Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@Strelec Po nikoja logika ne si trebel na AutoFan da ja stavish FHto vo taa situacija shto ja opishuvash. Zatoa postojat kopcinja Turbo/Powerful i slichno, za vo takvi situacii kako tvojata vo koja shto si se nashol, da moze brzo, bez mnogu filmanje, da se stopli sobata, a koga ke postigneshe temperatura, ke si ja namaleshe i ke si ja staveshe na AutoFan. Po nikoja logika ne si trebel na AutoFan da ja stavish klimata.
A zosto na ladenje na auto fan mitsu FH GI menuva brzinite a na greenje jok. :)
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
@Jimmy Ovo po podacima mnogo liči na Gree Viola. Samo bih uzeo sa oprezom podatak o SCOP, jer neki vole da daju taj podatak za toplu zonu, a mi smo čak više hladna nego srednja, a ako je to slučaj onda je SCOP oko 4. Sa druge strane ova klima ima SAMO 4.5kW u maksimumu, i kompresor od 1500W. Slabašno...

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Dali nekoj znae koj se uslovite za zemanje na subvencii do 1.000 evra
Osven pecka na drva koj se drugite uslovi ?
Ima li nekade objaveno ?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Дечки, какво мислење имате за следнава клима.


Се работи за клима како што вели увозникот многу продавана со северна Америка, северна Европа...кај што е салам ладно...има доста добар SCOP од 5,1 и спаѓа во A+++ група.
На хартија доста добри перформанси за цената...но дали некој има искуство со оваа фирма?
Ovaa e izgleda Gree lclh .bidejki violata e na r410.ovaa e na r32 a drugata C&H sto e do -30 e amber nordic,istatata samo izgleda so drug panel vnatre....
Ne sum 100% siguren koj znae poveke neka ti doobjasni
Jas kolku sto gledam 32k.e C&H - a gree lclh e 30k.
 
Последно уредено:
Член од
15 октомври 2019
Мислења
7
Поени од реакции
10
Decki mi treba pomos/mislenje pri izbor na klima pred se za greenje okolu 35-40m2 prostor.
Se mislam pomegu slednive klimi:

TOSHIBA MIRAI RAS-B13BKVG-E
MITSUBISHI MSZ-WN35VA
DAIKIN FTXF35A

Pozdrav.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Decki mi treba pomos/mislenje pri izbor na klima pred se za greenje okolu 35-40m2 prostor.
Se mislam pomegu slednive klimi:

TOSHIBA MIRAI RAS-B13BKVG-E
MITSUBISHI MSZ-WN35VA
DAIKIN FTXF35A

Pozdrav.
Imas li izolacija kuka ili stan ?
Ova se bitni prasanja pri greenje so inverter klima kolku podobra izolacija tolku poekonomicno greenje.
 
Член од
15 октомври 2019
Мислења
7
Поени од реакции
10
Imam kukja zidana so 25cm Itong cigla na koja planiram da stavam 5cm stiropor, plus vo tavanot imam 10ka staklena volna i PVC prozori. Realno ovaa zima bi ja pominal bez fasada (izolacija 5cm stiropor).
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Imam kukja zidana so 25cm Itong cigla na koja planiram da stavam 5cm stiropor, plus vo tavanot imam 10ka staklena volna i PVC prozori. Realno ovaa zima bi ja pominal bez fasada (izolacija 5cm stiropor).
So izolacija si ok.
E sega okolu izborot za inverter klima ako sakas Mitsubishi togas odi na SF 35 VE bidejki e pomokna klima


Ako sakas Toshiba togas suzumi plus ne mirai

A za Daikin mislam deka Daikin FTXF35A bi bila ok klima za tvojot prostor
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Imam kukja zidana so 25cm Itong cigla na koja planiram da stavam 5cm stiropor, plus vo tavanot imam 10ka staklena volna i PVC prozori. Realno ovaa zima bi ja pominal bez fasada (izolacija 5cm stiropor).
ne ti e dovolna taa cigla 25 sm?ili mislis deka lepakot sto se lepeni ciglite prestavuvaat termicki most?
 
Член од
15 октомври 2019
Мислења
7
Поени од реакции
10
ne ti e dovolna taa cigla 25 sm?ili mislis deka lepakot sto se lepeni ciglite prestavuvaat termicki most?
Dovolno e zatoa i kupiv Itong i gledav da bide ili 25cm ili 30cm, ladni mostovi nema no ke dodadam izolacija stiropor od 5cm pred fasada ama neznam dali ke moze ovaa sezona ili naredna...
Автоматски споено мислење:

So izolacija si ok.
E sega okolu izborot za inverter klima ako sakas Mitsubishi togas odi na SF 35 VE bidejki e pomokna klima


Ako sakas Toshiba togas suzumi plus ne mirai

A za Daikin mislam deka Daikin FTXF35A bi bila ok klima za tvojot prostor

A ova dali da go zemam vo predvid:
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
A ova dali da go zemam vo predvid:
Ovaa klima sto prasuvas e 5.5 kw inverter klima i mislam deka ke ti bide prejaka bidejki imas izolacija so YTONG izolacioni cigli i koga ke stavis stiropor 5cm ke bide odlicno so 3.5kw klima mislam deka nemas potreba od 5.5kw inverter klima
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Дечки, какво мислење имате за следнава клима.


Се работи за клима како што вели увозникот многу продавана со северна Америка, северна Европа...кај што е салам ладно...има доста добар SCOP од 5,1 и спаѓа во A+++ група.
На хартија доста добри перформанси за цената...но дали некој има искуство со оваа фирма?
Јас имам ваква дома и сум презадоволен, во секој поглед. Зимата ја поминувам без проблем, вифи се поврзува па можеш да ја контролираш и кога не си дома, многу е поекономична во однос на котел на струја.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Decki mi treba pomos/mislenje pri izbor na klima pred se za greenje okolu 35-40m2 prostor.
Se mislam pomegu slednive klimi:

TOSHIBA MIRAI RAS-B13BKVG-E
MITSUBISHI MSZ-WN35VA
DAIKIN FTXF35A

Pozdrav.
Kolku kilovati toplina mu se potrebni na tvojot prostor koga e -7 stepeni nadvoreshna temperatura?
Автоматски споено мислење:

Decki mi treba pomos/mislenje pri izbor na klima pred se za greenje okolu 35-40m2 prostor.
Se mislam pomegu slednive klimi:

TOSHIBA MIRAI RAS-B13BKVG-E
MITSUBISHI MSZ-WN35VA
DAIKIN FTXF35A

Pozdrav.
Kolku kilovati toplina mu se potrebni na tvojot prostor koga e -7 stepeni nadvoreshna temperatura?
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
На климиве ....што точно прочистува плазма јонизатор филтерот?
Дали да е пуштен цело време или не?
Кога и како се користи?


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom