од 39.999, а беше некаде 70-80-90.000 денар. Прашањето како и секогаш е колку всушнат вредат климиве на Грее шо ги продаваат прво по 1500 еур, па после по 600 еур.

150 еур да вредат преку сила?

И колку луѓе имаат заебано шо ја имат купено климата по цена од 80.000 денари???


Sent from my iPhone using Tapatalk
Тоа колку вредат стварно си знаат само газдите што ја тераат фирмата,што даваат плати,плаќаат придонеси,даноци,кирии и сл.
Ако гледаме на сите производи така,тогаш Нептун,Техномаркет и Сетек исто на контејнери увезуваат,па сепак никој не се прашува дали (пр.) таа машина за перење или телевизор го шиткаат со 100-200-300% маржа!
Сите сме си доволно возрасни да сами одлучуваме како ќе ги потрошиме тешко заработените пари.(освен нели ако не земаш “плата” во Луј Витон) :rolleyes:

Е сега,Краунот скап-ефтин сепак е најдобрата клима на Гри што ја произвеле до сега! Пак останува на слободна процена на секој да одлучи дали вреди 40-50-72000ден.Ама дека вреди...вреди!
Ама па вака кога го гледам Стрелчо како за 50000 продава фајриња-гајлиња...а критикува Панасоник!? Туга! И ич не ги жалам ако некој наседне на тоа!
На крај-краева продавачите така си ја вадат платата сегде,а он е добар продавач.(Ништо лично спрема него)
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Е сега,Краунот скап-ефтин сепак е најдобрата клима на Гри што ја произвеле до сега! Пак останува на слободна процена на секој да одлучи дали вреди 40-50-72000ден.Ама дека вреди...вреди!
Надам се да после овој попуст следи понуда на Амбер исто 12ка за само 29.990 денари!
Или таа се уште добро се продава мх?
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Post na Denot!
za 30m2 vo Bitola Flegma predlaga AERI i dovolna ke bila...alo?
Доволна затоа што шугавото Gree ќе го кошта 34.000 денари заедно со монтажа. Цена за 18-ка Vivax на пример

И ај те молам не ја прави Битола како да е во поларен круг. Ако било во Прилеп -7 во Битола било -10
Нема ултра разлики
 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
142
Поени од реакции
163


Gree Ucrown по цена од 39.999, а беше некаде 70-80-90.000 денар.
Ова не е нормално во никој случај, не фаворизирам никого и не се греам со клима (планирам во иднина)
изгледа мноогу не сериозно кон купувачите, ги пратам Грчките онлајн продавници и гледам дека "вакви" периодични попусти даваат во Мај месец до средината на Јуни само кај нив се од 80е до 90е и повторно ваќање на вредноста, мене ми изгледа крајно НЕ сериозно.. не земам клима уред до година, ке чекам да ја донесат на 16,666 денари.
 
Член од
1 април 2019
Мислења
63
Поени од реакции
173
Decki sto ke kazete za DAIKIN FTXB-C 3.5kw?
 
Последно уредено:
Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
Zdravo, jas pred nekoj den postaviv prasanje i dobiv odgovor da postavam izolacija na tavanot (planirano e denovive da se stavi rozev stiropol od 5 cm nad plafonot na spratot). No sega sakam da ve prasam pak, dali ke gree inverter klima so obicni drveni prozorci, i ako bi greel koj inverter bi mi go preporacile,

blagodaram od napred!

Predhodnoto prasanje bese vaka:
"Здраво,
Ако можете да ми помогнете до избор на инвертер клима
Се работи за простор од 50 м2 северно, во горен спрат со сендвич ѕидови (giterki + staklena volna + cigla = 40 cm debelina na zid) и обични дрвени прозорци, плафон од бетонска плоча без кровна изолација. Просторот е во форма на Г
.

Досега е греен со пилети и со струја (неуспешно) но веднаш штом ќе се угаси се губи топлината и се јавува кондензација во ќошевите."
 
Последно уредено:
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132


Gree Ucrown по цена од 39.999, а беше некаде 70-80-90.000 денар. Прашањето како и секогаш е колку всушнат вредат климиве на Грее шо ги продаваат прво по 1500 еур, па после по 600 еур.

150 еур да вредат преку сила?

И колку луѓе имаат заебано шо ја имат купено климата по цена од 80.000 денари???


Sent from my iPhone using Tapatalk
Нема како ова да не е поврзано со законската регулатива за промена на фреонот. Сите што им беа на 410 ги дадоа на попуст, а тие на 32 ги покачија. Ова не е ништо друго освен чистење на залихи. Веројатно и затоа ја измислија онаа шема со Т.С.Т, како и да е, ова е супер опција за цената.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom